LETDSCIIE HEI A IT. MAANDAG 11 AUGUSTUS. fa«n n MI i De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNEIVLAWDSCHE BERIGTEN. LEYDËN, 9 Augustus. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden Julij 1861 en 1862 alsmede van die opbrengst over de zeven eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Zuivere oph de maai 1861 rengst over d Julij. 1862 Zuivere opbrc 7 eerste 1861 ngst over de maanden. 1862 '1 Geslagl(fty opcenten èniriv oer) Binnenl. Gedistilleerd (idem, Builenl. Gedistilleerd (idem) Gemaal eigen middel WijnFruit-en K unstwij nid Turf (idem) Steenkolen (idem) Brandhout (idem) 1433.45 7475.85 401.18} 5770.93 1252.80 874.06} 1100.82} 495.35 1511.95} 7359.61 288.73 5979.96 1242.45 823 82 58.40 331.75 12893.03 42324.30 1802.91 39516.87} 10220.02} 6122.96 3958.05 2276.45 12824.53 40251.64} 1534.68} 39211.98 10042.80 4939.83} 2608.02} 1611.25 ƒ18864.45} ƒ17596.67} ƒ119114.60 ƒ113024.75 Programma der muziekstukken. Maandagavond ten 6 ure, bij gunstig weder, op het plantsoen uit te voeren door het muziekcorps der stedelijke schutterij. N". 1. Pas redouble, Dunkler; 2. Ouverture L'Aurore (lslc uil voering), Clement; 3. Quadrille Militaire, Schubert; 4. Mace'doinc Musicale, (Quodlibet) Schroder; 5°. Duoro Walzer, Labilzky; 6. Agatha MarschHamm. Het mannenkooropgeriat door het alhier gevestigd departement der maatschappij lot Nut Van 't Algemeen, zal op aanstaanden Maandag-avond te half negen ure zijne eerste wekelijksche bijeenkomst houden in hel depar- tcments-gebouw alhier. Deze zangvereeniging voor lieden uit de volksklasse telt nu reeds 72 leden. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 152 tol 191 personeii. Dit Voorschoten meldt men ons het volgende: De heer F. W. Pauw mogt op den 5del1 dezer den dag herdenken dat hij 50 jarenop den huize Klein Langenhorst woonachtig, ingezeten van Voorschoten was. Door eene aanzienlijke gift aan de algeineene armen der gemeente te schenken, blonk ook thans weder zijne regtschapen en edele inborst uil, waarvoor hem sedert lang de achting der meeste ingezetenen werd toegedragen. Die achting liet zich dan ook op dien dag niet onbetuigd in veler gelukwenschin- genden 78-jarigen grijsaard aangeboden. Aan het vochtige en sombere weder gelijk dat der vorige maanden, inzonderheid voordeelig voor de ontwikkeling der bloemkoolkan worden toegeschreven, dal zij bij overvloedige teelt dit jaar levens uitnemend ge slaagd is. De verzending van die vrucht was en is dan ook allcrvvege zeer groot. Zoo kan men veilig aannemen dat sedert II. Zondag alleen uit Rrjns- burg langs den Vliet, ongerekend de belangrijke verzending die van daar reeds heeft plaats gehadminstens 40 schuiten met bloemkool naar Rotter dam's IIage en elders zijn vertrokken, iedere schuit p. m. 10000 stuks inhoudende. Inmiddels komt men te Rijnsburg bijna vrouwelijk personeel te kort tot het inleggen van bloemkool in "fustencene ontzaggelijke massa bedragende, waarvan het meerendeel voor het buitenland is bestemd. Dat het Wcslland zijn alouden roem handhaaft wegens uitmuntend fruit en keurige boomvruchten, bleek deze week op nieuw te Delft, waar eene groote drukte heerschte met het aanvoeren van ooft, om naar Rotter dam verzondendaarna groolendeels naar Engeland te worden afgescheept. De synode der Ned. herv. kerk heeft na velerlei discussiün een Regle ment voor de verkiezing van kcikeraadsleden in de Nederl. herv. kerk met 9 tegen 7 stemmennaar de eenparige adviezen van de hoogleerarcn en van den secretaris, finaal gearresteerd, om aan de stemming der prov. kerkbe sturen te worden ouderworpen. Uit Nieuwvcen meldt men aan de N. R. C. dat door den watermolenaar A. van Wijngaarden aldaar een vreemdsoortige en in die streken geheel on bekende visch is gevangen, die tot de aal- of palingsoorten behoort. De kop is van voren platachtig, het dier kan itch met den bek, die van een zuig- loestel voorzien is en van onder eene holle driehoekige gedaante heeft, der mate aan de waterkom vasthechten, dat men kracht moet aanwenden om hel los te trekken. Daarenboven heeft dit dier aan weerszijden van den kop 13 gaten, aan de eene zijde 7 en aan de andere zijde 6, terwijl er zich nog een grootcr gal boven op den kop bevindt, door welke gaten het dier het water kan uitspuiten. Ook de staart biedt iets vreemdsoortigs aan, zijnde deze van cene wigvormige gedaante en min of meer rood gekleurd, terwijl overigens de uitwendige gedaante geheel die van een aal of paling is. Rij kon. besluit van 21 Julij jl. zijn goedgekeurd de statuten van de vereenigingMaatschappij tot nut van den arbeidenden stand, gevestigd te Amsterdam, en is die maatschappij als regtspersoon erkend. Hel doel dezer maatschappij is, om uit gemeenschappelijke bijdragen uit de eerste hand, zooveel mogelijk, te verstrekken alle benoodigdheden voor huishoudelijk ge bruik, en de grondstoffen benoodigd tol de uitoefening der bedrijven of handwerken van de leden. De troepen, die aangewezen zijn om hel kamp te Milligen te betrek ken zijn gisteren en heden aldaar aangekomen. Uit Kampen meldt men dat dezer dagen aldaar een boer uit de bui tenwijk Brunuepe, met name Gerrit Reinders van der Veen, de geboorte van zijn 25sle kind bij den burgerlijken stand heeft aangegeven. Rij is thans met zijne derde vrouw gehuwd. Uit Enschedé meldt men dat door de hoofdcommissie aan 880 jiersonen geldelijke ondersteuning verleend is, ten bedrage van 20953.20. Het totaal der ingekomen gelden bedraagt 161,126.56;. Men verzekert, dat bij de verbouwing der stad hel voornemen bestaat om hij die gelegenheid de ge meente eenigzins nil te breidenwaarvoor reeds onderhandelingen met het gemeentebestuur van Louneker zijn aangeknoopt. - Te Üwingelo had dezer dagen het volgende ongeluk plaats: Drie kin deren pasten op de koeijeneen vierde, een jongeling van 17 jaren, kwam er bij en stelde voor te gaan zwemmenhetwelk werd aangenomen. Onge lukkig geraakte een 9-jarige jongen, C. Nicuwenhuis, in een kolk en in groot gevaar. Zijn broeder, 17 jaren oud, tracht hem Ie redden, doch deze, door den jongste aangegrepen, zakt met hem in de diepte. De derde spant vruchteloos zijne krachten tol redding in; ook hij geraakt in groot gevaar. De kleinste, die zich nog niet te water had begeven, riep nu om hulp, doch vóór die kwam opdagen, waren de beide eerstgenoemde verdwenen; zij werden levenloos uil hel water opgehaald. Aan de herv. gemeente van Hecrenveen is door een onbekende ƒ1550 geschonken, om daarvoor een zilveren doopvont en het haar nog ontbre kende avondmaal-zilver aan te koopen. Te Middelburg heeft bij gelegenheid der kermis de volgende opligterij plaats gehad. Een huurder van een carousscl, waarvan de verhuurder en eigenaar te V. woonachtig is, heeft de caroussel met geheelen inventaris voor 500 verkocht en zich na ontvangst der kooppenningen uit de voeten gemaakt. De verkoop is notarieel onder twee getuigen geschied. 's GRAVENHAGE, 9 Augustus. Tot raadsheer in het prov. geregtshof in Overijssel is benoemd dc heer inr. G. D. Ribbius, thans advocaat-generaal bij dat geregtshof. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Bever wijk, de heer A. J. II. van den Bosch, thans te Tholente tl ij umde heer 11. de Bossou, thans te Wieringerwaard; te Wieringerwaardde heer R. D. van Wageningen, thans surnumerair te Leeuwarden. T- Door Z. M is de gedane benoeming van jhr. J. Stern, inspecteur der registratie lste kl.tot directeur der registratie voor de prov. Zeeland, op zijn verzoek, ingetrokken, en benoemd lot directeur der registratie voor dc prov. Zeeland, de heer Q. C. Collard, thans inspecteur der registratie lstekl. Z. M. heeft aan den heer dr. G. H. Muller eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van adviseur in scheikundige zaken bij het dep. van finan- tiSn, en als zoodanig benoemd den lieer dr. .1. VY. Gunning, lector in de scheikunde aan de hoogeschool te Utrecht, Ingevolge art. 11 van het reglement voor het kon. instituut voor de marine te Willemsoord en overeenkomstig het door de commissie voor het afnemen van hel examen ingediend proces-verbaal van rangschikking, zijn door den minister van marine, met 1 October aanst.benoemd tot adel borsten der 3de kl. bij voormeld instituut de navolgende jongelingenII. C. Achenbach, N. W. van Ammers, J. 11. Beucker Andreae, W. A. Buiten dijk, M. Brieve, J. W. Groenemeijcr, L llaremaker, II. T. W. van Has selt, E. D. Kits van IleyningenE. Kempe, P. 11. Ledeboer, K. T. Mei- nesz, R. C. van der Meulen, G. A. van der Mieden, L. P. D. Op ten Noort C. R. A. van Osenbruggen, A. G. J. van Plettenberg, P. H. Prager, N. J. van Rentcrghem, L. C. Rovers, A. E. Arkenbout Schokker; W. M. J. Vis ser, E Voetelink, F. G. C. Volckc en J. II. Wouters. Z. K. II. de prins van Oranje is naar Milligen vertrokken, om het opperbevel over de aldaar kamperende troepen op zich te nemen. De minister van binnenl. zaken wordt Dingsdag aanst. van zijne reis naar Ommerschans en Veenhuizen terug verwacht. Dingsdag II. is het gehcelc gezin van den bleeker Leenenaan de Ui- lenboomen alhier, met de dienstboden uit 13 personen bestaande, na der.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1