üuvgcvlijfcc Sfanb. Per Telegraaf. vooruilzigt bestaat, dat de Indische katoen ooit legen de Amcrikaansche zal kunnen mededingen. Te Montreal (Canada) heeft zich een comité gevormd lot inzameling van giften ten behoeve der noodlijdende fabriekarbeiders in de katoendistric ten. In twee dagen werd voor 3000 tot dit doel ingeschreven. Men ver wacht, dal de inschrijvingen aldaar lot 7 a 8000 zullen klimmen. To Belfast is Woensdag II. eene meeting gehouden, die door 70000 personen werd bijgewoond. Hel doel was om te protesteren legen de min dere regten der protestanten in Ierland in vergelijking van die der r. kalh. aldaar. Men zal in dien zin een adres lot de koningin rigten. Met den jongslen overland-posl heeft men het bedroevende berigt ont vangen, dat mevr. Livingston, die in het laatst des vorigen jaars van hier was vertrokken om zich bij haren echtgenoot aan de Zambesi te voegen, op den 27slcn April aan de gevaarlijke koortsen die vooral aan de mondin gen der rivieren heerschtcn, is bezweken. Berigten uit Canton van 10 Aug. bevatten het volgende: In de om streken van Macao heeft een hevige typhoon gewoeddie eene aanmerkelijke schade heeft te weeg gebragt, en waarbij een groot aantal tnenschen zijn omgekomen. Te Foo Chcw-Foo hcerscht de cholera. Te Tonquin heeft een opstand plaats gehad, onder de leiding van zekere Koong, wiens aanhangers op 100,000 geschal worden. In berigten uit Japan wordt gemeld, dat al de vreemde gezanten de hoofdstad Jeddo hebben verlaten. De groote vergade ring der rijksgroolen heeft nog niet plaats gehad. FKANHKIJk. PAKIJS, 21 September. Op verscheidene plaatsen dezer stad, zooals bij de Porte Sl. Martin en in den faubourg S'. Jacques, heeft men billetten aangeplakt, die te kennen geven, dat de keizer de oorzaak is van al wat er in Italië gebeurt, van de gevangenneming van Garibaldi, enz. De policie-agenlen hebben sedert eenige dagen last ontvangen, om daarop een zeer naauwkeurig loezigt te houden. De Moniteur berigt dal het gepantserde fregat Normandie den 16den Aug., na eene voorspoedige reis, te Martinique binnengekomen en den 23slen verder naar Vera-Cruz gestevend is, en dat dit schip bevonden is zeer goed zee te bouwen. Dit is het eerste met ijzeren platen bekleede oorlogsschip, hetwelk eenen verren zeelogt ondernomen heeft en den oceaan overgestoken is. Prins Napoleon heeft afgezien van zijne voorgenomen reis naar Egypte. Generaal Forey heeft bij dagorder het expeditie-leger in Mexico uilge- noodigd, om de stipste krijgstucht in acht te nemen, ten einde aan het Mexicaansche volk een voorbeeld te geven van orde en het den wensch in te boezemen, om zich van een gouvernement, dat door geweld regeert, te ontslaan. Volgens Ia Preste zijn er in het geheel slechts 42,680 man Fransche toepen in Mexico of derwaarts op weg. De Italiaansche regering heeft aan den heer Berlin, directeur van het Journal des Débats, het commandeurskruis verleend van de orde der HU Mauritius en Lazarus. Dezer dagen wedde te S'. Cyrian een rijke landbouwer, de heer S. dat h(j op een bepaalden afstand een voorwerp, dat op het hoofd van zijn 5-jarig zoontje werd geplaatst, met dc pistool er af zou schieten. Het was reeds avondmen plaatste eene brandende lantaarn op het hoofd van den knaap, en de weddenschap werd gewonnen. De overheid vernam het feil, deed onderzoek en daar de kogel de pet had geraakt, werd S. gevangen genomen onder beschuldiging van poging tot manslag. I TALI. IE. De berigten betreffende Garibaldi luiden gunstig. Er heeft een consult plaats gehad met den geneesheer Zanotti uit Florence, die zich volkomen ver- eenigd heeft met hel gevoelen van den heer Partridge en anderegeneesheeren. Het verbljjf van Garibaldi te Spezzia brengt in die stad niet weinig vertier en levendigheid te weeg. Naar men meldt zijn aldaar thans niet minder dan 200 a 300 Engelsehen die allen om de gunst verzoeken bij Garibaldi toegelaten te worden. De hotels maken er dus goede zaken. Vroeger is reeds gemeld dal de generaal Cialdini dc deserteurs van het Italiaansche leger, die by de vrijwilligers van Garibaldi zijn gevonden, heeft doen fusilleren. Een dagblad van Florence zegt dat het getal dier personen 253 bedraagt. De vergadering van Italiaansche geleerden, te Sienna vergaderd, heeft Rome als de plaats van het volgende congres aangewezen. Op bijna alle stembriefjes stond: »de hoofdstad Rome," hetgeen uitbundige toejuichingen ten gevolge had. PKriSSEN. BERLIJN, 21 September. Het huis van afgevaardigden heeft in hare zitting van gisteren over eenkomstig het voorstel zijner commissie, vele artikelen der oorlogsbegroo- ting voor 1862 gewijzigd of verworpen. Morgen zal de eindstemming plaats hebben. Men verzekert dat eenige leden van het ministerie hun ontslag hebben gevraagd. Het Japansche gezantschap is uit Petersburg alhier aangekomen, en heeft na een kort verblijf de reis over Aken naar Frankrijk voortgezet. Eenige leden van het gezantschap hebben een bezoek afgelegd by den Neder!, gezant alhier. In den nacht van den 9den op den 10den dezer zijn aan de oevers van bet Lugano-meer ongeveer 100 ellen grond losgeraakt en met de daarop slaande 6 huizen in de diepte verdwenen. Eene 80-jarige vrouw is daarbij omgekomen. De overige personen, die dc huizen bewoonden, zijn als door een wonder aan den dood ontkomen. Zy hadden zich namelijk in den tyd vergist en daardoor hunne woningen vroeger dan gewoonljjk verlaten, om zich ter markt te begeven. Naar men verneemt is de Zweedsche regering voornemens, om eene aan den geest des trjds beantwoordende hervorming in liet stelsel van ver tegenwoordiging te brengen, en moet zij besloten hebben de vier standen (die der boeren, burgerij, geestelijkheid en van den adel) op te heffen en die door twee wetgevende kamers te doen vervangen. In Rusland zal in het volgende jaar eene ligting voor het leger plaats hebben, en wel 5 man van de 1000 inwoners. Die ligting zal op 15 Januarij aanst. aanvangen. daartoe uitgenoodigde Turksche grooten tegenwoordig waren. PETERSBURG, 23 September. Gisteren heeft de keizer eene toespraak gehouden tot eene deputatie van den boerenstand te Nowogorod, waarin hij het verlangen te kennen gaf, dat de boeren zoo spoedig mogelijk de schik kingen met de grondeigenaren ten einde zouden brengen. PARIJS, 22 September. Onderscheidene dagbladen melden dat dc lieer Benedetti heden naar Turijn is teruggekeerd. BELGRADO, 22 September. Een commissaris der Porte, vergezeld van een lid van den Servischen senaat, zal de ontmanteling van Uschitza gelasten. ST ABS - BK BS. IK; TEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 25s,eo September 1862, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Benoeming van eene 2de hnlponderwijzeres aan de openbare school voor meer uitgebreid lager ouderwjjs, Ist® klasse, voor meisjes. 2''. Benoeming van een 3den hulponderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs, 2de klasse, voor jongens. 3°. Benoeming van eene 2de hnlponderwijzeres aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwjjs, 2de klasse, voor meisjes. 4°. Benoeming van een 2den hulponderwijzer der 3de klasse aan de openbare lagere school voor minvermogenden. 5°. Benoeming van een commissaris over de Gazfabriek. 6». Adres van den stads-doctor C. ter Laag, om continuatie. 7o. Adres van S. van der Paauwstads-architect enz.om ontslag legen 31 December a. s.behoudens pensioen. 8°. Adres van commissarissen der koninklijke Nederlandsche Grofsmederij, ter bekoming van gemeentegrond. 9°. Rekeningen over 1861van a. diakenen der Nederduilsch Hervormde gemeente; b. de gemeente-apotheek c. gecommitteerden lot de administratie der Vereenigde Gast- en Leprooshuizen. 10°. Adres van J. H. Zitman, om continuatie van de leverantie van boekeu, kaarten enz. voor de openbare lagere scholen. 11°. Adres van D. van Leeuwen, om continuatie van de leverantie van het rivierzand. 12°. Adres van k. S. Hylkemaom continuatie der huur van het land bui ten de Rijnsburgerpoort. 13°. Huur- en pachtcontracten van: a. de Spanjaardsbrug b. de Leyderdorpsche brug c. het land buiten de Wittepoort 14°. Voorwaarden van aanbesteding van de kolken en riolen in de Vcrwersslraat. ONDERTROUWD: N. Dreef, jm. 23 j. en M. Leemans, jd. 28 j. J. de Vos, wedr. 42 j. en M. Koornhofjd. 43 j. B. van Es, wedr. 40 j.'en C. Kriekjd. 24 j. J. F. Schaffelsjm. 34 j. en G. Mansveldjd. 36 j. AHADEMI E-NSESi WS. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCIIE HOOGESCHOOL. Den 20s,en September de heer P. J. B. K. Simon van der Aa, van Leeu warden, beroepen predikant te Hornhuizen en kloosterburen, in de godge leerdheid, na openlijke verdediging van een akademisch proefschrift: orer Adelboltbisschop van Utrecht. ADVERTENTIES. Getrouwd: J. B. A. POTÊT, van Arnhem 's Hertogenbosch, 23 September 1862. en Algetneene kennisgeving. E. T. M. HOELKN. Letden 20 September 1862. Bevallen van een Zoon E. f van OLDEN - BOGAARDT. Eenige kennisgeving. Heden overleed in den gezegenden ouderdom van ruim 86 jaren onze ge liefde Moeder en Behuwd-Moeder ELISABETH KOCH, Weduwe Corneus Wolterus Timmerman, eerder Weduwe Johannes Baptista Scsanna. Uit aller naam Leiden, 20 September 1862. C. F. TIMMERMAN. Eenige kennisgeving. PARIJS, 22 September. Prins en prinses Napoleon vertrekken heden avond naar Turyn. BERLIJN, 22 September. 111 de zitting van de kamer van afgevaardig den waren de bh. von der Heydt, von Bernslorff en von Roon afwezig. Omtrent den waren stand der beslaande crisis is men nog in het onzekere. De heer von Bismarck Schönhausen Pruissisch gezant te Parysis heden voormiddag bij den koning ten gehoore geweest. I11 de Kreuz-Zeit. leest men: Wjj hooren nu weder dat de heer V011 der Heydt geene eigenlijke aanvraag om ontslag heeft gedaan, maar slechts heeft verzocht iu zekere gevallen zijne betrekking te mogen nederleggen. Wat den heer von Bernslorff betreft, deze heeft werkelijk zijn ontslag ingediend." RAGUSA,22 September. Te ('eltinje hebben gisteren ter gelegenheid van den vrede eenige feestelijkheden plaats gehad, waarbij onderscheidene

Leydse Courant | 1862 | | pagina 3