der bezoldiging van Europcsche amblenarcn. Men vraagt voorts op de af doening der zaak van den heer Dekker, gewezen resident van Rembang, een stap nader is gekomen, en of er niets kan medegedeeld worden om trent de plannen wegens den aanleg van spoorwegen op Java en omtrent de uitkomsten die de zending van den heer Stieltjes lot nu toe heeft gehad. 's GRAVEND AGE, 16 October. Z. M. heeft aan den heer Fr. G. Mennen, te 's Herlogenboschvergun ning verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder der 4de kl. van de orde van Nichan Iftihar, hem door den Bey van Tunis ge schonken. Men verneemt dal de heer A. van Pers, Oost-Indisch ambtenaar, thans met verlof, door Z. M. benoemd is lot ridder der orde van de Eikenkroon. Volgens het N. D. is aan den heer van Rees gepensioneerd majoor van het Oost-Indische leger, aangeboden om als kommandant van de troe pen naar de Wesl-Indiën te gaan met den rang van luit.-kol.doch kon dit eervol aanbod door dien hoofdofficier, om redenen van gezondheid, niet worden aangenomen. Z. M. de koning eu Z. K. II. de prins van Oranje zijn gisteren nacht met een extra-spoortrein naar het Loo vertrokken. Z. M. zal aldaar waar schijnlijk tot den 5den of 6dcn der volgende maand vertoeven. Gisteren werd alhier door de maatschappij tot afschaffing der slavernij eene openbare vergadering gehouden. De voorzitter, mr. J. A. Singendonck hield bij die gelegenheid eene rede, waarin hij zijn levendig gevoel van dankbaarheid te kennen gaf, wegens de schoone uitkomsten welke sedert de vorige vergadering de zaak der emancipatie verkregen had. Het slaven juk was verbroken en met vrengde kon men den dag der opheffing van deze maatschappij begroeten. Het hoofdbestuur had deze vergadering bijeen geroepen om over dat punt te beslissen. Het hoofdbestuur stelde de ontbin ding voor overeenkomstig de statuten, hetgeen door den spreker in bijzon derheden ontvouwd werd. Echter kon zich uit deze maatschappij eene andere ontwikkelen die zich tot taak stelde op de vastgestelde emancipatie toe te zien. Na langdurige beraadslagingen bragt de voorzitter het voorstel ter dadelijke ontbinding der maatschappij in omvraag, hetwelk met 15 tegen 6 stemmen aangenomen werd. Voor het eindigen dezer bijeenkomst deelde de voorzitter nog mede een voorstel, om de verschillende afdeelingen tegelijk met de kennisgeving van dit besluit tot ontbinding, nil te noodigen, om in eene openbare zamenkomst godsdienstig den gezegenden uitslag der slavcnquaeslie te gedenken, en wat verder voor de koloniën Ie doen is, te overwegen. Door de aanwezige heeren werd na den afloop dezer vergade ring, eene commissie benoemd, beslaande uit de bh.: Groen van Priusterer, van de Wijnperse, Singendonck, van Lynden en Pape, om te onderzoeken, wat er verder in het belang der geëmancipeerden kan worden gedaan, en om daarvan later aan belangstellenden kennis te geven. Door den kerkeraad van de Waalsche gemeente alhier is tot leeraar bij die gemeente beroepen ds. Cazalel, pred. te Lyon. Van de 52 kweekelingendie aan het examen voor hulp-onderwijzer deel namen, zijn door de commissie van onderwijs 34 toegelaten. Gisteren namiddag trof den schipper van der Heiden het ongeluk, dat hij, aan de plclterij bezig zijnde met het inladen van ijzer, de boeg spriet brak, waaraan een zwaar stuk ijzer was bevestigd; dit viel hem op een der beenendat daardoor verbrijzeld werd. De commissie van de tweede kamer, belast met het onderzoek van het adres van den heer mr. Schillemans, wegens de uitzetting van zekeren Charles Guy, zich noemende graaf d'Hombres, heeft verslag uilgebragt, inhoudende dal zij het diep betreurt dat in deze zaak de Nederl. ambte naren zich hebben kunnen veroorloven in strijd, en zelfs zoo veelvoudig en in zoo hooge mate in strijd met de wet te handelen. Zij stelt mitsdien voor een afschrift van het verslag aan den minister van justitie te zenden, met dringende uilnoodiging om daaraan zijne aandacht te wijden. AMSTERDAM, 15 October. Maandag II. hield de taal- en letterkundige afdeeling der kon. akadc- mie van wetenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de hh. Opzoomer, Koenen, Six, te Winkel, Hoffmann, Delprat, vanLennep, Millies, Leemans, Vissering, Kuenen, Deels, Dakhuizen van den Drink, Brill, van Heusden, Janssen, Roorda, Schollen, de Vries en Karsten. Aan de orde was het rapport der commissie, belast met het onderzoek der stukken, overgelegd door den heer Rose, betreffende de groote zaal op het Binnenhof te 's Gravenhage. De president der commissie, de heer Dak huizen van den Brink, zeide, dat dit rapport een werk van bijzonder groolen omvang was, dat daartoe minstens 250 registers moesten worden na gezien, dat het derhalve niet mogelijk was om een tijd te bepalen wanneer de commissie met haar arbeid gereed kon zijn; hij achtte het wenschelijk dit punt niet meer op de agenda te vermelden. De heer Koenen bestreed dit laatste, met het oog op het reglement van orde. De heer van Lennep was tevens tegen het voorstel, uit vrees, dat daardoor de zaak in vergetel heid zou geraken. De heer Janssen loonde aan, dat er reeds een antece dent bestond van het afnemen eener zaak van de agenda. De vergadering nam ten slotte een besluit in den laatsten zin; levens werd op voorstel van den heer Leemans het besluit genomen om, in afwachting van het rapport, de stukken van den heer Rose nu reeds in de verslagen en mededeelingen op te nemen. De heer Brill leverde eene bijdrage over de vorming van zamengeslelde woorden in het Nederlandsch. Door de hh. Beets, Janssen, Scholten en te Winkel werden boekwerken voor de bibliotheek aangeboden en door den heer Leemans mededeeling ge daan van hetgeen er, sedert de laatste opgave, bij de commissie voor de overblijfselen van oud-vaderlandsche kunst was ingekomen. Daarna werd de vergadering gesloten. BUITENLANDSCHE BERÏGTEN. ENGELAN LONDEN, 14 October. Zondag II. is in llyde-park de rust niet ernstig gestoord geworden. Het aantal personen, dat zich ondanks,het ongunstige weder in het park bevond, wordt geschat op 8 a 10 duizend, meestal uit nieuwsgierigheid ge komen. Onder de menigte bevonden zich echter nog onderscheidene Iersche werklieden, gewapend met slokken, die zij bij het binnentreden van het park hadden verborgen gehouden, out niet te worden afgewezen. In het park zelf was slechts een 40-lal politie-agenlenmaar in de nabijheid een hulp-corps van ongeveer 1000 man geplaatst. Aan de voornaamste uit gangen stonden sterke patrouilles soldalen, die aan eiken militair den toe gang weigerden en bevel hadden ontvangen, des gevorderd, aan de politie de sterke hand te leenen. Van tijd tot tijd werden kleine ophoopingen van volk door de politie uiteengedreven; redevoeringen werden niet gehouden elke poging daartoe werd dadelijk te keer gegaan. Toen het eindelijk tegen 4 ure begon te stormen en te regenenverlieten de nieuwsgierigen het park. De Ieren hebben echter herhaaldelijk te kennen gegeven dal zij voornemens zijn de Garibaldianen nog eens duchtig te kastijden. In al de katholieke kerken is Zondag morgen een herderlijke brief van kardinaal Wiseman gelezen. Hij vermaant daarin zijne waarde Iersche kin deren zich voortaan te onthouden van alles wat tot zulke ongeregeldheden aanleiding kan geven. Ik hoop, zegt hij, op betere dagen; de zaak van den Paus is de zaak van waarheid en regt,, van deugd en godsdienst, ja van God zelf. Zulk eene zaak moet niet worden ondersteund door slagen en oploopen. - Men heeft besloten een bisschop van de Anglieaansche kerk naar Madagascar te zendenom zijnen zetel in de hoofdstad des eilarids te ves tigen en er eene regelmatige afdeeling van de kerk van Engeland te vormen. De regering heeft aan dat plan hare goedkeuring geschonken. Zondag 11. zijn nabij Winckboringhop den spoorweg van Edinburg naar Glasgow twee treinen tegen elkander gcloopenmet het gevolg dat 15 reizigers gedood en meer dan 100 gewond zijn. Berigten uit New-York van 4 Oct. bevatten het volgende: Men ver wacht een treffen tusschen het legercorps van generaal Buell en de Zuide lijken nabij Louisville. In het zuider-congres is, onder den indruk van Lineolns proclamatie tot vrijverklaring der slaven een voorstel gedaan tot het nemen van maatregelen van weerwraak tegen het Unie-bewind, teneinde dit te nopen de proclamatie in te trekken of hare uilvoering te verdagen. Een veldslag tusschen Mac-Clellan en Lee bij Cork is op handen. Naar de meening van de IVorld zal de proclamatie van Lincoln de verovering van het Zuiden dubbel moeijelijk maken, en zullen de gebeurfenissen het bewijs leveren, dat met de uitvaardiging van die proclamatie de grootste dwaling in den tegenwoordigen oorlog begaan is. Lincoln heeft eene wa penschouwing gehouden over het leger aan den Potomac. Na 1 Nov. a. s. zullen geen buiienlandsche facturen bij hel kantoor van in- cn uit gaande regtcn te New-York meer geregistreerd worden, wanneer die stuk ken 'niet voorzien zijn van een certificaat, afgegeven door den consul der Unie op de buiienlandsche plaats van afzending. De regering der Unie heeft een plan gevormd om de zuidelijke stalen na de vrijverklaring der slaven van arbeidende handen te voorzien; zij wil namelijk blanken, inlanders niet alleen maar ook Europeanen, uitnoodigen om zich in Florida neder te zetten, onder aanbod om hun aldaar om niet gronden in eigendom te geren en hun in alles behulpzaam te zijn. IUANHKI.IH. PARIJS14 October. Alhier wordt door de voorstanders van Italië's eenheid verzekerd dat mgr. de Mérode, wegens oneenigheid met den kardinaal slaats-secretaris Antonelli, als minister van oorlog van den Paus zal aftreden, en dat de getalsterkte van het Fransche leger in den Kerkdijken Staat eerstdaags zal worden verminderd. Volgens de dagbladen zal de markies .de Lavalette niet naar Rome terugkeerenzijn opvolger wordt echter nog niet genoemd. De Indép. Beige deelt mede dat de Japanschc gezanten, bij hun ver trek van hier, beloofd hebben na hunne terugkomst in hun land alle moeite te zullen doen om hunne regering en hunne landgenooten voor te lichten. Zij zullen aan hunnen sonverein voorstellen, ieder jaar 200 personen, tot de onderscheidene klasseri der Japansche bevolking bclioorende, naar Eu ropa te zenden, om zich aldaar met de Europesche beschaving bekend te maken; deze personen zouden 6 maanden in Frankrijk, en even veel tijd in Engeland doorbrengen. Telken jare zou een dergelijk gezelschap naar Europa gezonden worden. Naar men zegt zouden de gezanten bij een onderhoud met den minister van buitenl. zaken dezen gevraagd hebbenof de Fransche regering niet genegen zou zijn de alzoo overkomende Japan ners om niet naar Frankrijk te vervoeren. Hun is aangeraden pogingen te doen om in Europa handelsbetrekkingen aan te knoopen en vervolgens te bewerken dat uit Japan handelsvaartuigen naar Europa worden gezonden. Dat zou een middel zijn om den voortgang der beschaving in hun land te bespoedigen. Naar hel schijnt heeft onder de door hen bezochte sleden van Europa Petersburg hen het meest getroffen. De rapporten door de prefecten nopens den uitslag van den oogst inge zonden, zijn zeer gunstig. Men berekent dat de opbrengst verre boven de behoefte voor het verbruik is, terwijl bovendien nog veel in. voorraad is van hetgeen verleden jaar uit Odessa en van den Donau gezonden werd. De prijzen op de verschillende markten zijn dan ook dalende. ITALIË. Omtrent de geruchten eener reis van den heer Ratazzi naar Parijs schrijft men uit Turyn aan den Times het volgende: Met welke boodschap zou de heer Ratazzi naar het Fransche hof kunnen vertrekken? Hij zou

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2