LEÏDSCHE COURAMT. N°. 100. WOENSDAG 20 AUGUSTUS. De Courant wordt f'rijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Maandag, IFoensdag en Die van Maandag komt De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke tiommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 19 Augustus. De jongelingen van de kweekschool voor zeevaart alhier, die Zich aan boord van de kanonneerboot n°. 44 bevindenhebben ook te Gorinchem een gastvrij onthaal ondervonden. Zondag morgen bezochten zij aldaar, ieder uaar zijne gezindte, de kerken. Na kerktijd is dc bemanning der boot, voorafgegaan door de muziek der schutterij de stad doorgetrokkenom de verschillende geschiedkundige merkwaardigheden te bezigligen. De heer Boon- zajer had mede zijn kabinet van zeldzaamheden voor hen opengesteld. Daarna werden zjj op ververschtngeu onthaald, door de zorg van de aldaar opge- rigte subcommissie, waarvan de heer mr. W. A. Viruly Verbrugge het voorzitterschap op zich heeft genomen. Eeltige jongens uit genoemde stad hebben zich reeds bij die commissie voor de zeedienst aangemeld. Uit :s Gravenhage meldt men het volgende: Kraclneps magliging van Z. SI. den koning is aan den heer van Vliet, bij dispositie van den minister van koloniën, ged. 9 dezer, n°. 39, aange schreven, dal de gouverneur-generaal van Ned. Indie bereid zal worden be vonden hem wederom in Ned. Indie ter inwoning toe te laten, overeenkom stig de bepalingen van het kon. besluit van 27 October 1860 n°. 62, rege- jeude dc voorwaarden van toelating in Ned. Indie van Nederlanders, andere Europeanen en daarmede gelijk gestelde personen, en zijn alzoo buiten wer king gesteld de bekende besluiten lot verwijdering uit Ned. lndië in 1845 ten opziglc van den heer van Vliet genomen. Voorzeker mag deze maatregel van het tegenwoordig bewind aanspraak maken op onverdeelde goedkeuring; maar wij meenen toch te mogen herin neren dal reeds door Z. E. den lieer Boeilossenin overleg met den oud vice-president van den raad van lndië den heer jhr. J. C. Reynst, aan het Indisch gouvernement was te kennen gegeven dat bij hem geen bedenkin gen bestonden legen het intrekken der bedoelde besluiten, terwijl tijdens de heer Mijer aan het hoofd stond van hel dep. van koloniënbij kon. besluit, aan den lieer van Vliet schadeloosstelling is toegekend geworden wegens liet wedervaren in dc Preangcr-Regetitseliappeu. Iedere rigling dus, op koloniaal gebied, heeft bijgedragen tol eindrfijke oplossing dezer zoo lang aanhangig gebleven zaak. De minister var. binnenl. zaken heeft bekend gemaakt, dat de examens voor het verkrijgen van aeten van bekwaamheid tot het geven van schooi en van huisonderwijs voor dc tweede maal in het loopende jaar zullen wor den gehouden op Woensdag den 8S,CD October aanstaande en volgende dagendat zijdie een dezer examens wenschen af te leggenzich uiterlijk op den 24sl™ September e. k. behooren aan te melden hij den schoolopziener van het district, waarin zij wonen, of, van buiten 's lands komende, voor nemens zijn zich le vestigen, met opgave van de acte, die zij verlangen, en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk ge drag en van hunne geboorte-acte, terwijl de dag en plaats van het examen hun door den schoolopziener zullen worden hekend gemaakt. Van wege hel ministerie van finauliën is bekend gemaakt dat er, ten gevolge van eene verdubbeling van de dienst der stoombooleii van de Brit- sche en Belgische post-admiuistratiën tnssclien Dover en Oslende, thans ook voor de ingezetenen van hel grootste gedeelte van hel rijk gelegenheid be staat om twee malen eiken dag langs den even getnelden weg met Enge land briefwisseling te onderhouden. Volgens hel Dgbl. van 's Grav. is liet berigtdat de heer de Brouwer van Hogendorp zich aan hel hoofd zal stellen eener internationale maatschappij tot exploitatie van de staatsspoorwegen, van allen grond ontbloot. Zondag namiddag is te Schiedam een werkman door een Napolilaansch •varensgezel met een dolksteek vermoord. Naar men zegt is den moorde naar tot deze wandaad geen aanleiding gegeven en is de manslag in dron kenschap geschied. De dader is slechts 22 jarett oud. Hij trachtte, na het bedrijven der misdaad zich van het leven te berooven, door in het wa ter te springenhetgeen hem echter belet werd. De verontwaardiging van liet publiek was zoo groot, dat men hem naattwelijks aan de woede van bet volk heeft kunnen onttrekken. Dc vermoorde persoon is Jan Klein ge naamd, gehuwd en vader van een kind. Niettegenstaande er zes personen bij tegenwoordig waren, ontkent de beschuldigde niet alleen het plegen der misdaad, maar ook alle kennis aan het wapen, waarmede die gepleegd is. Naar men verneemt heeft het Z. M. den koning behaagd, bij besluit van den 4,l(in dezer, lijfsgenade te schenken aan den (wegens liet in hel wa ter werpen van zijn zoonlje) ter dood veroordeelden C. Schuurman te Am sterdam, en zijne straf te veranderen in eene tuchthuisstraf van 20 jaren. Te Alkmaar is in de ouderdom van 76 jaren overleden de heer mr. J. A. Kluppel, ridder der orden van den Ned. Leeuw cn de Eikenkroon, presi dent van de arrond. regtbank, lid van den gemeenteraad, dijkgraaf van het hoogheemraadschap van de llondsbosschen en duinen lot Petten, lid van de maatschappij der Ned. letterkunde te Leydenenz. Sedert 1811 was hij in verschillende regterlijke betrekkingen geplaatst ea genoot hij steeds de alge- meene achting. Zaturdag II. werden in het kamp van Milligen manoeuvres in het vuur gecommandeerd. Deze manoeuvres werden echter wegens het slechte weder later afgecommandeerd. Nadat alle corpsen weder ingerukt waren en men meende verpoozing te genietenwerd onverwacht ten 1 ure alarm geblazen. Alle corpsen waren binnen 15 minuten onder de wapenen en op de heide bevond zich Z. K. 11. de prins van Oranje met zijnen staf, om aldaar cenige gevechts-bewegingen le doen uitvoeren. Z. K. II. heeft in eene extra-dagorder zijne tevredenheid over een en ander kenbaar gemaakt. In het kamp heeft een dragonder het ongeluk gehad, dat zijn paard strui kelde. Hij geraakte onder het paard en daarbij werd een zijner becneti verbrijzeld. Te Zutpheu had Zaturdag namiddag een treurig voorval plaats. Twee kinderen van ongeveer 10 jaren, een jongetje en een meisje, waren spelende onder eene der stadspoorten. Terwijl zij een der deuren heen en weer be wogen, braken de hengsels, waardoor het jongetje onder de neervallende deur den dood vond en het meisje met gebroken been naar het gasthuis werd vervoerd. De commissaris van politie te Kampen heeft ter kennis van het pu bliek gebragt, dat aldaar niet alleen van valschheid verdachte rijksdaalders maar ook soortgelijke guldens in omloop zijn. Reeds twee van iedere soort zijn in zijn bezit; zij dragen allen het borstbeeld van koning Willem II en de jaartallen van 1846 en 1847; zij zijn spoedig kenbaar aan de blaanw- achtige lichte kleur, grove bewerking en doffen klank, terwijl allen iets dunner cn kleiner zijn dan de echte muntstukken. lil liet heain dezer maand werd door liet prov. geregtshof in Gronin gen, ter zake van het schrijven van een zoogenaamden brandbrief, tot 2 jeren gevangenisstraf veroordeeld de persoon van A. B., oud 75 jaren, wol kammer, geboren te Leeuwarden. Niet zoozeer die veroordeeling als wel de veroordeelde, die de wonderlijkste lotgevallen heeft gehad, verdient eenige opmerking. Na van 1804—1814 in militaire dienst van Frankrijk de ver schillende oorlogen van Napohv'.iook den logt naar Rusland, mede gemaakt te hebbentrad hij in 1815 na de herstelde orde van zaken hier le lande in onze dienst voor de West-Indische koloniën. Gepasporieerd begaf hij zich van daar Frankrijk, waar hij in 1820 betrokken werd in de zamenzwering tegen de Bourbons, welke met den moord op den hertog van Berry door Louvel eindigde. Sedert in Nederland verblijf houdende, stond hij in 1831 le Leeuwarden te regtter zake van zamenspanning tegen de bestaande re gering en begunstiging der Belgische omwenteling. De laatste jaren bragt hij in de kolonie Ommerschans door cn het ontslag, hetwelk men hem aldaar verleende, schijnt de aanleidende oorzaak tot het plegen van boven genoemde misdaad te zijn geweest, daar hij wegens ziekelijke omstandig heden bijna in de onmogelijkheid verkeerde van aan zijne bedreiging eenig gevolg te geven. Naar men verneemt is de oogst in de kolonie Ommerschans dit jaar zoo buitengewoon gunstig, als nog nimmer het geval was; de aardappelen leveren per morgen 200 mud, en in gewone jaren 80 a 100; de rogge is er buitengewoon, zoowel wat qnaliteit als wat qnantiteil betreft; boonen, ha*er en gerst beloven een ruimen oogst. Zatudag II. ontstond er twist (usschen twee gebroeders in de gemeente Oss (Noordbrabant). l)c een sloeg den ander met eene zeis den geheeleu regterarm van het lijf. De lijder werd onmiddelijk Ier verpleging naar het ziekenhuis te 's Bosch overgebragt; zijn toestand is hopeloos. De dader bevindt zich in hechtenis. 's GRAVENHAGE. 19 Augustus. Door Z. 51. is benoemd tot regter in de arrond.-regtbank te Almelo de heer ntr. J. van Riemsdijk, thans kantonrcgler aldaar, en op hun ver zoek eervol ontslag verleend aan den lieer mr. D. baron Benlinck tot Schoon beten, uit zijne betrekking van regter in de arrond.-regtbank te Zwolle, cn aan den heer J. C. Dwars, uit zijne betrekking van notaris te Utrecht. Z.M. heeft aan den lstc" luit. jhr. G. F. van de Poll, van het5dereg. dragonders, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit de militaire dienst ver leend, en bij liet 4,lc reg. dragonders lot lstcn luit. benoemd den 2de° luit. II. J. P. Schrasserl Bert, vait het corps. Door Z. 51. is aan den heer J. B. II. Gildemeesler ontslag verleend als Nederl. consul in Opper- of Nieuw-Californië, verblijf houdende te San Francisco, cn in zijne plaats benoemd de heer .1. de Fremery. Tot Nederl. consul te Palermo is benoemd de heer C. Donner. Naar men verneemt is betrekkelijk den terugkeer van Z. 51. den koning uit Wiesbaden naar dc residentie nog niets met zekerheid bekend.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1