BUITËNLAiXDSCHE BERIGTEX. EJICiKLAS Si. LONDEN5 October. liet is heden in Hydepark weder zeer onrustig geweest, want de voor standers van Garibaldi en de pausgezinde Ieren zijn op nieuw slaags ge weest. Onder de vechtenden bevonden zich ook soldaten. Een groot aantal personen bekwamen wonden. Er hadden eenige gevangennemingen plaats. Door tusschenkomsl van de politie is de vrede hersteld. De meeste dagbla den meenendat de politie eerder had behooren tusschen beide te komen. Dooreen groot aantal Poolsche uitgewekenen, meestal heethoofden, is eenc bijeenkomst gehouden waarin besloten werd, openlijk als het gevoe len der vergadering bekend te maken, dat de plaats gehad hebbende aan slagen op liet leven van den Russischen grootvorstvan generaal Luders en van graaf Wielopolski ten volle in overeenstemming waren met de gezind heid der onderdrukte Poolsche natie en dat zijdie deze aanslagen hebben ten uitvoer gebragt, daarmede niets anders hebben gedaan dan hetgeen ieder Pool ter liefde van zijn vaderland verpligt is. Na aanneming dezer conclusie werd besloten tot de aanneming van een ontwerp-manifest aan alle Europe- sclie natiën. Tc Newcasl!e-on-Tyne is Donderdag II. het gedenkteeken voor George Stephenson plegtig omhuld. Eenc groote menigte mcnschen was daarbij tegenwoordig. In het tuighuis Ie Pittsburg heeft op 17 Sept. eene vrcesselijkc ont ploffing plaats gehad, waardoor 75 a 80 van de 176 daar werkzaam zijnde jongens en meisjes gedood werden. Heeds is gemelddat alhier twee hoofden der Circassiërs zijn aangeko men, ten einde de hulp van Engeland tegen Rusland in te roepen. In de nota, waarvan zij de overbrengers zijn, komt o. a. het volgende voor: Zoolang de wereld bestaat, heeft geen volk beproefd ons land te veroveren. Alleen Rusland teistert ons sedert jaren met een bloedigen krijg, onder voorwendsel dat ons land, krachtens een traclaat met de Porte, door Turkye aan liet Russische rijk is afgestaan. Wij waren evenwel geen ei gendom van het Turksche rijk en dus had die mogendheid geen regt om op die wijze over ons te beschikken. Rusland verzekert aan de andere mo gendheden, dat het ons den oorlog aandoet, omdat wij een onbeschaafd, ruw en oproerig volk zijn. Dat is valsch en daarom zijn wij opzettelijk hier gekomen om het tegendeel te bewijzen. Wij hebben reeds sedert twee jaren een soort van parlement, door hetwelk wij geregeerd worden. Wij handhaven den vrede met de naburige natiën en met alle vreemdelingen die ons land bezoeken, en wij hebben ook zeer goede wetten ter bescherming van leven en eigendom. Maar Rusland belemmert door zijne herhaalde in vallen onze ontwikkeling; de Russische troepen verwoesten onze steden, zij vermoorden onze mannen en vrouwen. Wjj smeeken daarom U. M. ons te hulp te komen; want wij zijn menschen even als ieder ander, en wij wenschen door uwe tusschenkomst aan hel bloedvergieten een einde te ma ken. Een smeekschriftwaarin al de hierboven gemaakte bezwaren wer den kenbaar gemaakt, hebben wij reeds te Tiflis aan den keizer ter hand gesteld, maar helaas! dit is zonder gevolg gebleven; wat meer zegt, in de laatste tijden is de strijd op nieuw aangevangen, die thans reeds 25000 menschenïevens heeft gekost. Desniettegenstaande brengen wij liever ons leven ten offer, dan ons te onderwerpen. Ons land te verlaten is ons on mogelijk; daartoe zijn wij te arm, en wat moet er nu van onze grijsaards, vrouwen en kinderen worden? Uit hoofde van al deze voor ons onoverko melijke mocijel(jkhedenhebben wij eenparig besloten, ons lol de gezamen lijke mogendheden te wenden, in de overtuiging dat zij de handelingen onzer vijanden zullen brandmerken, gelijk deze het verdienen. Onder hel opschrift: De telegraaf rondom de wereld," meldt de Globe, dat de Znidzee-telegraaf-maatschappij hare lijnen tusschen den Mis souri en de Sierra Nevada, zijnde een afstand van 1600 mijlen, opgerigt en zoo doende het telegrafisch verkeer tusschen den Atlantischen Oceaan en de Zuidzee in 4 maanden en 17 dagen voltooid heeft. De maatschappij heeft eene schikking aangegaan met den keizer van Rusland, volgens welke zij gezamenlijk eenc voortgezette lijn zullen aanleggen door Britsch en Rus sisch Amerika, over de Dehringstraat, en door Aziatisch en Europeesch Rusland, waardoor Petersburg met Washington zal worden verbonden. Die lijn zal eene lengte hebben van 14000 mijlen. Rusland heeft daarvan reeds 3500 mij len voltooid en de bouwstoffen bijeenverzameld, om de draden van Siberië tol de monding van den Amur uit te sirekken. Volgens beriglen nit New-York hebben de noordelijken pogingen aan gewend om den Potomac over te trekken, dal hun echter niet gelukt was; de generaaal Smart, der zuidelijken, was nabij Wiilemsport over die rivier gegaan. Overigens blijven de zuidelijken op hunne linie stand houden. Zij hebben den spoorweg van Harpers Ferry vernield. liet noordelijke leger onder generaal Buell is te Louisville aangekomen, en men vertrouwt, dat de stad aan een aanval der zuidelijken weêrsland zal kunnen bieden. Men gelooftdat generaal Mac Clellan eene operatie voorbereidt, ten gevolge waar van een groote veldslag zal plaats hebben. De president Lincoln heeft eene proclamatie uitgevaardigd, volgens welke de slaven in de oproerige staten met 1 Januarij aanst. in vrijheid moeten zijn gesteld, Tevens heeft hij alle staten der Unie in staat van beleg ver klaard. In het congres der zuidelijke stalen heeft de heer Footc een voor- i stel gedaan, inhoudende, dat het welgclukken van de pogingen der zuide lijken aan de regering het regt geeft, om commissarissen naar Washington te zendenten einde op eervolle voorwaarden den vrede aan te bieden. Er wordt nog steeds een buitengewoon hoog handgeld aan de recruten betaald. In sommige stalen bedraagt dit 250 dollars, terwijl de manschap pen dan nog eene soldij van 13 dollars per maand ontvangen. In de stra ten te Ncw-York zijn billellen aangeplakt, waarop men leest: Soldaten gevraagd! Sergeants- en korporaalsplaatsen vacant! Een bedrag van 192 dollars contant en van 75 dollars bij de afdanking, zal worden uitbetaald aan werkzame, gezonde, sterke personen, wanneer zij dienst nemen bij het 3de balaillon van het regctnenl tirailleurs van kolonel C. C. Dodge. Beriglen uit Shanghai van 1 Aug. deelen het volgende mede: De aan voer van zijde wordt door de opstandelingen belet. De Amerikaan Ward heeft met zijn Chineesch krijgsvolk drie steden voor de Chinesche regering vermeesterd. Er is een handelsverdrag tusschen China en België ondertee kend. Japan is rustig, doch men verwacht er eene oproerige beweging tegen de partij die gunstig voor de buitenlanders gestemd is. De wacht van het Engclsche en het Fransche gezantschap is versterkt, terwijl de Ja- pansche regering al het mogelijke doet om oproerige bewegingen voor te komen. IKANHAUK. PARIJS. 5 October. I De Presse deelt beriglen mede uit Mexico van 1 Sept. Volgens die beriglen zullen de Mexicanen geenszins voor de Fransche troepen terugtrek ken maar maken zij zich tot cenen ernstigen tegenstand gereed. De sterkte van het Mexicaansche leger wordt op 42000 man geschat. Aan de beurs alhier heerscht eene buitengewone speculatie-geest. De aandeelen in het Crédit Mobilier zijn in eene maand 400 frs. gerezen. Deze buitengewone opgewondenheid zal ongetwijfeld tot treurige gevolgen leiden. De regering is voornemens, ten gevolge der jongste zamenspanningen der letterzetters, eene wet uit te vaardigen, nopens de wijze, waarop de werklieden verhooging van loon van hunne meesters kunnen vorderen. Het daartoe strekkende ontwerp is reeds bij den raad van state ingediend, te gelijk md een ander, waarbij de feuilletons in de dagbladen aan eene voor afgaande censunr zullen worden onderworpen. De keizer heeft de geheele verzameling, door de Fransche koloniën op de groote tentoonstelling ingezonden, ten geschenke gegeven aan het museum van South-Kensington. Uil Konstantinopel meldt men, dat er nog gedurig botsingen voorvallen tusschen de Serviërs en de Turken. Beide partijen zijn ontevreden over den uilslag der conferentie. Voor het paleis van den vorst van Servië heeft eene demonstratie van de nationale garde plaats gehad, met hel doel om te protesteren tegen de onderwerping aan de Porie. De heer Bulwer, Britsch gezant bij de Porte, heeft Belgrado bezocht en de ingezetenen tot gehoor zaamheid vermaand De Sultan moet besloten hebben om de bezittingen der moskeën tot herstel van de Turksche finantiën aan te wenden. De waarde van die verschil lende, sedert eeuwen opgehoopte, goederen wordt op meer dan 4 milliar- den geschat. ITALIË. Uit Turyn meldt men, dat de koning het besluit heeft gcteckend be treffende de amnestie, ten gunste van alle handelingen en pogingen, die bij de laatste beweging in Zuid-Italië plaats hadden. Alleen de militairen, die van het leger zijn gedeserteerd, zijn van deze amnestie uitgezonderd. Naar men verzekert zal de heer Ratazzi omstreeks het midden dezer maand naar Parijs vertrekken. Hij zou trachten om door een persoonlijk overleg met keizer Napoleon tot eene oplossing der Romeinsche quaestie te geraken. Mogt hem dit niet gelukken, dan zou hij willen aftreden. De toestand van Garibaldi moet thans minder gunstig zijn. De wond veroorzaakt hem veel pijn. Zijne geneesheeren moeten thans weder tot de overtuiging gekomen zijn, dat de kogel nog in het been aanwezig is. Volgens eene officiële opgave der regering telt hel koningrijk Italië 21,728.529 inwoners, te weten 7.106,696 in Piemont en Lombardye; 3,522,904 in Aemiliade Marken en Umbrië; 1,815,243 in Toscane, en 9,283,686 in Napels en Sicilië. Door eenige inwoners van Rome is 20000 fr. bijeen gebragt, om aan de koningin van Portugal een bruidsgeschenk aan te bieden. PK VISSEN. BERLIJN, 5 October. De Rreuz-Zeitung meldt, dat de graaf zu Eulenburg is benoemd tol minister van koophandel. In de kamer van afgevaardigden zijn de beraadslagingen aangevangen over het rapport der begrootings-commissieten aanzien der jongste medc- deeling der regering. De ministers hebben daaraan geen deel genomen, maar de minister president stelde ten slotte voor de beraadslagingen te ver dagen, omdat hij eene uitvoerige mededeeling wilde doen. Men wil dat het heerciihuis de door de kamer van afgevaardigden ver minderde begrooting aan de kamer lot nader ond.crzoek zal terugzenden, of dat het de oorspronkelijke begrooting der regering zal aannemen, zonder acht te slaan op de veranderingen, daarin door de kamer aangebragt. De behoudende partij laat adressen teekenen die de strekking hebben om den koning te bewegen in niets aan het huis der afgevaardigden toe te geven, terwijl, van den anderen kant, het vrijzinnig centraal comité voor de verkiezingen een adres opmaakt om tegen die invloeden op te wegen. Dit laatste adres zal den koning door eene deputatie worden overgereikt, die uit de meest bekende leden der partij van den vooruitgang zal zijn zamengesteld. Naar men uit Warschau meldt heeft de heer Zamoyskidie onlangs naar Petersburg was ontboden, van den keizer den last ontvangen om zich naar hel buitenland te begeven. OOITUNKI.) H. VVEENEN, 4 October. Op officiële wijze is kennis gegeven, dat in 1865 alhier eene internatio nale tentoonstelling zal worden gehouden. Uit Muncheii meldt men dat twee leden van den rijksraad om schul den zijn gegijzeld. De een is de graaf Törring-Seefeldt, wiens schulden 1,800,000 II. bedragen. Uij heeft een inkomen van 120,000 11. uil zijne

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2