LEI IISC11IE De Courant wordt MaandagH'oensdag cn Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. WOENSDAG 23 JULIJ. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N°. 11 blad 13) der Handelingen van den Gemeenteraad. BiNNKNLANDSCHK HKHWTKiV I LETDEN 22 Julij. Ter verkiezing van een lid der provinciale siatén van Zuidholland hebben 358 kiesgeregligden stembriefjes ingeleverd. Het concert, door het muziekgezelschap Vermaak door Toonkunst al hier op den 18dcn Juni) jl. ten behoeve der noodlijdenden door den brand te Enschedé gegeven, heeft, na aftrék der onvermijdelijke onkosten, opgebragt ƒ40.45, welke som heden aan den burgemeester is ter hand gesteld. Zaturdag avond II. had alhier een treurig ongeluk plaats. Bij gelegen heid dat men bij den hoefsmid Gestman, aan de Ilijnsburgsche poort, bezig was met het beslaan van een paard, dat slechts met groote moeite kon ge schieden, ontving P. Boons, die daarbij hulp bood, een slag van het paard, waardoor hij zoodanig aan het hoofd gekwetst werd, dat men voor het be houd van zijn leven moest vreezen. Wij vernemen heden dat de toestand van den lijder niet verslimmerd is. lieden nacht is in den singel nabij de Hijnsburgsche poort zekere L. wolkammer van beroep, verdronken. Het chemisch, pharmacetitisch botanisch gezelschap Concordia alhier verzoekt in een aan de tweede kamer der staten-gcncraal ingediend adres, dat in de geneeskundige wetten het beginsel worde opgenomen, dat het aantal apothekers voor het vervolg worde beperkt, zoodat het daardoor worde gebragt cn tnoge blijven in natuurlijke verhouding tol het cijfer cn de behoeften der bevolking. Een groot aantal praclisercnde geneesheeren te Botterdam hebben zich lot de tweede kamer gewend met een verzoek betredende de aan de kamer aangebodene ontwerpen van wet tot regeling der geneeskundige aangeiegen- he.icn. Zij verzoeken dat art. 3 afgesiemd, en dat art. 10 en 17 van hel ontwerp van wettot regeling der voorwaarden lot verkrijging van de be voegdheid van geneeskundige enz verworpen worde. Bij kon. besluit van den 5dcn dezer is de prov. Zuidholland met in gang van 1 Aug. aansl. verdeeld in elf schooldistricten. Het 3dc school district is aldus zamengesteldHillegom, Katwijk, LeydcnLeyderdorp, Lissc. Noordwijk, Noordwijkerhout, Oegstgeesl, Rijnsburg, Sasscnheim, Valkenburg, Voorhout. Voorscholen, Warmond, Soeterwoude. Het vierde aldus: AarlanderveenAlkemade, Alphen, Barwoutswaarder, Benthuizen, Bodegraven, Boskoop, IIazerswonde, Koudekerk, LangeruigeweideNieuw koop, Nieuwveen, Oudshoorn, Reeuwijk, Rietveld, RijnsaterwoudeTer Aar, VVaarder, Woerden, Woubrugge, Zevenhoven, Zwammerdam. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de zes eerste maanden van 1802, waaruit blijkt, dat die bedra gen heelt f 28,407,714 01 j-, zijnde 427,095.89 meer dan in 1861. Uit Nieuwveen meldt men aan de /V. R. C. Allcrwege heeft de neer- slagtigheidveroorzaakt door de onafgebrokene regens dezer maandplaats gemaakt voor eene vrolijke opgewondenheid der landliedennu het schoone en voortreffelijke weder den arbeid hunner handen begunstigt. De hooi-oogst is bijna geheel afgeloopen en de hoedanigheid is veel beter dan men zich had durven voorstellen, hetgeen ongetwijfeld wel zijn grond heeft gehad in de met den regen gepaard gaande koelte. Reeds heeft men met het roggemaaijen een aanvang gemaakt, alsmede met hel dorschen van het koolzaad, dal vrij goed van kleur schjjnt te zijn; maar bij al het gunstige over den geheelen oogst moet inzonderheid vermeld worden de blijde hoop die men koesteren kan over hel welslagen der aardappelteelt; de knollen zijn, nu de bloeitijd der plant nog naauwelijks ingetreden is, reeds veel meer ontwikkeld dan ten vorigen jare bij het rooijenen van de bekende ziekte heeft men hier tot nog toe zelfs geen spoor ontdekt, terwijl de ziekte zich anders omtrent dezen tijd vrij sterk ontwikkeld had. De teelt der zoogenaamde Jannen" voldoet aanvankelijk wel, ofschoon het loof veel fijner is en daardoor de akkers minder gevuld zijn. Aangaande den stand van de haver, tarwe, gerst, bootten enz. kunnen wij voor als nog weinig anders zeggen dan dat ook deze gewassen zeer veel beloven. Te Rotterdam is Zondag een huisgezin, bestaande uit man, vrouw, moeder en 3 kinderen, na het gebruiken van een maaltijd van aardappelen, komkommers en haring, in zulk cene male ongesteld geworden, dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Een geneesheer begaf zich onmid dellijk derwaarts en onderzocht de gebruikte spijzenwaarvan het gevolg was dat in geene daarvan eenige schadelijke bestanddeelen konden worden ontdekt, doch waarschijnlijk het gebruik der komkommers deze verschijnse len had te weeg gebragt, naardien een van hel gezin deze niet gebruikt had en ook de eenige was die zich niet ongesteld gevoelde. Doelmatige middelen werden in het werk gesteld en verdere schadelijke gevolgen zijn geweerd. Omtrent een 16-jarig meisje J. R., te Zwolle in hechtenis wegens diefstal in dienstbaarheid en diefstal van een gesloten kistje met geldbij nacht gepleegd in het bewoonde huis van A. van Gelder te Kampenver neemt men de volgende bijzonderheden: Den laatslvermelden diefstal heeft zjj hoofdzakelijk gepleegd, ten einde hare begeerte te kunnen voldoen om Amsterdam te zien, welke begeerte bij haar moet zijn opgewekt door het lezen van romans. Zij heeft zich dan ook, na den buit te hebben bemag- ligd, terstond naar Zwolle begeven en is van daar naar Amsterdam ver trokken, beeft vervolgens Montfoort bezocht, waar zij vroeger wegens dief stal één jaar in het verbeterhuis had doorgebragt, en, naar Amsterdam teruggekeerd zijnde, heeft zij die plaats op haar gemak bezigiigd lot dat het geld op was, als wanneer zij door middel van een armenbriefje melden beurtschipper kosteloos naar Zwartsluis is gevaren en van daar te voet naar Assen gelrokken, waar zij door de politie werd aangehouden. In het ambt Weener (Hannover) heeft de bliksem Donderdag jl. twee zoons van den landbouwer Scholte, die van het hooijen huiswaarts keer den, zoodanig getroffen, dat een op de plaats dood bleef en de andere, in wien men nog eenig leven bespeurde, nog dicnzelfden middag aan de ge volgen is overleden. 's GRAVENHAGE, 22 Julij. Tol voorzitter van de algemecne vergadering van deelhebbers der te Amsterdam gevestigde West-Ind. maatschappij is benoemd mr. J. Messchert van Vollenhoven, burgemeester van Amsterdam. Door Z. M. zijn benoemd tot surnumerairs der registratie en domeinen de lib.: J. P. Sprenger van Eykte Zwolle; J. L.van der Mark, te Utrecht; J. J. de Lange, te Assen; B. C. van Berkel, te Rotterdam; C. T. E. 11. Lannoy, te 's Gravenhage; L. Beijerinck, te Nijmegen; L. Hummel, Ie MeppelII. van Goudoever, te Amsterdam. De heer inr. C. H. Immerzeel, referendaris, hoofd der afdeeling accijn- sen bij het dep. van finanlien, is benoemd lot administrateur van finantiön in de kolonie Suriname. Z. M. heeft goedgevondeningevolge zijn verzoek op pensioen te stel len den majoor hij het corps mariniers F. C. R. baron Quarles de Quarles, onder toekenning van den rang van luit.-kolonelen te benoemen: tol offi cieren van gezondheid der 3de kl. bij de zeemagt de kweekelingen bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen G. L. Aalbertsberg, J. F. Mani- kus, C. J A. de Groot, H. Moermans en M. C. Pannevis, en tot 2dt luilt. bij hel corps mariniers de kadets bij hetzelve J. L. Cadet, J. tl. van Wcly en T. Hansen; voorts den officier van gezondheid 3de kl. C. Gutteling, van het 7dc reg. infanterie, te detacheren bij de landmagt in West-Indië. Z. M. heeft aan mr. A. G. J. baron Taets van Amerongen, ma- jooi'-kommandant der dienstdoende schutterij te Utrecht, vergunning ver leend, om de hem door het corps officieren van die schuitery ten geschenke aangeboden ccrcsabel te mogen dragen. Men verneemt dat Z. M. de keizer der Franschen benoemd heeft tot groot-officier-van hel Legioen van Eer, den opperstalmeester van Z. M. den koning den heer J. D. C. baron van Heeckeren var. Wassenaer Tvvickel. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den brand te Enschedé ontvangen: ƒ100, van den heer Brinckman, Ned. consul te Danlzig; ƒ17.50, van den heer Max Mayer te Keulen. De commissie van enquête omtrent den toestand der marine heeft gis teren eene zitting gehouden en den schout-bij-nacht Vogelpoot gehoord. Hiermede is de enquête afgeloopen en wordt eerlang het verslag der com missie te gemoet gezien. Heden heeft het prov. gereglshof uitspraak gedaan in de zaak van 1°. H. C. Mol, beschuldigd van op 16 Sept. 1861 zijr.e woning te Werken dam moedwillig te hebben doen afbranden, en waardoor hel te voorzien was dat menschenlevens in gevaar konden worden gebragt, en 2". J. Mol, beschuldigd van mcdepligtigheid aan die misdaad. De behandeling dezer zaak had plaats gehad krachtens verwijzing door den Imogen raad, die bij arrest van 22 April vernietigde het arrest van het prov. gereglshof in Noord brabant van 30 Jan. jl.waarbij de eerste beschuldigde was veroordeeld tot de straffe des doods en de tweede was vrijgesproken. Het prov. gereglshof van Zuidholland heeft heden eene gelijke uitspraak gedaan. BUITENLANDSCÜE BER1GTEN. BJEEwGIE BRUSSEL, 21 Julij. Op den 21sten September en volgende dagen zal te Brussel de eerste inter nationale vergadering plaats hebben van de Internationale associatie ter bevordering van de sociale wetenschappen." Naar men uit goede bron ver neemt zullen er dit jaar geene September feesten plaats hebben, zoodal aan

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1