LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 13 AUGUSTUS. De Courant wordt Maandagff'oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Dij deze Courant wordt verzonden N°. 12 blad 14) der Handelingen van den Gemeenteraad. BINNËNLANDSCBE BERIGTEN. LEVDEN, 12 Augusius. In de verecnigde vergadering van Rijnland van 29 Jtilij jl. is door den voorzitter medegedeeld, dat de verhuring van Zwanenburg c. a. aan den lieer Lans haar beslag heeft gekregenvolgens de voorwaarden door de vergadering vastgesteld. Op voorstel van dijkgraaf en heemraden is aan den lieer J. van Beulen, eersten beambte van de secretarie, eene personele jaar- lijksche gratificatie toegekend. De voorgestelde som van ƒ200 werd door de vergadering op ƒ300 gebragt. Gelijk reeds gemeld is wordt door de kanonneerboot N°. 44, onder bevel van den luit. ter zee l"c kl. II. D. Slegteen logt gedaan naar Nij megen, Tiel, Bommel, 's BoschHeusdeu, (ioiUum en Dordrecht. Die boot is bemand met een 20-tal )tweekelingeii van de kweekschool voor zeevaart alhier, liet doel van dien logt is om de pogingen van de hoofd-cominissie, i met het oppert.oezigt en het beheer over die school belast, te ondersteunen, en te Jracliten in gemelde plaatsen, zoover zij er nog niet zijn. snbcom- mïssiën te vestigen en de belangstelling in deze instelling op te wekken en te verlevendigen. De heer M. A. Kluitlid en secretaris der hoofdcommissie, heeft zjcll mede op gemelde kanonneerboot ingescheept en zal waarschijn lijk den geheelen logt mede maken, om met den kommandant der boot ten iiutte der zaak werkzaam te zijn. Te Nijmegen hebben zich terstond eenigc ingezetenen bereid verklaard'om eene subcommissie voor de kweekschool te vormen. Een aanlai jongelieden uil de gemeente en omstreken, zelfs uit de Pruissisclie grensplaatsen, heb ben zich bij den kommandant der boot en den lieer Kluit aangemeld, die door dezen naar de nieuwe subcommissie werden verwezen. Burg. en Welh. hebben de kanonneerboot met een bezoek vereerd en de kweekelingen uilge- noodigd de bijzonderheden van het stadhuis te bezigtigen. Het flinke voor komen der net gekleede jongens trok elks aandacht. Ook te Zall-Bommelwaar de kanonneerboot verwacht wordt, nadat zij zitth te Nijmegen en te Tiel eenige dagen zal hebben opgehouden, hebben, naar wij vernemen, eenige aanzienlijke ingezetenen zich vereenigd, om aan de bemanning eene hartelijke ontvangst voor te bereiden, en het verblijf bij de stad zoo aangenaam mogelijk te maken. Welligt zal het voorbeeld van belangstelling van de zijde der ingezetenen, en de bewijzen daarvan door het gemeentebestuur te Nijmegen aan den dag gelegd, ook het gemeente bestuur te Zall-Bommel opwekken, om hier waar liet eene zoo nuttige, zoo geheel vaderlandsclie zaak betreft, niet achter te blijven. De 249ste staats-loterij zal bestaan uit 20000 loten10000 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op Maandag 8 September en gesloten op Zaturdag den 20stcn September. De trekking der eerste klasse zal plaats hebben op den 6de" October, terwijl de laatste 100 nommers op Zaturdag 27 December zullen worden gelrokken. Door hel dep. van oorlog zijn de kommandanten der infanlerie-regi- menten gemagligd, om tot den 1 October a. s. zoodanige korporaals of korporaals-titulair, die zich door een uitstekend militair gedrag en wijze van dienen onderscheiden cn vatbaar voor den lioogen rang geoordeeld wor den tot sergeant-titulair te bevordenzullende bij ieder corps liet getal dezer catagorie van onderofficieren het getal van 18 niet mogen worden overschreden. In het reglement voorde verkiezing van kerkeraadsleden in de Ned. Ilerv. kerkdat dezer dage door de synode werd gearresteerdkomen de navol gende bepalingen voor: De gemeente benoemt hare ouderlingen cn diake nen hetzij rcgtslreeks, hetzij door een kiescollegie. Zij beroept hare predi kanten door den kerkenraad, met inachtneming der bepalingen van bet re glement op de vacaturen en met eerbiediging der regten van derden. Het regt der gemeente tot benoeming van ouderlingen en diakenen wordt uitge oefend door hare slemgeregtigde leden. Stemgeregtigd zijn alle meerderja rige, niet bedeelde en niet onder censuur staande mans-lidmaten, die bij den kerkeraad hunner woonplaats geloofsbelijdenis afgelegd hebben of sedert minstens één jaar op ingediende attestatie door den kerkeraad als lidmaten erkend zijn. Een geschreven of gedrukt bewijs van stemregt wordt aan eiken stemgeregde door den kerkeraad afgegeven. In gemeenten van niet meer dan 50 slemgeregtigde leden benoemen deze de ouderlingen cn diake nen door reglstreeksche keuze, nadat hun voor elke vacature een dubbeltal door den kerkeraad is aanbevolen, lil alle andere gemeenten geschiedt de benoeming door een kiescollegie. Tot leden van het kiescollegie zijn ver kiesbaar allen, die ten minste sedert het einde van het laatst verloopcn bur gerlijk jaar stemgeregtigd waren. Hel kiescollegie bestaat voor een derde uil de leden van den kerkeraadwelks praeses en scriba als zoodanig ook in hel kiescollegie fungerende twee andere deelen worden door de stemge- regligden benoemd, nadat hun voor elke vacature een dubbeltal door den kerkeraad is aanbevolen. Telkens met liet einde des jaars treedt, zoo na mogelijkeen vierde der door de slemgeregtigdcn benoemde kiezers af. De rooster van aftreding wordt door het lol geregeld. De aftredenden zijn ter stond herkiesbaar. Met genoegen kunnen wij beriglenzegt het H. en Effbl., dat dc sedert eenige jaren aangewende pogingen der liooge kerkbesturen uit beide afdeelingen van de Lutli. kerk in Nederland, tot het bevorderen eener meer in het oog loopende verbroedering lussehen beide kerkgenootschappen, onaf gebroken worden voortgezet. Enkele bezwarén daartegen werden door de bemoeijingen van wederzijdsehe commissiën reeds vroeger uit den weg ge ruimd, en wjj kunnen thans met zekerheid melden, dat in de laatstgehou den .synodale vergadering der Evang. Lutli. en in die der jaarlijksche alge- mgene vergadering der Hersteld Evang. Lulherschen eene permanente com missie werd benoemd, om voor bovengenoemd doel werkzaam te zijn. Tot deze commissie werden aan de eene zijde benoemd de heeren prof. F. J. Domela Nieuwenhuis, ds. L. C. Lenlz, mr. II. C. Iledemans HGz.en aan den anderen kant de heeren d5. W. G. Stemler, J. F. Broms en VV. 11. KirUgrger. Bij de besteding van het aanleggen van 20000 Ned., ellen grindweg in den llaarlemmermeerpolder, die te Haarlem heeft plaats gehad, was dc minste inschrijver de heer L. Kalis te Sliedrecht, voor ƒ33680. De hoogste iusclirijver was J. Kalis, voor 40428. Te Apeldoorn is door deu veldwachter eene vrouw opgebragl, die be kend heelt hare twee kinderen door vergif van liet leven te hebben willen berooven; gelukkig had zij, uit onkunde, een geheel onschadelijk middel gebezigd. Uit Enschedé meldt men dal de fabrieken aldaar met geheelen stilstand bedreigd worden. Menigeendie vroeger zijn geheele leven in spin- en we verijen doorgebragt heeft cn thans broodeloos zou zijn, wint nu zijn brood als handlanger bij de in aanbouw zijnde gebouwen. De vele ledige handen zijn niet enkel een gevolg van de verwoesting der stad cn fabrieken twee voorname etablissementen, die door den brand verschoond zijn en waar circa 300 menschen werktenhebben reeds geruimen tijd stil gestaan. j Arbeiders, die vroeger 4 looms hadden, hebben er thans twee, die twee hadden één. Geen wonder, dat de naderende winter, met het oog hierop en bij hel gebrek aan woningen, door velen inct bange vrees te gemoet wordt gezien. Wel moeten met het begin van November minstens 100 woningen der bouwverceniging gereed zijn; maar dit zal op verre na niet in de behoefte voorzien. Te Leeuwarden trok Donderdag avond 1.1. een windhoos over de stad, die veel schade aanriglte. Honderden pannen werden als het ware op elkan der geschoven, ramen en glazen beschadigd. De menschen werden van de schepen in het water geworpen. Sommige molens schudden, qen tal van voorwerpen vloog door de lucht; het was een weder, dat zelfs aan eene aardbeving deed denken. Op den 5den dezer zijn in de Limburgsclie gemeenten Postcrhol! Vlodrop, OdiliënbergMelick-Herkenbosch en Maasniel door hagelslag on derscheidene stukken veldvruchten, als haver, boekweit en garst vernield. De dien ten gevolge geledene schade wordt in hel algemeen op ongeveer ƒ5500 berekend, waarin de gemeente Maasniel voor de som van ƒ4000 zoude betrokken zijn. 's GRAVENHAGE, 12 Augustus. De heer J A. Waldeckhoofd-commissaris van politie, is door Z. M. den koning benoemd tol officier der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft aan den generaal-majoor hij het leger in Nederl. Indtë W. C. von Schierbranddirecteur der genie en inspecteur der sapeurs al daar, vergunning verleend tol het aannemen der Ster van kommandeur der lste kl. der orde van Albrecht den Dappere, hem door den koning van Saksen geschonken. Z. M. heeft den luitenant ter zee 2de kl. II. E. Eyssel', thans dienende in Oost-Indië, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. Bij kon. besluit van 6 dezer zijn benoemd voor de burgerlijke dienst in Nederl. Indielot ambtenaren van de eerste klasse: mr. J. IIulshoff Pol mr. W. A. Engelbrechtmr. II. J. Canter Visscher, mr. J. P. F. Filz cn mr. J. II. Bergstna; tot ambtenaren van de tweede klasse: K. W. 11. List- voet A. van der Gon Netscher, II. J. II. Beekveld, T. G. A. Canter Vis scher, G. L. Schtvllz, W. J. C. Groos cn II. F. Ledeboer. II. M. de koningin en prins Alexander, zijn heden naar Rotterdam

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1