LE1D8CHE COURANT. 1862. MAANDAG 18 AUGUSTUS. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die tan Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. B1NNENLANDSCHK BKB1GTKN. REYDEN, 16 Augustus. Omtrent den togt der jongelieden van onze Léydsch^ Kweekschool voor zeevaart kunnen wjj nog vermelden, dat zy vooral te Zalt-Bommel eene welwillende ontvangst hebben genoten. De gierpont en al de schepen in de haven en voor den wal waren niet vlaggen getooid, en saluutschoten ver welkomden de boot, toen zij de stad naderde. Den volgenden dag bezochten de jongelingenonder geleide van geachte ingezetenen, de fraaije wande lingen om de stad, het prachtige gothi^che kerkgebouw, met zijn uitmun tend orgelwelks voortreffelijke eigenschappen onder het spel van den be kwamen organist zich deden kennen, het huis van Maarten van Rossem, en het Nutsgebonw, waar zij op eenigé versnaperingen onthaald werden. Later volgde een uilstapje naar het aan den anderen oever der rivier, op een half uur afstands, gelegen Haeften, waar de ambachtsheer, mr. Dutry, hun eene gastvrije ontvangst bereid en tevens gezorgd haddat zij met voer tuig verder naar Waardenburg en Neerijnen werden overgebragt. Te Waar- denburg zagen zij de bouwvallen van het oude, door de Fausl-legendc be roemde kasteel, en te Neerijnen verlustigden zij zich in de bekoorlijke gc- zigten, dié het kasteel en de aanleg van de goederen van den baron van Pallandt van Neerijnen aanbieden. Onder alles roemde men het bescheiden en ordentlijke'gedrgg der kweekelingendie naar de stad en hunne boot terugkeerden, opgetogen over alles wat zij gezien hadden en vol van dank baarheid over de vele vriendelijkheden, die men hun bewezen had. Ook |de konimandant det boot en het lid en secretaris van de commissie van opper- toezigl op de kweekschool, de heer Kluit, ondervonden ruimschoots de be wijzen van hartelijke deelneming en gastvrijheid; terwijl laaistgcmelde de voldoening genootdat in Zall-Uommel door de zorgen van de heeren F. W. de Virieti en D. van Haren Noman eene afdeeling werd gevestigd, door wier \nsschenkomsl onze Leydsche inrigting ook tot dien onttrek haren nuttigen invloed zal kunnen doen werken. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 165 tol 195 personen. Tol bewijs van het beweren, dat, zoo men een binnenlandsch kanaal verlangt van Amsterdam naar de Noordzee, dergelijk kanaal, in kleinere afmetingen, sedert lang beslaat, namelijk door de Overtoomsche-sluisde ringvaart van het Haarlemmermeer, de Lede, naar Katwijk, van welk kanaal de afmetingen en sluizen, zonder veel kosten en kunstwerken slechts ruimer zouden moeten worden gemaakt, om hel beoogde doel te bereiken, heeft de heer mr. J. P. Amersfoort een proefiogt ondernomen, met eeltige belangstellende genoodigdenvan Amsterdam, langs Haarlem naar Katwijk, en van daar, langs Leydenterug naar eerstgenoemde stad. Deze proeftogt heeft plaats gehad met het schroef-stoomvaartuig Jacobusvan den heer van der Maaden, lang 17,70, breed 2,37, en diepgaande achter 1,14, hoog boven de waterlijn 2 ellen, op den 9dcn Augustus. Des ochtends van Haar lem vertrokken, heeft men, met dit vaartuig, omstreeks den middag de sluis met de drijfdenren in hel Kalwijksche kanaal bereikt, maar, ter zake der ligging van den slagbalk, hetzelve niet tot aan de zeesluis kunnen brengen. De terugtogt naar Amsterdam, ter. half drie uren aanvaard, is des avonds volbragt. Indien de zeesluis, thans eene duikersluis, lot eene schutsluis kou worden ingerigt, zou, naar het oordeel van den lieer Amersfoort, met de tegenwoordige breedte der kanalenbehoudens eeltige verdieping van dezelve en verlaging van slagbalken, de vaart van Amsterdam, langs Katwijk, naar Zee, voor koffen en dergelijke zeeschepen, binnen zeer korten lijd mogelijk worden gemaakt. De synode der Ned. licrv. kerk heeft op ecnige adressen om beperking der leervrylteidna ernstige dcliberatienmet eenparigheid van stemmen afwijzend besloten, ondanks verschil van zienswijze over den tegenwoordigen toestand van zaken, zoodanig als in de Kerk. Cour., in antwoord op die adressen, zal worden medegedeeld. Gelijk besluit heeft zij genomen om trent de adressen van de Ulrechlsche proponenten-vereeniging en van Leyd sche studentenverlangende het examen ter toelating tot de evangeliebedie ning van de prov. kerkbesturen over te brengen naar ée'ue of meerdere Commission, liet kwam haar verder evenmin wenschelijk voordat de af gewezen catididalcn het examen niet op nieuw zouden afleggen voor hetzelfde kerkbestuur, als dal de candidaten der drie hoogescholen bij beurtwisseling door de onderscheidene prov. kerkbesturen zouden geëxamineerd worden. De zittingen der synode zijn op den 9Jcn dezer gesloten. Door de prov. kerkbesturen van Zuidholland, NoordhollandUtrecht en Noordbrabantzijn als candidaten tot de heilige dienst toegelaten de hh. A. L. G. J. Soetcrs, J. 11. Kremer, P. L. Moens, M. C. Muller, A. II. Duval Slothouwer, 11. de Roer, C. de lloll, C. Mackenzie Frazcr en W. 11. Lulleribcrg. In sommige dagbladen, zegt het Dagbl. v. 'sGrav., zjjn een aantal onjuiste mededeclingen gedaanbetreffende de plannen der regering met de nieuw ontworpen registratie-, zegel- en successie-wetten. Uit eene goede bron kunnen wij hieromtrent mededeelendat, zooals vrij algemeen bekend is, de registratie-wet gereed en aan verschillende deskuudigen ter beoordee ling gezonden is. Aan de zegel-wet is men nog bezig; het zegel der dag bladen is in deze wet afgeschaft. Wat de successie-wet betreft, de meeste opgaven hieromtrent zijn onjuist. Ten gevolge der mindere ontvangsten, welke de schatkist door deze nieuwe zegel- en registratie-wet zou ontvan gen wil men een equivalent vinden door in de regie lijn hij versterf een gering regt van overgang te laten betalen; maar alleen van de effecten, en niet van de andere roerende of onroerende goederen, ten einde op deze wijze niet een regt van successie te doen ontstaan, uiaar eene soort van belasting op de effectendie men moejjelijk op cenige andere wijze kan belasten. Men zegt, dat het plan bestaat tot oprigting eencr internationale maat schappij tot exploitering van spoorwegen, aan het hoofd waarvan zich zou gesteld hebben de graaf de lïrouwere van llogendorp, bekend als aanvrager van diverse spoorweg-eoncessiên in ons vaderland, en als mede-directeur van den Russischen spoorweg. Men zou daarbij vooral het oog hebben op de eventualiteit, dat onze staatsspoorwegen aan particulieren ter exploitatie mogten worden afgestaan. (IV. R C Aan de diaconie en aan het groot-armbestuur der herv. gemeente te 'sGravcsande is door wijlen P. van der Sar, in leven landbouwer aldaar, eene som van ƒ300 ieder vermaakt. Donderdag II. is de jaarlijksche reünie van de afgevaardigden der Waalsche kerken hier te lande te jlaarlemmet eene rede van d', Pierson, pred. te Rotterdam, geopend. Door den gemeenteraad van Haarlem is aan den heer J. Perrin, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als onderwijzer voor de Engelsche taal bij het gymnasium aldaar. Den lslcn en 2den der volgende maand zullen de thans in de legerplaats te Millingen gekampeerde troepen naar hunne garnizoensplaatsen lerugkeeren, terwijl zij, wier garnizoenen het verste van het kamp zijn verwijderd, het eerst den marseh aannemen en het kamp verlaten zullen. De miliciens der ligting van 1859, die den 30s,en Julij II. in activiteit zijn opgetreden, om aan de oefeningen in het kamp deel te nemen, zullen vóór den 9de" der volgende maand met groot verlof naar hunne haardsteden lerugkeeren. Men verneemt, dat de afdeeling der Nederlandsche maatschappij tot bevordering der toonkunst te Arnhem op het denkbeeld is gekomen en dit ook eerstdaags zal uitvoeren, om, in verband met de overige aldaar bestaande muziek-vereenigingen, zoogenaamde voiks-eoncerten in het gebouw Musis Sacrum aldaar te geven, legen eene cnlre'e van slechts 10 cents per per soon, ten einde aldus de mingegoede klassen van ingezetenen in de gele genheid te stellen goedkoop iets goeds te hooren en op die wijze den schoon heidszin te ontwikkelen. Te Doeveren, nabij Heusden, leeft eene vrouw, A. Roll genaamd, die ruim 100 jaren oud is. Zij is nog vlug ter been, en hare geestvermogens zijn nog helder. Te Kampen is een valsch 1\ guldenstuk ontvangen. Het had de kleur van tin en was veel dunner dan de echte; het wapen was niet zoo zuiver gegraveerd; het randschrift was grooter en dieper uitgehaald. Op den lld«n dezer had te Kampen een treurig voorval plaats, een gevolg van hel misbruik van sterken drank. De jager B., algemeen door zijne verslaafdheid aan den drank bekend, ontving des avonds een bezoek van een zijner zoons, een zeer oppassend mcnsch, die als gezagvoerder op een van 's rijks stoomschepen is aangesteld, en op het punt van vertrek staande, zijne ouders het laatst vaarwel kwam brengen. Zijn vader ver keerde als naar gewoonte in verregaanden beschonken slaat; de zoon, die reeds meermalen, schoon vruchteloos, pogingen had aangewend om zijn vader van die heillooze gewoonte af te brengen, begreep ook nil weder hem daar over te moeten onderhouden; hieruit ontstaat eenige woordenwisseling, tot dat onverwachts de vader, in woede ontstoken, de brandende kaars van de tafel slaat, na alvorens zijne vrouw te hebben bedreigd. In de thans ont stane duisternis schijnt er tusschen vader en zoon eene worsteling te hebben plaats gegrepen, of wel de vader moet tegen een of ander voorwerp zijn gevallen, immers deze laatste heeft eene zeer belangrijke hoofdwonde beko men, die zich aanvankelijk zeer gevaarlijk liet aanzien. De vrouw, haar leven hij haren man niet langer veilig achtende, heeft de gemeenschappelijke woning verlaten en de verwonde is door de zorg der politie in het stads ziekenhuis opgenomen. Op den ll(,cn dezer heeft te Gemonde, op S'. Michiels Gestcls gebied,

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1