LEYD8CHE COURANT. iV. 98. VRIJDAG 15 AUGUSTUS. 1802. De Courant wordt MaandagJFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. 35 BWNPJLANUSCB» B&RJATBN. LEYDEN, 14 Augustus. Aan de volgende medcdeeling verleenen wij volgaarne eene plaats: Gisteren vierde de hooggeleerde heer prof. C. Prnys vanr der Hoeven sedert December 1824 hoogleeraar bij de medische faculteit dezer hoogeschool, zijnen TO5"" verjaardag, welke dag door zijne voormalige en tegenwoor dige leerlingen *vas uitgekozen, om aan Z. E. 11.'G. een duurzaam blijk van hoogachting en genegenheid aan te bieden. Eene commissie, bestaande uit te Leyden practiserendc doctoren, alsmede den praeses der medische faculteit, bood aan 'Ia Ed. een keurig bewerkt zilveren beeld aan, voorstellende de wetenschap, met een© lauwerkrans en de zinnebeelden der geneeskundige faculteit versierd, wijzende op de geschrif ten door prof. Prnys van der Hoeven uitgegevenen rustende op een zwart marmeren voetstuk, waarop het volgende opschrift is aangebragt: Firum Clarissimum Cornelium Prnys van der Hoeven munere professoris dié XIII Augusti MDCCCLXll defunctum salutant discipnli gratulantes. Bij dit geschenk was gevoegd een net bewerkt albumin groen fluweel met zilveren rand, op de voorzijde het Leydsche akademiegcbouwop de achter zijde het wapen der hoogeschool voerende. De secretaris der commissie, dr. 11. Boursse Wils, sprak bij die gelegenheid een passend en hartelijk woord, hetgeen door den hoogleeraar diep getroffen werd beantwoorddaarna voerde de praeses der medische faculteit het woord, waarop de thans afge treden hoogleeraar zich in het aandenken zjjner studenten aanbeval. De beide •geschenken zijn vervaardigd in de fabriek van de heeren Boone bakker en Zonen te Amsterdam, en laten wat de uitvoering betreft niets te wenschen overig. Moge de waardige man nog eenige jaren, in genoegelijken ouderdom, de eervolle rust genieten welke op heden is aangevangen. De kanonneerboot n°'44, onder bevel van den luit. ter zee ickl. Slegt, aan boord waarvan zich een aantal kweekelingen der hier gevestigde kweek school voor zeevaart bevinden, is eergisteren te Zalt-Bommel aangekomen. De bh. F. W. de Virieu en D. van Haren Npman, leden van den gemeente raad, hadden, bij afwezigheid van den bufgemcester, dat vaartuig eene feestelijke ontvangst toebereid; van de gierpont werden saluutschoten gelost en de landingsplaats was met vlaggen getooid. De genoemde heefen hebben zich terstond beijverd eene sub commissie te vormen, terwijl zij tevens zorg hebben gedragen dat de aan boord zijnde jongelieden het merkwaardige der stad konden bezigligen. Te Tiel is, bij afwezigheid van den burgemeester, gccnc sub commissie tol stand gekomen. Terwijl de berigteu omtrent sommige tuinvruchten gunstig luiden, is dit echter niet hel geval met de snijboonen. Volgens de tuinders zijn zij dit jaar meer ten achteren dan eene reeks van jaren heeft plaats gehad en op goede gronden begint men aan het welslagen dier vrucht te wanhopen. Men verwacht alzoo dat zij sehaarsch en hoog in prijs zullen zijn. Ongeacht de weinige dagen weldadigen zonneschijnverkeeren de druiven mede in cenen toestand, die, bij den naderenden herfst, zeer doen twijfelen of zij tot eenige rijpheid zullen komen. In weerwil dat het rooijen der aardappe len met iederen dag toeneemt, zijn de berigten omtrent de bekende ziekte zeer geruststellend. Als eene bijzonderheid wordt ons gemeld dat voor eenige dagen te Soeterwoude door Fransche kooplieden, onder meer ander fraai gebouwd hoornvee, ook is aangekocht een eenjarige stier voor de som van ƒ95, van den landbouwer D. Lagerenberg aldaar. lu de plaats van dr. 11. van Herwerden, pracceptor aan het gymna sium te Groningen, thans benoemd lot leeraar in de Grieksche taal aan hel stedelijk gymnasium te 's Gravenhage, is op den 7dcn dezer benoemd de heer G. Smit Sibinga, vroeger waarnemend praeceptor aan het stedelijk gymna sium alhier. Naar. men verneemt heeft jhr. mr. Elout van Soeterwoude besloten, wegens redenen van gezondheid, zijn ontslag aan te vragen als lid van de tweede kamer. Sedert den lslcn dezer zijn te Vlaardingen, alsmede in Noordholland, aangekomen 35 haringschepen, te zamen aanbrengende 4700 tonnen haring. Door dezen grooten aanvoer zijn de prijzen merkelijk gedaald. De qualileit der haring laat niets te wenschen over. In eene cantine van het kamp te Milligen is door de ambtenaren eene hoeveelheid van 067 kannen jenever ontdekt, r.iet gedekt door quitantie van betaalde gemeente-belasting, en die onder den grond was geborgen. Te Lonneker werd op den ll(Ien dezer eene druk bezochte bijeenkomst »an arbeiders gehouden,' met hel doel om hooger loon te bedingen. Eene inteekeningslijst werd aangeboden waarbij men zich verbond om den vol genden dag niet dan tegen verhoogd daggeld Ie werken op verbeurte van ƒ3. Een tiuimermansgezel plaatste zich op eene bank, ontvouwde de re denen, die tot de zamenkomst Jtadden gelfid, en bood.de lijst ter onder- teekening aan. De brigadier der rijksveldwachl en de kommandant der dragonders waren aandachtige hoorders, en konden zich met den inhoud niet vereenigen y maar bragten den spreker in verzekerde bewaring. Niet tegenstaande de menigte vrij opgewonden was, werd zij door eenige dra* gonders behoorlijk in toom gehouden. Er waren bij die gelegenheid eenige honderden arbeiders op de beenen niettegenstaande de herbergen druk be zocht werden, liep alles in de beste orde af. De gevangengenomen timmer man werd eenige uren later ontslagen, doch zijn meester weigerde hem lieden weder in dienst, te nemen. i— Men schrijft van St. George d'Elmina aan de N. R. C.: Op dert 10dc" Jukjj 1862, des voormiddags ten 8 ure, had hier eene vrij sterke aardbe ving plaats, in de rigling van het oosten naar het westen en van een rom melend geluid vergezeld; zij hield omstreeks 12 seconden aan; de lucht was. betrokken, de wind zuidwest, de temperatuur 25° C. Eenige dagen te voren had de baromeier eene ongekende hoogte. 768 millimeters bereikt; de gemiddelde stand is 762,5. Van vele huizen zijn de muren gescheurd en van sommige erg, zoodat zij geen veilig verblijf meer aanbieden. In het naburige Anamaboe is bij die aardbeving eene kerk ingestort. Ook te Acera heeft men onderscheidene schokken van aardbeving waargenomen; gedurende de makeden April en Mei hebben zij zich hier ter plaatse 13 malen her haald. Noch te Elmina, noch te Acera, hebben bij dit natuurverschijnsel ongelukken plaats gevonden. 's GRAVENHAGE14 Augustus. Door Z. M. is aan den heer P. M. Vrancken, bisschop van Colophon i. p. i., apostolisch vicaris en pastoor te Batavia, vergunning verleend tot het aannemen der- versierselen van ridder der orde van het Heilige Graf, hem geschonken bij diploma van den Latijnschen patriarch van Jeruzalem. Z. M. de koning van Wurtemberg, vergezeld van H. M. de koningin, heeft gisteren de kon. bazar van de lib. D. Boer eu Zonen met een bezoek vereerd. Naar men verneemt, zijn door Z. M. aldaar belangrijke aarikoopen gedaanwaaronder eenige voorname schilderijen der Nederl. school. Des namiddags hebben HU'. MM. Scheveningen bezocht. Heden hebben 1IH. MM. een bezoek gebra'gl aan het magazijn van schilderijen van de hh. Goupil en C°. en zich daarna op nieuw naar Scheveningen begeven. lil de eergisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad is o. a. ingekomen eene missive van curatoren van het gymnasium, houdende de volgende aanbeveling van personen ter benoeming van eenen leeraar voor de algemeene geschiedenis en aardrijkskunde, ontstaan door het bedanken van dr. E. Piaget: 1°. dr. J. W. G. van (Jordt, vroeger docent aan liet gymna sium te Gouda, later aan het instituut te Kaapstad; 2». dr. YV. Doorenbos, oud-rector te Winschoten. De Staats Courant van heden bevat liet vierde verslag van de com missie voor de staats-spoorwegenover hare werkzaamheden gedurende de eerste helft van liet jaar 1862. Van hier schrijft men aan de Midd. C. Met zekerheid kan ik tt thans meldendat aan het ministerie van financiën een wetsontwerp is in gereedheid gebragt, waarbij de zegclbelasting op de dagbladen, zoowel in het algemeen als in het bijzonder op de advertentiën geheel wordt afge schaft. In hoeverre ook de buitenlandsche bladen in dit voorregt zullen deelen, is mij nog niet bekend. Aan hetzelfde ministerie, met volkomen zekerheid kan ik het u mcdedcelen, wordt een wetsontwerp gereed ge maakt, waarbij eene successie-belasting wordt ingevoerd in de regie, zoo wel in de opgaande als in de nederdalende/linie. Onlangs werd in de dagbladen medegedeeld dat hel plan bestond het corps ministeriële ambte naren aan eene algeheele reorganisatie te onderwerpenwaarvan in het al gemeen de strekking zou zijn de Iractementen te verhoogen en hel getal ambtenaren te verminderen. In de vorige week is dit plan in den minis terraad behandeld, doch de leden van het bewind konden het er volstrekt niet eens over worden. Naar ik verneem, is er toen besloten, dat ieder minister op zich zelf zou handelen en men van alle gelijkvormigheid op dit punt zou afzien. Bij de heden door de commissie voor de staats-spoorwegen gehouden aan besteding voor hel maken der verschillende overgangswerken aan den linker 1 Jsseldrjk te Zutpheii, was de minste inschrijver de heer K. Kooy te Amster dam, voor ƒ51500; voor hel maken en leveren van 225 stuks halve wis sels, waren de minste inschrijvers de heeren L. J. Enthoven en Comp. alhier, voor 85071. Heden morgen is er wederom een goedkoope volkstrein van Amsterdam en Haarlem hier aangekomen, die een 2000tal personen overbragt.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1