Per Telegraaf. ITALIË. i Over de ontwerpen van Garibaldi is nog geen meerder licht verspreid. De Italiaansche regering blijft steeds pogingen aanwenden om hem tot lijdelijk wachten over te halenmaar daar hij de overtuiging heeft dat de werk zaamheid der diplomatie tot niets zal leiden en meent dat koning Victor Emmanuel meer of minder zijne inzigten deelt, is het twijfelachtig of deze pogingen iets zullen uitwerken. Intusschen worden maatregelen genomen om zijne plannen, indien hij die Iracht ten uitvoer te leggen, te verijdelen. De stelling van den heer Ratazzi, die zich zoo geheel aan de Franschc staatkunde aansluit, wordt door de woelingen der bewegingspartij van dag tot dag moeijelijker. De dagbladen van Turyn bevestigen thans dat er eene ontmoeting heeft plaats gehad te St. Elicnne, tusschen de volgelingen van Garibaldi en de kon. troepen. Die ontmoeting zou slechts aan een toeval moeten toege schreven worden. De volgelingen van Garibaldi moeten twee dooden en vele wapenen op het terrein achtergelaten hebben. De heer Mordini is naar Sicilië gezonden, ten einde Garibaldi tot andere inzigten over te halen. De keus van dien heer kan gelukkig genoemd worden, want Mordini behoort lol de bewegingspartij en was, ten tijde dat Garibaldi Napels bemagtigde, diens plaatsvervanger te Palermo. Volgens de Discussione houdt Garibaldi Uocca Palomba bezet. Hij heeft aldaar eene rede gehoudenwaarvan het blad den zin niet goed kan begrijpen; eenige personen echter ve zekeren, dat hij het volgende gezegd heeft: Z.00 kan hel niet langer blijven. Het lot des lands moet beslist worden. Ik ga tegen den wil der regering, omdat zij mij niet naar Rome wil laten gaan. Ik ga legen Frankrijk handelenomdat het den Paus ver dedigt. Ik wil Rome lot eiken prijs. Rome of de dood! Indien ik slaag, des te beter; zoo niet, dan zal ik Italië, zoo als ik het zelf gemaakt heb, vernietigen." Het vertrek van vrijwilligers uit Palermo heeft zoo goed als opgehouden. Volgens een gerucht baart hun gedrag ongenoegen bij de bevolking, omdat zjj zich aan buitensporigheden overgeven. Een corps vrijwilligers, dat Pa lermo reeds verlaten had, is er teruggekeerd. Zij dachten dal Garibaldi hel eens was met den koning; doch nu zij van dit gevoelen zijn teruggekomen, hebben zij zich weder naar hunne haardsteden begeven. Berigten uit Palermo melden dat Garibaldi zich te Callaniselta bevindt, alwaar ook de afgevaardigden Mordini, Fabrizzi en anderen aangekomen zijn. Er werd eene tegen de regering gerigte demonstratie voorbereid; er waren bulletins uitgestrooid, inhoudende: weg met Ratazzi! leve Victor Emmanuel en Garibaldi!" Het dagblad Campana betoogt dat het eenige middel tot wegruiming van de tegenwoordige moeijelijkheden gelegen is in het aftreden van den heer Ratazzi. Te Genua heeft eene volksdemonstratie plaats gehad, die zonder moeite onderdrukt is. Te Milaan heeft eene demonstralie ten gunste van Garibaldi plaats ge had. Men liep door de straten, den kreet »Rome of de dood" aanheffende. De Italiaansche regering heeft in de kamer van afgevaardigden eene nederlaag geleden. Nadat zij eene voordragt had gedaan tot goedkeuring eener door haar aan het huis Rothschild verleende concessie voor het aan leggen van een spoorwegnet in de Napelsche provinciën, heeft de heer Bas- togi aangeboden die spoorwegen op veel voordeeliger voorwaarden voor den staat aan te leggen. De commissie der kamer heeft met het oog op die voordeeliger voorwaarden geconcludeerd, om de voorstellen van Baslogi aan te nemen, en de kamer heeft zich hiermede vereenigd. Te Venetië heerscht onder de jongelingschap eene groote beweging en de emigratie neemt zeer toe. Groote patrouilles kruisen dag en nacht langs het strand en allendie verdacht worden gehouden te willen vlugtenwor den in hechtenis genomen. Evenzoo wordt ieder vaartuig, dat de haven wil uitzeilen, te voren naauwkeurig onderzocht. Berigten uit Home melden, dat op de Napelsche grenzen eene bloedige hotsing heeft plaats gehad tusschen pauselijk krijgsvolken italiaansche troe pen die, hetzij met of zonder opzet, de grenslinie hadden overschreden, en dat dien ten gevolge de hevelhebber der Fransche krijgsmagt besloten had de punten der zuidelijke grenslinie, welke eenige dagen vroeger door hel bijccntrekken zijner troepen ontbloot waren geworden, wederom te bezetten. De Paus zou van het bedenkelijke van het tijdsgewricht zoo zeer over tuigd zijn, dat hij aan den kardinaal Antonelli uitdrukkelijk verklaard had in Spanje eene wijkplaats te willen zoeken zoodra ook maar een enkel ltaliaansch soldaat op zijn grondgebied post vatte. Het officiële dagblad van Rome deelt eenen aan den Paus gerigten brief tiit Sicilië mede, volgens welken het Garibaldi's plan is, uiet zijne vrij- scharen door de Napelsche gewesten naar de grenzen van den Kerkeljjken Staat te trekken en door zijne nadering, gepaard met woelingen binnen de grenzen van het pauselijke grondgebied, aldaar eene volksbeweging te doen uitbarsten in de hoop dat de Franschen zich niet zouden willen verzetten tegen eene vreedzame verklaring van de zijde der natie. Op Zondag 3 Aug. had er te Route eene buitengewone demonstratie plaats. Nooit nog had men zulk eene menigte Bengaalsch vuur, van alle kanten op de zeven heuvelen ontstokengezien. Zelfs in de stad werden vuurwerken afgestoken en ontploften er bommen. Er hadden eenige gevan gennemingen plaats, doch de hoofdleiders heeft men niet kunnen ontdekken. P KIJIftSEK. BERLIJN, 10 Augustus. De gewone herfst-manoeuvres hebben dit jaar vroeger plaats dan ge woonlijk en zullen kort duren, ten einde spoedig over te kunnen gaan tot het geven van een onbepaald verlof aan een groot aantal manschappen. Deze maatregel geschiedt om den diensttijd zoo veel doenljjk te bekorten. Op den 6den had Ie Weimar de pleglige ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot van Z. D. H. den hertog Bernhard van Saksen-Weimar- Eisenach plaats. Nadat in hel hertogelijk paleis te Liebenslein eene pleglige lijkdienst roet gezang was gevierdwerd de lijkkistonder militair eere- geleide, 111 een lijkkoets met zes paarden bespannen naar Eisenach gevoerd. Overal op den doortogt en bij de aankomst te Eisenach werd de stoet, on der het gelui der klokken, door de geestelijkheid ontvangen. Van Eisenach naar Weimar werd het lijk door een buitengewonen spoortrein overgebragt. Te Erfurt was het geheele garnizoen onder de wapens en werd het Ijjk met kanongebulder en treurmuziek begroet. Aan het spoorweg-station te Weimar werd hel met militaire eer ontvangen. De optogt van daar naar den vorstelijken grafkelder had volgens het vastgestelde programma plaats. Onmiddellijk achter den lijkwagen gingen Z. K. U. de groothertog, met HH. HH. de prinsen Eduard, Herman en Gttslaaf, zonen, en Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, schoonzoon van den overledene, benevens Z. H. de erfprins van Meiningen, allen gevolgd door hunne adjudanten. Buiten gewoon uit het buitenland afgevaardigd waren de Pruissische generaal von Boyende graaf von Boos Waldeck (vertegenwoordigende H. M. de ko ningin van Pruissen), de koninklijk Nederlandsche hofmaarschalk baron TURIN, 11 Augustus. Het officiële blad herhaalt, wat reeds de heer Ratazzi in de kamer van afgevaardigden heeft verklaard, dat de depêche, volgens welke hel 48sle reg. eene demonstratie ten gunste van Garibaldi heeft aan den dag gelegd, geheel onjuist is; dat regiment was niet te Palermo. Verder zegt het blad, dat nooit eenig soldaat van het leger een kreet in strijd met de krijgstucht heeft geuit. Te Palermo is eene demonstratie mislukt. Een groot aantal vrijwilligers nemen paspoorten en keeren naar hunne haardsteden terug. De Monorchia Nazionalc logenstraft hel berigtdal Engeland de plannen van Garibaldi zou ondersteunen. De Discussione meldt dat de regering een diplomatieke nota zal afzenden, waarin verklaard wordt dat het haar vast besluit is den eerbied voor het bestaande gezag te doen handhavendoch tevens gezegd wordt dat in de voortduring van het bezetten van Rome door de Franschen gevaar gelegen is. PABUS, 11 Augustus. Volgens la France heeft Mazzini den 6den Au gustus eene conferentie gehad met Garibaldi; den volgenden dag zou Mazzini naar Malta zijn teruggekeerd. De Pays verzekert, dat de keizer op aanstaanden Vrijdag geen officiële rede zal houden, en de Presse berigt, dal eenige kanonneerbootcn te Cher bourg gewapend worden, om naar Mexico te vertrekken. PALERMO, 11 Augustus. Garibaldi is van Callaniselta vertrokken, ge volgd door 500 vrijwilligers, en heeft zich begeven naar Pietra-Perzia en San-Cataldo, om, naar het schijnt, vau daar Messina te bereiken. De stad bljjft rustig en de gedane poging tol eeue revolutionaire manifestatie wordt algemeen afgekeurd. De openbare meening uit zich in verzoenenden geest. WEEN EN, 12 Augustus. De Presse bevat een telegram uit Stuttgart van den lld™, meldende dat de Wurtemburgscbe regering besloten heeft niet toe te treden hij het Fransch-Pruissisch handclstractaaten dat dit besluit reeds aan hel kabinet van Berlijn is medegedeeld. Akademlscli Munt- en Penningkabinet. Onder de meer zeldzame Nederlandsche munten uit de middeleeuwen be- hooren die der oudere vorsten (graven en hertogen) van Gelderland. Zoo is b. v. slechts ée'11 ex. meer bekend van den Florentijnschen goudgulden van graaf, later hertog, Reinoud 11; slechts één van het gouden lain van her tog Eduard; zoo is het gouden schild van hertog Reinoud II, uit afbeel dingen der 16e eeuw gekend, in r.iet ééne verzameling meer voorhanden; de goudguldens van Maria, weduwe van hertog Reinoud 111 (13611399) zijn uitermate zeldzaam. Dat zij op haar kasteel te Ojjen gouden kroonen heeft laten vervaardigenleest men in hel le deel van Gelderland van ons Muntwerkmaar eerst in hel vorige jaar werd er één exemplaar van terugge vonden bij eene opgraving in Gelderland, en wel te Hengelo bij Zulphen; het prachtige stuk, dat geheel ongeschonden bewaard is gebleven en zoo fraai van stempel is alsof het eerst kortlings de Munt verlaten had, kwam ge lukkig in het kabinet onzer hoogeschool. Voor dat zelfde kabinet werd Clifford, de Saksische generaal von Rabenhorst. eene deputatie der univer siteit te Jena enz., enz.. Aan de deur van den grafkelder werd de stoet ontvangen door den opperhofprediker I)r. Dittenberger, vergezeld door de eerwaarde heeren Krause en Schweitser. Na een koorgezang volgde de lijkrede en de laatste kerkelijke inzegening en tot besluit werd een vier stemmig lied van Spohr met instrumentaal begeleiding gezongen. Met drie lauwerkransen bedekt, van de groothertogin, van de koningin van Pruissen en van de groothertogin van Badendaalde de kist in de vorstelijke groeve. In de Wiesb. Zeitung wordt berigt, dat de Hollandsche predikanten Hasebroek van Amsterdam en Barger van Utrecht, in de badplaats Ems, op verzoek der vele aldaar aanwezige Hollanders, eene godsdienstoefening gehouden hebben, welke zeer talrijk bezocht was. Hel nijvere stadje Naila, in Opper-Frankenland (Beijeren), is bijna ge heel eene prooi der vlammen geworden. Van de 474 buizen, welke het stadje telde, zijn naauwelijks 40, voor hel grootste gedeelte onaanzienlijke, behouden gebleven. Naar men vermoedt, is de brand ontslaan door het spelen van een achtjarigen knaap met lucifers in eene schuur. Den 20slc" Julij II. heeft een inwoner van Genève, de heer Tioly, door twee gidsen begeleid, na ontelbare hinderpalen te boven te zijn gekomen, gelukkig den hoogsten top van de Jungfrau bereikt (een berg 12,827 voelen hoog). Na 10 minuten rustens, gedurende welken tijd het zelfs onmogelijk was een vlag in den grond le planten, door de hevigheid van den ijs- kouden wind, waren de reizigers genoodzaakt den terugtogt aan te ne men. Een Engelschmandie met drie gidsen denzelfden logt wilde onder nemen, heeft zijn doel niet bereikt. Op de Aletscher gletschers deed een der gidsen een misstapviel in een kloof van 50 voet diepte en is slechts met levensgevaar door zijn medgezellen gered geworden. Dit ongeluk maakte een einde aan den voorgenomen togt.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 3