LEYDSCHE COURANT. 1862. N°. 110. VRIJDAG 12 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en ftijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCDE BEIUGTEN. LEYDEN 11 September. De groole manoeuvres, welke morgen in de vlakle van Waalsdorp zouden plaals hebben, zijn, naar wij vernemen, uitgesield, en zullen waarschijnlijk itt de volgende week uitgevoerd worden. Aan die manoeuvres zal ook deel nemen eene batterij van de alhier in bezetting liggende veld-artillerie. j liet getal der aldaar te vereenigen bataillons infanterie uit 'sHage, Leyden en Delft zal niet, zoo als wij gemeld hebben, 4, maar 6 zijn. De chefs van de verschillende legercorpsen zijn door het dep. van oorlog gemagtigdom aan de bij hunne corpsen dienende Israëlitische militairen bijaldien zy zulks verlangen, verlof te verleenen van den 21sleD dezer tot den 2l5,c™ der volgende maand, teil einde daardoor in de gelegenheid te zijn hunne in gemeld tijdvak invallende feesten ten hunnent te vieren. Uit Noordwylt meldt men, dat in die streken een aanvang is gemaakt met.het rooijen der duinzand-winter-aardappelen. Het beschot, dat allezins voprdeelig uitvalt, en de hoedanigheid, die in alle opzigten buitengewoon goed is, zullen aanleiding geven, dat de duin-aardappelen lot een matigen prijs te verkrijgen zijn. Te Delft zal op den ïe^" dezer, bij gelegenheid der algemeenc verga dering der Nederl. Guslaaf-Adolf-vereeniging aldaar, eene godsdienstoefening gehouden worden in de Oude Kerkwaarbij als sprekers znllen optreden de hh. RanwenholT, hoogleeraar alhier; dr. van Ooslerzee, pred. te Rolter- dam, en dr. Zaalberg, predikant te 's Gravenhage; terwijl de heer Klerk, organist der genoemde kerkdoor de uitvoering van eeuige klassieke mees- terslukkende plegtigheid zal opluisteren. Uil Delft meldt men, dat Zondag II., des namiddags ten 3 ure, op den weg lusschen Delfgaauw en die stad, twee meisjes, van 9 en 11 jaren, van Pijnacker komende, onverwacht zijn aangerand door een onbekend mans persoon, die hel jongste hunner, onder bedreiging van beide, bij verzet of gerucht, te zullen verdrinken, van een granaten halsketting met gouden slot beroofde en zich toen snel verwijderde. Het is der policie later gelukt den dader op te sporen; hij was een jongen uit Delft, nog geen 15 jaren oud. Hel geroofde was in de slads-bank van leeuïng verpand. Gcdep. stalen van Noordholland hebben de instelling van eene jaarlijk- sche wolmarkt in het ontworpen dorp aan de Kruisvaart, in de gemeente Haarlemmermeergoedgekeurd. De minister van hinnenl. zaken heeft, uit aanmerking'van ingebragte bezwarenhel behoud van het eiland Schokland en van de haven van Ens in beginsel aangenomen. Naar men uit Enschedé meldt is de noodkerk der r. k. gemeenle al daar, die pas onder dak was gebragt, in den avond van den 8stcn dezer geheel ingestort. Niemand heeft daarbij eenig letsel ontvangen. Daar deze kerk slechts tot November 18C3 zou dienen, wilde men zoo min mogelijk kosten maken; halfsteens muren met leem in plaats van kalk gemetseld en niet geankerd. In den nacht van den 9Jen op den 10den dezer ontstond te Groningen brand in een behuizing van mej. de wed. J. P. Cramer, in den Kosters- gang, welke door verscheidene huisgezinnen werd bewoond. De brand nam zoo schielijk toe, dal de bewoners nagenoeg ongekleed uit het brandende gebouw moesten vlugten, niet achterlating van hunne goederen zoodat bijna alles een prooi der vlammen is geworden. Aan de leden van de tweede kamer is rondgedeeld het voorioopig ver slag over het wels-ontwerp tot regeling van het middelbaar onderwijs. Daaruit blijkt, dat het ontwerp over het algemeen met genoegen was ont vangen; over den omvang en het doel van het middelbaar onderwijs waren de gevoelens zeer verdeeld. Volgens sommigen geeft de wet aan de door haar te scheppen middelbare scholen een te eenzijdig karakter, terwijl zij tevens ongeregeld laat wal geregeld moest worden, en aan de andere zijde regelt wat zij niet regelen moet. Zoo wees men, wal dit laatste bel reft op de gemeentelijke burgerscholen in haar verband tot het lager onderwijs. Men vond hel eene leemte in de wet, dal zij mei opzigt tot de gymnasiën het stilzwijgen bewaart. Het militair onderwijs, de akademie te Breda en het instituut te Willemsoord werden geheel ter zijde gelaten. Te vergeefs zocht men ook naar eenige bepaling in de wet omtrent de zeevaartscholen. Het verder voortgezet onderwijs aan meisjes is in het ontwerp ten eenen male voorbijgegaan. Over het algemeen toonde men zich met de oprigting van openbare burgerscholen, zooals art. 31 der wet die omschrijft, ingeno men. Dal de hoogere burgerscholen door het rijk werden opgerigt en onder houden, vond vrij algemeene goedkeuring. Alleen werd door velen de vrees geuit, dat de regering aan haar stelsel te groote uitbreiding wilde geven. Men oordeelde, dat dc kosten veel hooger zouden loopen dan zy geraamd waren. Naar veler meening is de definitie van middelbaar onderwijs, in het ontwerp opgenomenniet ruim genoeg. Verscheidene leden kwamen op tegen het beginsel om de verpligting der gemeente tot oprigting van ten minste ééne openbare burgerschool aan het bezit eener bevolking van 10000 zielen te verbinden. Vrij algemeen acht men het maximum van schoolgeld voor de beide soorten van burgerscholen te laag gesteld. De meeste leden achtten het denkbeeld, om het toezigt op de middelbare scholen in dc eerste plaats op te dragen aan burg. en weth. der gemeente, waar de scholen ge vestigd zijn, weinig aanbevelenswaardig. Overigens zijn, gelijk uil den aard van de zaak volgt, op de onderdeelen verschillende zeer uiteenloopende aanmerkingen gemaakt en weersproken. '8 GRAVENHAGE11 September. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de hh. baron J. de Saint-Gc'noislid der kon. Belgische akademie van wetenschap pen, letteren en schoone kunsten, en U. Mcrlens, bibliothecaris der stad Antwerpen. Z. M. heeft aan den kapitein jhr. D. C. M. Hooft, van het reg. rij dende artillerie, gouverneur van Z. K. H. prins Alexander, de vergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder der orde van de Wur- lembergsche Kroon, hem door den koning van VVurtemberg geschonken; aan den kapitein-luitenant ter zee A. R. Blommendal, chef van de hydro- graphie der Nederl. zeegalentol hel dragen van het ridderkruis der Guel- phen-orde, hem door den koning van Hannover geschonken, en aan den Ioodsschipper lste kl. te Texel S. C. Visser tot het dragen van dc door den keizer aller Russen aan hem toegekende gouden medaille wegens het redden der bemanning van het op 14 Nov. 1861 in de buitengronden van Texel gestrande Russische schip Alcyon. Aan den luit. ter zee l8te kl. W. F. van Erp Taalman Kip, in O. I. is op zijn verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend. H. M. de koningin heeft eergisteren de kon. grafkelder te Delft be zocht, en is gisteren met prins Alexander naar Stuttgart vertrokken. Bij den minister van binnenl. zaken is ontvangen van den heer J. van Beest van Andel te 's Hertogenboschsecretaris-penningmeester der synodale commissie van de Christelijke afgescheiden geref. kerk in Nederland, een wissel groot 2253.16, zijnde het netto bedrag van gedane collecten in eenige afgescheiden geref. gemeenten in Zuid-Afrika (Kaap de Goede Hoop), ten behoeve van het fonds voor de noodlijdenden door den watersnood van 1861. Bij gelegenheid van de tentoonstelling van landbouw, op Maandag den 29sten September aanst.zal er in de Maliebaan eene harddraverij met chai- sen, bespannen met één paard, plaats hebben. Als prijs is uitgeloofd eene groole sierlijk bewerkte zilveren bouilloire, en als premie een zilveren blad met twee trommeltjes. De commissie voor den opbouw van een nieuw diaconie-weeshuis der Nederd. Iterv. gemeente alhier heeft bekend gemaakt dat bij haar, door lus- schenkomst van den wel-ecrw. heer J. Moll, o. a. ontvangen is van N. N. eene som van ƒ500. Gisteren morgen zijn met den volkstrein van Rotterdam, Schiedam en Delft naar Amsterdam vertrokken 1300 personen, namelijk 700 van Rotter dam, 200 van Schiedam en 400 van Delft. AMSTERDAM 10 September. Maandag 11. heeft de taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen eene gewone vergadering gehouden. Tegenwoordig wa ren de hh.Bake, die, bij afwezigheid van den voorzitter en vice-voorzitter, het voorzitterschap waarnam, Boot, Mees, Scholten, Millies, NyhofF, Del- prat, Mees Az., Janssen, van Ileusde, Karsten en van de naluurk. afd. Stamkart. In eene missive van den minister van binr.enl. zaken werd kennis gege ven dat de benoeming van den beer mr. C. W. Opzoomer lot voorzitter der afdeeling voor hel loopendc akademiejaar door Z. M. goedgekeurd was. De heer Mees droeg een levensberigl voor van wijlen het lid der akademie den hoogleeraar Hulleman, waarin hulde werd gebragt aan de verdiensten en aan de voortreffelijke hoedanigheden van den overledene. Dit stuk, door den heer Koenen zamengesteld, zal in de verslagen en mededeelingen worden opgenomen. Daarna las de heer Boot het tweede gedeelte voor van zijne bij drage over de Germania van Tacitus, tot wederlegging van een geschrift van Künzberg, waarin de echtheid van dit werk van Tacitus wordt ont kend. Dc heer Janssen drukte den wensch uitdat bevoegde leden der akademie de andere werken van Kiiiuberg over Grieksche historici en over etymologie onderzoeken cn den Duitschei) criticus ook op die punten teregt- wijzen mogtcn.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1