ISurgcrlijfcc £»t<inb. YEREENIGIVG VOOR CHRISTELIJKE RELANGEN. EVANGELIE-VERKONDIGING Oud-Carthagena's Berg-Planten-Olie. moet zijn gezag handhaven zonder iemand te krenken; hij moet voor zijne eigene verongelijkingen vergevensgezind zijn als een christenen voor alle beleedigingen der wet onvermurwbaar als eene rots. Hij moet ijzeren han den hebben en fluweelen handschoenen. Voor al deze deugden wordt hij beloond met ƒ400 'sjaars en een stel klcêren. Wanneer eens de type van den politie-agent gevonden is, zullen alle vrouwen met hem willen trouwen en alle mannen hem hunnen boezemvriend maken. Want het ideaal van den gentleman, van den mensch en den christen is verwezenlijkt, is agent van politie geworden. Wij vorderen van den agent van politie al de goede hoedanigheden die wij meestal zelve niet hebben. En om te beproeven öf hij ze inderdaad heeft, bejegenen wij hem met groote minachting. Een «diender" is voor een zeer groot aantal menschen iels beneden een dief. Een «fatsoenlijk" man rekent het beneden zich te doen wat een politie-agent hem zegt. llij de jongste straatrumoeren is het weder overtuigend gebleken, hoe weinig besef ons zoogenaamd fatsoenlijk publiek heeft van zijne verpligtingen jegens de politie. De questie van bevoegdheid late men voor het oogcublik daar. Dat het gemeen, vooral des Zaturdags avonds, op de voornaamste winkel standen den baas (om niet te zeggen de beest) speelt er. legen de voorbij gangers baldadigheden pleegt, weet elk die op zulke oogenblikken het onge luk heeft dien weg te moeten passeren. Of een commissaris van politie, hiervan verwittigdverpligt is daarvoor eerst instruction van het hoofd der gemeente te gaan vragen, dan of hij bevoegd is uit eigen hoofde de maat regelen te nemen die noodig zijn om de ongestoorde passage te verzekeren, dit zijn vragen die door hooger gezag moeten uitgemaakt worden, even zeer als de vraag, of de bevolen maatregelen alleen met noodige strengheid of met onnoodige barschheid ten uitvoer gelegd zijn. Het ergste is niet de oploop van het gemeen maar de onwil der fatsoenlijken om het consigne der politie-agcnten te eerbiedigen. De politic-ageut heeft de hem bevolen orders niet te bedisculeren hij voor zich moet zijn consigne uitvoeren en het doen uitvoeren. Zij die meenen dat het consigne verkeerd is of onbe- voegdelijk gegeven werd, kunnen reclameren bij hen die het gaven en er de verantwoording voor dragen, maar zij moeten beginnen er aan te ge hoorzamen. Wanneer de fatsoenlijke man de politie hoont of zich tegen haar verzet, wat kan men wachten dat de man uil het volk doen zal? Hadden de fatsoenlijke voorbijgangers, in wier belang althans de maat regel genomen werd, niet het voorbeeld van minachting voor hel consigne der politie gegeven, de rumoermakers hadden waarschijnlijk minder stout heid getoond. Toen men goedgekleede heeren met ruwheid de politie zag weerstaan, was het natuurlijk, dat de menigte opgewonden werd om dit slechte voorbeeld te volgen. Het prestige van het zedelijk gezag was ver broken en het was natuurlijk, dat, toen het alleen maar op de physieke kracht aankwamde agenten moesten onderdoen. Zoolang deze verhouding tusschen het publiek en de politie duurt, zoo lang de fatsoenlijke man niet begrijpt, dal het ook fatsoenlijk is geene standjes op straat tegen de politie te maken, maar, onder voorbehoud van latere reclame, hare consignes op het oogenblik te eerbiedigen, zoolang is het niet mogelijk, eene goede politie te organiseren. Men klaagt, dat onze politie nog zoo weinig aan haar ideaal beantwoordt, dal de politie bijna altoos tegenwerking van het volk ondervindt, en men doet niets om de politie in hare eigene oogenom haar vooral in de oogen van het volk, te releveren. Wanneer het publiek niet wil medewerken zal men eindelijk de engelen moeten uilnoodigen de politie-dienst in Nederland ten minste in Leyden te willen komen waarnemen, want er zal geen mensch meer gevonden worden, om zulk een baantje met bovenmenschelijke eischen te vervullen. De Molen van Rembrand van Rijn. Onder bovenstaand opschrift las ik in de Leydsche Courant van 17 Sept. jl. een artikel, ten belooge, dat genoemde schilder te Leyden is geboren. Tegen die mededeeling stel ik mij geen pari ij. Vreemd echter vind ik hel, dat in een wetenschappelijk betoog eene zoo groote onjuistheid voorkomt, als die, waaraan ft. E. zich heeft schuldig gemaakt. Zijne veronderstelling toch dat er onder Koudekerk een Renibrandsche molen slaat, is valschdaar de Rembrandveel bekend onder den naam van dikke molen, slaat aan de hooge zijde van den Rijn onder de ge meente llazerswoude. R. t. K Z. V. Van «lcn 11 tot en niet den 17 September 1863. BEVALLEN: M. Reimeringer, geb. Zwaardemaker, Z. M. E. Meerburg geb. Naber, I). J. Wallaardgeb. Singerling, Z M. van Vlietgeb. Ha- met, Z. II. Hageman, geb. Houtzager, Z. T. S. Maas, geb. Wolff, D. L. van den lierg geb. MolenaarZ. S. J. S. C. van Gorkom geb. Laan D. A. M. T. Paulides. geb. Slallinga, Z J. M. Kooremangeb. Platteel, Z. A. C Siroo. geb. Hasebrock, Z. M. W. Kretgeb. HeusD. S. Kapaan, geb. Schreuder, Z. G. Rietbergengeb. Zwessloot, Z. J. Steenwijk geb. van MeursD. 'weel. C. Goebertus, gel). Braggaar, Z.A. G Vogelenzang, geb. Koenen D. 11. C. Brakelgeb. van Beusekom Z. J. Labordus geb. Bonte b. A. Dislelveltgeb. Gerard D. J. Veldhuyzen, geb. van Rooyen Z. E A. Seriiergeb. ChaudronZ. D. Blylevengeb. HoogervorstD. E. Era des, geb. Ilasselbach D. W. Wakka geb. Ranselaar D. D. Sirachgeb. Slryland L. J. C. A. Vinkestein geb. Carton Z. C. J. Zwaneveld geb. Kooien Z. J. VV. C. Piketgeb. EderzeelZ. M. van den Berg, geb. van BestelZ. Jl. de Niegeb. Godefroy, Z. M. Lut ,geb. Comielje, Z. levenl. P. van Galen geb. HoesZ. levenl. L. Rygersvecrgeb. Gaillaard D. levenl. GEHUWD F. Steigerjm. en F. Jl. van der Kampjd. C. Denseljm. en E-Vergunsl, jd. J. C. Dumans, jm. en Jl. Kwakernaatjd. H. Schlagwein jm. en C. W. Choufourjd. OVERLEDEN: C. J. Swart, D.2 j. en 6 m. P. J. KnotterZ.1 j. en 6 n>. E. M. van der Snel, geb. van Wijk, 63j. X. Jl. Bels, geb. Genard, Wj. J. Labordus90 j. J. OoslveenZ.4 w. J. G. van Santen Z.3j. J" bijna 11 tn. J. M. SolD.7 d. B. Coppy64 j. S. W. van Kampen hout, Z 2 j. en 3 m. A. J. Kolpa Z.2j. en 7 m. P. Duyvenbode, Z. ruim lj. STADS - BËRIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 264 der Wet van 29 Junij 1851 Staatsblad n°. 85); Gelet op art. 5 en 9 der Verordening van 29 October 1859 {Gemeenteblad li". 2 van 1860), regelende de invordering der plaatselijke directe belasting, aangehaald bij koninklijk besluit van 3 Februarjj 1860, n°. 49; Doen te wetendat het lste Suppletoir Kohier voor de plaatselijke directe belasting over 1862 op heden voorloopig is vastgesteld en van den 19don Sep tember tot en met den 3dcn October aanstaande ter Secretarie dezer Ge meente, van 12 lot 3 ure, voor een ieder ter lezing wordt nedergelegd. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STOFFELS, Welhr fungd Burgr. Leyden, 18 September 1862. v. PUTTKAJIJ1ERSecretaris. BRUODZ K T T 1 UI G voor de gemeente Leyden, ingaande Maandag den 22 September 1862. Jlaximum van den prijswaar niet bovenmaar wel beneden zal mogen worden verkocht, ingevolge art. 205 der Algemeene Policie-verordening vastgesteld den 26 September 1861 Gemeenteblad n°. 17). liet Tarwe brood, beste soort, wegende een nederl. pond, op 27 cents. Vijf oneen, op13^ Het Franschbrood van een nederl. pondop27 Vijf oneen, op13 Het Huisbak, wegende een nederl. pond, op24 Vijf oneen, op12 Het minste soort of zoogenaamd krop uit den zak, van een nederl. pond, op19 Vijf oneen op91 Het Roggebrood, van zuivere rogge gebakken, wegende drie nederl. pondenop34 Een pond vijf oneen, op17 Burgemeester en Wethouders van Leyden, STOFFELS, Welhr fungd Burgemeester. Leyden, 18 September 1862. v. PUTTKAMMER, Secretaris. AD VKKTENTIEN. Getrouwd Haarlem, 18 September 1862. F. W. J. H. TENGBERGEN en C. van WARMELO. Overleden na een langdurig lijden C. Jl. E. JONGJIANS, geb. SALA. 17 September. A. J. JONGMANS De Rangschikking in den insolvent verklaarden boedel van JACO BUS COENRAAD LEZWYN Broodbakker te Alp henis op heden, ter Griffie van de Arrondissements-Regtbank te Leiden nedergelegd, om aldaar gedurende veertien dagen te verblijven, ter inzage van een ieder. De Curator Mr. J. M. GORDON. Allen die iets verschuldigd zijn aan, gelden of papieren onder zich mog- ten hebben, behoorende lol den boedel van Jlejufvrouw W. van LEVER1NK weduwe van den heer C. Beijersbergen, Grondeigenares, overleden den 15den Augustus 1862, op het Buitenverblijf Land- en Rijnzigt, op den Kat- wijkschen weg, gemeente Voorschoten, gelieven daarvan betaling of overgaaf te doen, aan het sterfhuis voormeld, vóór of op den eersten October 1862. G. A. PLOK, 's Graveniiage 17 September 1862. Executeur-Testamentair. op ZONDAG 21 September 1862, des avonds ten half zes ure, door Ds. A. G. KIGELER, van Antwerpen. ZAAL, Noordeinde. flet uiterlijk voorkomen is dikwerf de beste, altijd de eerste aanbeveling van den mensch. Met de beste en soliedste hoedanigheden van versland en hart toegerust, zal hij daarvan eerst doen blijken, terwijl een bevallig en aaugenaaoi voorkomen reeds dadelijk inneemt. Daartoe behoort bovenal fraai goed onderhouden hoofdhaar en baard, welke het schoonste sieraad aan het gelaat bijzetten. Geen wonder dan ook, dat men reeds sedert zoo vele jaren bedacht is geweest op allerlei kunstmiddelen, om de schoonheid, de kleur en den groei der haren te bevorderen en te verbeterenwaaronder er velen waren die, ofschoon een oogenblik goede uitkomsten gevende, niet te min voor het behoud van dit sieraad allernadeeligst waren. De Oud Carthagena's Bergplanten-Olie vereenigl alle voordeelen der reeds bestaande llaarolien, zonder een enkel derzelver nadeelen te bezitten. Hare haarverslerkende en haarontwikkelende eigenschappen zijn door vele proe ven voldingend bewezenen haar gebruik doet reeds dadelijk het uitvallen der haren verminderen en spoedig geheel ophouden, terwijl zij een vroeg tijdig grijs worden verhindert. Hetzelve is a 60 Cents per fleschje verkrijgbaar aan het lloofddcpöl te Delft, b(j A. BREETVELT Az., en verder bij: N. J. Sanders Gz.Leiden, Haarlem merstraat. G. Wilhelmus, Woerden. Mej. de Wed. Bosman, Gouda. Kauling Bentlage, Gouda. Alphen. Wed. BoonLeidschendam. W. Liglhelm, Voorburg. E. van Mansuni, Hillegom. J. Knol, Haarlemmermeer. En meer bekende depóts in andere plaatsen.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 3