LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 6 AUGUSTUS. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. ouderliefde, daar E. hem met zijn sikkel tot een misvormden klomp hakt, en daarna de hand afsnijdt. Terwjjl ieder voor hem vlugtte was de burge meester met eenige gewapende lieden op de plaats des onheils aangekomen, en terwijl E. een man die toevallig voorbij kwam wilde aanvallenheeft men Item in de beenen geschoten en daarna gekneveld en naar Nijmegen overgebragt. Op den 245tco Julij 11. vierde te Ammerzoden Roelof Ariezoon Wor- dragen zijn 100sten verjaardag, in het bijzijn van een groot aantal kinderen, behuwd-kinderen klein- en achterklein-kinderen. De jubilaris werd aldaar den 24S,CD Julij 1762 geboren en wijdde zich aan het landbouwbedrijf, het geen hjj tot zeer hoogen leeftijd beoefende. Hij is nog in het volle genot zijner zintuigen. Op de IJsselboot, lusschen Kampen en Zwolle, had eergisteren een treurig ongeluk plaats. Zekere B., blaauwverwer te Kampen, bevond zich met zijn zoontje, een 7-jarige knaap, aan boord. Het kind had zieh op een stoeltje tegen de leuning gezet, toen dit omtuimelde, en de knaap in de rivier viel. De passagiers zagen het kind nog met den dood worstelen, en spoedig werd wel redding beproefd, doch te laat om het kind te redden. Zelfs het lijkje werd niet gevonden. Uit Enschedé schrijft men het volgende: Onze stad begint hier en daar uit hare puinhoopen te verrijzen. Voor 'l grootste gedeelte ligt natuur lijk nog alles als op den dag der verwoesting, maar er komt toch leven in de doodsbeenderen en het nieuwe Enschedé zal schooner worden dan het oude ooit is geweest. Moegelijk kunt gij u een denkbdcld vormen van de drukte die hier heerscht. Arbeiders hebben wij uit verschillende landen van ons werelddeel en het arbeidsloon is hoog. Dat laatste is dan ook eene van de grootste redenen, dat er velen wachten tot een volgend jaar met den nieuwen bouwwijl dan ligt de overdreven eischen lager zullen zijn gesteld, llet onteigenings-plan is thans gereed; de markt zal daarbij eene aanzienlijke vergrooting ondergaan, daar volgens dat plan het terrein van de daaraan grenzende pastorij hiermede vercenigd zal worden. Ik weet niet of het reeds werd gemelddat de mandie op vermoeden van brand stichting was gevangen genomen zeer spoedig wéér is losgelaten. De toe komst voor den winter is donker. Nog ééne maand misschien en de Twent- sche fabrieken houden op met werken, wijl de prijs van het fabrikaat in niet de minste verhouding is met dien van de grondstof. 's GRAVEN HAGE 5 Augustus. Z. SI. de koning, groothertog van Luxemburg, heeft bij de orde der Eikenkroon benoemd: tol grootkruis, luitenant-generaal van der Linden, van het Belgische leger; tol groot-officieren, de hh. de Jaegher en Vrarn- bout, gouverneurs der provinciën Oosl-Vlaauderen en West-Vlaanderentot officier, den heer Belpaire, hoofdingenieur van den Belgisehen staatsspoor weg; lot ridder, den heer Auguste Grenier, consul der Nederlanden te Gent. Z. SI. heeft vergunning verleend aan den heer J. Th. Liotardconsul van Italië te Amsterdam, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van St. Mauritius en Lazarus, hem door den koning van Italië ge schonken, en aan den heer Frans Coenen'skonings solo-vfolist te Amster dam, tot het aannemen van het ridderteeken der kon. orde van Wasa, hem door den koning van Zwedeu en Noorwegen geschonken. Tot notaris te Amsterdam is benoemd de heer J. VV. Reyne jr.can- didaal-nolaris aldaar, en tot substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Amsterdam, de heer mr. S. J. Hingstadvocaat te Amsterdam. Z. SI. heeft goedgevonden te bevorderentot luit. ter zee ls,e kl.dien der 2de kl. J. VV. F. Frucht; tot majoor bij het corps mariniers, den ka pitein lslc kl. jh'. A. A. van Nenkirchen genaamd Nyvenheim; tot kapitein lslc kl.dien der 2de kl. P. Prins; tot kapitein 2de kl., den lstel> luit. T. G. Corbelyn; tot lstcn luit., den 2den luit. J. P. Smith; tol officier van gezond heid 2de kl., dien der 3dc kl. C. J. van Stockum, en tot officier van admi- Inistratie ls,e kl., dien der 2de kl. II. J. E. van de Watering; lot ingenieur 2de kl. den aspirant-ingenieur der marine J. C. Jansen. Z. M. heeft den kapitein P. SI. Netscher, van het reg. grenadiers en jagers, benoemd lot adjudant van den luit.-generaal C. P. Schimpf, benoemd kommandant van het leger in Oosl-Indië. Tijdens zijne afwezigheid zal hij bij zijn tegenwoordig corps a la suite worden gevoerd. Z. M. de koning van Wurtemberg zal aanst. Zondag alhier aankomen. Z. SI. zal zijn intrek nemen bij H. SI. de koningin op hel paleis het Huis ten Bosch. De koning zal slechts eenige dagen alhier vertoeven. Z. K. II. de prins van Oranje is heden van Engeland in de residentie teruggekeerd. Heden wordt de verjaardag van H. SI. de koningin van Zweden en Noorwegen (oudste dochter van prins en prinses Frederik) op de gebruike lijke wijze herdacht; op den middag had er in de Maliebaan door liet gar is nizoen eene groote parade plaats. LEYDEN, 5 Augustus. Bij het le bataillon 4e reg. infanterie, alhier in garnizoen, zjjn, op la$t van den minister van oorlog, in overleg met den minister van koloniën, sedert eenige dagen een fourier en drie manschappen van het koloniaal werf depot te Harderwijk gedetacheerd, om zich bij het museum van oudheden te oefenen in hel vervaardigen van afdrukken in papier van opschriften op j steen en metaal, het afvormen en afgieten in pleister, het opmeten van mo- I numenten enzv. Bij de noodige oefening zullen die gedetacheerden later in i Nederlandsch Indië nuttige diensten kunnen bewijzen, wanneer de beroemde Indoloog, dr. R. H. Th. Friederich, ambtenaar voor wetenschappelijk on derzoek, derwaarts teruggekeerd, de hem van regeringswege toevertrouwde taak ter verzameling, verklaring en bekendmaking der Oud-Indische op schriften en teksten op Java en Sumatra zal aanvaarden. Heden zijn de I® en 2C eskadrons van het 3ereg. dragonders uit 's Hage alhier doorgetrokkenzich naar de legerplaats te Milligen begevende. Door Z. M. is bepaald dal ook aan de kapiteins, le en 2e luitenants van het reg. veld-artillerie vergund kan worden een jong paard op te kwee ken en voor de dienst af te rigten, hetwelk daarna als tweede dienstpaard in de sterkte van het corps zal worden opgenomen. Dal men in Engelaqd in de fabrikaten ook uit Nederland op de Lon- densche tentoonstelling ingezonden, wanneer deze door deugdelijkheid van bewerking uitmuntenal zjju zij ook wegens hunnen aard niet door sier lijkheid van voorkomen opmerkelijk, belang stelt, bljjkt uit de omstandig- i heid dat de heer J. Muller (firma Muller en O.) te Valkenburg nabij deze staddezer dagen van wege den generaal sir J. F. Burgogne de aanvraag ontvangen heeft, of en tot welken prfis die firma gezind zoude zjjn, de door haar op de Londensche tentoonstelling ingezonden monsters gebakken steen af le slaan, otn die op te nemen in bel bij hel koninkljjk instituut van militaire iugenieurs te Chatham bestaande museum van modellen en bouwmaterialen. Zondag nacht, omstreeks half 2 ure, heeft er eene sterke ontploffing, op verren afstand zelfs gehoord, in het Zuiverings-Iocaal van de te Aarlan- derveen tegenover Alphen gelegen gasfabriek plaats gehad, waardoor de pan nen van het dak zijn geslagen. Na die ontploffing schijnt dat gebouw in den brand te zijn geraakt, welke echter door de eigenaren en de werking van ééne spuit spoedig is gebluscht. De oorzaak van de ontploffing of van den daarop gevolgden brand is niet opgespoord kunnen worden, alzoo aan de ketels of pijpen niets ontdekt is en de lantaarns regelmatig zijn blijven branden. De door den brand veroorzaakte schade wordt op p. m./8ü geschat. De hooibouw, in den kaatsten tijd gepaard met gunstig weder, kan gerekend worden thans le zijn geëindigd en goede uilkomsten op te leveren. Daarentegen ziet men zich dezer dagen op vele hofsteden vcrpligt den hooi berg uit le gooijen wegens gevaar voor brand door het sterke broejjen van liet hooi, dal voornamelijk met het natte weder der afgeloopen maanden gewonnen is. De hoedanigheid van het hooi vermindert door dat uilgoojjen aanmerkelijk. Zondag II. had onder de gemeente Hillegersberg een treffend ongeluk plaats. Terwijl zes jongelingen zich in een bootje op den Bergschen Plas bevondenviel een hunner over boord. De overige vijf, onmiddellijk hem ter hulp snellende, begaven zich allen aan ééne zijde der boot, ten gevolge waarvan deze omsloeg en allen jammerlijk omkwamen. In de nabijheid van de Brouwers-Kolk (de om zijne bekoorlijke lig ging beroemde en veel bezochte nilspanningspiaats in Haarlems schoone duinstreek) is Vrijdag namiddag een treurig ongeluk gebeurd. Een der in de groote zanderij werkzame personen, de bestuurder van den arbeid, welke zich op de helling van het uilgegraven hooge duin bevondis onder «ene neerstortende zand-massa bedolven geraakt en alzoo jammerlijk omge komen. Eerst na ruim een uur gravens slaagde men er in otn zjjn lijk op te delven. Een tweede arbeider, die op het punt was van door het neer vallende zand mede geheel overdekt te worden, is, doch te naauwernood, het gevaar gelukkig ontkomen. Vermits niet zelden jongelieden in hunne roekeloosheid zich op de helling dezer zanderijof ook wel digt bij den rand der omstreeks I0Ü voet diepe zandkuil wagen, moge deze droevige gebeurtenis anderen tol waarschuwing dienen. {Tl. C Te Gent (Gelderland) had Donderdag II. eene verschrikkelijke gebeur tenis plaats gehad. De jongste zoon van den landbouwer E., leed sedert eenigen dagen aan eene soort van zwaarmoedigheid, welke plotseling tot razernij is overgeslagen, en waardoor hij een moordenaar is geworden; ge wapend met een sikkel, welken hij den knecht, die maaijende was, had afgenomen, dreigde hij het zoontje van den arbeider D. den hals af te snij dt'; D. dit ziende, snelt zjjn kind ter hulp, en wordt het slagtoffer zijner BWNKNLANDSCHE BERIGTEN.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1