LEYDSCÏÏE COCMNT. VRIJDAG I AUGUSTUS. 'i' Ue Courant wordt Maandag, IFoensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. I ,1 ,1 If V De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers Zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN31 Julij. Bjj kon. besluit van 25 Jnlij is aan mr. E. J. A. graaf van Bylandt, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit de betrekking van lid van hel collcgie van curatoren der hoogeschool alhier. Een gelijk eervol ontslag is. op zijn verzoek, verleend aan jhr. mr. D. F. van Alphen, uit zijne hetrekking van substiluut-oflicier bij de arrond.-rcgt- bank alhier. In de raadsvergadering van heden werd, zoo als uit de bierachter voorkomende kennisgeving van Burgemeester en Wethouders blijkt, de re kening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven der gemeente, dienst 1861overgelegd. Die rekening sluit met een batig saldo van 76967,38j Ter voorkoming evenwel van onjuiste gevolgtrekkingen, werd daarbij door den Burgemeester opgemerkt, dal van die som én reeds 9452,43 onder art.' 1 der begrooiing van 1862 is gebragtals uitmakende het batig slot der rekening over 1860, én door verschillende af- en overschrijvingen bereids is of moet worden beschikt over 45245,50, zoodat het voordeelig saldo der overgelegde rekening in der daad slechts 22269,45| bedraagt. Daar de grootste helft der leden niet was opgekomen en de raad dus niet mogt beraadslagen of besluiten, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. De reünie van de afgevaardigden der Waalsche kerken in ons vader land zal in dit jaar te Haarlem gehouden en op Donderdag 14 Augustus geopend worden. ill en schrijft ons uit Zeist: Op Maandag 21 Julij des avonds ten 10 ure werd een ingezete.n der stad Leyden, de lieqr v. B., in een bosch langs den weg naar Ter Heide door een man aangevallen, dien hij na eenige worste ling bewusteloos op den grond nederwierp, waarop een tweede kerel ver scheen. Na een lange en hevige worsteling gelukte het den aangerande ook hem meester te worden, evenwel niet dan na eenige sneden en steken met een mes ontvangen te hebben, die echter slechts de kleederen troffen en het aangezigt ligt verwondden, doch willende opstaan om te onlvluglen kreeg de aangevallene een hevigen slag op het hoofd door een vrouwsper soonwelke achter hem was komen aanloopenwaarop hij onmiddellijk, genoegzaam bewusteloos, op den grond vieldochzich spoedig herstellende, deze vrouw achterover wierp, over haar heen sprong en zich zoo snel moge lijk uil de voeten maakte. De heer v. B. is lijdende aan het hoofd ten ge volge van den bekomen slag en den daarop gevolgden val. Op den 225lcn is hiervan door den burgemeester van Zeist procesverbaal opgemaakt en aan de reglbank Ie Amersfoort gezonden, en worden alle pogingen in hel werk gesteld om de daders op te sporen. De heer minister van binnen!, zaken verlangt bekend te worden ge maakt met de namen der lot elke gemeente in deze provincie behoorende dorpen, buurtschappen, gehuchten, enz., ook voor de gemeenten thans in wijken ingedeeld, volgens de spelling bij de gemeentebesturen in gebruik. Ten einde aan dit verlangen te kunnen voldoen zijn de gemeentebesturen ver zocht, aan de commissarissen des koninss de bedoelde opgaven te doen door toezending van ecnen daartoe vastgestelden staat. Men verneemt, dat de op den 10den April dezes jaars van onbepaald verlof in activiteit opgetreden miliciens der ligting van 1860. behoorende tot de l^e, 2de en 5de regimenten dragonders, voor het bij die corpsen bestaande incompleet aan vrijwillig dienende manschappen, op den laalsten September aanst. weder in het genot van onbepaald verlof zullen worden gesteld. Naar men verneemt, zijn van de 44 adspirantcn, die aan hel examen hebben deelgenomen, 28 als kweekelingen aan 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht toegelaten. Het hevel over de instructie-compagnie voor hel wapen der artillerie, die te Schoonhoven zal gevestigd worden, is, naar men verneemt, opgedra gen aan den kapitein J. J. Coilard van hel 3e reg. vesting artillerie, De heer R. F. baron van Raders, gewezen gouverneur van Curacao, later van Suriname, en lid van de vroegere staatscommissie lot onderzoek van de quaestie der opheffing van de slavernij, heeft zich bij breed gemo tiveerd adres gewénd tot de eerste kamer der staten-generaalter zake de jongst door de tweede kamer aangenomen ontwerpen, en wel bepaaldelijk bet ontwerp litt. B.hetwelk door het amenderen der tweede kamer geheel ongelijk is geworden aan dat van litt. Awaardoor o. a. aan St. Martin ecne groote onbillijkheid wordt aangedaan." Te Dordrecht is door den algcmcenen kerkeraad der Ned. herv. ge meente, op voordrag! der predikanten, lot vasten hulpprediker bij die ge meente benoemd de heer J. Bake, candidaat tot de h. dienst. Te Zwolle zijn bij de dames-hoofdcommissie voor de verloting, ten be hoeve der slagtofFers door den brand van Enschedé, ook van 11. M. de koningin, de koningin-weduwe en prinses Anna van Saksen-Weimar kost bare voorwerpen voor de loterij ontvangen. Ingenpemde stad gingen dezer dagen twee handwerkslieden des avonds uit en bleven tot in den morgen bij elkander; toen in hoog beschonken toe stand gene wandeling makende, geraakte een der vrienden iq het water; de ander builen staat zijnde zijnen makker te redden, zette zingende zijne wandeling voort en deelde aan iemand dien hij ontmoette mede, dat die makker in hel water gevallen was en zeker al wel verdronken zijn zoude; deze, aan de dronkemanspraat gehoor gevende, begaf zich naar de aange wezenplaatsen vond daar werkeljjk iemand, die met groote krachtsinspan ning trachtte den oever te bereiken; hem daarin behulpzaam zijnde, had hij het genoegen den man op het drooge te brengen, waar hij bewusteloos nederzeeg; door medewerking eener nachtwacht slaagde men er in den ge redde wederom tot zich zeiven te brengen en werd hij meer dood dan levend naar zijne woning gebragt, Maandag II. overleed te Francker de heer m». J. Albarda CzJ* lid (let- prov. stalen van Friesland en burgemeester dier gemeente. Ofschoon voor lang in een zwakken toestand verkeerende, verliet hij tegen den middag zijne woning, om bij de keuring der paarden eener aangekondigde hard draverij tegenwoordig te zijntoen hij door cene bloedspuwing werd getrof fen, die bijna op hetzelfde oögenblik een einde aan zijn leven maakte-. Door den gemeenteraad van Deventer is tot rector van hét stedelijk gymnasium aldaar benoemd de heer dr. Vilringathans conrector aan het stedeljjk gymnasium te Gouda. - Uil Almelo .meldt men dat twee 18-jarige jongelingen in het Ovcrijs- selsche kanaal, door het omslaan van hel schuitje, waarmede zij een plei- ziertogtje deden, zijn verdronken. Een derde werd slechts met moeite gered. Zaturdag morgen is van Vlissingen vertrokken de kanonneerboot n". 44, kommandant de luit. Ier zee lstc klasse II. D. Slegt. Dat vaartuig zal een logt doen langs de rivieren Maas en Waal in hel belang van de kweekschool voor zeevaart alhier. Een gedeelte van de jongelingendie bij deze inrigting hunne opleiding ontvangen, zal den logt mede maken. In het verslag der commissie van rapporteurs, uitgebragl in de zitting der tweede kamer van 8 Julij jl.betreffende het regerings-verslag omtrent den staal der hooge, middelbare en lagere scholen over 1859/1860, komt ouder de rubriek lloogescholen" o. a. het volgende voor. »Op bladz. 9 van hel verslag wordt nog gemeld dat voor twee studenten een collcgie over het Sanskrit is gehouden. Ten onzent wordt deze studie nog veelal be schouwd als eene soort van geleerde liefhebberijnaauwlijks in onzen prak- lischen tijd moeite of belangstelling waardig. Dat in den alouden zetel der llollandsche geleerdheid zoodanig vooroordeel heerschen zou, wil de com missie geen oogenblik aannemenal getuigt ook het gering aantal van twee toehoorders niet voor opgewekten ijver. Ons zijn in de joitgsl vcrloopen weken treffende bewijzen medegedeeld, dat althans de literarische faculteit te Leiden beter begrip heeft van de vorderingen der taalstudie in onze eeuw. Het is aan hen, die de ontdekkingen der linguisliek met eenige belangstel ling gadeslaan, niet onbekend, dat op dit gebied eene hervorming heeft plaats gehad, niet minder ingrijpend dan de groote omkeering van begrip pen in de meesl.e vakken van wetenschap. Van Groot Brittannie uitgegaan, door Duitschland opgenomen en met de noeste vlijt van den Germaanschen stam bearbeid, is de studie van het Sanskrit eene mijn geworden, waaruit in de laatste jaren schatten werden opgedolven. Denkbeeldenvroeger alge meen aangenomen omtrent oorsprong, afleiding en verwantschap der taal takken ja omtrent het wezen der spraak het ontstaan van godsdienstige begrippen, mythen, volksoverleveringen, worden onophoudelijk gezift, ge- wijzigd, verlaten. Onberekenbaar is elders de invloed dier ontdekking op de kennis en beoefening zoowel der klassieke talen als van de nieuwere dia-lekten geweest. Zullen wij ook in dit opzigt voortdurend in de weten schappelijke achterhoede blijven? Het zou een onverschoonbaar verzuim zijn. De commissie roept derhalve de welwillende aandacht der regering in, i om althans aan ééne der rijks-hoogescholen een leerschool te vestigen, die de Nederlandsehe natie op de hoogte doe komen van hetgeen de beschaafde wereld in bijna alle landen van Europa boeit. Jaren lang hebben wij ver waarloosd van de begaafdheden partij te trekkendie onze landgenoot professor Hoffmann voor de beoefening der Japansche taal bezitbehoorlijk gewaardeerdzouden deze aan de Leidsche hoogeschool nieuwen luister hebben verleend, den toevloed van vreemdelingen hebben uitgelokt, gelijk in de gouden dagentoen klassieke taal- en regtsgeleerdheid van heinde en ver toehoorders derwaarts liep."

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1