gende bijzonderheid medegedeeld: Ter gelegenheid van den 65stc» verjaardag van den onderwijzer J. Kunst te Vriesenveen, die meer dan 40 jaren daar werkzaam was, wordt vermeld: «Onder de verschillende geschenken mag als eene bijzonderheid vermeld worden een prachiig, met goud gemonteerd album, met de portretten van 32 oud-leerlingen, thans te Petersburg woon achtig. üe oudste zoon van den jubilaris, op den jaardag uit Petersburg aankomende, was met de aanbieding van dit geschenk belast." Een blijk, dat de oude betrekkingen lusschen Rusland en Twenthe nog lang niet afge broken zijn. Men herinnert zich, dat in 1813 de kozakken verbazend vreemd opkeken en zoete broodjes bakten, toen zij door de boeren in Almelo en Vriesenveen op zijn Russisch ferm toegesproken en op hun plaats gezet werden. Door den minister van binnenl. zaken is aan dr. Kern op zijn verzoek eervol ontslag verleend als professor voor het Grieksch aan het kon. athe naeum te Maastricht, en is in zijne plaats benoemd dr. van Eyken, tol dusverre leeraar der vijfde klasse bij de eerste afdeeling van het athenaeum. 's GRAVED HAGE, 17 Juljj. Door Z. M. is benoemd lot rector magnificus aan de hoogeschool te Groningen voor hel akademiejaar 18G2—1863 de buitengewone hoogleeraar E. J. Diest Lorgion. Tot burgemeester der gemeente Breda is benoemd de heer mr. A. Kerstens. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen enz.: te I'rinsenhage, de heer L. van de Kasteele, thans te Houten, en te Am- merzoden de heer II. B. II. Malingré, thans te Oosterhesselenen, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van surnumerair bij het vak der posterijen aan den heer C. J. Tengbergen. L. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij den generalen staf, tot luit.-kolonel den majoor jhr. J. F. A. van Panhuysvan dien staf; bjj het wapen der artillerie, tot 2den luit. bij het l5te reg. vesting-artillerie den kadet F. E. A. baron van litersum, van de kon. militaire akademie; bjj hel personeel van de geneeskundige dienst der landmagl, tot lsta° officier van gezondheid lste kl. den lslcn officier van gez. 2de kl. G. A. F. Quarin Willemier, van gemeld personeel, leeraar en tevens belast met de leiding van het gansche onderwijs bij 's Rijks kweekschool voor militaire genees kundigen; lot l51" officier van gez. 2dt kl.de officiereu van gez. lste kl. J. H. van den Broek en A. Matbijsen, mede van gemeld personeel; tot officier van gez. 3de kl., de kweekelingen bij 'srijks kweekschool voor mi litaire geneeskundigen: 11. A. Zegers, A. E. Post en P. J. J. Schmidt; en bij het personeel van de geneeskundige dienst in Oost-Indië: tot officier van gez. 3de kl.de kweekelingen bij genoemde kweekschool JU. J. van Geel- j kerken, A. ten Bosch, J. W. T. E. Sikkes, H. J. E. Peelen, W. E. de Jong, F. de Boer, N. Bonthuis en A. C. van Beest. Z. M. heeft de conducteurs der lste kl. J. Lammers en C. van den Heuvel, waarnemende magazijnmeesters der artillerie, in Suriname en op Curacao, benoemd tot magazijnmeesters der artillerie aldaar, met den rang van 2deo luit. bjj de landmagt in West-Indle. Z. M. heeft aan den heer C. J. G. baron van Hardenbroek van 's neeraartsberg en Bergambacht vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van officier van het Legioen van Eer, hem door den keizer der Franschen geschonken. Naar men verneemt zal Z. K. H. de prins van Oranje ongeveer drie weken te Londen verblijvenen is de reis van H. M. de koningin-moeder naar Rusland tot later uitgesteld. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den brand te Enschedé ontvangen ƒ20, opbrengst eener door de rede rijkerskamer het Madeliefje te Opmeer gegeven voorstelling. In de zitting der prov. staten van gisteren is ingekomen een adres van dr. 11. Hendriks, directeur van het geneeskundig gesticht Zuiderburg, ver zoekende tot instandhouding van dit geslicht zoo spoedig mogelijk met eene provinciale subsidie te worden begunstigd. Aangenomen werden het ontwerp-bijzonder-rcglemcnt voor hel waterschap van Mijnsheerenland van Moerkerken, en het voorstel van ged. staten, tot vermeerdering van liet personeel der bedienden bij de Mallegatsluis te Gouda. Vervolgens zijn de beraadslagingen aangevangen over het rapport der com missie omtrent hel voorstel van gedep. stalen, nopens de droogmaking der plassen beoosten Rotterdam, houdende dal het Z. M. den koning moge beha gen eene commissie te benoemen tot droogmaking van de plassenbeoosten Rotterdamvolgens het ontwerp van den hoofd-ingenieur in het tiende district, en wel voor rekening van het rjjk en van de provincie, elk voor de helft, en dat in deze commissie het rijk en de provincie gelijkelijk zou den worden vertegenwoordigd. Dit voorstel werd aangenomen met 48 tegen 11 stemmen. De heer Vernède heeft daarna het woord gevraagd, om eene gemotiveerde orde van den dag voor te stellen, ten einde aan de commissie, die gedurende onderscheidene jaren is werkzaam geweest tol het ontwerpen van meer dan 600 polder-reglementenden dank der vergadering over te brengen en te verklaren, dat deze commissie (beslaande uit de hh.: Hoog, van Hoogstra ten, Blom, van Bylandt, CoenenHuyser en Metelerkamp) zich jegens de provincie verdienslelflk heeft gemaakt. Bij acclamatie wordt daartoe besloten. In de zitting van heden is op voorstel van den heer Rooseboom, besloten, tot de najaarsvergadering uit te stellen de behandeling van de ontwerpen tot wijziging van de reglementen voor de hoogheemraadschappen van Delfland, Schielandden Krimpenerwaardde Vijf Heerenlanden en den Alblasserwaard. Is ingekomen een voorstel van ged. staten tot hel verleenen eener bijdrage, gedurende drie jaren, van een subsidie van ƒ16500 voor de verbetering der haven te Middelharnis. Aangenomen zijn het ontwerp besluit tot wijziging van het besluit nopens de opheffing der ambachten in Schieland, en de be- grooting der kosten van het prov. bestuur, voor zooveel het rijksbestuur is voor het jaar 1863. Ook werd in behandeling genomen het rapport der commissie omtrent de aanvrage om tegemoetkoming in de gewone kosten van het onderwijs in verschillende gemeenten; 1°. Aarlanderveen. De com missie stelde voor dit verzoek af te wijzen. Na verwerping van een amen dement van den heer mr. Jongkindl Coninck om een subsidie in eens van ƒ1000 te verleenen, is die conclusie goedgekeurd. BUITENLANDSCUE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 15 Julij. In de Westminster Bridgeroad alhier is Zondag morgen ten 3 ure een brand uitgebroken, die eerst laat in den avond geheel was gebluscht. Hij ontstond in eene timmermans-werkplaats, belend aan een magazijn van lapijtgoederenhetwelk spoedig vlam vatte, waarna het vuur zich weldra aan andere gebouwen mededeelde. Ongelukkig werd de voortgang van den brand zeer bevorderd door hel vlam vatten eener groole partij terpentijn-en andere oliën. Wel was de brandweer spoedig werkzaam, doch wegens de felle ontvlamming der vele brandbare stoffen was er niets aan te doenvoor het theemagazijn der fima Hawley en eenige andere gebouwen geheel ver nield waren. Omtrent de oorzaak is niets met eenige zekerheid bekend. De totale schade wordt begroot op 150.000 Veel is echter tegen brand schade verzekerd. Hoewel het weder zeer veranderlijk bljjft, melden de berigten uit de meeste oorden van het rijkdat de stand der gewassen een buitengemeen gunstig vooruitzigt op den oogst oplevert. De Times zegt dat Engelands gezant in China onlangs van prins Kung, die in den naam van den minderjarigen keizer het Chinesche rijk bestuurt, eene belangrijke bewilliging heeft verworven, te welen de vrijheid voor Engelschen om in China kusthandel te drjjven en goederen langs de kust te vervoeren. Uit Bombay is, van 28 Jnnjj, berigt ontvangen, dat aldaar te lande zware stoi men heerschtenen dat de katoen eene aanmerkelijke prijsver- hooging had ondergaan, terwijl voorts omtrent het sesam-zaad zich met voldoende zekerheid een goeden oogst liet verwachten. Wat den politieken toestand van Indië betreft, deze was rustig. Berigten uil Shanghai van 17 Mei melden dat niet alleen Ningpo, maar ook Tsiugpo, op 25 mijlen afstands van Shanghai, door de Franschen en de Engelschenzonder noemenswaardige medewerking der Chinesche regering op de opstandelingen is veroverd. De bemagtiging der laatstge noemde stad ging echter met een aanzienlijk verlies gepaard. Toen het vuur der opstandelingen tot zwijgen was gebragt en de bondgenooten storm liepen, hadden de eerstgenoemden zich hier en daar binnen de muren in hinderlaag gelegd, en openden, toen de bondgenooten nabij waren geko men, een moorddadig vuur, waarvan o. a. ook het sneuvelen van den admi raal Frotet, den opperbevelhebber der Franscbe krijgsmagt, het gevolg was. De ongunstige berigten voor de noordelijken, reeds vroeger uit New- York ontvangen, worden bevestigd. Een langdurige strijd voor Richmond gevoerd is ten hunnen nadeele uitgevallen. Het bondsleger heeft aanzienlijke verliezen geleden; het was 95000 man sterk, terwijl de zuidelijken met de laatstelijk ontvangen versterkingen 185,000 man telden. Het leger van Mac Clellan, gedekt door de kanonueerbooten op de James-rivier, is terug getrokken en heeft zich verschanst. De generaal Rhett van de zuidelijken is gesneuveld. Twee generaals der bondstroepen zijn in krijgsgevangenschap geraakt. In het Noorden bestaat geen zweem van het denkbeeld om den strijd op te geven. Er is eene ligtiug van 300,000 man uitgeschreven. Mac Clellan heeft eene dagorder aan zijn leger uitgevaardigd, waarin hij zegt dat de bondstroepen Richmond zullen vermeesteren en de Unie hersteld zal worden, welke offers zulks ook kosten en hoe veel tijd daarmede ook ver- loopen mogt. Te New-York intusschen heeft deze gebeurtenis groole ver slagenheid veroorzaakt en eenen ongunsligen invloed op de beurs gehad. Van de zijde der noordelijken wordt in officiële rapporten ontkend dat het bondsleger geslagen is, terwijl de dagbladen van hel zuiden beweren dat het leger van Mac Clellan 12000 krijgsgevangenen, al zijn belegerings geschut en eenen groolen voorraad levensmiddelen verloren heeft, groot ge noeg om gedurende 3 maanden in de behoeften van het zuidelijk leger te voorzien. Te Nashville, de hoofdstad van den staal Tennessee, welke sedert eenigen tijd weder onder hel gezag der Unie is gebragt, zaten, volgens de jongste berigten, de geestelijken bijna allen in het tuchthuis, omdat zij allen zon der uitzondering hadden geweigerd den eed van trouw aan de Unie af te leggen. FRANKRIJK. PARIJS, 15 Juljj. Bij aanhoudenheid is er sprake van eene naauwe aansluiting of alliantie van Frankrijk en Rusland, onder verzekering dat de regeringen van de beide landen het volkomen eens zijn omtrent de Oostersche quaestie, iets dal nog moeijelijk is aan te nemen. Ook spreekt men van de aanstaande bijeenkomst van de keizers van Rusland en van Frankrijk en den koning van Pruissen, die op het kasteel te Brühl zou plaats hebben. De Moniteur bevat eer. legerberigt gedagleekend Vera-Cruz 15 Junjj luidende als volgt: Orizaba 11 Junij. De Franschen handhaven zich nog steeds in de door hen ingenomen stelling, llun gezondheidstoestand is zeer goed. Generaal üouay, den 10dcn te Orizaba aangekomen, heeft heden (11 Junij) het commando te Cordova aanvaard. Van het tweede convooi levensmiddelendat den 8s,en van Vera-Cruz was afgezondenhebben de Mexicanen 20 wagens genomen. Generaal Marquez, met 1500 man te Vera- Cruz gekomen, maakt zich gereed om zich bij generaal de Lorencez te voegen. De gezondheidstoestand op de vloot is voortreffelijk. De Guerrière en de Iphigénie, die 300 matrozen medebrengen, worden elk oogenblik verwacht. Voorts berigt genoemd blad dat de regering van Hué (Annam, Cochin- China) het ultimatum van admiraal Bonnard heeft aangenomen. Twee ge- volmagtigdenmet een gevolg van 133 personen, zijn in het Fransche kamp

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2