vertrokken, ten einde aldaar Li. 8K vader, Z. 81. den koning van Wur- temberg, te ontvangen. De hooge personaadjen zouden zich onmiddellijk van daar herwaarts begeven en worden ten 4 ure verwacht. Z. M. de koning van Wurtemberg zal zijn intrek nemen op het paleis het Huis ten Boschalwaar H. M. de koningin haar zomerverblijf houdt. Z. 81. reist incognito, onder den naam van graaf von Teek, en zal vergezeld zjjn van zijn kabinets-chef baron von Maucler, den l,ten stalmeester baron von Hii- gel, en den lslen lijfarts staatsraad von Ludwieg. De minister van binnenl. zaken is gisteren namiddag van zijne reis naar Drenthe in de residentie teruggekeerd, en heeft heden aan het dep. zijne werkzaamheden hervat. Ook de minister van Hnantien is van zijne reis alhier teruggekeerd. Heden morgen ten zeven ure vertrokken uit de residentie met den volkstrein naar Amsterdam 28 waggons, die allen zeer goed bezet waren. Dezer dagen trad zeker persoon den spekslagerswinkel vau S. in het Westeinde alhier binnen, en daar hij de bewoners niet lastig wilde vallen riep hjj binnenkomende: blijf maar!" zooals men dat meer hoort, waar aan voldaan werd. Later echter in den winkel komende en zijne geldlade openende, ontdekte de winkelier, tol zijn niet geringen schrik, dat eene som van 12 daaruit was verdwenen. Bij gelegenheid van de algemeene vergadering en tentoonstelling van de Holl. maatschappij voor den landbouw, die in het laatst der volgende maand alhier zullen worden gehouden, zullen er ook onderscheidene volks- vermakclijkheden plaats hebben, zooals ringrijden door boerenzoons en hard draverij met chais en paard naar prijzen en premien, uitgeloofd door het gemeentebestuur alhier; tweemalen zullen er volksspelen in de 81aliebaan worden gehouden, en tot sluiting der feesten zal er op Dingsdag 30 Sept. een schitterend vuurwerk, door hel gemeentebestuur aangeboden, worden afgestoken. In de lieden gehouden zitting van den gemeenteraad alhier is benoemd tot gemeente-apotheker de heer G. de Man, stads-apotheker in het buiten- gasthnis te Amsterdam. Tol leeraar voor de Hoogduitsche taal- en letter kunde bjj hel gymnasium is benoemd de heer dr. C. A. X. G. F. Sicherer, lector in de Hoogduitsche taal- en letterkunde aan de hoogeschool te Leyden en docent aan liet gymnasium aldaar. Vervolgens is overgegaan tot de benoeming van vijf hulpleerarcn bij het gymnasium, waarvan de uitslag is, dal benoemd zijn tot hulpleeraar: 1». in de Grieksche taal- en letterkunde en Latijnsche taal- en letterkunde, de heer H. Mulder, Iitt. hum. cand. praeceptor aan het gymnasium te Leyden; 2°. in de Nederlandsche taal-, letterkunde en geschiedenis, dr. J. ten Brink, lijdelijk te Utrecht; 3°. in de Fransche taal-en letterkunde, de heer H. J. Derksen, tweede onderwijzer in de Fransche taal- en letterkunde aan het gymnasium alhier; 4°. in de wis- en natuurkunde en de wiskunstige aardrijksbeschrijving, de heeren J. van Aalst, tweede onderwijzer in de wiskunde aan het gymnasium al hier en H. G. van de Sande Bakhuyzen, civiel-ingenieur, candidaal in de wis- en natuurkunde en thans werkzaam bij de sterrewacht te Leyden. BUlTEXLAIVDSCnE BKR1GTEN. B EL GI K. BRUSSEL, 11 Augustus. De hertog en de hertogin van Brabant zijn van Ostende naar Engeland overgestoken, ten einde de tentoonstelling te bezoeken. De kerk van Kortrijk, een der oudste gebouwen hier te lande, is door een hevigen brand bijna geheel vernield. Het vuur ontstond Donder dag II. omstreeks 2| ure des namiddags door hel inslaan van den bliksem in den toren en maakte, door den hevigen wind aangewakkerd, zulke snelle vorderingen, dat alle pogingen, om den voortgang te verhinderen, vruchte loos waren, en de brandweer uit omliggende gemeenten, die onmiddellijk per telegraaf naar de plaats des onheils was ontboden en er ten 6 ure aan kwam, zich slechts moest beijveren, om de mededeeling van het vuur aan de belendende gebouwen, waarvoor bij verandering van wind groot gevaar bestondte keer te gaan. Van hel kerkgebouw is niet veel meer dan de vier muren blijven staan; al de versierselen, schilderijen en de beelden der 12 apostelen enz., zijn echter gered; daarentegen is het prachtig orgel, dat alleen 30000 fr. kostte, geheel door het vuur verslonden. Deze kerk werd in het jaar 650 door den H. Eloi gesticht en in de 15de eeuw herbouwd. De toren was een der prachtigste gedenkstukken van dit land. Twee of drie jaren geleden werd deze ook door den bliksem getroffen, doch destijds behouden. Het kerkgebouw was tegen brandschade verzekerd, naar men zegtvoor eene som van 300,000 fr. ENGELA8Ï D. LONDEN 10 Augustus. Door de commissie voor de oprigting van een gedenkteeken voor wij len prins Albert is, na de mislukking van het eerste plan om het gedenk teeken te doen bestaan uit eene granieten obeliskeen nader plan ontwor penwaarvan een standbeeld van den overledene, omringd door andere groepen of beelden, de hoofdgedachte uitmaakte. Thans is dit nieuwe plan in verband gebragt met de oprigting van eene groote zaal op het terrein van de Horticultural Society in South Kensington, die hel middenpunt zou kunnen zijn van eene reeks van gebouwenaan verschillende doeleinden op het gebied van wetenschap of kunst gewijd. H. 81. heeft hare goedkeu- rins aan dit plan geschonken. De thans beschikbare gelden bedragen 52230 De ondcraardsche spoorweg, welke een gedeelte van westelijk Londen met de city verbinden zal, is op de voltooijing der tusschen-sta'.ions na gereed. De nieuwe locomotieven, welke hun rook en damp zelve verleren, voldoen uitmuntend aan de verwachting, en bjj de goede luchting en ver lichting van den tunnel, vervallen de meeste ongcriefelijkhedenwelke aan onderaardschc spoorwegreizen eigen zijn. De passagierswagens worden met gas verlicht en de toestel is zeer eenvoudig. In het midden van den kap van eiken wagen is een bak, waarin een zak van caoutchouc ligt, gevuld met gas. Op dien zak ligt een zware plank, die daarop dus gelijkmatig drukt. Aan dien zak zijn twee pijpen aangebragt, welke met de twee gas lampen in eiken wagen verbonden zijn en die gedurende 3 a 4 uren kan voeden. De zak zelf wordt zeer gemakkelijk met gas gevuld, in den tjjd van een paar minuten. Den 10dcn October zal de spoorwegdienst geopend worden en dan zullen dagelijks om de 20 minuten treinen heen en weêr loopen tegen een nog lager tarief dan de omnibussen. De graaf de Cliambord heeft een bezoek gebragt aan de voormalige koningin van Frankrijk, de weduwe van koning Lodewijk Filips. Bij zijne ontvangst was echter niet een der zonen of kleinzonen vau de koningin tegenwoordig. Bij den storm, die Donderdag 11. over deze stad heeft gewoed, zijn een aantal ongelukken voorgevallen. Door het in botsing komen of omslaan van vaartuigen hebben drie personen het leven verloren. In den nacht van Vrijdag op Zaturdag hebben hier twee belangrijke branden plaats gehadde een viel voor in Blackfriarsroad ten huize van den coroner voor Surreywaar de bewoners met de redding-machine uit de bovenverdiepingen moesten worden gehaald; de dienstmaagd viel echter in hare overhaasting uil een der ramen en kwetste zich zoo ernstig, dat men aan haar behoud wanhoopt. De andere brand vernielde een speelgoed winkel. Dingsdag II. is te Kington in Herefordshire eene vrij aanzienlijke hoe veelheid buskruidbestemd om rotsblokken te doen springenen welke ge borgen was in het achterhuis van het Oxford Arms Hotelonverhoeds ont ploft, waarbij het geheele gebouw vernield en voor een oogenblik in vlam gezet werden ook verscheiden belendende percelen beschadigd werden. Ofschoon verscheidene personen groot gevaar hebben geloopenheeft niemand door dit ongeval eenig letsel bekomen. Te Bolton is II. Slaandag de groote kaloenfabriek der hh. Arrowsmilh Sons nagenoeg geheel door brand vernield, ten gevolge waarvan 200arbei ders gedurende eenigen tijd van hunne broodwinning zullen beroofd zijn. Uit Shanghai' zijn beriglen ontvangen van 18Junij. Die stad en Ningpo werden niet meer van nabij door de benden der opstandelingen bedreigd. 8Ien hield zich echter op beide plaatsen tot tegenweer bereid. Volgens berigten uit New-York vordert de aanwerving voor het leger der Unie traag. Het aantal personen, welke in dienst zijn getreden ten gevolge van het bevel van den president om 300,000 vrijwilligers aan te werven, gaat 10000 niet te boven. Aan het ministerie van oorlog te Was hington is ongemeen groote werkzaamheid zigtbaar. Er is sprake van cenen aanval op Richmond; doch Mac Clellan heeft daartoe geene troepen genoeg, tenzij hij veel versterking heeft ontvangen, hetgeen niet waarschijnlijk is. Welligt is er een plan aanhangig om de troepen der Unie geheel uit het schiereiland tusschen de Jamesrivier en de Chickahominy te verwijderen. Tot beantwoording van het door den President Lincoln gegeven bevel om nog 300,000 vrijwilligers aan te wervenheeft de regering der Zuidelijke staten de verpligting tot de krijgsdienst overal toepasselijk verklaard en eene algemeene ligting bij wijze van conscriptie uitgeschreven. De voormalige president der Vereenigde Stalen, de heer Marlijn van Buren, is op 24 Julij te Lindenwald, in den staat New-York, in 80-jarigen ouderdom overleden. FRANHRIJH. PARIJS, 10 Augustus. Het Journal de France meldt, dal in de derde te Konslanlinopel ge houden conferentie in beginsel besloten is, dal de Turken de vesting Belgrado zullen blijven bezetten. Genoemd blad deelt ook mede, dat Garibaldi in eene dagorder, uit het hoofdkwartier van liet leger ten dienste der Italiaansche onafhankelijkheid, heeft bekend gemaakt, dat hij binnen kort op Napelsch grondgebied zal aankomen en dat men in een niet ver verwijderd tijdstip groote gebeurtenis sen te gemoet kan zien. De heer Dufaure is tot deken der orde van advocaten alhier benoemd. De iïlonitenr bevat de lijst der eerepenningen in hel lsle kwartaal van 1862 toegekend wegens hel verrigien van cdclmoedigen daden. Aan het hoofd dier lijst slaat prins Oscar van Zweden, aan wien eene gouden me daille is toegekendomdat hij met gevaar van zijn leven in de omstreken van Nizza eene vrouw en hare twee kinderen heeft gered, die door het paard, dat voor hun rijtuig was gespannen, in eene rotskloof waren ge worpen. Eenigen tijd geleden meldde een dagblad, dat tot de overblijfselen van hel oude Fransche leger ook nog een voormalig dragonder behoorde, die zijne 104 jaren met eere draagt, de grootste geestdrift betoont als hij van de door hem bijgewoonde veldslagen en de door hem loegebragte cn beko men wonden verhaalt, en over niets anders klaagt dan dat zijne vrouw, met wie hij 54 jaren gehuwd is, en die op twee maanden na insgelijks 104 jaren lelt, zoo hulpbehoevend wordt en sedert de twee laatste jaren zoo sterk aftakelt." Dat dagbladartikel nu heeft ook de aandacht der rege ring op dien ouden krijger, wiens naam Gallot is, gevestigd, en de minister van oorlog heeft hem een brevet toegezonden, dat hem een jaarlijksch pen sioen van 700 fr. verzekert. Het ontvangen daarvan, en niet minder dat der bijgevoegde militaire medaille, perste den ruim 100-jarigen man tranen uil de oogen. De dappere maarschalk Moncey. zeide hij, had mjj bij de barrière van Clichy hel kruis van hel Eerelegioen toegewezen, maar de anderen hebben mijn regt daarop niet bevestigd." 81en zegt nu, dal Gal lot den 15deD Aug. de door 81oncey toegezegde decoratie ontvangen zal. De krijgstoerustingen voor den oorlog in Mexico worden op groote schaal voortgezet. Zoowel in de havens van Algcrië, als te Toulon en te Cherbourg, worden voortdurend troepen ingescheept.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2