Per Telegraaf. tiurgctrlijfic £btatib. aan keizer Napoleon niets anders hebben mede Ie deelendan dat de Ita lianen zich houden als kinderen die de hand naar de maan uitstrekken en krijten omdat zij de maan niet grijpen kunnen, en dat hunne tegenwoor dige bewindslieden grootelijks vreczen hen niet in orde te zullen kunnen houden, indien hun grillige lust niet wordt voldaan. Doch indien hij met zulk ecne boodschap te Parijs kwam, dan zou hij er zekerlijk worden herin nerd aan de afspraken, waarmede hij tijdens zijn bezoek te Parijs in de maand Fcbruarij jl. afscheid van den keizer nam. Ratazzi werd op het kussen gebragt met de bepaalde afspraak dat bet Romeinsche vraagstuk aan den kant gezet worden en rusten zou. Is hij buiten staat om op dien voet aan hel bewind te blijven, dan is het voor keizer Napoleon vrij onverschil lig of Ratazzi dan wel eenig ander kabinet in Italië hel bewind in han den heeft. Zoo ver ik op het eeniger mate beperkte standpunt van Turyn eenen blik in dc toekomst kan slaan, moet ik zeggen, dat wij thans ver der van de oplossing van het Romeinsche vraagstuk verwijderd zijn dan wij ooit nog zijn geweest. Naar men verneemt zal koning Victor Emmanuel een gedeelte van den winter in Napels doorbrengen. De staat van beleg aldaar zou in de volgende maand opgeheven worden. PK VISSEN. BERLIJN, 14 October. De afgevaardigden der kamer hebben zoowel aan den president der begroolings-commissie als aan den rapporteur een zilveren beker overhan digdals blijk van erkenning hunner vele bemoeijingen bij de jongste zitting. Overal worden toebereidselen gemaakt om de afgevaardigden bij hunne tehuiskomst hulde te brengen. Te Homburg is in eeue buitengewone algemeene vergadering der deel hebbers in de speelbank, met 605 tegen 19 stemmenbepaald, dat in het be lang der openbare zedelijkheid, de landlieden, arbeiders en koopmansbedien den niet meer in de speelzalen zullen worden toegelaten en dat het aantal actiën van 42000 op 10000 zal worden verminderd. De voormalige koningin van Napels heeft zich in het Ursnla-klooster te Augsburg begeven, om aldaar eenigen lijd in afzondering door te bren gen. Naar men zegt, zal zij niet naar Rome terugkeeren, omdat zij meer dan eens mishandelingen van haren echtgenoot heeft moeten verduren. Dit Petersburg meldt men dat bij besluit des keizers de grondslagen zijn vastgesteld voor de nieuwe regeling van het rcglswezendat voorlaan afgescheiden zal blijven van het administratief gezag. Er zullen vredegereg- ten en arrondissements-regtbanken opgerigt worden. De senaat te Petersburg zal als hof van cassatie fungeren. Er wordt een raad van discipline voor dc advocaten ingesteld. Bij de arrondissements-regtbanken zullen jury's inge voerd worden, waarvan de leden uit de verschillende standen zullen gekozen worden. Aan den rijksraad is opgedragen de hiertoe betrekkelijke bijzon dere wetten te ontwerpen, ook die op het notaris-ambt. OOSTENRIJK. WEENEN, 13 October. Een gerucht zegt dat er weder verschil van mecning tusschcn graaf Rechberg en den heer von Schmei'ling is gerezen. De minister van builenl. zaken moet namelijk voorstellen tot hervalling der onderhandelingen met Hongarije begunstigen, welke de staatsminister, als onpractisch en tegen de constitutie aandruischendebestrijdt. In dezen strijd moet graaf Rechberg slechts den minister von Eslerhazy aan zijne zijde hebben, terwijl al de overige ministers de partij van den heer von Schmerling hebben gekozen. In elk geval schijnt er aan geene ministeriële crisis te kunnen gedacht wor den voor de sluiting der zitting van den rijksraad, welke tegen hel einde van November verwacht wordten waarop onmiddellijk de bijccnroeping der landdagen aan deze zijde der Leitha zal volgen. De berigtcn uit Hongarije zijn hoogst treurig. In de hoofdstad komen schier dagelijks nieuwe faillissementen der voornaamste firma's voor, en in de comitalcn hoort men voortdurend van de schrikkelijksle gruweldaden, door de roovers gepleegd. In een der comitalen houden Patko en zijn wreede luitenant Illcsz zoo gruwelijk huis, dat vele grondeigenaren hunne bezittingen tot spotprijzen verpachten en zich met hunne gezinnen naar Pesth begeven, om althans hun leven te redden. Een boer, door wiens toedoen onlangs een roover werd gevangen genomenwerdeven als zijn gezin, gedood, terwijl al zijn have en goed in brand werd gestoken, bijna op het oogenblik, dal de roover de doodstraf onderging. Zaturdag II. had eene treffende gebeurtenis plaats in de synagoge te Eisgruh. De godsdienstoefening, welke geschiedde onder voorgang van den rabbijnwas bijna geëindigd en sloot hij de gehouden predicalie met het woord »Amen," toen hij levenloos nederslortle. OOST-INDIE, BATAVIA, 29 Augustus. Door den gouverneur-generaal is, van wegc de hooge prijzen der rijst, bepaald dal de uitvoer van padi en rijst, tot herroeping toe, onverschillig van welke plaats, vrij van regten op Java cn Madura zal toegelaten worden. Tot tolk voor de Chinesche taal te Batavia is benoemd de heer G. Schlegel. Bij besluit van den 28sten dezer is, onder nadere goedkeuring des ko- nings cn bekrachtiging door de wet, waar die vercischt wordt, aan de hh. W. Poolman, oud-president van de factorij der Ned. handelmaatschappij te Batavia, te Gouda, A. Fraser, koopman te Batavia, te 's GravenhageE. H. Kol, bankier te Utrecht, en T Ament, oud-directeur der producten en civile magazijnen te Batavia, vergunning verleend tot het aanleggen en exploiteren van eenen spoorweg van Samarang in de rigting van Goeboek door de Soekawatische landen naar Soerakarta en van daar naar Djokjokarla. Alhier is aangekomen, met het doel om een bezoek bij den gouver neur-generaal af te leggen, de onafhankelijke prins Mangko Negororidder der orde van den Ned. Leeuw en kolonel in Ned. dienst, met gevolg. Te Soerabaija zijn uit Banjermassing beriglen ontvangen van 16 Aug. Een honderdtal muitelingen heeft de kampong Bedandan, niet ver van Mara- bahanvoor de helft verbrand. Eene afdeeling troepensterk 80 man onder bevel van den luit.-kol. Anemaet, was derwaarts gezonden, en ook van elders waren troepen opgerukt om de opstandelingen aan Ie lasten, doch zij hadden zich in lijds uit de voelen gemaakt. De beriglen hier uit Japan ontvangen zijn van hoog ernstigen aard. TURYN, 15 October. De koning heeft het besluit geteekend waarbij de doodstraf, waartoe de deserteurs, die zich bij de beweging van Garibaldi hadden aangesloten, veroordeeld zijn, veranderd is in altijddurende gevan genisstraf. De Movimento behelst zeer geruststellende beriglen betreffende den toestand van Garibaldi. MARSEILLE, 15 October. Volgens berigten uit Konstantinopcl heeft de Fransche gezant aldaar instructiën ontvangen, om de vertoogen van Rusland legen den. Turkschen militairen weg door Montenegro te ondersteunen. PARIJS, 15 October. Het gerucht betreffende eene verandering van mi nisterie, zegt de Patrie, heeft tot verschillende uitleggingen aanleiding ge geven; wij kunnen bepaaldelijk verklaren dat het eenige vraagstuk, 't welk ter tafel gebragt is, dc verkiezingen betreft, en dat de keizer verklaard heeft, dat die zullen plaats hebben op het tijdstip bij de constitutie be paald. Er is een begin van brand ontstaan in hel theatre Italiën. LONDEN, 16 October. De Morning Post bevat eene telegrafische depêche uit Parijs, meldende eene ministeriële crisis. De hh. Fould, Persigny, Thouvenel en Rouher, zouden hun ontslag nemen, en door anti-Italiaansche ministers vervangen worden. PARIJS, 16 October. De Moniteur van heden bevat een keizerlijk be sluit houdende benoeming van den heer Drouin de Lhuys lot minister van builenl. zaken, in plaats van den heer Thouvenel, op zijn verzoek eervol ontslagen. TURYN, 15 October. De Monorchia meldt dat de prins en prinses van Pruissen den winter te Catania doorbrengen en op hunne terugreis de voor naamste steden van Italië bezoeken zullen. Naar het schijnt zal de prins van Wallis zijne zuster reglstreeks van Berlijn naar Sicilië vergezellen. 8T ABS - REKICtTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dal de Gemeenteraad, ingevolge art. 265 der Wet van 29 Junij 1851 Staats blad n°. 85), in zijne vergadering van heden, het eerste suppletoir Kohier van de plaatselijke directe belasting voor het jaar 1862 heeft vastgesteld en dat Kohier als nog ter Secretarie dezer Gemeentegedurende acht dagen voor een ieder ter lezing is nedergelegd, terwijl binnen dien lijd elke op dat Kohier aangeslagene, krachtens de 5'le zinsnede van bovengenoemd wets artikel, zijne bezwaren tegen den aanslag, bij verzoekschrift op ongezegcld papier, bij Gedeputeerde Stalen dezer provincie kan inbrengen. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Legdsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. T1EBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 16 October 1862. v. PUTTKAM1ER, Secretaris. Ter Gemeente-Secretarie zijn a 20 Cts verkrijgbaar gedrukte exemplaren der Concept-verordeninghoudende wijzigingen in de verordening van 1/24 December 1855, in verband met die van 5 December 1861 regelende de invordering eener plaatselijke belasting op het geniaal bin nen de gemeente Legdenaangehaald bij Koninklijk besluit van 30 Decem ber 1855n°. 58meer bijzonder wat betreft de molens of inrigtingen in welke tartoe tot meel of bloem voor den handel wordt bereid. Van den 9 tot en met den 15 October 1SG2. BEVALLEN: S. W. J. C. van der Weiden geb. SommelingZ. M. Kou- wenberggeb. Gellon Z. M. Kramer geb. van DisselZ. levenl. M. Ro- meyn geb. Sasburg Z. J. E. van VelzenD. E. Winterkamp, geb. Dool Z. A. M. Starre, geb. NieuwenhuisenZ. M. Verhoevengeb. Voskamp, Z. C. Filippogeb. van HoornD. A. Overmeergeb. van DijkZ. A. E. Nabergeb. l'HonoréD. GEHUWDA. Vergouwjm. en C Fassyn wcde. L. Robbersjm. en M. van Welze, jd. D. Hoek, jm. en J. Los, wcde. OVERLEDEN: J. van der Heide, geb. Lanoy70j. 11. SmitZ.3 d. B. J. Hof, 57 j. A. WijnkoolZ.17 j. J. Carton geb. Ebberlee28 j. P. J. Bonte, Z., 14 d. S. Favier, geb. Middelham74j. II. Fassetir.Z., 8 m. C. M. van der Water, D.ruim 9 m. M. Sierageb. van der Klerk 56 j. H. A. F. SchurmanZ.ruim 3 m. B. Uoefhamer, 67 j. M. Kling D.11 j. en bijna 10 m. J. van Strien D.3 w. AKADElIiE-NIEUWS. PROMOTIEN AAN I)E LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 15den October de heer D. Lodder, doet. in de genees- en verloskun de te Dirksland, in de heelkunde. Denzclfden dag de heer S. A. van der Chijs, mcd. doet., in dc verlos kunde. Aan S. wordt berigt dat de redactie niet kan afwijken van den regel geene stukken te plaatsen waarvan de inzender zich niet bij haar heeft be kend gemaakt. ADYEUTENTIEN. Voorspoedig bevallen van eene Dochter A. E. NABER L'HONORÉ. Leiden, 14 October 1862. Ons dierbaar Jongske voor veertien dagen ons geschonkenis ons heden ontnomen. A. P. G. JOR1SSENPred. Pürmerland, 13 October 1862. G. W. JOR1SSEN, van Witzenbdro. Eenige kennisgeving.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 3