Per Telegraaf. OOSTENRIJK. WEENEN, 23 Augustus. Dc Milit. Zeitung bevat eenige bijzonderheden betreffende de uitvinding eener ontplofbare stof, bestemd om het buskruid te vervangen en door den uilvinder bestempeld met den naam van gaskruid. Het beslaat uit eene soort van papier, hetwelk de ontplofbare zelfstandigheid bevat. Het wordt binnen den tijd van 2 a 3 uren bereidzonder het minste gevaar voor uitbarsting terwijl de grondstoffen overvloedig in den handel voorkomen. Bovendien is liet aan geen bederf onderhevig en zuigt het geene vochten in. Het bevat geen zwaveldeelennoch eenig zuur, en heeft ook overigens niets gemeens met het bekende schietkatoen. Het observatie-corps aan de Venetiaansche grenzen is weder aanzien lijk versterkt, en wel inzonderheid door Uuitsche en Boheemsche regimen ten. De nongaarsche regimenten zijn van die grenzen teruggeroepen en worden thans grootendeels met de dienst in verschillende vestingen belast. Reeds sedert geruimen tijd wordt er aan de manschappen van het 2de leger corps geen verlof meer verleend, en den officieren is aanbevolen, hunne echtgenooten en familiën naar het binnenste des rijks te zenden. Voor eenige dagen is de woning van den heer von Rojko te Assod nabij Pesth, terwijl hij van huis was, zoo plotseling door de vlammen ver nield, dat hij niet slechts zijne gansche have, maar ook zijn eenigen 14-jarigen zoonzijne moeder en aangehuwde zuster daarbij heeft verloren. Den volgenden dag met de diligence naar zijne woonplaats terugkeerende, vernam hjj van een zijner medereizigers het gebeurde. Hij ontstelde der wijze dat hij in het rijtuig nederzonk, en het geruimen tijd duurde, eer hij weder bijkwam. TURYN, 25 Augustus. Volgens het officiële blad handhaaft de regering in Palermo en de andere sleden op Sicilië, uitgezonderd Catania, zijne magt en hecrscht er eene volmaakte kalmte. Eergisteren had Menotti op weg naar Messina de koninklijke troepen ontmoet en was hij genoodzaakt geworden, om naar Catania terug te keeren. Om den inwoners van Catania vrees in te boezemen, deed Garibaldi de valsche tijdingen verspreiden, dat de prefect van Palermo met het volk had gecapituleerd, dat de stad vrij en in handen was van de nationale garde en dat hij volle vrijheid van handelen had. Het gerucht was gisteren verspreiddal Garibaldi zich met geweld van twee stoombooten in de haven van Catania had meester gemaakt. De Discusione bevat de volgende depêche uit Messina van den 25sten: Garibaldi heeft met een Engelsch schip en vergezeld door eenige leden van zijn staf, Catania verlaten. Men gelooft, dat hij in Calabrië is geland. PARIJS, 25 Augustus. La France verzekert, dat er maatregelen geno men zijn, om versterkingen naar Rome te kunnen zenden, indien de om standigheden zulks mogten vereischen. Er loopt een gerucht, dat Garibaldi naar Turyn heeft geseind om te verklarendat hij met den koning in per soon wenscht te onderhandelen. KONSTANTINOPEL, 24 Augustus. Men verzekert, dat de Montenegrij- nen, niettegenstaande zij de bepalingen van Omer-pacha betreffende de uit levering van gevangenen hebben aangenomen100 Turksche gevangenen hebben opgehangen. PARIJS, 26 Augustus. De Moniteur meldt dat in de zaak van Miot c. s. (deelneming aan geheime genootschappen) in hooger beroep uitspraak is gedaan. De uitspraak des eersten regters is gehandhaafd voor de veroor deelden, met uitzondering van twee, Adine en Bray, die vrijgesproken ziju. LONDEN, 26 Augustus. De Morning Post zegt, dat, indien Ratazzi zich niet kan verlaten op de legen Garibaldi afgezonden regimenten, hij niet alleen zijn ontslag zal moeten gevenmaar dat ook dan geen ander ministerie mogelijk is op den grondslag van een llaliaansch-Fransch bond genootschap. NAPELS, 25 Augustus. Men zegt dat Garibaldi in den afgcloopen nacht te Melito, nabij kaap Spartivenio in Calabrië, is geland. WARSCHAU, 26 Augustus, lieden voormiddag zijn de door den groot vorst Constantijn bekrachtigde doodvonnissen aan Rzonka en Ryll, die den markies Wielopolski hebben willen dooden voltrokken. Nader berigt omtrent de thans zlgtbare komeet. In mijn berigt omtrent de thans zigtbare komeet, dat in de Leidsche Courant van den 6de0 Augustus jl. n°. 94 is opgenomenheb ik eene ephemeride van dat ligchaam gegeven, zich uitstrekkende tot den 26sten Augustus. Daar de komeet nog gedurende drie weken later, en zelfs voor het ongewapend oog, zal ziglbaar blijven, vermeen ik met de voortzetting harer ephemeride, lot op den tijd van haar verdwijnen, velen eenige dienst te zullen bewijzen. De volgende voortzetting der ephemeride is, door den heer observator N. M. Kam, berekend uit de elementen van de loopbaan der komeetdie in het bovengenoemd nummer der Leidsche Courant zijn bekend gemaakt. De plaatsen der komeet gelden weder voor den middelbaren middag te Leiden van iederen der aangewezene dagenen voor de helderheid der komeet is weder die op den 27s,cn Julij als eenheid aangenomen. Da? 30 Aug. 3 Sept. 7 11 15 19 R. Opkl. 235° 0' 238 29 240 45 242 23 243 41 244 43 Afwijk. 32° 11' 9 35 8 0 19 55 27 54 33 36 Afst. tot de aarde. 0,342 0,371 0,443 0,541 0,654 0,772 Afst. tot de zon. 0,971 0,982 0,998 1,018 1,042 1,070 Helderheid. 14,32 12,20 8,32 5,22 3,49 2,38 Het blijkt uil deze ephemeride, dat de komeet zich, na den 30sten Au gustus, bijna regelregt naar de zuidpool des hemels beweegt en dat zij in de tweede helft van de maand September, op onze Breedte, wegens haren te zuidelijken stand en niet wegens hare verwijdering van de zon en de aarde, zal onzigtbaar worden. Aan het zuidelijk halfrond der aarde zal men haar nog gedurende eenigen tijd daarna kunnen volgen. De komeet zal, voor het ongewapend oog, ziglbaar blijven, tol dat zij voor ons geheel verdwijnt. Daar zij niet tol de zeer heldere kometen behoort, laat zij zich niet bij den eersten blik van de vaste sterren onderscheidenmaar het zal niet moeijeljjk vallen haar te vindenzoo men hare bovengemelde plaatsen aanteekenl op een hemelpleinzoo als dat, hetwelk aan mijne Beschrijving en afbeelding van den Sterrenhemel is toegevoegd. De komeet bevindt zich den 26ste° Aug. nog in het sterrebeeld de Dra en beweegt zich van daar naar het sterrebeeld de Noorder Kroon welks midden zij den 30sten Aug. geplaatst zal zijn. Den lstc° Sept. ko zij in het sterrebeeld de Slanglangs welks kennelijke sterren zij zal her loopen en dat zij op den 6den Sept. zal verlaten. Den 7den Sept. komt in het sterrebeeld de Schorpioen. Zij loopt langs de sterren en ft ,n dat sterrebeeld henen. Den 15dt" Sept. komt zij nabij dc ster van dat sterrebeeld en eenige dagen daarna zal zij niet meer hoven onzen horiz<>. verrijzen. Tot op den 29sle° Aug. gaat de komeet in het geheel niet ondet Den l5,e° Sept. zal zij te 3 ure in den morgen en den 3den reeds voor ms dernacht ondergaan. De ondergang der komeet zal den 7dcn Sept. reeds des avonds te 10 ure plaats hebben en daarna, tot haar verdwijnen, telken in vier dagen, een uur worden vervroegd. De komeet zal in de allerlaatste dagen dezer maand hare grootste hel derheid verkrijgen en dan de sterren der derde grootte een weinig in licht overtreffen. Zij vertoont zich nu met een' flaauwen staart, die zich over eene lengte van ruim vier graden volgen laat. Bij haar verdwijnen, in ée tweede helft der maand September, zal zij nog de sterren der vijfde groo in helderheid evenaren. Natuurlijkerwijze zal het aanwezen van maanli'i. het opsporen der komeet zeer bemoeijelijken. De thans zigtbare komeet munt geenszins uit door hare helderheid, maar zij is uiterst merkwaardig, daar zij, met eene groole duidelijkheid, de liciii verschijnselen vertoont, die het eerst bij dc komeet van Halleyin hel jair 1835, en later bij de zeer heldere kometen van de jaren 1858 en 1861 wer den waargenomen. Tot op dezen dag vertoonde zich de kern der komeet, door eenen kijker, als een zeer helder langwerpig lichtvlakje, van hetwelk een krom gebogen waaijervormig licht uitstraalde, dat van dag lot dag, en zelfs van uur tot uur, aan zeer groote veranderingen onderworpen was. Heden avond was, bij eene vrij gunstige lucht, geene eigenlijke kern in de komeet te bespeuren en was het waaijervormig licht in eene zeer onbe grensde lichtstreep overgegaan. Deze verschijnselen, die zoo gewigtig zi n voor onze kennis van de krachten, met welke de stofdeelen der kometen op elkander werken en van de zon ondervinden, laten zich, bij de thans z::-,- bare komeet, duidelijk waarnemen met eenen der kijkers uit Miinchendie eene opening van 27 of van 33 lijnen hebben en die zoo vele vrienden d sterrekunde in ons vaderland zich hebben aangeschaft. Leiden, 25 Augustus 1862. F. KAISER. KERKNIKUIVS. AMSTERDAM, 26 Augustus. Door den kerkeraad der Ned. herv. ge meenle alhier, is tol predikant bij die gemeente beroepen ds. Adriani, pr?d. te Rotterdam. Met den beroepene stonden op het drietal dd. van Gorkom, te Leyden, en Woliers, te Harlingen. STA1IS - RERIGTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter baud gesteld twee, op den 19de° dezer maand invorderbaar verklaarde. Kohieren, als: een van het Patentregt en een voor de belasting op liet Personeel, houdende beiden aanslagen voor de Wijken 7, 8 en 9 en over het dienstjaar 1862 en 1863, terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wit bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden, 26 Augustus 1862. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dat de ingevulde Patentbladen, over het dienstjaar 1862 en 1863 voor de zes eerste Wijken, ter Secretarie dezer Gemeente verkrijgbaar zijn, dagelijks van des voormiddags tien lot des namiddags ten een lire. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden, 26 Augustus 1862. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 11, 2de alin., der Verordening van 2 Mei/6 Julij 1861, op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad n°. 6); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den lsleo tot den 13del1 September ek.in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brande- wijnsteeg en op de Oude Vest, des voormiddags van half negen lot negen ure en des namiddags van half twee lot twee ure, behalve des Zondags des Zalurdags namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leyden, 26 Augustus 1862. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester v. PUTTK AMMF.R Secretaris.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 3