Per Telegraaf. NATIONAAL TOOMELGüZËLMilAÏ VAN GELDERLAND EN OVERIJSSEL. Een der geëmployeerden van de bank, die ten nadeele van deze instelling eene som van 150,000 fr. had verduisterd, is door het hof van assises tot 10 jaren gevangenisstraf veroordeeld. ITiLIE. Het officiële blad van Turyn logenstraft de onrustbarende tijdingen omtrent Garibaldi verspreid, met betrekking tot eenige ongeoorloofde expe ditie, eene landing op de kusten van Toscane of den Pauselijken Staat, of eenige demonstralie in de straten van Napels. Al deze geruchten zijn vol gens dat blad van allen grond ontbloot. Te Civila-Vecchia zijn weder 250 gewapende lieden, meest uit Beije- renscheep gegaanten einde zich bij de reactionnairen in het Napelsche te voegen. De syndicus van Marsala heeft een berigt openbaar gemaakt aangaande het bezoek van Garibaldi in die stad op den IS)1160 Julij. Garibaldi heeft bij die gelegenheid eene rede tegen den keizer der Franschen uitgesproken, die alle vroegere in hevigheid overtreft. In de kamer van afgevaardigden is dientengevolge het ministerie geinlerpelleerd omtrent de rede door Garibaldi te Marsala gehouden. De heer Ratazzi heeft geantwoord dat de regering dienaangaande geen officieel rapport had ontvangen, maar dat de syndicus afgezet zou worden, indien hij zijnen pligt niet gedaan had. Naar men ver zekert is de syndicus werkelijk afgezet. P K CI§SE1. BERLIJN, 27 Julij. Het is thans bepaalddat de koning den lstcn Aug. e. k. naar Oslende zal vertrekkenom er gedurende drie weken de baden te gebruiken. Men gelooft dat eerst na zijn terugkeer de algemeene beraadslagingen over de militaire quaestie in het huis der afgevaardigden zullen beginnen. De bevolking dezer hoofdstad is in de laatste tijden jaarlijks met 13000 zielen vermeerderd. De heer Börsig heeft hel 25-jarig bestaan gevierd zijner fabriekwaarin thans ruim 3000 personen werkzaam zyn. De vader van den legenwoor- digen eigenaar, de heer August Börsig, stichter der fabriek, was vroeger een eenvoudig, maar bekwaam handwerksman. Verscheidene jaren geleden stierf de vader en liet aan zijn eenigen zoon een vermogen van 7 millioen thai. na. Sedert 1859 wordt jaarlijks ongeveer 250,000 centenaars gesmeed ijzer afgeleverd. RIT8LAN» Uit Petersburg wordt gemeld, dat het eindelijk aan de politie gelukt is de plaats op te sporen, waar in den laalsten tijd vele oproerige procla- matiën zjjn gedrukt. Die stukken werden te Petersburg zelf opgesteld door een student en ter drukkerjj van den generalen staf aldaar in stilte ge drukt, zoodat de meening, dal deze proclamatiën uit Engeland, Frankrijk of Duitschland afkomstig waren gebleken is onjuist te zijn. De keizer en de keizerin zijn naar de Oostzee-provinciën vertrokken. Naar men verzekert zou de regering zich niet meer op de trouw van het leger kunnen verlatenindien er eene ernstige poging tot opstand werd beproefd. Opmerkelijk is daarom hetgeen men leest in het blad van het Russische ministerie van oorlog van 18 JulijSedert lang had men bjj Russische officieren zoo bedroevende verzaking van pligt en eer niet gezien, noch eene zoo stuitende schending der beginselen waarop het bestaan van ieder leger rust. Nooit zag men er vroeger zoo snoode pogingen om den geest der soldaten te bederven en hen tot opsiand tegen den wetiigen souve- rein en de overheid te verleiden. Ja, er zijn officieren gevonden, die zich, zonder besef van hunnen pligt, zonder gevoel van eigenwaarde, tot opruijers hebben gemaakt, revolutionaire en zedelooze geschriften hebben uitgedeeld, in de Zondagsscholen de begrippen der communisten en der socialisten ge leerd en verbreid hebben. Te Dunaborg zijn op 18 Julij ruim 100 huizen afgebrand. OOST-1NRIE. BATAVIA, 12 Junij. Bij besluit van 8 Maart heeft Z. Exc. de gouverneur-generaal bepalingen vastgesteld voor de aanvragen om woeste gronden in huur te bekomen. Het Bat. Hbl. is van gevoelen, dat die bepalingen allezins geschikt zijn om den lust om woeste gronden in huur aan te vragen voor goed te doen verdwijnen. Z. Exc. de gouverneur-generaal heeft den 2de® Junij Batavia verlaten, om de residentie Samarang, Soerakarta, Djokjokarta, Kadoe en Soerabaija te bezoeken. Den 3deD is hij le Samarang aangekomenen had van daar togten in de omstreken gedaan tot bezigtiging van het spoorwegterrein en van het terrein voor een kanaal tot verbinding van de rivieren Loesi en Se- rang. Den 10den zou Z. Exc. naar Salatiga vertrekken. De berigten uit Banjermassingzoowel officiële als particuliere, wijzen een langzamen, gestadigen vooruitgang aan, en doen den strijd zich bepa len tot het zenden van patrouilles tegen enkele bendendie nog hier en daar het land onveilig maken. De bevolking komt steeds meer en meer op onze hand wat ontegenzeggelijk het grootste voordeel is. Zoodra de aan voerders zich algemeen door de bevolking zien tegengewerkt, bljjft hun niet anders over dan zich te onderwerpen of een leven van ontbering te kiezen in de moerassige woudstreken van Borneo's binnenlanden. volking van Piperi heeft zich aan dc Turken onderworpen. Omer-Pacha heeft aan de BosnischeBulgarische en Servische grenzen de Bachi-bouzouks'- nig; maar zie, in zijne laatste heldere oogcnblikken mag hij de vreugde smaken, dat de groote Richelieu, die ten zijnen aanzien zoo klein is ge weest, hem hulde bewijst! Het eene genie wordt eindelijk door het andere erkend, en zijn triomf is groot, al draagt het tooncel dier triomf ook den naam van: Bicétre! Wij danken den heer D. van Ollefen, voor de voortreffelijke wijze, waarop hij de moeijelijke rol van den wreed miskende heeft vervuld. Indrukwekkend was zijn spel, toen hij, geheel door zijn geestdrift beheerscht, den kardinaal de waarde zijner ontdekking geschetst had, en eensklaps de onverwachte en verpletterende tijding moest vernemen dat men hem voor krankzinnig hield. Niet minder lof verdient de scène tusschen den geneesheer Thomas, die hem doet opmerken, dat zijne ontdek king misschien niet, zoo als hij zeker verwachtte, lot heil maar wel tot verderf der menschheid zou gedijen. Het was dan ook geen wonder, dat hem niet alleen aan het einde van het stuktoen zjjn waanzin menigeen had doen huiverenmaar ook na afloop van een der tafereelen de eer der terugroeping te beurt viel. Eenige meerdere bedaardheid in het eerste ta fereel zouden wij hem echter aanraden. Bijzondere vermelding verdient ook het spel van den heer Hhspels als Richelieu. Hel karakter van dien stu wen en vastberaden staatsman werd voortreffelijk wedergegeven. Wij mogteu bij dezen looneelspeler eene kracht van uitdrukking en levens eene gema tigdheid en natuurlijkheid opmerkendie ons doen verwachtendat hij een schoone toekomst te gemoet gaal, wanneer hij den ingeslagen weg blijft betreden! Veel minder beviel ons de heer Beems als Bradamant; als ko miek hebben wij hem altijd gaarne gezien, maar in dit karakter was hij volstrekt niet op zijne plaats. Hij schreeuwde en ratelde onophoudelijk en toonde niet de minste zelfbeheersching. Wij gelooven dat hij zijne rol wat al le veel voor eene lachverwekkende rol gehouden heeft. Bradamant is een deugniet, een slecht sujet, die ons door zijne wonderlijke uitvallen dikwijls aan het Iagchen brengt, maar een eigenlijke komiek of hansworst is hij niet. Wanneer de heer Beems hier eens rijpelijk over wilde nadenken dan waarborgt ons zijn groot talent, dat hij in het vervolg met die rol meer bijval zal verwer ven zijne laatste scène met Worcester was veel beier. Mw. Korlaar - Sablairolles speelde de rol van Marion allerliefst. Mw. Christine Stoetz als Salomons vrouw, en de heer U. Haspels als de markies van Worcester toonden ook zeer goed voor hunne taak berekend te zijfi. De vertaling van Brachvogel's stuk mogt wel eens naauwkeurig worden herzien, opdat we geene uitdrukkingen meer vernamen als onheimelijk in plaats van onveilig enz. 29 Julij 1862. g'l'AW» - BEKIKTEA. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 31ste" Julij 1862, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1®. Voordragt tot benoeming van een lslen docent in de wiskunde aan het stedelijk gymnasium. 2®. Voordragt tot de aanstelling van eene 2dc htilponderwijzercs aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der ls,e klasse voor meisjes. 3°. Eadem aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de klasse voor meisjes. 4°. Voordragt omtrent de bekostiging van het vormend onderwijs aan de kweekelingen op de openbare lagere scholen. 5». Verzoek van M. E. Booy om ontslag als regent van het Gereformeerd Minnehuis. 6°. Adressen om afschrijving van plaatselijke directe belasting 1861van a. J. M. van Rees; b. H. J. Giezen c. D. van Leeuwen. TURYN, 28 Julij. Er heeft te Palermo eene kleine zamenscholing plaats gehad, met zekeren Pietre, een Bourbonsgezinde, aan het hoofd, diegetracht heeft eene demonstratie uit te lokken ten gunste van den heer Pallavicini. Daar echter die gezindheid geen weerklank vond bij de bevolking, zoo zijn de zaamgeschoolden op de eerste nadering eener patrouille van de nationale garde vrijwillig uiteengegaan. Garibaldi bevindt zich nog steeds te Pa lermo. De generaal Cugia is benoemd tot prefect van Palermo en zal zich onverwijld derwaarts begeven. BELGRADO, 28 Julij. De Montcnegrijnen zyn aan alle kanten geslagen en geheel en al ontmoedigd. Zy verbranden hunne eigen dorpen. De be geposteerd, om de bewegingen der bevolking gade te slaan. BERLIJN, 28 Julij. Door het huis van afgevaardigden zijn de ontwer pen tot opheffing van het bestelgeld voor brieven en betreffende de verzen ding per post van regierlijke uitspraken, volgens de voorstellen der com missie, aangenomen. Bij de beraadslaging over de begrooling is, naar aanleiding van het door de kamer genomen besluit eene openlijke mededceling gedaan omtrent den toestand der schatkist. De schatkist bevat thans 16,200,000 th. INGEZONDEN. Genie en Miskenning of de uitvinder van het stoomvermogen. Hijdie de schoone en verheven roeping van het tooneel eenigermate beseft, en iets meer verlangt dan lachverwekkende ongerijmdheden of schit terende decoraties en costumes. smaakt een waar genot, wanneer hij stukken ziet opvoeren als dat, waarmede de directie van bovengenoemd loo- neelgezelschap ons gisteren avond begunstigde. Niet dat wij dit drama geheel vrij achten van die gebrekenwelke men schier bij alle voortbreng selen der moderne dramatiek opmerkt, maar toch hadden wij sinds lang geene voorstelling bijgewoonddie zulk een gunstigen indruk op ons maakte, als deze. Al konden wjj bij de beoordeeling van dit stuk, ook ten opzigteder conceptie en karakterschildering, niet op onmiskenbare schoon heden wijzendan zou reeds de keuze van onderwerp onze sympathie moe ten verwerven. De Duitsche natuurkundige Salomon de Caus, de ontdekker van die kracht welke in latere jaren de wereld zou hervormen, wordt hier voorgesteld als slagtoffer van de onwetendheid en onverschilligheid zijner lijdgenooten. Tot loon van zijn arbeid geeft men hem het krankzinnigenge sticht Bicétre lot verblijf; daar nog vertrapten bedrogen, van zijn dier baar geheim beroofd, wordt de ongelukkige eindelijk werkelijk krankzin-

Leydse Courant | 1862 | | pagina 3