AMSTERDAM13 Augustus. Gisteren is in het kerkgebouw der doopsgezinde gemeente de 78ste alge- meene vergadering der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, onder voor zitting van den heer mr. J. A. Molster, geopend. Vertegenwoordigd waren 182 departementen, uitbrengende 608 stemmen. De voorzitter opende de vergadering met eene toespraakwaarin hij de vraag beantwoordde hoe de maatschappijna een bestaan van 78 jarenzich vertoont en wat in het vervolg van haar is te verwachten. De secretaris bragt liet verslag van het hoofdbestuur uit omtrent den staat der maatschappijdaaruit bleek dat opgeheven zijn de departementen Ber- gen-op-Zoom, Katwijk, Spijkenisse en Aalsmeer; het departement Baam- brugge, wegens wanbetaling geschorst, is later geschrapt. Daarentegen zijn nieuwe departementen opgerigt te Frauekeradecl en Tjallekerd in Friesland, en te Nccde in Gelderland. De maatschappij bestaat thans uit 308 depar tementen (2 minder dan ten vorigen jare), met 13931 leden, waaronder662 honoraire. De bh. II. J. Spijker en J. A. Molster, als leden van het alge meen bestuur afgetreden, zijn vervangen door de heeren professoren P. J. Veilt en A. D. Loman. liet saldo der jongst gesloten rekening is iets hooger dan het vorige eu bedraagt nagenoeg ƒ32000, zoodat het quotum der depar tementen slechts op ƒ2.20 per lid kan worden gesteld. Tot voorzitter der algemeene vergadering voor het volgende jaar is be noemd dr. II. J. Spijker. Daarna is het verslag uitgebragt omtrent de ingezonden schoolboeken en vermelding van toegewezen premiëningevolge besluit der algemeene verga dering van 1858. Uit dit verslag blijkt, dat ingekomen zijn een 60-tal werkjes over verschillende vakken van onderwijs. Premibn zijn toegekend aan de hh. C. E. van Koetsveld, J. F. Jansen, J. E. Helge, II. Uemkes Bz. S. L. Brug, J. H. Stratemeijer, L. Bouwman, E. C. Enklaar en H. Brugsma. Wijders is besloten het gebruikelijk programma weder uit te schrijven. Aan de orde was het rapport der commissie ten vorigen jare Benoemd om verslag uil te brengen over het voorstel, alstoen ingediend door het depart. Botterdam. De conclusie van dit rapport luidde aldus: a. Dat de algemeene vergadering het hoofdbestuur magtiging verleene, opdat dit laatste maatrege len ireiïe voor bet doen ontstaan en de verspreiding van plaatwerken en af beeldingen voor het aanschouwelijk onderwijs in de scholen, b. Eene soort gelijke magtiging ter verkrijging van een handboek of handleiding tot het onderwijs in de landbouwkunde, c. Eene soortgelijke magtiging tot verkrij ging van leer- en leesboekjes van technologische strekkingvoor zooveel bij nader onderzoek de behoefte of het gebrek aan zoodanige boekjes blijken zal. d. Bij eventuele uitgave van bovengenoemde werkenbesluite de alge meene vergadering, bij voorraad, tot de uitzondering, bedoeld in art. 106 van de wet der maatschappij; terwijl aan het slot van het rapport de com missie den wensch uitte, dat van de vergadering zou uitgaan: I. Eene aan beveling aan de departementen, om in hunnen kring te beproeven, wat is opgemerkt aangaande verplaatsing van werklieden. II. Eene soortgelijke aanbeveling, om met vermijding van op zich zelve staande schoolinstellingen (industriescholen, ambachtsscholen, enz.), het openbaar lager onderwijs (art. 1 der wet) te helpen bevorderen in den geest van het reglement der maatschappij. Onderscheidene afgevaardigden voerden over dit rapport het woord. Een amendement van het dep. Rotterdam op de tweede aanbeveling, strekkende om aan het slot te doen volgenen inzonderheid met het oog op de be hoefte van hen, die bestemd zijn voor landbouw, ambachten en fabrieks arbeid" werd met algemeene stemmen aangenomen; een ander amendement, om het woord openbaar" te doen vervallen en de zaak meer algemeen te stellen, werd door het hoofdbestuur bestreden. Ten slotte werd een amen dement van Wijk bij Duurstede, slrekkende op aanbeveling 2 te lezen als volgt: Eene soortgelijke aanbeveling om het lager onderwijs en inzonder heid het meer uitgebreid lager onderwijs (art. 1 der wet) te helpen bevor deren," met 388 legen 216 stemmen verworpen. Hel amendement om het woord openbaar" te doen vervallen werd aangenomen met 310 tegen 232 stemmen. Daarna werd de conclussic met algemeene stemmen aangenomen. Voorts was aan de orde eene voordragt van het hoofdbestuur, slrekkende om het hoofdbestuur te magtigen 1°. om indien aan de te Arnhem opgerigte kweekschool voor onderwijzeressen het karakter eener openbare instelling kan worden verzekerd, zoodal de duurzaamheid en de blijvende goede wer king daarvan worden gewaarborgdalsdan ten behoeve dier kweekschool uit het schoolfonds te besteden eene som van ten hoogste ƒ10000. 2°. Om aan het departement Arnhem ter voorloopigc instandhouding der door dit departement en het natuurkundig genootschap begonnen kweekschool voor onderwijzeressentotdat de maatregelen ter bereiking van bovengenoemd doel zullen getroffen zijn, in het jaar 1863, zoo noodig, uit het schoolfonds te verstrekken eene tegemoetkoming ten beloope van ƒ1000. Na toelich ting van het hoofdbestuur en langdurige discussiën werd dit aangenomen met 307 tegen 239 stemmen. Bij de voortzetting der werkzaamheden op heden werd behandeld het voorstel van het hoofdbestuura. Dat de vergadering eene commissie be- noeme, zamengesleld uit het hoofdbestuur en de afgevaardigden van vier departementen, aan welke commissie wordt opgedragen het ontwerpen van een adres aan de regering, waarbij deze op passende wijze, namens de maatschappij, wordt uitgenoodigd tot het doen eener voordragt van wet, regelende de schoolpligligheid. b. Dat het hoofdbestuur worde gemagligd dit adres op een voor hel belang der zaak meest gunstige tijdstip der rege ring aan te bieden. Dit voorstel verviel na de aanneming met 375 tegen 193 stemmen, van een amend. Utrecht, om eene commissie te benoemen, beslaande uit het hoofdbestuur en 5 depp.ten einde een vernieuwd onder zoek nopens deze zaak in te stellen en het rapport daaromtrent, zoo noo dig met een concept-adresaan de volgende vergadering over te leggen. Een voorstel Enkhuizen, dat de verg. de wensclielijkheid uitspreke, nopens de stichting van leeskamers met daaraan verbonden voorlezingen voor den werkenden stand, werd aangenomen met 398 tegen 137 stemmen. Een voorstel van hel dep. Dokkumstrekkende: «dat de algemeene vergadering besluite, dat door de maatschappij wordt uitgegeven eene bloemlezing uit de Nederl. dichters der 18de en 19de eeuw, als een vervolg op en bewerkt in den trant van de vroeger uitgegeven bloemlezing van J. R. Eilers Koch en J. B. Eilers," werd bij acclamatie verworpen. Een voorstel van het dep. westelijk gedeelte van Zuid-Beveland: »dat er eene commissie worde be noemd ten einde te onderzoeken of de kosten voor het drukwerk der maat schappij niet tot een lager cijfer behooren teruggebragt te worden, en zoo ja, door welke middelen dat doel bereikt kan worden", werd met 270 te gen 246 stemmen aangenomen. Het voorstel van het dep. Alphen en Ouds hoorn «het hoofdbestuur zal tot de oprigting van tweede departementen bin nen den kring eener gemeente gcene toestemming geven, dan na zich vooraf omtrent het wenschelijke en doelmatige der vestiging van een tweede depar tement door het bestuur van het reeds bestaande dep. behoorlijk te hebben laten voorlichten; bij voortdurend verschil van inzigt tusschen het hoofdbe stuur en het gevestigde dep.wordt de zaak ter beslissing voorgesteld aan de algemeene vergadering", werd met algemeene stemmen verworpen. De vergadering werd daarop door den voorzitter met een toepasselijk woord gesloten. De maatschappij Arti et Amicitiae alhier heeft tot honoraire leden benoemd den heer mr. J. R. Thorbecke, minister van binnenl. zaken, den baron van Brienen en den heer H. de Kat van Oost- en West-Barendrecht. Maandag en Dingsdag II. is ook alhier onder voorzitting van den heer P. Kraay jr. de 45,te algemeene vergadering der vereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels gehouden. Na de behandeling van ver schillende gewigtige punten werd overgegaan tot de benoeming van leden van het bestuur, in plaats van de drie aftredende heeren R. J. Schierbeek, W. P. van Stockum en W. H. Kirberger, en werden als zoodanig gekozen de heeren J. C. Loman, van Amsterdam, M. Wijt jr.van Rotterdam, en Marl. Nyhoff, van 's Gravenhage. Onder de meest belangrijke punten in de vergadering behandeld, behoorde dat van het vertalingsregt en is tot onder zoek van die zaak eene commissie benoemd, bestaande uit de hh. Gebhard, van Hetercn, KrusemanKirberger en D. A. Thieme. In het volgende jaar zal de vergadering te Leyden worden gehouden. BUITKNLANDSCIIË BEUIGTEN. K EL CI B. BRUSSEL, 13 Augustus. De Association pour le progrès des sciences sodales zal haar eerste congres houden van 22 tot 25 Sept. a. s. in het Palais Ducal alhier. Het comité' der vereeniging heeft te dien einde een 29-tal punten van behande ling uitgeschreven, verdeeld in de vjjf sectiën: wetgeving; opvoeding en onderwjjs; kunst en letterkunde; weldadigheid en algemeene gezondheid; staathuishoudkunde. Overigens wordt den deelnemers aan dit congres vol- komen vrjjheid gelaten ten aanzien van de keuze der door hen le behande len onderwerpenmits daarvan vóór 10 Sept. aan het bestuur der vereeni ging worde kennis gegeven. Voorts is als voorwaarde gestelddat de te houden voordragten niets bevatten, dat op staatkundig of godsdienstig ge bied tot botsingen zou kunGen aanleiding geven. ENGELAND. LONDEN12 Augustus. Het Court-Journ. berigt dat de prins van Wallis vermoedelijk in het vol gende jaar in den echt zal treden, en noemt ook als zijne gemalin prinses Alexandrina, oudste dochter van prins Christiaan, den vermoedelijken erf genaam der Deensche kroon. De ministeriële Globe zegt dat Garibaldi aan het Romeinsche hof en aan Italië's vijanden in het algemeen stof tot groote blijdschap geeft; dat hij de eerste tweedragt heeft gesticht, die sedert 1859 in Italië uitbarst; dat hij daardoor aan Italië's eenheid eenen zwaren slag heeft loegebragt, en, hoe ook zijne onderneming uilvalle, Italië' roem van gematigdheid heeft ge knakt. Volgens het beursberigt van den Times vindt Garibaldi's handel wijze aan de beurs niet den minsten bijval. Zijne plannen worden daarin dwaze droomerijen genoemd, en zijne aanhangers worden voorgesteld als gevaarlijker vijanden van Italië's belangen, dan de Bourbonsgezinde slruik- roovers. De Morning Post betoogtdat keizer Napoleon zich niet wel door de bedreigingen van Garibaldi kan laten bewegen om zijne troepen uit Rome terug te roepen, maar dat de gevaren van de tegenwoordige gesteldheid van zaken alleen afgewend kunnen worden door het sluiten eener overeenkomst, waarbij duidelijk en bepaald uitgemaakt wordt, wanneer de Fransche inle gering te Rome een einde zal moeten nemen. Vrijdag II. is bij Hounslovv een buskruidmagazijn in de lucht gevlo gen, waardoor eene ontzettende schade is veroorzaakt en twee personen zoo ernstig werden gekwetst, dat de eene onder de hevigste smarten is overleden en de andere weinig hoop op herstel geeft. De dagbladen bevatten d: bijzonderheden der botsing in het kanaal tusschen het schip Mullion, kapt. Nicholas, van Liverpool, op reis van Bahia naar Rotterdam, en het schip Daphnevan Londen naar Sydney. Dit ongeluk gebeurde zoo snel, op jl. Donderdag ten 2 ure na middernacht, dat de kapitein der Daphne slechts de topzeilen van de Mullion zag, toen hij zich naar voren begaf om te zien wat er gebeurde. De Daphne was ook door bet afbreken van den boegspriet en voormast bijna een wrak ge worden. Slechts één man van de 17 op de Mullion ontkwam. Hij was naar voren geloopen en had een stuk van de Daphne gegrepen. Volgens The Athenaeum heeft de heer Flores, vertegenwoordiger van Ecuador, namens zijne regering aan die van Frankrijk bet voorstel gedaan een observatorium te stichten op het plateau van Durilo. Dit plateau heeft voor zulk eene inrigting uitmuntende eigenschappen, onder anderen door zijne ligging met betrekking tot de as van den aardbol en door den buiten gemeen helderen atmosfeer.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2