pifen den leden vrije overlogt naar Londen was aangeboden om dc tentoon- stelling te bezoeken. De eerste bijeenkomst werd bijgewoond door den minister van binnen), zaken, die, namens Z. M. den koning, aan den president kennis gaf van zijne benoeming tot ridder der orde van de Eikenkroonen hem daarvan dc insigniën en het diploma overhandigde. Donderdag II. had aan den Helder, bij hel schijfschieten der mariniers, het volgende ongeluk plaats. Een der manschappendie gelast was om ge durende het schieten zich ter zijde van de schijf, achter eene hoogte, op te houden, kwam te spoedig uit zijne schuilplaats te voorschijn, terwijl op hetzelfde oogenblik een schot gelost werd; de kogel, op den ijzeren rand der schijf afstuitende, doorboorde de politiemuts van den marinier en ver wondde hem tever.s op de borst op twee plaatsen; daar de buks slechts met een kogel was geladen, moet men onderstellen dat die op de schijf aan stukken is gesprongen, zonder dat is eene dubbele verwonding onbegrijpelijk. Hij geneeskundig onderzoek zijn de wonden niet als gevaarlijk beschouwd. Door den consul van Zweden en Noorwegen te Amsterdam is op nieuw ter beschikking gesteld van den burgemeester van Ameland, voor de achtergelaten betrekkingen der vijf zeeliedendie bij de poging lot redding der schepelingen van het aldaar ten vorigen jare gestrande Noordsche bark schip Dieppe Paket hun graf in de golven hebben gevonden, de som van ƒ331.90, op nieuw door de Drammer Zeemansvereeniging overgemaakt, liet voor die betrekkingen uil Noorwegen ontvangene beloopt daardoor thans de aanzienlijke som van ƒ2160.81. Door den minister van binnen), zaken is lol rector van het gymnasium te Enkhuizen benoemd dr. A. Romeyn, thans conrector te Middelburg. Op den 19den dezer had te Monnikendam een treurig voorval plaats. Ter wijl de persoon van II. ïdooy bij zijn vader werkzaam was met op eene stelling hooi op te steken, op eene klamp, kantelde de stelling, met dat ongeluk kig gevolg dal hij in zijn eigen hooivork viel en twee personen moeite had den de vork uit het ligchaam te trekken. De ongelukkige is den volgenden avond ten 8 ure, na veel lijdens, overleden. Hij laat eene zwangere we duwe en vier kinderen na. Naar men verneemt zullen in het laatst der volgende maand voor de arr.-regtbank te Kampen teregt staan G. W.Kormelink en zijne huisvrouw P.M. Middeling, beklaagd van in de eerste helft dezes jaars hun zoontje Hein wederregtelijk te hebben opgesloten, zoo mede dat zoontje te hebben mishan deld op eene gruwelijke wijze, die de grenzen der ouderlijke tucht verre overschrijdt, en de tweede beklaagde bovendien nog, dat zij haar dochtertje, een meisje van 8 jaren, dat voor eenigen igd in het water gesprongen is, ten einde zich zelve, uit vrees voor haar, van het leven te berooven, niet daaruit getogenmaar integendeel met het hoofd onder het water geduwd heeft. Onlangs werd door de zorg van de justitie het mishandelde zoontje naar elders vervoerd, ten einde op eene meer menscheljjke wijze te worden opgevoed dan bij zijne ouders plaats had, en reeds voorlang is het meisje door liefderijke inwoners der stad elders in den kost besteed. Ter vervulling der vacature van rector aan hel stedelijk gymnasium te Deventer zijn aan den raad dier gemeente aanbevolen de heeren dr. A. J. Vitringa, te Gouda, en dr. J. C. van Deventer, te Dordrecht. Men meldt uit Woudsend: d8. J. J. Knap, thans andermaal predikant bij de lierv. gemeente alhier, heeft zeker meer beroepingen op zich ver- cenigddan ooit ecnig predikant. Hij heeft niet minder dan 107 beroepin gen ontvangen, waarvan hij er 12 heeft aangenomen. Den 4den en 5ic° September aanst. zullennaar men verneemtbij de kon. militaire akademie te Dreda in dienst gesteld worden 91 kadets en wel voor de navolgende wapens voor het leger hier te lande: 35 voor de infan terie, 10 voor de artillerie, G voor de genie en 3 voor de kavallerie. Voor het leger in Oost-lndië 25 voor de infanterie, 8 voor de artillerie, 2 voor de kavallerie en 2 voor de genie. De in het hertogdom Limburg plaats gehad hebbende collecte, ten voordeele van de noodlijdenden door den brand van Enschedé, heeft de som van 11,964.04 opgebragt. 's GRAVEN H AGE, 29 Julij. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon, den luit. ter zee 2dc kl.Norman Mac Leod, die- tijdelijk het stoomschip de Linge gecommandeerd heeft. Door Z. M. is mr. VV. A. A. J. baron Scbimmelpenuinck van der Oije eervol ontslagen als commies van staal bij het dep. van buitenl. zaken cn benoemd tot commies bij gezegd departement. Men verneemt dat liet verblijf van Z. K. II. de prins van Oranje te Londen met eene weck is verlengd. De minister van fmantiën zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De minister van justitie heeft bepaald, dat de Israëlitische constitue rende vergadering, bij de ministeriële circulaire van 24 Mei jl. n°. 1 om schreven, zal te zamen komen op Dingsdag den 2deu September 1862, te 's Gravenhage. De wel-eerw. heer H. Opdenkamp, pastoor van de S'. Anthoniuskerk aan den Hoschkant alhier, is te Brussel overleden. Heden is zijn stoffelijk overschot herwaarts overgebragl en morgen zal de pieglige begrafenis plaats hebben. Zondag avond ten half tien ure is door het orchest op het groot ste delijk badhuis te Scheveningenonder de leiding van den heer Botgorschek, eene serenade met fakkellicht aan de badgasten gebragt. De eerste kamer heeft gisteren hare werkzaamheden hervat. De heer Viruly, nieuw benoemd lid in de plaats van den heer Loopuyt, heeft zijne geloofsbrieven ingezonden, die tot onderzoek in handen eener commissie z(jn gesteld. Van de tweede kamer zijn de laatstelijk door haar aangenomen wetsontwerpen ontvangen. De kamer heeft hare afdeelingen hernieuwd, waarna de leden zich naar de sectiën hebben begeven tot de benoeming van voorzitters en onder-voorzitters. De afdeelingen hebben heden een begin ge maakt met het onderzoek van verschilleude wets ontwerpen. Bi.lTE:VLA.\IlStiHE BEfllf.TEV ENGELAND. LONDEN27 Julij. 11. M. de koningin is voornemens binnen kort eene reis naar Duitsch- Iand te ondernemen. Dc minister van buiten), zaken, graaf Russell, zal H. M. vergezellen. Het parlement zal waarschijnlijk den 6deD of 8slen van de volgende maand gesloten worden. De voordragt der regering, ten einde het onderhoud van de gebrek- lijdende arbeiders der katoenfabrieken te-verzekerenis in hel lagerhuis ten tweeden male gelezen enzooveel het beginsel en de strekking aangaat zonder ernstigen tegenstand goedgekeurd. De regering heeft van onzen consul te Malaga mededeeling ontvangen van een gruwelijk feitnabij de Spaansche kust gepleegd. Terwijl de Amerikaansche bark Reindeer, Woensdag 9 Julij jl.met eene lading zout haar reis van Cette naar New-York voortzette, hebben twee Spaansche matrozen, die tol de bemanning behoorden, den stuurman, den timmerman den kok en een anderen zeeman, overrompeld en vermoord. Zy bragten vervolgens den kapiteinden eersten stuurman en twee anderen zware won den toe, maakten zich meester van 400 doll, in specie, benevens een horo- logie en ontvlugtten, na het schip in brand te hebben gestoken, in een der booten. De noodvlag van het schip werd gelukkig spoedig daarna door een Amerikaansch en een Engelsch schip opgemerkt, die oogenblikkelijk ter hulp snelden. De kapitein en de nog overgebleven bemanning van de Reindeer werden op het Amerikaansche schip overgebragl, doch het mogt aan de be manning van de beide ter hulp gesnelde schepen niet gelukken het vuur te blusschen van het brandende schip, dat binnen weinige uren een prooi der vlammen werd. De autoriteiten te Malaga zijn ijverig in de weer om de misdadigers op te sporen. Twee der slagtoffers zijn Britsche onderdanen. In de lucifer-fabriek der hh. Letchford en Comp. heeft gisteren eene tweede ontploffing plaats gegrepen, waardoor twee arbeiders een eind wegs ver geslingerd en gekwetst werden. Men gelooft, dat onder den bouwval der fabriek nog eene massa donderpoeder verborgen lag, die bij de opruiming ontvlamde. Door de hh. Rudall en Carle werd op de tentoonstelling een gouden fluit ingezonden, die door de jury der muziekale afdeeling zoo voortreffelijk geoordeeld werd, dat zij besloot dit instrument als den standaard te beschou wen, waarnaar de verdiensten van elke andere fluit zou worden gemeten. Aan verschillende fluiten werden medailles toegekend, maar aan de gouden fluit zelfs niet eene loffelijke vermelding. De jury had ilien standaard ge heel vergeten. Naar men verneemt zal er eene vergadering worden belegd om dit onregt te herstellen. De berigten uit Indië melden het verongelukken van het koopvaardij schip James Pilkington. Dit vaartuig was van Liverpool naar Indië bestemd en had met de lading eene waarde van 100,000 De bemanning is gered. Ook is het berigt ontvangen dat het schip Dundrearyhetwelk op den 14ien dezer van Southampton naar Gibraltar was vertrokken, den volgenden dag in een opgekomen storm zulk een gevaarlijk lek bekwamdat het kort daarna in de diepte verdween, met 18 der opvarenden; aan 8 anderen ge lukte het, het zinkende vaartuig in eene boot te ontvlugten. FRANKRIJK. PARIJS, 24 July. De Moniteur bevat een keiz. besluit, houdende opheffing van het dag blad l'Orléanais. Als beweegreden tot dit besluit wordt gemelddat genoemd dagblad herhaaldelijk den toestand der nijverheid in Loirel had afgeschilderd als beklagenswaardigen beweerd dat de werklieden geen arbeid konden vinden, niettegenstaande de tegenovergestelde verklaring van de fabriekan ten aldaar. Over Havana zijn berigten ontvangen uit Mexico. Daaruit blijkt, dat de Mexicaansche troepen inderdaad voornemens waren den 14den Junij een aanval te doen op de positie der Franschen; een corps van 2000 man werd daartoe afgezonden. Doch de generaal de Lorencez, hiervan onderrigt, kvvam hen voor en zond 500 Zouaven op het corps af. Deze bereikten het plateau, waar de Mexicanen gelegerd waren, overvielen den vijand in zjjn slaap en joegen hem op de vlugt. Den volgenden dag vielen de Mexi canenonder generaal Ortega, de Franschen aan, doch met een ongunstig gevolg, daar zij zich genoopt zagen terug te trekken, na 400 man aan dooden verloren te hebben. De omstandigheid, dat de Franschen in het bezit waren van Cerro de Borrego, zijnde eene sterke positie, heeft veel tot het verlies der Mexicanen bijgedragen. De voor ons leger-corps in Mexico bestemde versterkingen bestaan uit 19470 man; daarvan zijn den 6den Julij reeds 2120 man uit Algerie ver trokken, terwijl thans te Cherbourg 10170 man, en tc Tonlon 7180 man worden ingescheept. Volgens den Constitutionnel zullen ook eerstdaags 600 man over Suez naar China worden gezonden. Naar men verneemt, is de keizer van Annam voornemens een buiten gewoon gezantschap naar Frankrijk te zenden, en zijn eigen broeder aan het hoofd van dit gezantschap te stellen. Het zal reeds in het laatst van Augustus Hue verlaten, wanneer de ratificatiën van het verdrag uitgewisseld zullen zijn. In katholieke kringen alhier wordt verzekerd, dat de Ilaliaanschebis schoppen besloten hebben jaarlijks een deel van hun ambtelijk inkomen aan den H. Stoel af te staan en te Rome kennis van dat besluit hebben gege ven. Men vleide zich met de hoopdat dit voorbeeld door de bisschoppen van de andere katholieke natiën zou worden nagevolgd. Onder de verschillende candidaten, ter vervulling van de plaats door het overlijden van den heer Pasquier in de akademie opengevallen, worden genoemd: de keizer en de heer Prondhon.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2