LEYDSCHE COURANT. 1802. WOENSDAG 30 JULIJ. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die pan Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN29 Jnlij. Door de vereenigde vergadering van Rijnland is op lieden uit het vroeger door ons medegedeeld tweetal lot secretaris van dat hoogheemraadschap hij meerderheid van stemmen verkozen de heer \V. G. de Bruyn Kops, thans Commies aan het provinciaal bureau van Noordholland. Op de paardenmarkt, gisteren te Voorschoten gehouden, waren om streeks 750 paarden aangevoerd. De meeste waren van goede hoedanigheidi doch de handel was vrij traag, ook voor buitenlandsche rekening, en er werden geCne prijzen van belang besteed. De markt, door schoon weder j begunstigd, werd door eene groote menigte bezocht. Sedert otizc laatste médedeeling is het munt- en penningkabinet onzer hoogeschool ónder anderen vermeerderd met een bronzen exemplaar der medaille, geslagen hij gelegenheid der onthulling van het standbeeld van A. Schedfer (c Dordrecht op den 89,cn Mei 1862; met dito van de koninklijke prjjsmedaille voor zich verdienstelijk gemaakt hebbende geneeskundigenmet dito der akndemie van beeldende kunsten en technische wetenschappen te Rotterdam; met dito (prijs van mr. P. v. d. Santheuvcl van Driel, overl. te Dordrecht 20 Aug. 1799) van het in 1774 te Dordrecht opgerigie genoot schap Pictura; alle drie door den heer D. van der Keilen, graveur aan 's rijks muntverder met dito van de aanmoedigings-medaille llulde aan de kunst, van wege de stad Amsterdam geschonken wordende, door M. C. de Vries Jr.met dito der medaille, dragende het opschrift Gemeente Rotterdam en voorzien met het wapen dier stad met eene bronzen dito op hel eerste halve eeuwfeest der hoogeschool te Christiania Voorzijde: de Noorweegsche leeuw (zinnebeeld der bevolking van dal land) wordt door een Plirygiër uit eene Schaal gedrenkt. Omschrift: UAUSTC OlYMPICO VALENTlOR. Op de keerzijde leest men in eei) olijfkrans, voorzien van bloemen en vruchten ACADEMIAÉ SE6IA8 HORV, ERlÖEfttCÏAAAE SACRA SEIIISECUIARIA 1). II SEPTBR. MDCCCLXI. Eindelijk met een vergulden draagpenning met oog, gediend hebbende bij gelegenheid der krooning op den 18dcn October 1801 van den Pruissischen koning Willem I en diens gemalin, wier beeldtenissen op de voorzjjde ge vonden worden. Op de keerzijde ziet men de 8 wapenschilden dey groote afdeclingcn van den Pruissischen staat, omringende hel koninklijke wapen, waarvoor de gekruiste schepter en zwaard liggen. Van den heer med. doctor S. A. van der Chijs ontving het kabinet eenige kleine op zijne reis door een deel van Duitschland Italië en Zwitserland voor hetzelve verzamelde zilveren, bronzen en koperen munten, waaronder eenige der allerlaatst geslagene voor OostenrijkHongarije en het Lorobar- disch-Venetiaanscli koningrijk. Onder deze laatste zijn er koperen met het opschriftt Moneta spiciola pel R. Lomb. Veneto 1862. Terwijl de halven dezer muntsoort 5/10 als teeken der helft dragen. De haat, zelfs der Venetiaansche straatjongens, tegen het Oostcnrjjksche geld met Duitsche opschriften is zoo groot, dal zjj het niet verkiezen aanlenemen. Van mejufvrouw Bleeker alhier eenige Hindostanschebeneveus eene En- gelsche en eene Fransche munt. Van den graaf E. J. A. van Bijlandt, curator der hoogeschool en lid van den raad van state, een zilveren exemplaar van de ter nagedachtenis van Blaise Pascal door den beroemden Dassier vervaardigde medaille (eene uit de serie der door gemelden graveur ter eere van Frankrijk's groote mannen gesnedene medailles). landelijk van den heer II. C. A. Steur te Maassluis eenige zilveren, bron zen en koperen munten van verschillende landen. De inspecteur van de geneeskundige dienst der Iandmagt heeft alle genees- en heelkundigen, Nederlanders van geboorte, die genegen zijn om zich als officier van gezondheid der 3dc kl. voor de mil. geneeskundige dienst der Iandmagt in de Wesl-Indiën voor den tijd van tien achtereenvolgende jaren te verbinden, verwittigd, datzij zich vóór den l8"™ September a. s. bij verzoekschrift bij hem behooren aan te melden. Op de tentoonstelling te Londen trekt het schrijfwerktuig van Peters zeer de algemeene aandacht. Met dit werktuig worden de woorden: «Mat thew MarshallBank of England" geschreven in een vierkantje welks zijde een half millioenste deel van eene Engelsche duim bedraagtde geheele bjj- belzoo bcrigt men, zoude kunnen geschreven worden binnen eene ruimte van 21 vierkante lijnen. De woorden, die door hel werktuig in mikrosko- pische kleinheid worden wedergegevenworden door eene stift of een pen seel op een blad papier geschreven. Met deze penseel staat door eene reeks van raderen en hefboomen een ander uiterst klein penseeltje of stiftje in verbinding. Beide bewegen zich gelijktijdig en gelijkmatig; de letters komer. volkomen overeen, wat vorm aangaat, doch verschillen alleen in grootte. Zijn bijv. de letters, door het eerste penseel geschreven, duim groot, dan bedragen die van het tweede slechts een viermiilioenste deel van een duim. Het stiftje, dat deze mikroskopische letters schrijft, is zelf zoo klein, dat hel slechts bij sterke vergrooting kan gezien worden. Het werktuig is be stemd om de Engelsche bankbiljetten met een voor het ongewapend oog ge heel onzigtbaar schrift te voorzien, en moet dus dienen om het namaken te verhinderen, of beter gezegd om de beambten in staat te stellen door een eenvoudig mikroskopisch onderzoek zich van de echtheid van een bankbiljet te overtuigen. (Ned. Speet.) Door de internationale telegraaf-maatschappij zijn voor eenige jaren tusschen Scheveningen en ürfordness vier e'éndraads telegraafkabels gelegd. Daar deze kabels door de netten en ankers der visschers herhaaldelijk be schadigd werden, is in 1858 door genoemde maatschappij tusschen Zandvoort en Dunwich een zeer zware, sterke kabel met vier draden gelégd, die be stand is tegen deze aanvallen der visschers. Wegens het groot aantal tele grammen, dal door dezen kabel gewisseld wordt, en daar ée'n der dra den in dezen kabel en drie der vier Scheveningsche kabels beschadigd zijn heeft de internationale telegraaf-maatschappij besloten, tusschen Zandvoort en Dunwich nog een telegraafkabel met vier draden te leggen; eerstdaags zal het eerste gedeelte van dezen kabel gelegd worden. Waarschijnlijk zal men van Engeland uit beginnen en van daar naar de Nederlandsche kust stevenen. Men is voornemens den kabel in twee gedeelten te leggen; als de eene helft gelegd is, zal men op het eind eene boei steken, eenige dagen later bier naar toe varen met de andere helft van den kabel, deze twee helften verbinden en vervolgens naar de Nederlandsche kust koers zetten. Men legt den kabel in twee gedeelten, omdat hij anders zoo zwaar is, dat men slechts weinig schepen heeft, die hem laden kunnen. De kabel is namelijk ongeveer 140 Engelsche mijlen lang cn weegt 10 ton per mijl. Aan de kust zal voor meerdere zekerheid een buitengewoon sterke kabel worden gelegd. Wanneer men in aanmerking neemt, dal de gezamenllijke kosten van zulk een kabel ƒ6 a 700 000 bedragen, dan zal men moeten toestem men, dat de internationale telegraaf-maatschappij geene kosten ontziet, om eene buitengewoon goede telegrafische gemeenschap tusschen Engeland en Nederland tol stand te brengen. In den nacht van Zondag op Maandag II. heeft er te Delft eene vecht partij plaats gehad tusschen eenige jonge lieden en drie of vier Haiioversche grasmaaijers, die eenigen tijd te voren gezamenlijk eene herberg, even bui ten de Haagpoort gelegen, verlaten hadden. Een der bovenlanders, een jongmensch van 23 jarenwerd door de burger-jongelieden zoodanig met messteken en sneden gewond, dat er ernstige vrees voor het behoud van zijn leven bestaat. Zaturdag 11. is te Rotterdam de wedstrijd van de kon, Nederl. jagtclub gehouden. De prijzen en premiën werden behaald door de vereenigingen de Hoop, Cloanthus en de Maas, van Amsterdam, door leerlingen van de K. N. Y. C. en van Dordrecht en door eenige particulieren, als: van Zanten en van Vliet, te Kralingen; Kok, te Krimpen; Bijkerk en Bczemer, te Zwijndrecht; de Boer, te Rotterdam; Struik en Kemp, te Rotterdam, Struik, te Rotterdam; Roelofs en Winkelman, te Schiedam; voor pleizier- vaariuigen: Kistemaker en StefTelaar, te Amsterdam; Maas, te Antwerpen Ilobokcii, te Rotterdam; Scheller, Ie Amsterdam, en Breuning, te Leyden; Herfst, te Rotterdam; Vlierboom, te Rotterdam; voor visschers-vaartuigen J. D. en P. de Waard, van Marken, voor beurtschepen: Broeve, te Gouda; Stam, te Amsterdam, en Ouweneel, te Streefkerk; Zanger, te Kapelle, en Buis, te Gouda. Eergisteren zijn de vertegenwoordigers der verschillende spoorweg maatschappijen uit Duitschland te Amsterdam aangekomenlot hel houden van een spoorweg-congres. Velen der ingezetenen aldaar hebben gastvrij hunne woningen tot hun verblijf opengesteld, waarvan erkentelijk gebruik wordt gemaakt. Reeds des avonds van dien dag waren de congres-leden in grooten getale in het Park aanwezig, tot bijwoning van het groote concert onder de leiding van den heer StumpfT. Na gisteren morgen het ontbijt in Natura Artis Magistra te hebben gebruiktwerd in het locaal der Verec- niging voor volksvlijt de eerste vergadering gehoudenen ten 4 ure verce- nigden de leden zich aan een diner in Frascati. Heden zijn de werkzaam heden voortgezet. Morgen zullen de congresleden 's Gravcnhage en Scheve ningen bezoekenbij welke gelegenheid de muziek van het reg. grenadiers cn jagers zich op het badhuis zal doen hooien. De voorzitter van bet con gres heeft o. a. medegedeeld, dat door twee Engelsche stoombootmaalschap-

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1