LEYDSCH COURANT. 1862. WOENSDAG 8 OCTOBER. De Courant wordt MaandagIFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. N°. 121. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BWNENLANDSCHK BERIGTEN. LEYDEN 7 October. Zondag morgen werd bij de godsdienstoefening in de Pieters kerk d8. R. Koopmans van Boekeren als predikant bij de Ned. hervormde gemeente bevestigd door zijnen ambtgenoot ds. G. van Gorkom, die hij die gelegen heid eene rede hield over Hand. XIV: 15b. Des avonds aanvaardde de be vestigde in dezelfde kerk zijn dienstwerk met eene rede over Jac. I: 27. Den 2dtn October II. viel den heer J. van der Togt, bijzonder onderwijzer alhier, het voorregt te beurt van de vijfentwintigjarige vervulling zijner be trekking te herdenken. Op dien dag werden hem vele bewijzen van harte lijke deelneming in zijne feestvreugde gegevenonder anderen ook van wege het onderwijzers-gezelschap alhier, waarvan de jubilaris sedert 25 jaren lid is. De leden van dit gezelschap hadden besloten om dien heugelijken dag feestelijk te vierenen vereenigden zich daartoe Zaturdag 11. in eene buitengewone vergadering, waarin het niet aan toasten en gelukwenschingen outbrak, die alle getuigden van de hooge achting, waarin de jubilaris bij zijne mede-onderwijzers staat aangeschreven. Deze bijeenkomst werd niet alleen bijgewoond door vroegere leermeesters en leerlingen van den feest vierende, maar ook vereerd met de tegenwoordigheid van den heer school opziener. Eerst laat scheidde men met den wenschdat den waardigen man nog lang kracht en lust mogen geschonken worden om zijne moeije- lijke betrekking te kunnen vervullen. Wij vernemen dat de eenige persoon, die nog in hechtenis werd ge houden, wegens de rustverstoring op den avond van 13 September II., thans mede in vrijheid is gesteld. In de maand September zijn over den Iloll. spoorweg vervoerd 140,393 reizigers, gevende eene opbrengst van ƒ120,271.28. De opbrengst van het goederen vervoer was ƒ20829.87. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn- spoorweg 138,090het vervoer van goederen ƒ55472, en het vervoer van reizigers en goederen, door dirckl verkeer met lluitschlandƒ59523 op- gebragt. De Pomologische verecniging Ie Boskoop heeft op 25 en 20 Sept. eene tentoonstelling van vruchten gehouden. In het geheel waren ingezonden door 15 leden der lsle, 10 leden der 2de, 3 leden der 3de en 7 leden der 4de klasse, 290 appelsoorten, 200 peerensoorten, benevens eenige druiven, perzikenenz. In de gemeente Haarlemmermeer geraakte dezer dagen een kind van 3j jaar, van den heer F., bij ongeluk in een dorschmachine en werd letter lijk verbrijzeld. Het hoofd, van het ligchaam gescheiden, werd op eenige ellen afslands geworpen. Te Amsterdam heeft gisteren de heer C. A. Engelbregt het hoogleeraars- ambl in de geschiedenis bij de doorluchtige school aldaar aanvaard, met het houden eener rede, in de oude groote gehoorzaal van het athenaeum iilnstre. Tot onderwerp zijner rede had de spreker gekozen de methode door den groolcn geschiedvorscher Niebnhr gevolgd, bij zijne onderzoekingen betref fende de Romeinsche geschiedenis, en den invloed daardoor op de behande ling der geschiedenis in het algemeen te weeg gebragt. De gemeente Arnhem heeft aan de kweekschool voor onderwijzeressen aldaar, voor het jaar 1863, eene subsidie van ƒ1000 verleend. Te Ilarlingcn zijn dezer dagen met het stoomschip Nora niet minder dan 178 4 vaten boter van Londen als onverkoopbaar ternggebragt. Veel was zwaar beschimmeld een ander gedeelte stonk erg, veel was zwart, of had geheel de kleur en reuk van kaarsvetterwijl uit die van enkele vaten de maden kropen. Hel houtwerk der vaten was van binnen en buiten geheel zwart, alsof het gebrand was, en de inhoud van de meeste kan niet anders dan tot wagensmeer of iets dergelijks gebruikt worden. Door den gemeenteraad van Middelburg is tot conrector aan het gym nasium aldaar benoemd dr. C. M. Kan, thans conrector te Winschoten, en als zoodanig dezer dagen ook benoemd te Gouda. In het begin van dit jaar vermistte de heer de Gier, van Gorinchem leverancier van granen aan de militaire bakkerij te Vlissingen, zijne porte feuille, inhoudende ruim ƒ9000 in bankbilletten. Hij spoedde zich naar hel koflijhuis, waar hij den avond had doorgebragt; maar daar was niets gevon den. Alle mogelijke ruchtbaarheid werd aan dit belangrijk verlies gegeven, en eene aanzienlijke premie aan den vinder uitgeloofd, doch alles te vergeefs. In bedoeld kollijhuis was de dochter van den Nederlandschen loodsschippcr T. B. destijds dienstbaar; dat meisje verliet eenigen tijd daarna hare dienst, en de buitengewone uilgaven, die zij en hare moeder, zoo men verneemt, geheel en al buiten welen van den vader, die dikwerf op zee was, zich veroorloofden, het koopen van goud en zilver en kostbare kleedcrenhet doen van verschillende pleizicrrcizenverwekten opspraak. Den vader maakte men wijs, dat men geld uit de loterij getrokken had. Eindelijk heeft de justitie zich de zaak aangetrokken, en men verneemt thans dat moeder er. dochter tol bekentenis zijn gekomen, de laatste: dal zij de portefeuille heeft gevonden en aan hare moeder ter hand gesteld, de eerste: dat zij die ver borgen gehouden, eenige bankbilletten lol geld gemaakt, en voor dat bedrag een aantal zaken gekocht heeft. Beiden zijn in verzekerde bewaring. Uit Sprang meldt men het volgende: De heer J. J. Platteel, leder handelaar alhier, reed Vrijdag morgen ter verrigting zjjner zaken naar Dongen. Te Capelle bij zijn schoonbroeder gekomen, hield hij zich aldaar eenige oogenblikken op, zonder echter uit het rijtuig te komen. Eenige minuten later staat hetzelfde rijtuig weder voor de deur, doch nu met een geleider, want Platteel was niet meer. Tusschcn Capelle en Waspik had men het paard, dat met hangende teugels liep, opgevangen; de eigenaar zal dood in het rijtuig en gaf geen teeken van leven meer. Men verbeelde zich den toestand zijner weduwe en kinderen, die des middags haren man en hunnen vader levenloos terugzagen. De gemeenteraad van 's Herlogenbosch heeft bepaalddat voortaan aan de openbare scholen voor lager onderwijs aldaar, in plaats van boekwerken, zilveren medailles als prijzen zullen vvorden uitgereikt. Een regerings lelegram gedagteekend Batavia 29 Aug.luidt als volgt Men hoopt den 4den September het gas te Batavia te ontsteken. Ik heb, onder voorbehoudaan Poolman c. s. concessie verleend voor den aanleg van een ijzeren spoorweg van Samarang over Damak, naar Soloen Djokjokarta." 's GRAVENHAGE 7 October. De heer mr. II. F. K. A. Seydlitz is op zijn verzoek eervol ontslagen als schoolopziener in het tweede schooldistrict van Limburg, terwijl tot schoolopziener in dat district is benoemd de heer J. Graaf!tc Maastricht. Z. M. heeft den apotheker van de 3Je kl. F. W. Neuhausdienstdoende bij het garnizoen te Leeuwarden, overgeplaatst bij het personeel van de ge neeskundige dienst der landmagl in Oost-Indie, en bij dat personeel ook benoemd lol apotheker 3dc kl. den heer A. C. van Ravenswaay. ilel te Willemsoord liggende fregat der 2de kl. Prins Alexander der Nedei-landen wordt met den 21steo dezer in dienst gesteld, met bestemming naar Oost-Indië; het bevel daarover is opgedragen aan den kapitein ter zee M. Cazaux van Staphorst. Z. M. heeft aan den kapitein A. J. A. Geriachvan het rcg. veld artillerie, vergunning verleend tot het dragen van de versierselen van rid der der militaire orde der II. Maagd of der Ontvangenis van Villa Vi^osa, hem door den koning van Portugal geschonken. Men verneemtdat de ministers van buiten), zaken en van marine door Z. II. den Bey van Tunis zjjn begiftigd met hel grootkruis der orde van Nischan Iftihar. Z. K. II. prins Alexander is met zijnen gouverneur, jhr. Hooft, uit Stuttgart alhier teruggekeerd. Men verneemt dal bij de staats-spoorwegen zijn benoemd: lot opzigter 4de kl. P. L. Hep en tot opzigters 5de kl. F. H. van Etteger en J. Rouppe van der Voort. De heer Thorbecke, minister van binnen!, zaken, als'ook de bh. van der Kun, van den Rogaerd en verscheidene leden der commissie voor de staatsspoorwegen, zijn van hier vertrokken, ten einde bij het leggen van den eersten steen aan de brug over den IJsscl, ten behoeve van den cen- traal-spoorweg van Utrecht naar Zwolle, tegenwoordig te zijn. Morgen worden genoemde heeren alhier terug verwacht. Bij den minister van finantiën zijn o. a. ontvangen twee coupons, te zamen groot ƒ3 96, door een onbekende, onder het postmerk Leydentot voldoening van verschuldigd successieregt ingezonden. Zondag morgen heeft zich in de Kloosterkerk, alwaar ds. Gunning de bediening van het Avondmaal ven ig t teeen vorm van viering voorgedaan, die alhier geheel vreemd is. Terwijl de leden aan de tafel gezeten waren, gevoelde een lid der gemeente de roeping om te spreken en hield met luider stem eene toespraak, waarin de genoemde predikant berustte. Na ge sproken te hebben ging de man weder zitten en werd de dienst voortgezet. De afdeelingen van de tweede kamer hebben heden onderzocht de wetsontwerpen1°. nopens de verbetering van de waterwegen van Amster dam en Rotterdam naar zeeen 2». de afkoopbaarstelling der tienden. Tc Scheveningen zijn sedert den 16dcn der verleden maand 17 haring schuiten aangezet, die gezamenlijk hebben aangebragt 608,000 steurharingen. De prijzen zijn van den grooten haring ƒ49 de volle en ƒ33 de ijle. De kleine haring geldt, de volle ƒ28, de ijle 25 hel duizendtal. De visscherij schijnt gunstiger te staan dan verleden jaar. Ongelukkig heeft men reeds een mcnscheuleven te betreuren, een jongeling Ros genaamd, is met het slaan van eene pntsc water over boord gevallen en verdronken. Aanstaanden Zaturdag wordt het gemeente badhuis en de baden gesloten.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1