LEYDSC IJ IA NT. 1802. N°- VRIJDAG 10 OCTOBER. De Courant wordt MaandagIFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN 9 Oeloher. Door dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland is alsnu aan de tweede kamer der stalen-generaalmet magliging van de vereenigde vergadering, een ampel adres ingediend ter ronddeeling aan al de leden, over de be nadeeling van de vrije uitwatering van dit hoogheemraadschap op het Y, door het ontwerp van wet betreflende de doorgraving van Holland op zijn smalst, zoo als dit bij gemelde kamer is ingediend, en zijn daarbij nadere voorstellen gedaan van wijziging in de rigling van het zeekanaal, toegelicht door eene bijgevoegde scheisteekeningdoch tevens verklaard, dal Rijnland zal berusten in elke regeling, welke den waterstand van 50 duim onder A. P. op het kanaal ten allen tjjde volkomen waarborgt. De strekking van dit adres wordt dezer dagen nog nader door eene com missie uil bovenvermeld coliegie bij den minister van binnenlandsche zaken uiteengezet, voor het geval dat de, in het belang dezer doorgraving, bij de tweede kamer thans aanhangige wet nog nader met bedenkingen van dje kamer bij den gezegden minister mogt terugkomen. Blijkens eene hierachter voorkomende aankondiging zal er op Donder dag den 16llcn dezer, des avonds ten 7 ure, eene orgel-bespeling in de Pie terskerk plaats hebben, door den organist van die kerk, den heer J. Godefroy. Die heer heeft l\et plan tot deze orgel-bespeling opgevat, om daardoor niet alleen een blijk te geven van hulde aan de verdienstenmaar ook van erken telijkheid voor het onderwijs door hem genoten van zijnen geachten voor ganger, wijlen den heer J. J. Hepp, voor wiens weduwe hij dan ook de evenluële opbrengst heeft bestemd, daar aan zijne betrekking geen weduwen- pensioen is verbonden. Dat de heer Godefroy zich van de moeijelijke taak, die hij op zich nam, verdienstelijk kwijten zal, is niet te betwjjfelcn, na het door hem zoo loffelijk afgelegd vergelijkend examen en na de reeds door hem gegeven proeven zijner kunde, die hij alleen door het onderrigt var: den heer llepp en voorts door eigen studie mogt verwerven. De inzage van het programma der uil te voeren stukken kan niet nalaten den beminnaars van degelijk orgelspel tot de bijwoning wit te lokken. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden September 1861 en 1862, alsmede van die opbrengst over de eerste negen maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand September. Zuivere opbrengst over de eerste 9 maanden. 1861 1862 1861 1862 Ges\agl(bijopcenten en invoer) Binnenl. Gedistilleerd (idem) Buitenl. Gedistilleerd (idem) Gemaal eigen middel W ijn, F ruiten K unslwij n(id.) Turf (idem) Steenkolen (idem) Brandhout (idem) f 1624.28; 4573.92 272.73 7527.61; 1597.57; 1640.06; 598.82; 317.00 1592.27 6674.15 169.20; 4686 02; 1497.30 1611.11 499.40 308.95 16064.60 53704.52 2195.24 52905.03 12923.77; 9072.24; 5345 80 2989 40 15957.58 52571.22; 1960.19 49649.18; 12521.17; 7873.00 3670.77; 2532.90 ƒ18152.01; /17038.41 ƒ155200.61 ƒ146736.03 De minister van marine heeft ter kennis van de daarbij belangheb benden gebragl, dat op een nader te bepalen tijdstip, aan het locaal van het dep. van marine te 's Gravenhageeen vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die tot scheepsklerk bij de Nederl. zecmagt wen- schen benoemd Ie worden, liet getal der openc plaatsen bepaalt zich tot tien. Alleen worden zoodanige jongelingen locgelaten, die op den eersten Januarij van dit jaar bet 15'lc levensjaar reeds en het l?11® nog niet zijn ingetreden en dus die geboren zijn in de jaren 1846 en 1847. Ouders of voogden die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot dat examen worden toegelaten moeten vóór of op 15 November aanst. daartoe een verzoek schrift, op zegel geschreven, aan den voornoemden minister indienen. De vereis elite kundigheden enz. worden door de Staatscourant opgegeven. Men zegt, dal binnen cenigen tijd hier te lande wordt verwacht een 20-tal jeugdige Japanezen, wier reis herwaarts een uitsluitend wetenschap pelijk karakter zal dragen, daar zij zich voornamelijk wenschen toe te leg gen op de zeevaartkunde, bouwkunde, geneeskunde en andere vakken van wetenschap. (N. D Als een bewijs van buitengewone groeikracht wordt gemelddat door den heer P. Pijl Jz., te Alblasserdamtafelperen geplukt zijn (meloenperen), waarvan de meeslen over de 3, c'éne zelfs meer dan 4 ons wogen, en dat 5 dezer peren, op Ij lood na, het zeldzame wigt van 2 Ned. pond hadden. Eergisteren morgen is door Z. E. den minister van binnenl. zaken op dc daarvoor bestemde plaats aan den regter IJsseloever bij het Nieuwe Werk de eerste steen gelegd van de spoorwegbrug, die eerlang de provincie Óverijssel met de overige gewesten aan gene zijde der rivier zal verbinden. Met opmcrkelijken spoed was het werk voor weinige maanden aangevan gen, zoo ver gevorderd, dat deze plegligheid nu reeds kon plaats hebben. De heer Cramerns, voorzitter van den raad van administratie der centraal- spoorweg-maatschappijsprak de genoodigden toe, waarop de minister ant woordde; daarna werd, onder de fanfares der muziek, de steen gelegd. Na den afloop der plegligheid werd, van wege de spoorwegmaatschappij, in hel gebouw aan het Katerveer den genoodigden een déjeuner aan geboden. Het Ubl. zegt vernomen te hebben, dat de bh. P. C. van Vlissingen en M. de Bruyn Cz.met het oog op het aan te leggen Noordzee-kanaal concessie hebben aangevraagd tot den aanleg van eenen spoorweg: 1°. van de Noordzee door het Y naar Amsterdam; 2°. van Amsterdam door den llaarlcmmermeerpolder langs Alphen en Bodegraven naar Gouda, en 3°. van Alphen met een zijtak naar 's Gravenhage. De arrond.-regtbank te 's Hertogenbosch heeft twee dames uit Grave, ieder veroordeeld tot eene boete van 100 ducatons 315) en subsidiair tot eene gevangenisstraf van 3 maanden, omdat zij zich hebben belast met het rondgaau en aanbieden van eene lijst van inleekening voor eene verloting van voorwerpen, welke op 9 Dec. a. s. te Rome ten behoeve van Z. H. den Paus zal plaats hebben. Uit Ooslerhout meldt men, dat de aardappeloogst in die streken is afge- loopen en dat dc opbrengst ver de daarvan gekoesterde verwachting overtreft. Men berekent, dat het bunder gemiddeld 250 mud beeft opgeleverd, en wanneer men nu nagaat, dal in die gemeente alleen 490 bunders met aard appelen worden gepoot en daarvan dus ruim 4083 lasten zijn verkregen, kan men een denkbeeld vormen van de massa aardappelen, die in die stre ken zijn ingeoogst. Uit Maastricht meldt men, dat de kapitein J. A. Loon Schmid, van het 3de reg. infanterie aldaar in garnizoen, van Z. K. II. den prins van Oranje ten geschenke heeft bekomen als prijs, behaald bij hel schijfschieten van bh. officieren in het legerkamp bij Milligentwee kristalen portwijn- karaffen, zwaar in zilver gemonteerd, met zilveren sloppen. Op den marsch van gcmelden kapitein naar het kamp is, tijdens hij in hel dorp Mook ver toefde, op de heide van dien naam een dolk opgedolven en in zijn bezit ge raakt, die, naar men op grond van hel vreemde maaksel en van de plaats alvvaar hij is gevonden, met zekerheid onderstelt, bij den veldslag in 1574 aldaar tegen de Spanjaarden geleverd, op hel slagveld is blijven liggen en ouder den grond geraakt. Meergemelde kapitein heeft dit belangrijk wapen tuig aan Z. K. II. den prins van Oranje ten geschenke aangeboden, welk aanbod welwillend is aangenomen. De voorloopige verslagen der afdeelingen van de tweede kamer over de hoofdstukken 1, II, VII A, X en de wet op de middelen van deslaals- begrooting voor 1863 hebben het licht gezien. Het verslag over hoofdsl. I bevat als gewoonlijk dc algemeene beschouwingen over de begrooting. In verband met het uit te brengen oordeel werd in sommige der afdeelingen geheel de rigting van het tegenwoordig kabinet, inzonderheid op finanlieël en koloniaal gebied, aangeroerd. Daarbij gaven enkele leden te kennen, dat zij in die rigling geen vertrouwen steldenterwijl anderen zich zeer huiverig toonden om aan de diep ingrijpende hervormingen, die de regering, zoowel met opzigt tot het belastingstelsel hier te lande, als ten aanzien van het cultuursteisel in Nederl. Indië voorhad, hunnen bijval te schenken. Een veel grooler aantal leden was er ver af van met dit ongunstig oordeel in te stemmen. Van die zijde werd integendeel verklaard, dat men in het tegen woordig bewind vertrouwen stelde en van zijne werkzaamheid goede vruch ten voor het heil des lands verwachtte. Voorts, vroeg men, op welke wijze zullen de aangekondigde wetsvoorstellen lot hervorming van hel be lastingstelsel hij de kamer worden ingediend? Zullen zij stuksgewijze aan het oordeel der volksvertegenwoordiging worden onderworpendan wel ge zamenlijk, als een groot geheel? Het laatste ware, naar het oordeel van onderscheidene leden, verre verkieslijk. Dc kamer, meenden zij, heeft er regt op, dat zij, als de regering afdoende veranderingen in het belasting stelsel voorheeftin de gelegenheid zij de voorgenomen hervorming in haren gchcelcn omvang te overzien en te beoordeelen. Tegenover dit gevoelen stond dat van andere leden, die, wel verre van tegen eene partiële behan deling der aangekondigde belastingwetten op te zien, integendeel meenden, dat bij de voorgenomen hervorming van stap tol stap moest worden voort gegaan. Alles in eens tot stand te willen brengen zou, naar dit gevoelen, het middel zijn om geheel dc hervorming te doen schipbreuk lijden. Er

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1