LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 22 AUGUSTUS. J Ov'l >'-» V De Courant wordt MaandagIVoensdag en f'njdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCI1E berigten. LEVDEIV, 21 Augustus. In de zitting van den gemeenteraad van lieden is de gemeente-rekening van 1861 goedgekeurd, liet voorstel van lil), curatoren van het stedelijk gymnasium* om ije jaarwedde van den docent in de Hoogduitsche taal, dr. £- A. X-;G^ F.Siqherer, met 400 te verhoogcn werd met 12 legen 6,stemmen aangenojjien. Men hoopt dat deze den heer Sicherer toegelegde vcrhopging van Bezoldiging hem zal doen besluiten om voor de benoeming van leeraar bij het gymnasium te 's Gravenhage te bedanken. Aan den heer II. Mulder werdop zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als tweeden praeceplor hij het sjed. gymnasium. Op de adressen van J. van Demmelcn en D. van Dantzjg, betreflende de uitlegging van de verordening van 9 Aug. 1860, regelende de helling der schoolgelden op de openbare lagere scholen, is afwijzend beschikt. Qgardoor is een bij velen gerezen twijfel weggeno men en beslistdal wat betreft «Ie scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs de bij de bedoelde verordening toegestane korting voor twee of meer kinderen uil een gezin, gelijktijdig ter school gaande, alleen verleend wordt voor kinderen die dezelfde school bezoeken. Eenige leden waren van gevoelen, dat de verordening indien zin behoorde gewijzigd te worden, dat ook ouders, van wie twee kinderen ter school gaan, t. w. een op de jongens- en een op de meisjes-school, in dat voorregt deelden. De kanonneerboot n°. 44, met de jongelingen der kweekschool voor zeevaart alhier, zal ook nog llcusden en 's flerlogenliosch bezoeken, indien de lage waterstand der rivier daartegen geen beletsel oplevert. Eergisteren hebben de jongelieden het dorp Nederliemert bezocht, en gisteren zijn zij feestelijk onthaald op hel kasteel van den baron van Nagell van Nederliemert. Voor de op den 27stc" Augustus aanst. te Voorschoten te houden land- bouw-tentoonstelling zal, naar men verneemt, eep groot aantal vee worden ingezonden. Die tentoonstelling, mej de daaraan verbonden volksfeesten, riiigrijderij muziek van hel 3jc reg. dragonders en illuminatie, wordt geheel uit vrijwillige bijdragen van grondeigenaren en ingezetenen tot stand gebragt. Zij die gaarne schoon vee (vooraf jong en y/et), voortreffelijke boter, kaas en bloemen zien, zullen ongetwijfeld niet onvoldaan zijn; terwijl men ver neemt, dat al het mogelijke zal gedaan worden omdoor versieringen van de plaats der tentoonstelling en van liet dorp, het den bezoeker zoo aangenaam mogelijk te maken. Op de gisteren te Socteruieer en Zegwaard gehouden paardenmarkt waren naar berekening 300 stuks aan de lijnwaaronder vele van goede qnaliteit. De handel was er echter vrij gering. Wij hebben weder eenige afleveringen van Pctermanu's aardrijkskun dige Mittheilungende 3e - 7C voor 1862., aan te kondigen. Zij bevatten cene beschrijving en kaart van de landengte van Auckland (Nieuw-Zeeland), door dr. F. von Uochstetlertwee opstellen over den regter-ocver der San Juan-rivicr, een lol nu toe bijna geheel onbekend deel van Costarica, door dr. A. von Franlzius te San José; voortzetting van M. von Beurmann's ver haal zijner reize in Nubië en Sudan, I860 en 1861; berigten omtrent de Duitsche expeditiën naar YYadai; verhaal van de reis der heeren Th. von lleuglin, dr. Sleudner en H. Schubert, van Keren in-de Bogoslanden naar Adoa in Abyssiuië. volgens een schrijven van den heer von lleuglin uit Adoa, van 10 Dcc. 1861, en van Adoa naar Gondar, volgens eenen brief van deuzelfdcn uit laatstgemelde plaats, van 7 Febr. 1862; het door eenc kaart toegelicht verhaal van dr. Moritz Wagner's reis door de landengte van San Bias in de provincie Panama, welke reis onder andere resultaten ook dil opleverde, dat liet aanleggen van een kanaal, ter verbinding der twee oceanen, in dat gedeelte van Midden-Amerika als onuitvoerbaar beschouwd wordt; mcdedeelingen van dr. II. Berendt te Vera-Cruz, omtrent Mexico, in vier artikels, die van meerdere zullen gevolgd worden berigten van A. Rappier in Suriname, aangaande de Ncderlandsch-Fransche expeditie in hel binnenland van GuyanaSept.—Nov. 1861; ecne kaart der Gabun-Ianden in aeqnatoriaal Afrika, welke door A. Petermann naar verschillende bronnen ontworpen is en van een woord ter toelichting begeleid wordt; hel eerste gedeelte van rcis-sludiën in Griekenland, door J. F. Julius Schmidt, directeur der sterre- wachl te Athene; eene nieuwe kaart der Deensche Monarchie, door A. Petermann, met bijschrift; een berigt omtrent vier kaarten, die door A. Petermann vervaardigd en in de vorige maand als een toevoegsel tot Stieler's Hand-Atlas uitgegeven zijn, voorstellende de vesting-vierhoek Verona; Peschiera, Mantua.cn Legnano, de straal van Gibraltar, de landengte van Panamade Vili- of Fiji-eilanden in den Groolen Oceaan eene beschrijving van de Roto mahana of het Warme meer, op NieuHv- Zcelanddoor dr. F. van Uochstetler, en vele andere belangrijke bijdragen i van meerdere of mindere uitgebreidheid. Voorts verscheen als 8C. bijvoegsel lot de Mittheilungen hel tweede ge deelte van het werk, waarvan wij in der lijd hel eerste gedeelte aankondig den Inner-Afrika nach dem Stande der geographischen Kenntniss im Jahre 1861. Nach den Qnellen bearbeitet von A. Petermann and B. Llassensteinbevattende het le, 2e en 3C blad van de kaart van Afrika (Fezzan, Egypte, land der Tibboes), welke uit 10 bladen beslaan zalalsmede eene verhandeling van dr. E. Behm over het land en het volk der Tibboes, en het verhaal (in brieven) von M. van Beurmann's reis van Bengazi naar Moerzoek, Febr. April 1862. Van wege het ministerie van binnen), zaken is bekend gemaakt, dat aan de rijkskweekscholen voor onderwijzers te 's llertogenboschHaarlem en Groningen in de maatu! October of November ek. een cursus zal geopend worden tol opleiding van hen, die, reeds in het bezit zijnde van eene acte van bekwaamheid als hulponderwijzer, de noodige kundigheden wenschen te verzamelen om het examen ter verkrijging eener acte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer te kunnen afleggen. Bij elke der bovengemelde kweek scholen kunnen tien jongelieden tot het onderwijs worden toegelaten, onder genot eener rijkstoelage van ƒ280 te Haarlem en ƒ250 te 's llerlogenboscli of te Groningen, ten einde zich daarvoor, onder goedkeuring van den direc teur der kweekschool, voeding, inwoning en bewassching binnen de gemeente te verschaffen. Bovendien kunnen kosteloos, doch zonder toelage, tot de lessen worden toegelaten hulponderwijzers, welke in de gemeente zelve op openbare of bijzondere scholen werkzaam zijn, alsmede zij, die alleen met het doel om die lessen bij le wonenzich in de gemeente komen vestigen. Om toegelaten te worden zal men een examen moeten afleggenin omvang gelijk slaande met dat ter verkrijging van den rang van hulponderwijzer. De verdere voorwaarden worden door de Staats Courant bekend gemaakt. Tegen 1 November eersik. zal worden overgegaan tot de benoeming van ten minste drie rijksopzigters van den waterstaat 4(lc klasse. Zij die wenschen daartoe benoemd te worden, op eene jaarwedde van 700, zullen zich aan een vergelijkend examen moeten onderwerpen, waartoe men zich vóór of op 15 Sept. aanst. bij liet dep. van binnenl. zaken moet aanmelden. De vereischlen worden door de Staats-Courant medegedeeld. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de zeven eerste maanden van 1862, waaruil blijkt, dat die bedra gen heelt 33,026,277.62, zijnde 86,433.90 meer dan in 1861. Naar men verneemt, wordt de afkondiging van het nieuwe tarief van regten op den in-, uit- en doorvoer spoedig te gemoet gezien. Te Botterdam hield eergisteren de maatschappij ter bevordering der vee-artscnijkunde in Nederland hare 21ste vergadering. Na den afloop van eenige [administrative werkzaamheden bragt de commissie, ten vorigen jare benoemd, lol het in het werkstellen van pogingen tol eene ineensnielting jder maatschappij met andere vee-artsenijkundige vereengingen hier te lande, haar rapport uit. Met genoegen vernam de vergadering, dat er alle uitzigt be staat, dal deze voor de vee-artsenijkundige belangen zoo wenschelijke zaak weldra haar beslag zal krijgen, en keurde zij dan ook liet ontwerp van wel voor de vereenigde maatschappij, behoudens enkele, uitzonderingen, goed. Na de mededeeling en bespreking van eenige merkwaardige ziekte gevallen werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Den 14dcn dezer werd te Amsterdam, ditmaal voor het eerst in het openbaar, de jaarlijksche algetneene vergadering van hel Nederlandsche bij belgenootschap, in de kerk der Remonstranten gehouden. De voorzitter, mr. J. Messchert van Vollenhoven, opende haar met eene aanspraak, waarin hij de aandacht der leden hijzonder bepaalde bij de instelling der bijbelvrou wen sedert eenige jaren te Londen werkzaam. Uit de voorgelezen versla gen bleek, dat door het genootschap in het laatste boekjaar 36414 boekdee- len verspreid warenwaarvan meer dan 2500 ter uitreiking aan jongge huwden bestemd. Op dal oogenblik telde het 108 afdeelingen, die op zeer verscheidene wijze werkzaam waren. De vertaling in het Makassaarsch en Boegineesch werd voorbereid door dr. B. F. Matlkes, te Makassar; die in het Bataksch werd bewerkt door dr. 11. Neubronner van der Tuuk te Am sterdam, van wien een leesboek in vier stukken en een woordenboek in druk voltooid ter tafel lagen. Op voorstel van het hoofdbestuur werd bij acclamatie besloten, den laatstgenoemde, na de vertaling van acht bijbel boeken, en de uitgave daarvan, benevens van zijne spraakkunst, met eenc nieuwe zending naar Bali te belasten. Bij de dames-hoofdcommissie te Zwolle voor de verloting ten behoeve der noodlijdenden door den brand tc Enschedé zijn ver over de zesduizend voorwerpen ingekomen en bijna dertigduizend loten geplaatst. Eenige officieren van liet 7jc Westphaalsche jagcr-balaillonin garni zoen te Kleef, een majoor, een kapitein en twee luitenants, hebben dezer dagen de krijgsoefeningen in het kamp van Milligen bijgewoond.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1