LEID8CH A T. 1862. A- f'. fr- MAANDAG 6 OCTOBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die tan Maandag komt uit Zaturdag avond. jN°. 120. Av 1; De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 4 October. De gedenkdag van Leydens ontzet in 1574 werd gisteren naar gewoonte in de kerken der Ncd. hervormde en Christelijk Afgescheiden gemeenten godsdienstig herdacht. Allerwegc wapperde de vaderlandsche vlag. liet volksfeest, ongedacht door schoon weder begunstigd, had tusschen 12 en 5 ure eene groote menigte menschen op het Huïne-plcin hijcengehragt om de zoo veelsoortige volksvermaken te zien, of wel het bont gewemel gade te slaan. Op alle punten heerschte eene vrolijke stemming en in niets werd de goede orde gestoord. Hier hielden zich een aantal mannen onledig met het maslklimmen, waarbij het duidelijk bleek dat onder de deelnemers, en niet minder onder de jongelingen der kweekschool voor zeevaart, zich een aantal rappe gasten bevondendaar werd door eene menigte jongens een wedloop met hindernissen gehouden, waarbij men zich de prijzen met hard nekkigheid betwistte, of was men bezig met hel ringsteken en boegspriet- loopenwaarvan het laatste aan de toeschouwers menig lachverwekkend tooneel verschafte. Op andere punten had de heer T. Bamberg eene menigte volks om zich verzamelddie hij onvermoeid met verrassende goocheltoeren aangenaam bezig hield, of wisten kunstenaars door hunne forsche toeren, het balanceren met messenborden enz. de bewondering van het publiek op te wekken; terwijl de jeugd zich onverpoosd kon overgeven aan hel genot der draaimolens, waarvan er twee op het terrein geplaatst waren. In het midden van dat terrein bevond zich in eene tent een muziekcorps, onder directie van den heer van Pijpen, dat bij afwisseling de vaderlandsche en andere bekende liederen deed hooren. Te bejammeren was het. dat op het laatst van het feest de toonen der muziek, die allen tot vrolijkheid stemden, eensklaps werden afgebroken, daar de planken vloer der tent, waarop, be halve de muziekanteneen misschien te groot aantal personen plaatsgenomen had, instortte. Ilit voorval, zoo tragisch in het oog van velen, maar, on deugend genoeg, komisch voor anderen, had echter geen ernstige gevolgen, lie muziek werd elders geplaatst, en het feest ging zijn gang, lot dal het uur, voor de sluiting bepaald, was aangebroken. De commissiedie zich met de voorbereiding en de regeling van dat volks feest heeft bezig gehouden, en welker bemoeijingen in deze van meerderen omvang zijndan men zou vermoedenheeft allezins reden om zich over den goeden afloop te verheugen. In de maand September zijn binnen deze gemeente geboren 117 kinderen, als: 58 zoons en 59 dochters, waaronder zijn begrepen 2 paar tweelingen. Overleden 70 personen, als: 7 mannen, 15 vrouwen, 26 zoons en 22 doch ters; daarenboven als levenloos aangegeven 3. Voltrokken 17 huwelijken. Wij vernemen met genoegen dat onze waardige stadgenoot, de heer A. J. A. Gerlachkapitein bij het regiment veld-artillericop nieuw een blijk ontvangen heeft van de grooie sympathie, welke aan zijn voortreffelijk werk Pastes militaires des Indes Orientates Nécrlandaises ook builen 's lands te beurt valt. Bij een hoogst vletjeud schrijven van wegc Z. M. der. koning van Portugal zjjn hem dezer dagen de insignia toegezonden van de Militaire orde der ontvangenis de Villa Vigosaals een bewijs hoezeer zijn werk ook daar gewaardeerd wordt. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 169 tol 192 personen. Door de jury ter bcoordeeling der kunstwerkenop de stedelijke ten toonstelling van schilderijen, te Amsterdam ingezonden, zijn de stedelijke medailles toegekend aan den heer Alma Tadema van Leeuwarden, thans te Antwerpen, den heer A. A. Bakker Korff te Leydcnmej. A. liaanen te Amsterdam, den heer F. de Bruycker te Antwerpen, den heer G. de Jonghe te Parjjs en den heer K. J. Letschauer te Dnsseldorp. De afgevaardigden der Waalsche kerken hebben zich bij adres tot de tweede kamer gewend, met het dringend verzoek, dat in de wet tot rege ling van de pensioenen der Protestantsche predikanten en van hunne wedu wen de Waalsch-hervormde predikanten met de Nederduilsche op gelijken rang en in dezelfde klassen gesteld worden. Te Koedijk, nabij Alkmaar, heeft eergisteren avond een zware brand gewoed, lot stuiting waarvan men de hulp der brandweer van Alkmaar heeft moeten inroepen. Vijf boerenwoningen zijn in de ascli gelegd. Te Waarder zijn Zondag avond 11. twee hooibargen en schuren, op de landhoeve van W. Kosterus, afgebrand, waarbij 80000 ponden hooi ver loren gingen. Men is er iu geslaagd hel woonhuis te behouden. lil de laatste dagen heeft het artikel inlandsche tabak in de streek tusschen Maas en Waal de terugwerking ondervonden van den hoogcren stand der buitenlandsche tabaksoorten, zoodat tot veel verhoogde prijzen in 14 dagen omstreeks twee millioen ponden van vorige oogsten zijn verkocht. De oude voorraad is daardoor zeer verminderden daar het nieuwe gewas klein en slechts de helft van een gewoon gewas zal opleveren, werkt een en ander gunstig op de prijzen, zoodat nu dan ook in deze streek reeds bij de planters 25 besteed is. Men schrijft aan de 11. C. van S'. Martin het volgende: Onder de ern stige verslagenheid der ingezetenen, van welke zoo velen, die vroeger in welgestelde omstandigheden verkeerden, alsnti tot diepe armoede zijn komen te vervallen, ten gevolge der armzalige tegemoetkoming van ƒ30 per slaaf, die in de wel tot afschaffing van de slavernij aan S'. Martin is toegekend, geven de Negers nog eens slof tot lagchen, door zich zeer beleedigd te toonen, dat de regering hen niet liooger dan op die waarde heeft geschat. VYij vernemen, dat de heer J. Rosenberg, woonachtig te Suriname, in de boventanden dezer kolonie na onderzoek eenig goud ontdekt heeften van wege Z. Exc. der. gouverneur als hoofd eencr expeditie met de verdere nasporing is belast. tlbl 's GRAVENHAGE, 4 October. Door Z. M. zijn benoemdtot raadsheer in het prov. geregtshof in Zuidholland mr. W. F. G. L. Frangois, thans advocaat-generaal bij dat hof; en lot advocaat-generaal bij het prov. geregtshof in Zuidholland, mr. W. Terpstra, thans officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Hoorn. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Warga is benoemd de heer E. J. Woudsma, thans commies ter directie van 's rijks directe belas tingen enz. te Leeuwarden. Bij het personeel der geneeskundige dienst van de landmagt is be noemd tot apotheker van de 3de kl de lieer 11. Rollf. Z. M. heeft vergunning verleend aan den gepensioneerden majoor-titu lair van het leger in Ned. Indie W. van Rees lot het aannemen der onder- scheidingsteekenen van komniandeur der orde van de Waakzaamheid of van den Witten Valk, Jiem door den groot-hertog van Saksen-Weimar-Eisenach geschonken, en aaii den heer F. C. Zillesen, president van het kon. zoölo gisch genootschap IVatura Artis Magistrate Amsterdam, tot het aannemen der ondersclieidingsteekcncn van ridder der Leopoldsorde, hem door den koning der Belgen geschonken. Een gedeelte van het gevolg van H. M. de koningin-moeder is van Soestdijk iu de residentie aangekomen. 11. M. wordt, na een bezoek aan het hof van Weimar te hebben gebragt, legen het einde der maand alhier verwacht. De heer RuyssenaersNederl. consul-generaal in Egypte, is alhier aangekomen en in het hotel Paulez afgestapt. De generaal Schimpf, nieuw benoemd opperbevelhebber van het Indisch leger, heeft deze residentie verlaten, ten einde zich naar Indië te begeven. Zijn de jongste volksfeesten afgeloopen zonder dat men groote onheilen of rampen te betreuren heeft gehad, die bij de door den hevigen regen heerschenden drang mogelijk waren geweest, de avond van Dingsdag jl. heeft echter één mcnschenleven gekost. De zaak moet zich alzoo hebben toegedrageneen dragonder met zijne geliefde scheen geen genoegen te kunnen vinden in het Malieveld; zij hebben zich verder in liet bosch bege ven. Tengevolge van de opgekomen zware duisternis moeten zij in liet wa ter gestort zijn; althans de dragonder weet zich te herinneren dat hij in liet water gelegen heeft, maar wat met zijne geliefde verder is gebeurd, schijnt bij wegens den staat van dronkenschap, waarin hij verkeerde, niet meer te welen. Deze zaak heeft dit treurig gevolg opgeleverd, dat het meisje, dat sedert Dingsdag avond vermist werd, gisteren morgen levenloos uit eene sloot in het Bosch is opgehaald in de zitting van de tweede kamer van gisteren is o. a. ingekomen eene kon. boodschap ten geleide van een wets-onlwerp tol af koopbaarstel ling der tienden. Het is verzonden naar de afdeelingen. De voorzitter deelde mede, dat liet eindverslag gereed was omtrent de volgende wets voorstellen dat tot vaststelling der begrooting voor de gestichten Ommer- sclians en Vecnhuizen voor 1863; dat tot vaststelling der hegrooling van den arbeid der gevangenen voor 1863; dat lot onteigening van percelen ten behoeve van den spoorweg van Roermond naar Venlo; dat tot onteige ning van percelen ten behoeve van den spoorweg van Tilburg naar Box- lel dat tot vaststelling der begrooling voor de landsdrukkerij voor 1863. Op voorstel van den voorzitter is besloten die ontwerpen op Woensdag aanst. in behandeling Ie nemen. Tot leden der commissie vopr het onder zoek van liet verslag der algemeene rekenkamer over 1861 zijn benoemd de bh. van Lidth de Jeude, Dumbar, van der Veen, Begram en Jespers. Men verneemt, dat lot commies ter griffie van de eerste kamer, in de plaats van den onlangs eervol ontslagen heer Kuypers, is benoemd de heer G. Dijkman, thans adjunct-commies van het dep. van koloniën. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENGELAND. LONDEN 2 October. Een onzer dagbladen berigl dat, op verzoek van een groot aantal in vloedrijke burgers dezer stad, de lord-mayor hel voorzitterschap zal waar nemen van de Garibaldi-vergadering, die Zondag aanst. op Guildhall zal gehouden worden. liet comité tot het verleenen van onderstand aan behoeftige werklie den heeft te Manchester eene vergadering gehoudenwaarin werd medege deeld dat liet comité thans over een bedrag van 129,000 kon beschikken. Ook werd door den heer Farnall verslag gegeven van den stand van het pauperismus in 24 fabriekplaalscnwaaruil bleek, dat aldaar in de vorige week aan 156 229 personen onderstand werkt verstrekt, zijnde 113,284 personen meer dan in dezelfde week des vorigen jaars. De wekelijksche som, die aan onderstand wordt uitbetaald, bedraagt ruim 9061 tegen slechts ruim 2149 in de overeenkomstige week in 1866. Het maximum van het gemiddelde bedrag aan onderstand per hoofd bedraagt 1 3 d. per week. In de drie laatste weken was het getal ondersteuning genielende armen in 24 plaatsen met 66064 vermeerderd, liet bleek nog uit dat verslag, dat in de vijf plaatsen Ashlon-under-Lyne, Glossop, liaslingden, Stockport en Wi- gan 32718 personen slechts een gedeelte van den gewonen tijd en 14530 den vollen lijd arbeiden, terwijl 33651 personen geheel en al huilen werk

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1