Per Telegraaf. De belasting zal r\ pCt. van den koopprijs, docli wanneer van het ver kochte voorwerp de belasting reeds eens betaald is, pCt. bedragen en door middel van een zegelregt op de rekeningen geheven worden. Een half-officiëel dagblad van Petersburg berigt dat thans bij den Rus- sischen rijksraad ontwerpen van wet tot nieuwe regeling der reglspleging der politie en der gemeente besturen in overweging zijn. Berigten uit Finland melden, dat den landbouwer aldaar, ten gevolge van het aanhoudende koude en natte weder gedurende den afgeloopen zo mer, alle hoop is ontnomen, en hongersnood hiervan het gevolg zal zijn. Volgens berekeningen in de dagbladen schat men het aantal dergenen die met volkomenc ontbering van de eerste levensbehoeften bedreigd wordenop 374,000, een ontzettend cijfer in een land, welks geheele bevolking niet meer dan 1,800,009 zielen telt. 'sGRAVENHAGE, 14 October. Thans zijn rondgedeeld de voorloopige versla gen over de hoofdstukken marine en oorlog. Vele leden maakten de bedenking dat bij hel hoofddeparlement marine zekere veranderlijkheid van inzigten scheen te heerschen, die huivering wekken moest om zich met zijne voor stellen te vereenigen. Anderen meenden dat de veranderde zienswijze des ministers zich zeer goed verklaren en zelfs verdedigen liet. Zeer velen ble ven gestemd tegen de pantsering onzer schepen op eenigzins groole schaal. Het bedrag van het cijfer voor oorlog had velen te leur gesteld. Bij het tegenwoordig hoofd van het dep. van oorlog scheen geene bepaalde strek- i king te bestaan om de uitgaven voor zijn departement binnen engere gren zen te beperken. Men had dit te minder verwacht, omdat de aanvrage toch afkomstig is van een kabinet, waarin mannen zitting hebben, die vroeger, als leden der kamer steeds beweerd hebben dat de uitgaven voor dit departement onze finanliële kracht te boven gingen. Verscheidene an deren wcnschlen hel eindcijfer wel te verminderen, maar misbillijkten niet de houding van den minister van oorlog. Men drong aan op de legerfor- matie bij de wet, betere inrigting der schutterijen, van de wet op de in kwartieringen enz. NAPELS, 13 October. Men is op het spoor gekomen van eene zamen- zwering door clericalen en Bourbons-gezinden. De politie is in het bezit van de briefwisseling der zamenzweerders met Rome. ROME, 13 October. De Paus heeft heden te Castel-Gondolfo een diner gegeven, dal door de kon. familie van Napels, verscheidene kardinalen en eenige aanzienlijke Romeinen werd bijgewoond. BERLIJN, 13 October. Heden namiddag is de zitting van de tweede kamer op last des konings gesloten. De minister-president deelde bij die i gelegenheid mede, dat de grondslagen van het Fransche handelsverdrag de j handelspolitiek van Pruissen zullen beheerschendaar de regering voorne mens is, de in dit verdrag opgenomen beginselen voortaan te huldigen. De minister gaf vervolgens zijn leedwezen te kennen, dat men niet is kunnen geraken lot eene wettige vaststelling der staatsuitgaven voor 1862. De re gering ziet zich daardoor in de noodzakelijkheid gebragt om in de behoeften van den staat te voorzien zonder inachtneming der wettelijke voorschriften op dat pnnt. Zij weet het, dat zij daardoor eene groole verantwoordelijk heid op zich laadt, maar zij weet levens welke pligten op haar rusten te genover den staat. Die verpligtingen schenken haar het regt omzoolang de begrooting niet op wettige wijze zal zijn vastgesteld, in die uitgaven te voorzien welke tot handhaving van een goed beheer en lot bevordering van 's lands welzijn, noodig zullen bevonden worden. De regering vertrouwt dat de kamer, daartoe geroepen, niet aarzelen zal de op die wijze gedane uitgaven goed te keuren. BRODF, 13 October. De gouverneur heeft de bijeenkomsteu der grond eigenaars verboden en de zaalalwaar zij hunne vergaderingen hielden doen sluiten. Tevens heeft hij geweigerd zich te belasten met de indiening van hun adres, waarin zij aandrongen op de vereeniging van geheel Podolië met het koningrijk Polen en de invoering van meer vrijzinnige instellingen. MADRID, 13 October. Brieven uit Tanger verzekeren dat de Marok- kaansche regering met Engelschc kapitalisten onderhandelt over het sluiten eener leening, met het doel om dc nog aan Spanje verschuldigde schade loosstelling te voldoen. GRENADA, 13 October. Prachtige feesten worden hier gegeven ter eere van de koningin en den prins-gemaal. INGEZONDEN. DE COJNCERTEN YAN SEMPRE CRESCENDO. Valt er hier ter stede thans maar zeldzaam goede, degelijke muziek te hooren, hoeveel te meer moeten dan de ijverige pogingen door hh. commis sarissen van S. C. aangewend, om den bloei van dit gezelschap op 'tkrach tigst te bevorderen, gewaardeerd worden. Vooral behooren Leyden's bur gers dit op prijs te stellen, wijl S. C. hun op loyale wijze de gelegenheid biedt enkele malen hare dikwijls zoo uitstekende concerten bij te wonen. Steller dezes werd reeds bij het 1" concert daartoe in de gelegenheid ge steld, en dc indruk daarvan is hem nog bijgebleven. Beethoven's groolsche 5e symphonie werd voortreffelijk uitgevoerd, in zijn waar karakter weêrge- geven. Niet minder de jnbelouvertureeen der schoonste werken van von Weber; ook deze werd lijn genuanceerd voorgedragen, en stemde inder daad lot jubelen. Als solist trad dien avond op onze voormalige stadgenoot, de heer A. Oudshoornthans te Straatsburg. Velen met ons hebben zeker dien hoogst verdienstelijken violoncellist meermalen, en altijd met bewondering van den grooten, breeden toon, van zijne keurige, gevoelvolle voordragt, van zijne buitengewone vaardigheid en zuiverheid van spelgehoord. Zooals hij even wel dien avond speelde, hoorden we het nimmer beter. Alle voortreffelijke eigenschappendie steeds zijn spel kenmerkten, zijn door aanhoudende studie zoo ontwikkeld en veredeld, dat de hoogste eischen door hem bevredigd worden. Gul bekennen we, dat]we hem met nog meer genoegen, dan in den laatslen tijd zijn grooten meesterhoorden. Bij dezen verbaast men zich over de kunst, maar herkent den genialen kracluigen reus van vroe- ger niet meer. Oudshoorn daarentegen heeft zijne individualiteit behouden hij is nog altijd, doch meer geperfcctionneerdde fijn gevoelende, zijne eigen indrukken weergevende, voortreffelijke virtuoos. Zoo ooit, dan was i de hulde, die hem dien avond zoo ruimschoots bewezen werd, eene welver diende. Eere komt u toe, C. C. van S. C., voor het 1" uwer concerten. Doch ook het 2" belooft veel. Thans wacht ons de heerlijke 4e symphonie van den grooten Beethoven. Voorts eene ouverture van een met eere be kend jeugdig Hollandsch componist, den heer Richard Hol van Amsterdam, die aan S. C. de eer zal bewijzen dien avond haar gast te zijn, en zich met de directie zijner eigene compositie te belasten. Als solist hebben we dien avond den heer A. J. Welrens, den (jverïgen directeur van Seropre Crescendo. Diens verdiensten zoo veelzijdig te vermeldenhemden ons allen zoo goed en gunstig bekenden, aan te bevelen, moge overbodig heeten. Laat ons daarom alleen vermeldendat hij zijn reeds zoo groot re'pertoire nog verrijkt heeft met een viool-concert van Spohr, getiteld: Sonst und jelzt eene compositie van dien grooten meester, die maar schaars op programma's voorkomt, en hier ter stede nooit gehoord is en welk con cert dien avond door hem zal worden voorgedragen. Eindelijk zullen we nog kennis maken met een uitstekend dilettant, den heer E. uit Amsterdam. Begaafd met eene welluidende tenorslem, moet genoemde heer tevens een geoefend zanger zijn. Heeft steller dezer regelen nog iets op 'i harthet is een woord van dank voor de gelegenheid, die hem gegeven werd dat concert bij te wonen, en de wensch dat S. C. steeds even krachtig blijve medewerken tot verede ling der toonkunstdie schoonste onder de kunsten. Vele handen maken ligt werk, zoo is 'took hier. Het nieuwe academiejaar brenge S. C. tal van nieuwe leden aan. «TA»§ - BERIGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 16den October 1862, "s namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1". Benoeming van een commies bij de plaatselijke belastingen. 2°. Eerste suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, 1862. 3°. Voordragt tot af- en overschrijving op de gemeentebegrooting. 4°. Adres van commissarissen der Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij, ter bekoming van gemeentegrond. 5°. Rekeningen over 1861van n. diakenen der Nederduilsch Hervormde gemeente; b. de gemeente-apotheek; c. gecommitteerden tot de administratie der Vcreenigde Gast- en Leprooshuizen d. armverzorgers der Israëlitische gemeente. 6°. Adres van K. S. Hylkema, om continuatie der huur van het land bui ten de Rijnsburgerpoort. 7°. Rapport omtrent het stedelijk Ziekenhuis. 8». Voordragt tot continuatie der pacht van de Spanjaardsbrug, voor den tijd van óe'n jaar. 9". Voordragt tol onderhandsche verhuring van het huis en de schuur aan de Hoogewoerdspoort. 10». Voordragt tot tegemoetkoming aan dienstpliglige schutters, in dc kos ten van kleeding. 11°. Adressen van B. J. J. T. Bahlmannde wed. J. CreyghtonG. P. van der Hart, M. Speyer en H. A. Tiemeyer, om tegemoetkoming in gele- dene schade den 13de" September II. 12". Adres van P. G. Houlhuysen, lot hel uitbouwen van een schoorsteen. 13". Adres van B. J. Fornara, tot het innemen van gemeentegrond. 14". Adres van D. A. Schretlenom vergunning lot het maken van naar builen openslaande deurenenz. 15". Adres van de Heydcr en C"., tot het leggen van eene brug over de Binnenvestgracht. Burgerlijke £t<uib. ONDERTROUWD: H. Zeilslrajm. 28 j. en T. van der Meulen jd. 32 j.-— J. Sluiter, jm. 23 j. en E. E. Selleger, jd. 26j. H. van der Keur,jm. 28j. en C. van der Lelie, jd. 22 j. J. Ruhl, jm. 24 j. en G. Lepelaar, jd. 20 j. J. Gordijnjm. 25 j. en W. de Boer, jd. 24 j. A. van Gessel, wedr. 65 j. en M. L. Reek, jd. 53 j. Gehouden Verkooping van onroerende goederen t in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 11 October. Notaris J. M. E. Dercksen. Een Huis en Erf, aan de noordzijde van de BreedestraatWijk IV. N». 240. Kooper de Heer J. C. Turionalhier, ƒ3001. Notaris A. J. Ryshouweb te Soeterwoude. Eene Bouwmanswoning met diverse percelen Wei- en Hooiland, Moestuin en Boschhakhout, ter grootte van 11 bunders, 11 roeden en 92 ellen, staande en gelegen aan den Iloogen Rijndijk van Leyden naar Bodegraven. Kooper T. Streng, te Stein bij Haastrecht, 19,250. De Directeur van het Postkantoor le Leiden maakt bekend, dat de ligting der ijzeren hulpbussen van heden af zal plaats hebben 's morgens ten 8 ure, 's middags 12 's avonds 3 45 min. en 8 15 De bus aan het Kantoor 20 min. en die aan het Station van den Spoor weg 5 min. vóór het vertrek der treinen. De Directeur voornoemd, Leiden, 15 October 1862. W. NAGEL.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 3