fabrikanten gouden werker, van zeer slecht gehalteof die slechts met een dun gouden vlies zijn overdekt, tegen betaling der verschuldigde reglen hier te lande doen stempelen, en dal deze dan aan de ingezetenen, die goede waar meencn te koopentegen betrekkelijk hooge prijzen worden verkocht. Men meende dan ook aan de regering in bedenking te moeten geven, of niet door eene wijziging der bepalingen van de wet van 1852 omtrent het ongewaarborgd goud en zilver in dit bezwaar ware te voorzien. 's GRAVENIIAGE 14 October. Z. M. heeft den luit. ter zee 2dc kl. G. M. Ruyseh Lehman de Lehnsfeld op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. Zaturdag is alhier naar het huis van arrest overgebragt zekere H., in Munsterland beschuldigd van valschheid in geschrift. Hij was naar ons land gevlngt, maar uil gebrek aan middelen zag hij zich verpligl zich bij den Prnissischen gezant aan te melden, aan wien hij reisgeld verzocht, ten einde weder naar zijn land terug te kecren. De werkzaamheden aan den oesterput, gegraven achter het groote hoofdduin ten N. O. van het gemeentebadhuis te Schever.ingenzijn zoo ver gevorderd, dat men zich vleijen mag dat nog vóór den winter de put geheel voltooid zal zijn. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. EMCKLASi». LONDEN14 October. Z. K. 11. de prins van Wallis heeft, onder goedkeuring van II. M.de taak op zich genomen, om in het begin des volgenden jaars, nadat het ge bouw der tentoonstelling zal zijn ontruimdin eigen persoon de medailles cn certificaten van eervolle vermelding op pleglige wijze aar. de bekroonde inzenders uil te reiken. De vergadering van de Garibaldi-vereeniging, die ten gevolge der wei gering van den lord-mayor niet op het stadhuis kan plaats hebbenzal op Vrijdag aanst. in London-Tavern worden gehouden. Waarschijnlijk zal de lieer Wesiein Wood het voorzitterschap waarnemen. Men heeft den lord- mayor het berigl doen toekomen dal er plan beslaat om die vergadering te doen mislukken cn dat ernstige ongeregeldheden er het gevolg van zullen zijn. De kardinaal Wiseman heeft de katholieke priesters alhier schriftelijk uilgenoodigd zich naar de door arme Ieren bewoonde stadswijken te bege ven en hen te vermanen om zich van rustverstoringen te onthouden en zich niet weder door de uittartingen van Garibaldi's vrienden tot demon stration te laten bewegen. De verbittering van de Ieren tegen de voorstanders van Garibaldi heeft ook te Birkenhead tot onrustige tooneelen aanleiding gegeven. Eene aldaar gevestigde vereeniging van jongeheden had aangekondigd, dat er eene meeting in hun lokaal zou worden gehouden ten gunste van Garibaldi en de ontruiming van Rome door de Fransche troepen. De Iersche bevol king, die aldaar zeer talrijk is, verzamelde zich, ongeveer 4000 man sterk, voor het gebouw en maakte een einde aan de bijeenkomst, door al de gla zen in den voorgevel en dien der belendende protestantsche kerk in stuk ken te slaan. De predikant, die juist de avonddienst in die kerk waar nam, werd even als zijn zoon met eene hagelbui van steenen begroet en vrij ernstig gekwetst. Er waren ongeveer 50 policie-agenten op de been; die evenwel weinig tegen den oproerigen hoop vermogten. Gelukkig maak ten eenige katholieke geestelijken nog bij tijds een einde aan hel oproer, dal tot zeer ernstige ongelukken had kunnen leiden. Dingsdag II. heeft op de rivier de Tyne eene botsing tusschen de pas- sagiers-stoomboolen Tynemouth en Forrester plaats gehad. De schok was zoo geweldig, dat ofschoon vele reizigers werden gered, men niet kon ver hinderen dat de Forrester in drie mimiten tijds onder de oppervlakte des waters verdween en eenige ongelukkigen medesleepte. Reeds zijn verschei den lijken opgevischt, doch men weet niet hoe vele nog in de kajuiten lig gen. De Tynemouth was zoo beschadigddat hij bij den wal aan den grond moest worden gezel. Uit Petersburg zijn alhier een regeringspersoon en twee policieagenlen aangekomen tot opsporing van twee personendie beschuldigd worden van aanzienlijke bedriegerijen jegens de Poolsche bank te Warschau. Men ge looft, dat de vlugtelingen nog eene groote hoeveelheid valsche bankbiljetten bij zich hebben en voornemens zijn die bij wisselaars te Londen, Liverpool, enz.te geld te maken. Berigien uit New-York, van 30 September, bevatten het volgende: Vijf compagnien der Noordelijken hebben bij Pontchatoula een aanval op de Zuidelijken gedaan, doch zijn met groot verlies teruggeslagen. Te Wilming ton, in Noord Carolina heerscht de gele koorts. De Zuidelijken hebben Augusta in Kentucky door brand vernield. Mac Clellan is te Washington geweest. Hij schat het verlies der bondstroepen in de gevechten, die in den slaat Maryland zijn geleverd, op 14700 man aan dooden, gekwetsten en vermisten. Naar zijne berekening moeien de Zuidelijken in die gevech ten ongeveer 30000 man van hunne beste troepen verloren hebben. Ten gevolge eener verdachte beweging van generaal Lee (der Zuidelijken) boven Harpersferryheeft hij nu zijn hoofdkwartier meer in de nabijheid dier plaats verlegd. De Noordelijken hebben Cumberland Gap, met al hunne ar tillerie ontruimd, cn zijn in de rigting van Ohio getrokkenom zich bij het leger van generaal Buell aan te sluiten. Te New-Orleans heeft een groot aantal personen den eed van getrouwheid aan de Unie afgelegd, om de ver beurdverklaring hunner goederen te ontgaan. Het congres te Richmond heeft een wets-ontwerp aangenomen tot het oproepen eener ligting bij con scriptie, toepasselijk op personen tusschen de 35 en 40 jaren oud. Er loopt een gerucht dat het genoemd congres ook voornemens is over te gaan lot de vrijverklaring en wapening van 400,000 negers. FRANKRIJK. PARIJS, 12 October. Daags na de terugkomst van den keizer is er onder zijne voorzitting een ministerraad gehoudenwat daarin is voorgevallen is niet met zekerheid bekend; maar van onderscheiden zijden wordt gezegd, dat er over Ilalië's zaken niet, zoo als verwacht werd, een besluit is genomen, en dat dit onderwerp er zelfs niet is ter sprake gebragt. Volgens La France heeft de heer Ratazzi van de voorgenomen reis naar Parijs afgezien, dewijl hij de zekerheid had bekomen dat hij van den keizer niets zou kunnen verwerven. Te Muhlhausen heeft zich eene maatschappij van aanzienlijke industrië len gevormdmet het doel om in Senegal eene faclorie op te rigtenten einde den kaloenbouw te ontwikkelen. Het officiële dagblad van Madrid deelt eene voordragt van den minis ter van oorlog en koloniën aan de koningin mede, waarin betoogd wordt dat de groote bronnen van rijkdomwelke de uitgestrekte Archipel der Philippijnsche eilanden bevat, een naauwkeurig en gemoedelijk onderzoek gebiedend noodzakelijk maken, tot welk doel de benoeming eer.er commissie vereischl wordt, inzonderheid met het bezoeken der belangrijkste gedeelten van dien Archipel, met name van de eilanden Visayas en Mindanao, be last. Ten gevolge dezer voordragt heeft de koningin eene koninklijke com missie benoemddie zich met het onderzoek van alle takken van burger lijk beheer op de Philippijnsche eilanden moet bezig houden. Genoemd officieel orgaan der Spaansche regering bevat het proces-verbaal der inlijving van den prins van Asturië, als eerste soldaat in hel regiment des konings. Men leest daarin, dat de prins 4 jaren, 10 maanden en 2 da gen oud was toen hij ingelijfd werd, dat hij tot de katholieke, apostolieke en roomsche godsdienst behoort en ongehuwd is. De prins heeft zijn enga gement voor 8 jaren onderleekendna verklaard te hebben te kunnen lezen en schrijven en dat hem de krijgswetten waren voorgelezen, opdat hij, bij overtreding, niet zou kunnen voorwenden met den inhoud niet bekend te zijn. ITALIË. De bevolking van de stad Rome bedraagt thans, volgens eene van regeringswege openbaar gemaakte statistiek 197,078 zielen, tegen 180,359 in 1858. Daaronder behooren29 kardinalen, 35 bisschoppen, 1529 pries ters, 339 seminaristen, 2509 geestelijken behoorende lot kloosterorden, 2031 nonnen, 009 collegialen in de gestichten voor godsdienstige zamenleving, 1427 meisjes in de aan kloosters verbonden inrigtingen van onderwijs, 928 knapen en 1200 meisjes in liefdadige gestichten, 4893 soldaten, 361 on- roomsche Christenen en 4486 Israëliten. PKUISSEN. BERLIJN, 13 October. net heerenhuis heeft het voorstel zijner finantiële commissie, het hou den eener conferentie van commissiën uit de beide kamers, om te beraad slagen of de bezwaren der tweede kamer legen de begrooting van oorlog voor 1862 niet uit den weg geruimd konden worden, bij hoofdelijke stem ming met 127 tegen 39 stemmen verworpen. Ook heeft het verworpen met 150 tegen 17 stemmen de begrooting, zoo als zij door de tweede kamer was vastgesteld; de ministers slemden met de meerderheid. Daarentegen werd het amendement Arnim (vaststelling van de begrooting van oorlog vol gens de regeringsvoordragt) aangenomen met 114 legen 44 stemmen. Acht leden onthielden zich van de stemming. De ministers namen aan deze laatste stemming geen deel. De verschillende fractiën van de kamer van afgevaardigden (uitgezon derd de behondsmannen) hebben eene vergadering gehouden, om te beraad slagen over het bovengenoemd besluit. De hh. Simson en Gncist deden het voorstel, om eene gemotiveerde verklaring af te leggen, dat het genoemde besluit van onwaarde is. De fractie Vincke en die van het centrum wensch- len hier slechts toe over te gaanin geval het besluit van het heerenhuis officiëel werd bekend gemaakt. De meerderheid wilde in elk geval die ver klaring afleggen. De heer Gneist verklaarde, dal de regering verpligt was, een nieuw budget aan te bicden. De vergadering ging uiteen, zonder tot een besluit gekomen te zijn. De officiële aankondiging van het besluit van het heerenhuis heeft kort daarop plaats gehad. In de heden gehouden zitting van de kamer van afgevaardigden is door de commissie voor de begrooting voorgesteld te verklaren, dat hel besluit van het heerenhuis omtrent de staalsbegrooting ongrondwettig en dus nietig is en alzoo aan de regering geen het minste regt geeft. Dit besluit is, na dat zes behoudende leden de vergadering hadden verlaten, door de kamer zonder beraadslaging met algetneene (237) stemmen aangenomen. Door den president-minister werd daarop eene boodschap des konings voorgelezen, in houdende dat de wetgevende zitting dadelijk zal worden gesloten en dat de sluiting des namiddags ten 3 ure in het paleis des konings zou plaats hebben. Volgens de Sternzeitung ontvangt de koning talrijke adressen, hou dende betuigingen van gehechtheid. .Aan eene deputatie uit Hallc heeft de koning o. a. gezegd, dat hij de leger-organisatie noodzakelijk oordeelde en dus bij zijn plan bleef. De constitutie zou hij handhaven, zoolang men die niet uit zijne handen rukte. Prins cn prinses Frederik der Nederlanden en hunne dochter keeren in het begin der volgende week van Muskau alhier terug en begeven zich na een paar dagen toevens naar Weimar om van daar de reis naar 's Graven- hage te vervolgen. Te Bremen zullen de accijnsen worden afgeschaft en zal in plaats daarvan eene belasting op de handels-transactiën komen. Daardoor wordt het voor een zoo kleinen staat aanzienlijk inkomen van meer dan 300000 th. opgeofferd, en eene nieuwe belasting ingevoerd, die tegenwoordig nog ner gens bestaat. De bedoelde belasting wordt geheven van den koopprijs, waardoor, op enkele uitzonderingen na, alle omzettingen getroffen worden, bjj welke inwoners als koopers of verkoopers, of als voor den prijs en de qualiteit der goederen verantwoordelijke tusschenpersonenbelang hebben.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2