LEYDSCÜE 1862. 3IAANDAG 20 OCTOBER. De Courant wordt .Vaandag, Woensdag en F rij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNKNLANDSCHE BERIGTEN. LEY DEN, 18 October. Gisteren aanvaardde de heer J. M. Schrant, de betrekking van hoog- leeraar bij de faculteit der geneeskunde aan de Leydsche hoogeschoolmet het houden eener redevoering in de Ncderlandsche taal, over de empirische ontwikkeling van het ziekte-begrip. Dezer dagen is openbaargemaakt heiverslag van het hoofdbestuur der Leydsche maatschappij van weldadigheid, uitgebragt den 19den September II. Daaruit blijkt dat de maatschappij in den winter van 1861 op 1862 op nieuw krachtig heeft mogen bijdragen om in onze stad vele behoeftigen voor geheele verarming te bewaren. Gaarne had het hoofdbestuur meer willen doen om de allengs klimmende aanvragen om ondersteuning te bevredigen maar het cijfer waarop liet getal der ondersteunden thans geklommen is, zal voor het vervolg als een maximum aangemerkt moeten wordendaar de geldelijke bijdragen van gegoede stadgenooten jaarlijks in eene vrij sterke verhouding verminderen en ook de winst op den arbeidnaar het zich laat aanzien, tot een kleiner bedrag zal worden leruggebragt. De hulpbank, ten vorige jare door de maatschappij opgerigt. was nog te korten tijd in werking geweest, om nu reeds een verslag barer werkzaam heden te kunnen mededeelen. De werking der bank verkrijgt allengs eene regelmatige uitbreiding en bij dc terugbetaling der geleende gelden doel men over het algemeen niet minder gunstige ervaringen op dan overal elders. De maatschappij heeft van de ten behoeve der bank verstrekte gel den dit voordeeldal zij daarvan eene rente trekt eens zoo groot als haar vroeger door de spaarbank van ledig liggend geld werd uitgekeerd. Het beheer dér arbeiderswoningen laat wat orde en regelmatigheid betreft niets te wenschen over. De achterstallen o|> huurpenningen zijn niet grootcr dan waarop verhuurders van dergelijke woningen gewoon zijn te rekenen. Met inbegrip van het batig slot van het vorig boekjaar, ten bedrage van ƒ2919 74,' hebben de ontvangsten beloopen ƒ7568 78, waaronder als zuivere winst op den arbeid 300.87. De uilgaven bedroegen 5850 51Jwaarvan voor eene som van ƒ2338.431 aan onderscheidene eetwaren werd uitgereikt. Voor het verstrekken van kleeding, brandstoffen, geneeskundige hulp, school gelden enz werden mede gelden g je [nuffel. Omtrent deafdeeling Arbeid zijn de uicdedeelingen niet gunstig, want fn weerwil da! hel hoofdbestuur zich her haaldelijk tot den minister van koloniën heeft gewend zijn de bestellingen minder belangrijk geweest dan. in de laafst voorgaande jaren. Aan arbeids loon werd uitbetaald de som van ƒ13074. liet verslag loont op nieuw dat liet hoofdbestuur niet ten onregte den werk kring der maatschappij een gezegende werkkring noemt. Moge aan deze inrigting de ondersteuning onzer gegoede stadgenootenwaarop het hoofd bestuur zoo ernstig aandringt, ook dit jaar niet ontbreken. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 174 tot 198 personen. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de negen eerste maanden van 1862, waaruit blijkt, dat die bedra gen heelt ƒ43 556,661 09, zijnde 233,460 04 minder dan in 1861. In de gemeente Haarlemmermeer werd den 15dcn de eerste stoomploeg in Nederland in werking gebragt. Aan den voor den landbouw zoo zeer ijverenden heer van Amersfoort, komt de eer daarvan toe. Te Weesp iiad Woensdag nacht een stoute diefstal plaats. Eene vrouw wier man, schipper van beroep, afwezig was, hoorde eenig gerucht in hare woning. Zij stond op en riep of daar volk was, maar ontving te gelijker tijd een slag op het hoofd, die haar bewusteloos deed nederstorlen. Toen zij na eenigen tijd weder bijkwam en hulp had ingeroepen, bevond men dat een raam open stond en dat men door het opligten van den kap liet kabinet had geopend en de daarin aanwezige gelden, omtrent ƒ100, waren verdwenen. Te Arnhem is dezer dagen door de mnziekale vereeniging aldaar een volks-concertlegen den enlrée-prijs van 10 cents, gegeven. Niet minder dan 1800 personen waren daartoe in dc zaal van Musis Sacrum opgekomen. De diaconie van de herv. gemeente te Brommen heeft een legaat ont vangen groot 300, van wijlen mej. de weduwe W. Beker, en aan de diaconie der herv. gemeente te Oude l'ekela is door wijlen den generaal- majoor H. Oortwijn gelegateerd de eigendom eener boerenplaats, die thans jaarlijks 125 huur opbrengt. - Te Deventer is Dingsdag II. een zolder, waarop turf lag, onder den last bezweken en op eene moeder en twee kinderen neergekomen. Het eene kind was dadelijk dood, het andere verkeert iu groot levensgevaar en ook de moeder is zwaar gekneusd. Te Middelburg viel Dingsdag II. aan den aldaar gevesligden medicinac doctor P. 's Graeiivven het voorregt te beurt de herinnering ie mogen vieren zijner 60-jarige praktijk. Den 15del1 September 1802 te Leyden tot doctor in dc medicijnen bevorderd, zette bij zich den 14de" October van dat jaar nis geneesheer te Middelburg neder. De heer mr. R. T. Guyot heeft, na gedurende 47 jaren aan het insti tuut voor doofstommen te Groningen werkzaam te zijn geweest, wegens vergevorderden leeftijd, zijn ontslag aangevraagd als institulenr-hoofddirecteur van gemelde inrigting, en dit op de meest eervolle wijze bekomen. Door het prov. geregtshof van Noordbrabant is de beruchte Francis van IIengten uit Arlen, schuldig verklaard aan moord op de 71-jarige vrouw Dols gepleegd, en veroordeeld lol de straffe des doods. De treffende toe- j spraak van den voorzitter scheen weinig indruk op hem gemaakt te heb ben want hij het verlaten der zaal raapte hij met de meest mogelijke be daardheid een einde sigaar, dat hem in het oog viel, van den grond op. Door de arrond.-regtbank te 's Hertogenbosch is de advocaat mr. van Baerle aldaar, wegens beicediging van een raagistraats-persoon van hetregts- wezen bij de waarneming zijner functie, lol 3 maanden eenzame opsluiting verwezen. Te Eindhoven is gisteren een der grootste buskin-fabrieken, die van de hh. Nahmer en Jager, afgebrand. Ongeveer 100 arbeiders zullen daardoor voor eerst van werk verstoken zijn. De fabriek was tegen brandschade verzekerd. Nabij Siltard was dezer dagen een werkman bezig leem te graven. Uit hel gal dat hij had gemaakt, steeg eene dikke zwavelachtige damp op, en niettegenstaande de man dat gat spoedig digi heeft geworpen, dringt de damp nog steeds uit de aarde. Men vermoedt dat zich op die plaats eene warme minerale bron bevindt. - De Javasche Cour. van 27 Aug. deelt mede dat de Japansche rege ring steeds maatregelen van voorzorg voor de veiligheid der diplomatieke agenten in acht neemt. Ook rondom de woning van den consul-generaal der Nederlanden is hel geheele erf met een dubbel staketsel afgesloten, en werd liet bewaakt door eene wacht, beslaande uit 250 gevvapenden, terwijl 12 ruiters hem steeds bij het uitgaan vergezelden. Het plan bestaat om de jonge liedenwelke naar Nederland zullen gezonden wordenin Augustus aanst. naar Nagasaki te doen vertrekken, ten einde van daar met een Ne- derlandscli vaartuig, hetzij direct, hetzij via Batavia, hunne reis naar Ne derland te kunnen vervolgen. Het aantal is op 20 bepaald, waaronder vijf die op de militaire school te Jeddo onderwijs hebben genoten, terwijl aan de overigen, waarvan hel mcereudeel uil timmerlieden en leekenaars zal beslaanook een geneesheer en een uurwerkmaker zullen worden toegevoegd. Dal men op de bovenbedoelde voorzorgsmaatregelen van de Japansche re gering niet veel kan vertrouwen, blijkt uit hel volgende: In den nacht van den 26sle° Julij jl.zijn twee matrozen, welke de wacht hielden aan de Engelsche legatie te Jeddo, omstreeks middernacht plotseling aangevallen en zoodanig verwond, dal de een onmiddellijk op de plaats dood bleef en de andere den volgenden morgen is bezweken. Niettegenstaande hel geheele erf omringd is van een staketsel, waaraan geene sporen van inbraak ge vonden zijn en er eene wacht, van 500 Japanners daar Itlnnen en builen ge legerd was, hebben evenwel de moordenaars kunnen ontsnappen. 's GRAVENHAGE18 October. Naar men verneemt heeft 'L. M. de koning den heer Ullman, kapt. der infanterie van het O.-I. leger, thans met verlof bier te lande, benoemd lot officier der orde van de Eikenkroon. Tol ontvanger der directe belastingen enz. te Reuscl is benoemd dc heer R. A. Broers, thans surnumerair te Groningen. Z. K. H. de prins van Oranje wordt in den loop van de volgende weck van het Loo alhier terug verwacht. De hooge raad heeft uitspraak gedaan in de zaak van den oud-pastoor en deken B. Hofman contra M. G. van der Aa c s. welke laatste zijn opge komen tegeneen notarieel testament van J. G. van der Aa. iu leven pastoor te Oudkerk, welk testament bij vonnis van de regtb3nk te Amsterdam, be vestigd bij arrest van hel hof van Noordholland, is vernietigd, op grond, dat regtens voldoende zon zijn gebleken dat de erflater, bij liet passeren van liet testament, niet in het bezit was zijner verstandelijke vermogens. De raad heeft een der aangevoerde middelen van cassatie, betreffende de niet vertegenwoordigde erfgenamen, aangenomen; op dien grond het arrest vernietigd, en op nieuw regtdoende, den ciseher en oorspronkelijken ge daagde veroordeeld om alles wat tol den boedei in geschil behoort, aan de verweerders in cassatie, voor het gedeelte, dat aan Leder hunner zal blij ken te competerenaf te geven. liet examen voor de prov. commissie van onderwijs wordt heden in het locaal Diligentia voor de hoofdonderwijzers voortgezet. Men verzekert dal zij, die zich reeds aan het examen hebben onderworpen, stof tol te vredenheid hebben opgeleverd. Men verneemt dat hel wetsontwerp tol regeling van het regtsgebied der regterlijke collegiên enz., wederom, en wel onveranderd, aan de tweede kamer is aangeboden. BÜITENLANDSCHE BERIGTËN. KM© SLAN I». LONDEN, 16 October. Bij de dezer dagen te Shoeburyness genomen proeven met getrokken geschutmoet hetvolgens een aan de belangen van zee- en landmagl ge wijd tijdschriftovertuigend zijn gebleken dat geen drijvend voorwerp zoo danig met ijzer kan worden bekleed, of men kan geschut vervaardigen met hetwelk gaten in die bekleedingen kunnen worden geschoten. De inschrijvingen voor het gedenkteeken van prins Albert beloopen 'i thans eene som van 53.098 Te Liverpool, te Bath, Ie Brighton, en ook weder te Birkenhead zijn vergaderingen gehouden, om sympathie jegens Garibaldi uit te drukken en om de bezetting van Rome door Fransche troepen af te keuren. Op de laatstgenoemde plaats gaf die vergadering weder tot onstuimige looneelen aanleiding, waarbij drie policie-agenten werden gewond. Omtrent hel ongeluk op den spoorweg lusschen Edinburg en Glasgow verneemt men dal van de gewonden nog twee personen zijn overleden. De oorzaak van hel ongeval wordt toegeschreven aan de nalatigheid van ecu

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1