LEYD8CRE COURANT. 1862. WOENSDAG 15 OCTOBER. De Courant wordt Maandag, IFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die ran Maandag komt uit Znturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BWNENLAMDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 14 October. Sedert den 8,le" Februari] If., zijnde de dies nalalis der hoogeschool al hier, zijn in hel album civium acad. ingeschreven als volgt: te Leyden studerende: voor de wis- en natuurkunde3 letteren i6 geneeskunde15 regten44 godgeleerdheid13 81 van de Alhenaea wegens het afleggen der examina: voor de letteren3 geneeskunde9 regten .9 godgeleerdheid '3 - 24 i te zamen 105 Wij vernemen dal onze stadgenoot prof. II. Schlegel, directeur van het rijks museum van natuurlijke historie, door de Linnean Society of Lon don tol buitenlandse!» lid is benoemd, lerwijl het Kaiserl. königl. zoologisch- botanische Gesellschaft te Weenen hem het lidmaatschap opdroeg. Men schrijft ons het volgende: De bedorven boter voor eènige dagen van Londen naar Uarlingen teruggezonden en welke, zooals gemeld is, de kleur en de reuk van kaarsvet had, om van andere walgelijke hoedanighe den te zwijgen, kan haar bederf niet gekregen hebben omdat zij zotl ge wonnen zijn van aan de tongblaar lijdend vee en door de daarmede gepaard gaande ontsteking; of, geljjk men vermoedt, omdat de uijers van hel vee ontstoken, het melken daarom en om de pijn zou verschoven zijn, iels wal nooit kan geschieden, maar op gezette tijden en hoe gering de opbrengst ook zij, zooals toen, moet plaats hebben. De genoemde boter is misschien minder duurzaam dan die van gezond vee verkregenmaar onder Soeter- woude zijn landbouwers, die nog zeer bruikbare boter, in Junij gewonnen, voorhanden hebben, toen daar algemeen de longblaar onder het vee heerschte. Bovendien is het niet de eerste maal dat er boter door het buitenland wordt teruggezonden. Maar het verkrijgt meer bekendheid dat er opkoopers zijn, die de vaten ledigen en de geheele partij op nietnv en wel machinaal be werken, onder welke bewerking de boter zoo zij dan die naam nog ver dient bestanddeelen wordt toegevoegd, die de hoeveelheid vermeerderen, zeer ten koste van de hoedanigheid, en alsdan, op nieuw opgemaakt, goed genoeg schijnt te zijn voor het buitenland. Op last van het dep. van oorlog zullen door de chefs van de verschil lende corpsen des legers gedurende de wintermaanden gecne onder-officieren korporaals en manschappen tot pensioen worden voorgedragen, tenzij de belanghebbenden, welke daartoe in de termen vcrkcereu zulks uitdrukkelijk mogten verlangen. Door den commissaris des konings in de provincie Zuidholland zijn de vier militie-districten van die provincie verdeeld in 28 kantons. Het derde district (hoofdplaats Leyden) bevat de kantons nos. 12—19, te weten: 12. Legden: Leyden, Leyderdorp, Spelerwoude, Oegtsgeest. 13. NoordwijkNoordwijk Noordwijkcrlioutllillegom LisseSassen- heim, Warmond, Voorhout, Rijnsburg, Valkenburg, Katwijk. 14. Woubrugge: Woubrugge, RijnsalerwoudeAlkemade, Ter Aar, Nieuwvcen, Zevenhoven, Nieuwkoop. 15. Alphen: Alphen, Oudshoorn, AarlandcrveenZwammerdam, Bos koop, Benthuizen, llazerswoude, Koudekerk. 10. Woerden: Woerden, Waarder, BarwoutswaarderRietveld, Bode graven, LangeruigeweidePapekop, Ilekendorp, Oudewater. 17. Gouda: Gouda, Haastrecht, Vlist, Stolwijk, Berken wonde, Krim- ipen a/d IJsscl, Ouderkerk a/d IJssel, Gouderak, Moordrecht, Broek, Reeuwijk, Sluipwijk, Stein. 18. Schoonhoven: Schoonhoven, Bergambacht, Ammerstol, Lckkerkerk, Krimpen a/d Lek. 19. Zevenhuizen: Zevenhuizen, Bleiswijk, MoercappelleNoord-Wad- dinxveen Zuid WaddinxveenNieuwerkerk a/d IJssel, Capelle a/d IJssel. Door den gemeenteraad van Gouda is tot conrector aan het gymna sium aldaar benoemd de heer B. W. Hofman, te Utrecht. De heer C. M. Kan, vroeger benoemd, had bedankt en eene dergelijke benoeming te Mid delburg aangenomen. Te Gorinchem mogt Vrijdag 11. de heer mr. P. L. Begram van Jaars veld, president bij de arrond.-regtbank aldaar, het zeldzame voorregt sma ken, van 50 jaren in onderscheidene betrekkingen bij de reglbank werkzaam ie zijn geweest. Op den 10dcn October 1812 werd hij, bij besluit van Na poleon Ionderteekend op het Kremlin te Moskoubenoemd lot procureur- impérial bij die reglbank. De burgerij toonde door het uitsteken van vlaggen, dat zij deelnam in het voorregt van den grijsaard. Z. M. de koning heeft hem benoemd tot kommandettr der orde van de Eikenkroon en door ver schillende ambtenaren bij de reglbank werd hem eene zilveren beker met dito deksel, voorzien van een toepasselijk opschrift, als bewijs van hoog achting aangeboden. Door den jubilaris is ten behoeve der armen van de hervormde kerk ƒ1000, van die der roomsch-katholieke 200 en van die der Christelijke afgescheidene en der Luthcrsche ieder ƒ50 geschonken. Te Amsterdam heeft gisteren de heer mr. J. T. Buys zijne betrekking als hoogleeraar in de slaalswétenschappen bij het athenaepm iilustre aan vaard, door het houden eener redevoering, tot onderwerp hebbende: het wezen van hel vertegenwoordigend regeringsstelsel." Eergisteren mórgen (en half 10 ure, loen de spoortrein van Utrecht naar Arnhem den overweg bij de hofstede Wildenburg, tusschen de stations Maarsbergen en Veenendaal, naderde, trachtte eene vrouw nog den spoor weg dwars over te gaan. De trein was echter reeds te nabij en door zjjne vaart werd zij met zulk eene kracht tegen een paal aan den kant van den weg geslingerd, dal haar de rug- en lendenweneleu werden verbrijzeld en zij onmiddellijk dood was. Uil IJsselsteyn meldt men dat onder die gemeente dezer da<»en een perceel weiland, groot 4 bunders, 10 roeden, is verkocht voor den prijs van ƒ8200, welk land verhuurd was voor 170 's jaars. Voor pmlr'ent 28 jaren was hetzelfde perceel gekocht voor de som 'van ƒ2500. Te Enschedé had Woensdag 11. een treurig voorval plaats. Een kind I van bijna 3 jaren, het eenig overgeblevene van 10 kinderen in een huisgezin j viel in het water en verdronk. De moeder vond het kind in hel water en bragl het op het drooge. Op het geroep der moeder waren de personen in den omtrek wonende, toegeschoten, van welke gelegenheid een arbeider gebruik maakte om uit eene wiiikeltent de geldlade na te zien. llij werd echter op de daad betrapt en is gevankelijk naar Almelo gebragt. Uit Bergen-op-Zoom meldt men dat op requisitoir van den controleur der directe belastingen aldaaroplasten in bijzijn van den kantonregter, vergezeld van twee marechaussée'sdoor een smid al de deuren zijn opengemaakt van het huis, toebehoorende aan en bewoond door den heer L. Cuypers, onder de gemeente Woensdrecbtten einde de rijks-schatters in de gelegenheid te stellen de haardsteden en vensters te tellen, waartoe hij reeds herhaalde malen aan de bevoegde autoriteit den toegang tol zijne woning geweigerd had. Te Roermond is Woensdag II. gevankelijk binnengebragt de persoon van Visser, lattenzagcr te Weert, die door den sterken drank opgewon den, na herhaalde woordenwisselingzekeren Jacob Tritijen heeft dood gestoken. In het voorloopig verslag der afdeelingen van de tweede kamer over de wet op de middelen (begrooting van 1863) wordt gezegd, dal het onder zoek van die voordragt ditmaal minderen omvang had genomen dan vroe ger wel eens het geval was. Het onderzoek der aangekondigde nieuwe be lastingwetten zal, naar men meende, voldoende gelegenheid geven om in meer opzettelijke beschouwing te treden van punten, die anders welligt bij deze gelegenheid Ier sprake zouden zijn gebragt. Echter waren o. a. de volgende bedenkingen gemaakt. De opbrengst van het personeel voor het volgende jaar is weder omstreeks een ton gouds hooger geraamd dan voor 1863. In eene der afdeelingen meende men de hoop te moeten uitdrukken, dat zij niet zou worden verkregen door aandrang van het dep. van finan- tién op opdrijving der aanslagen, ook daar, waar die opdrijving zich niet door gronden van billijkheid liet verdedigen. Door sommige leden werd het vermoeden uitgedrukt, dat de accijns op het zont veel meer zou kun nen opbrengen, indien niet voortdurend met opzigt tot dat middel op vrij grootc schaal ontduiking der belastingwet plaats had. Met name beweerde mendat te Dordrecht het zont tol minderen prijs werd verkocht dan het door eigenaren van elders gelegen zoutziederijen, die zich aan de bepalin gen der wet houden, kan worden geleverd. Evenzoo werden in eene der afdeelingen twijfelingen geopperd, of het toezigt op de heffing van den accijns op bet geslagt in alle gemeenten op behoorlijke wijze plaats vindt. Meer bepaald wilde men gevraagd hebben of bij de aangifte van benaderd slagtvee daarvoor niet somtijds een te laag bedrag aangenomen wordt. Van de zijde der belanghebbende fabrikanten van gouden en zilveren werken wordt toenemend geklaagd, dat de wet op den waarborg van 18 Sept. 1852, in zoover die mede ten doel bad om het publiek tegen bedrog en misleiding te beveiligen, niet aan de verwachting voldoet. Het kwaad ligt voorname lijk daarin, dat bij die wel een rijksmerk is aangenomen, niet enkel voor I de werken die de vereischte gehalten hebbenmaar ook voor de zoodanige is die aan deze gehalten niet voldoen. Het gevolg is, dat de builenlaudschc

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1