LEYDSC1IE CfüJIANT. 1802. YRIJDAG 3 OCTOBER. BINNEIYLANDSCnK BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. N°. 119. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. LEYDEN 2 October. De officier van gezondheid der lsle klasse D. A. J. van Kessel, van het garnizoen ie 's Gravenhage, is naar men verneemt overgeplaatst bij de te dezer slede gevestigde garnizoens-infirmerie, om aldaar als eerst aanwe- zend officier van gezondheid te fungeren. Ook is de lste luit. jhr. J. C. j Baud, van de artillerie, thans gedetacheerd bij het 3de reg. dragonders te 's Gravenhage, weder overgeplaatst bij de veld-artillerie alhier. Zondag aanst. zal des voormiddags de bij de Nederd. hervormde-ge meente alhier beroepen leeraar, ds. R. Koopmans van Boekerendoor zijnen ambtgenoot ds. G. van Gorkom in zijne bediening bevestigd worden en des avonds zijne intrede doen. i De vice-president van den raad van state heeft in de Staatscourant o. a. opgeroepen de onbekende belanghebbenden, in zake der finale vrijstel ling van de nationale militie van Willem Frederik Brugman, uit de ge meente Leydenen van Johannes Andrics Geerling, uit de gemeente Rot terdam bij besluit van ged. staten van de provincie Znidhollanddd. 29 April jl. n°. 45, waartegen door den commissaris des konings in dat gewest bij den koning een beroep is ingesteld. De vice-president heeft die onbe kende belanghebbenden opgeroepen om, zoo zij dit noodig achten, hunne memoriën cu bewijstukken in te zenden aan het adres van den vice-presi dent van den raad van statevóór den 15den October aanslaande. De commissie uit het prov. geregtshof in Zuidhollandlot het afnemen der examina van al degenen, die zouden verlangen naar het ambt van no taris te dingen, heeft de belanghebbenden verwittigd, dat zij lol voorschre ven einde zal vaceren op Donderdag 20 November aanst.en zoo noodig de daarop volgende dagenin cene der zalen van hel gebouw door het hof geoccupeerd wordende. Dit de onderscheidene hoofdplaatsen der provinciën zijn heden morgen regtstreeks naar hunne corpsen vertrokken de miliciens der ligting dezes jaars, die in de maand Mei II. bij de vijf regimenten dragonders zijn inge lijfd ten einde daarbij voor eerste oefening voor een jaar in activiteit op te treden. Het aantal militairen, dat nog dit jaar naar Westlndië zal vertrek ken, bedraagt 400 man. Bij de eergisteren in het hoofdkiesdistrict Gorinchem gehouden her stemming ter verkiezing van een lid van de tweede katner der staten-gene- raalis verkozen de heer mr. C. W. J. baron van Boelzelaar van Dubbel dam, met 1201 stemmen. De lieer W. A. Viruly Verbrugge bekwam 931 stemmen. Gedurende de 9 eerste maanden dezes jaars, heeft het Nederlandsche Zendelinggenootschap aan giften en legaten ontvangen ƒ51,545 05. Z. M. de koning heeft aan de Landbouw Courant, uitgegeven wor dende te Zwolle bij Tjeenk Willink, opgerigt door dr. J. Wllcwaall, thans onder hoofdredactie van dr. L. Mulder, vergunning verleend om het konink lijk wapen aan het hoofd van het blad te voeren, terwijl de minister van binnen), zaken heeft bepaald, dat stukken, waarvan eenige aantcekening of mededeeling in die courant wordt wenschelijk geacht, aan haar gezonden zullen worden. Te Hellevoetsluis verlieten Dingsdag II. vier varensgezellen in eene kleine zeilboot de haven, met het doel zich naar Brouwershaven te begeven tot het aanbieden hunner hulp aan koopvaardijschepen. Een hunner kwam gisteren morgen terug met de tijding dat door hel slechte weder de boot was omgeslagen en zijne drie makkers (waarvan een gehuwd en vader van kinderen) jammerlijk in de golven waren omgekomen. Bjj gelegenheid van het hevige onweder op Zondag avond II. is de woning van P. Liglhard, nabij Hoorn, door den bliksem gctrofTen en geheel afgebrand. In den omtrek van die stad is nog op dien avond op drie plaat sen brand ontslaan. Te Winschoten, alwaar hel onweder des nachts ten 1 ure woedde, was hel vergezeld van eene zware hagelbui. Vogels vielen uit de lucht en bijna alle vruchten van de hoornen, terwijl de veldvruchten deerlijk zijn geteisterd. In die gemeente zijn, naar men berekent, 1 a 2000 glasruiten verbrijzeld. Door hel onweder is onder de gemeente Finsterwoide ook een hooimijt in brand geraakt. Onder Nieuwe Pekela zijn twee run deren door den bliksem doodgeslagen. Z. H. de Paus heeft den heer Th. Brouwer, kanunnik van het metro polilaan kapittel en deken en pastoor te Arnhem, benoemd tot zijnen ge heimen kamerheer-surnumerair. Te Bergen-op-Zoom had Maandag II. een werkman, die uit hel raam zijner woning aan een voorbijganger vroeg hoe laat het was, hel ongeluk daaruit te vallen en met het hoofd op de straat neder te komen. Waar schijnlijk was de man door eene duizeling overvallen. Hij bevindt zich in zorgelijke omstandigheden. Uit de Kaapstad schrijft men aan het D. v. 's Gr. hel volgende: Gij zult u herinneren, dat van de Kaapkolonie, ten behoeve van de noodlijden den door den watersnood in Nederland, p. m. 46000 is gezonden. Welnu, wij verkeeren hier thans mede in zulk een toestand, wel niet zoo groot, maar toch hebben op e'e'n dorp, Kuilsrivier, digt aan de Kaapstad gelegen, 30 personen alles wat zij bezaten verloren, en hebben sommigen met moeite hun leven kunnen redden, daar de huizen, waarin die ongelukkigen woon den, geheel en al zijn weggespoeld. In een district, men zou bij u zeg gen, provincie, zjjn 80000 stuks vee gestorven, eerst ten gevolge van het slechte voedsel, en later ten gevolge van het gure weder. Het zal wel on- noodig zijn u te melden, dat de Kaapsche milddadigheid spoedig in den nood geheel en al zal hebben voorzien, want komt het er op aan zijnen medemensch te helpen, dan zijn de Kapenaars dadelijk bereid hunne offers op hel altaar der liefde te brengen, waarin zij dan ook ondersteund wor den door de Engelschen hier te lande. Ook de Hollanders, men moet hun dit ter eere nageven, doen wat zij kunnen. 's GRAVENHAGE, 2 October. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Moor drecht, de heer D. C. W. Veldhorstthans te Haastrecht; te Zevenhuizen, de heer 11. de Graaf, thans te Bleiswijk. De ontvang-kantoren te Haas trecht en te Bleiswijk zijn te gelijkertijd opgeheven. Ook is aan den heer L. R. baron Taets van Amerongen, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van commies der posterijen 3dc kl.en is in zijne plaats als zoodanig benoemd de heer W. P. van Wageningen. thans surnumerair. Tot commies bij het dep. van finantiën is benoemd de heer mr. W. A, P. Verkerk Pistorius, advocaat bij den hoogen raad der Nederlanden. Tot spoorweg-opziener is benoemd de heer A. van der Quasi. Z. M. de koning heeft gisteren in een bijzonder gehoor ontvangen mr. G. A. de Raadt, lid van de twfeede kamer en burgemeester van Dordrecht. Z. M. heeft aan den lieer mr. II. C. du Bois, laatst Ned. gezant Ie Konstantinopelvergunning verleend lot het dragen der versierselen van ridder Ist0 kl. der orde van Medjidié, hem door den keizer van Turkye geschonken. Door den minister van binnen), zaken zijn bij de dienst van den rijks telegraaf tol telegrafisten der2dekl. benoemd dieder3dc kl. C. Vis en F. F. A.Bitse'. Ook zijn bij eene ministeriële beschikking van 29 Sept. benoemd tot lecto ren aan de geneeskundige school te Hoorn in de anatomie en chirurgie de heer .1. J. Aghina aldaar, en in de physiologic, pathologie en materies medica de heer dr. G. H. de Feyfer aldaar. Hel vuurwerkwaarmede eergisteren avond de landbouw-feesten zouden besloten worden, had eene groole menigte toeschouwers, men rekent wel 30000, naar en rondom de Maliebaan gelokt. Toen echter het uur aanbrak dat het vuurwerk zou afgestoken wordenbegon het te druppelen en spoedig daarop zwaar te regenenzoodal de gesteldheid der meeste in de open lucht en in het veld staande personen minder benijdenswaardig tvas dan van hen, die zich op eene andere wijze, in kramen en onder tenten, een onder komen hadden gezocht. Een paar uren lang duurde de kletterende regen, bij het lichten van zeebrand; waarvoor het kiinstvnurwerk wel moest zwich ten. Beloofde het begin nog iets, haast ontwaarde men met leedwezen dat de kunstprojeclielen kracht en verheffing mistendat de knallende slagen begonnen te verdooven, en eindelijk te verstikken tot op den bodem, in de doorweekte buizen; de tempelglans ging ten slotte in bleekcn schijn ten onder. De vunrwerkmaker deed zijn best, doch zijn vuur kon den regen des hemels niet weerendaarover was men hel eens, en tevens, dat men spoedig huiswaarts moest keeren. Ondanks de duizenden die op de been waren, liep alles in de beste orde af. Eenige zakkenrollers konden echter niet nalaten bij deze gelegenheid proeven van hun talent te geven. Naar men verneemt zal het wetsontwerp betrekkelijk de tienden, dat in het vorige zittingjaar bij de tweede kamer onafgedaan is gebleveneerst daags, eenigzins gewijzigd, weder van regeringswege aan die vergadering worden aangeboden. De afdeelingen van de tweede kamer hebben het onderzoek van de ontwerpen der slaalsbegrooting voor 1862 ten einde gebragt, en zullen nu de wetsontwerpen nopens liet geneeskundig staatstoezigt enz. in overweging nemen. Alle aanhangige wetsontwerpen zullen achtervolgens in de afdeelin gen worden onderzocht. AMSTERDAM, 1 October. Heden had alhier de pleglige opening plaats van het nieuwe gebouw voor hooger onderwijs bij de door!, school. Dc plegtigheid werd geopend door

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1