LEYDSCIIE MlP C01RAYT. 1862. N°. 85. De Courant wordt Maanda. Vrijdag uitgegeven. Die uil Znturdag avond. ,s ff 'oensdag en van Maandag komt WOENSDAG 16 JULIJ. /C- >'>/A A ft-. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nomrners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCBE BERIGTEN. LEYDEN 15 Jtilij. Van wege liet ministerie van binnen), zaken is in de Staats-Courant j mededeeling gedaan van de belooningenwelke volgens bet rapport der jury aan Nederlandsche inzenders voor de internationale tentoonstelling te Lon- j den zijn toegewezen. Daaruit blijkt dat aan de Nederl. inzenders 67 eere penningen en 80 eervolle vermeldingen zijn toegekend. Het strekt ons tot genoegen dat de fabriekanten van wollen dekens te dezer stede hunnen ouden roem weder met eere hebben gehandhaafd, daar medailles zijn toege kend aan de hh. J. Scheltema !z.voor uitmuntende zware wollen dekens van allerhande soorten J. C. Zaalberg en Zoon voor uitmuntende wollen dekens (aan deze firma viel bij gelegenheid van de tentoonstelling in 1851 dezelfde onderscheiding ten deel); voorts eervolle vermelding aan de hh. J. F. J. Ysselstein, voor goede zware dekens in alle soorten, en J. Zuur deeg en Zoon, voor goede zware dekens in alle soorten. Ook zijn medailles toegekend aan onze stadgciiooten de hh. Noorlveen en Comp.voor de ver vaardiging op groote schaal van chromiumverwenen P. L. Paters, wegens de uitmuntende hoedanigheid van verschillende bereidingen der boekweit naar de llollandsche wijze; en eervolle vermelding aan de hh. J. J. Krantz en Zoon, voor eenige zeer verdienstelijke wollen stoffen, en A. W. Sythofï, voor Japansche boeken. De minister van finanliSn heeft ter kennis van de belanghebbenden gc- bragtdat in het jaar 1862 zullen worden aangesteld tien surnumerairen der directe belastingenin- en uitgaande regten en accijnsenen dat op den pi™ September aansl. het vergelijkend examen zal worden afgenomen waartoe men zich voor 15 Augustus bij genoemd dep. moet aanmelden. Men zegt dat de minister van binncnl. zaken tot den prijs van ƒ4000 beeft aangekocht de groote schilderij van Yerboeckhovenwelke in der tijd door Z. M. den koning der Belgen geschonken was aan de groote waters- noods-loterjj en toen ook ook te 's Ilage ten toon is gesteld. Naar men zich herinnert is een bakker te Utrecht de winner van deze schilderij ge weest. (N. R. C.) In den nacht van den I2ifa op den 13Je" dezer is in de gemeente Haarlemmermeer, aan den IJ logt bij den Spaarnwouderwegeene boeren woning afgebrand. II. M. de koningin heeft Zalurdag II. een bezoek gebragl aan de inrig- ting voor doofstommen te Rotterdam. II. M. volgde het onderwijs gedurende lj uur met gespannen aandacht. Zij vergenoegde zich niet met hel onder houd lusschen onderwijzers en leerlingen aan te hoorenmaar riep zelve nit iedere klasse eenige kinderen lot zich en overtuigde zich door een persoonlijk onderhond met hen, dal zij verstonden, wat men tot ben sprak. II. M. ont ving steeds, vooral van de kinderen der hoogcre klassen, een verstaanbaar en gepast antwoord. Uit de juistheid en vaardigheid, waarmede geantwoord werd, bleek niet alleen hoe gemakkelijk de onderwijzer zich met de kinde ren sprekend onderhieldmaar ook dat zij goed op de hoogte van de onder werpen waren, zoodat men eindelijk vergat dat zij doofstommen waren ge weest. H. M. was dan ook getroffen over de schoone uitkomsten van een onderwijs, dat in hooge mate hare belangstelling had opgewekt, en gaf aan het bestuur en de onderwijzers op de ondubbclzinnigste wijze hare tevreden heid te kennen. De Amsterdamsche bladen deelen hel volgende mede: In de diergaarde van hel kon. zoölogisch genootschap werd Woensdag morgen ten 9j ure een nijlpaard geboren. Aanvankelijk liet het zich aanzien, dat er alle hoop bestond het jonge dier in het leveu te behouden; immers, het was reeds weinige uren na de geboorte krachtig genoeg om in den stal rond te loopen terwijl de moeder elke beweging met oplettendheid volgde en het met zorg en liefde scheen te bejegenen. Het mannetje, reeds voor eenige dagen van het wijfje gescheiden, werd van uur lot uur onrustiger, zoodal het noodig werd de uil ijzeren slaven beslaande scheiding met houten schotten te be- kleeden, daar de bezorgdheid der moeder voor het jong immer toenam, en zij hij herhaling liet jong, dat al spelende het afscheidingshek naderde, vrij onzacht terug wierp. Dien avond en den volgenden dag weigerde het man netje cenig voedsel te netnen, zijne onrust verkeerde in woestheid, zoodat hij zelfs pogingen deed zich over de circa 7 voet hooge afscheiding heen te werpen. Met zijne woede klom kennelijk de angst der moeder; zoodra hel jong eenige pogingen deed oirl op te slaan, wierp zij het met kracht tegen de wanden van den stal, zoodat de eenige hoop om het jong te behouden e" de oude dieren tot rust te brengenbestond in het jong van de moeder te verwijderen, waardoor de ouden dadelijk tot rust gebragt waren en on middellijk hel hun toegeworpen voedsel te zatnen vreedzaam nuttigden, liet J°ng slierf den volgenden avond omstreeks 11 f ure, ondanks alle pogingen om het door het toedienen van zuivere melk in het leven te behouden. Te bejammeren is het, dat er volstrekt geene gelegenheid bestond om het man nelijke dier van zijn wijfje op eene meer zekere wjjze te scheiden, hetgeen vooral daarom niet geschieden kondaar hun verblijf slechts e'e'n bassin be vat. Wij zien alweder dat ruimte en terrein levensvragen zijn bij de in standhouding, vooral bij het aankweeken van zeldzame diersoorten; met zekerheid mag worden ondersteld, dat gemis aan plaats in dit geval onze stad heeft beroofd van het voorregt, een der zeldzaamste dieren van de eerste ontwikkeling af in zijn doen en laten te kunnen gadeslaan, en over menig duister punt van het dierlijk leven licht te verspreiden. Te Assen waren dezer dagen twee broeders bezig een voer hooi te laden, waarbij tusschen hen twist ontstond, welke noodlottig eindigde. De een schijnt dermate in woede ontstoken te zijn, dat hij buiten kennis van het hooi naar beneden viel, daarbij eenige wonden bekwam en kort daarna den geest gaf. Uit Drenthe schrijft men aan de Arnh. C. Sedert verscheidene jaren zijn, zoo als van algemeene bekendheid is, van alle zijden pogingen aan gewend, om de belasting op de brandstoffen afgeschaft te krijgen. Thans, nu bij de regering werkelijk het plan bestaat ooi die ondoelmatige, hatelijke en drukkende belasting voor goed een einde te doen nemen, wenden zich de verveeners te tl oogeveen en te Dedemsvaart tot de regering met het dwaze verzoek gezegde belasting te behoudenals zijnde zij bevreesd bij de afschaf fing niet tegen de lage vervceningen te kunnen concurreren. Dit verzoek voor de waarheid waarvan men ons instaatmoet voorzeker bevreemding wekken. - De groenlandsvaarder Dirkje Adarna is met eene goede vangst te Har- lingen teruggekeerd. Men heeft 2750 robben geslagen en een jjsbeer gevangen. Te Roermond heeft men in de herberg de Krimgelegen aan het uit einde dezer stad nabij de Kappellerpoort, bij het boren van een put ter diepte van ongeveer 60 voet, eene laag steenkolen gevonden, wier hoedanig heid niets te wenschen overlaat. 's GIIAVENHAGE 15 Julij. II. M. de koningin heeft een prachtig gouden liorologic met* gouden ketting en sleutel toegezonden aan dr. Wap, wegens de door dien heer aan II. M. gedane opdragt van zijn geschrift Het gezantschap van den sultan van Achin enz., het onderwerp van den dezer dagen te Delft gehouden ge- costnmeerden optogt. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den brand te Enschedé ontvangen ƒ675.20, opbrengst eener te Frank fort gedane inzameling. Uistcren heeft een gedeelte van het Japansche gezantschap zich naar Wateringen begeven en deze en eenige andere dorpen in liet Westland be zocht. lieden heeft het gezantschap zich naar Utrecht begeven om aldaar eenige merkwaardigheden te bezigtigen. Woensdag zal het een bezoek aan II. M. de koningin-moeder te Soestdijk brengen, van waar het de ceis naar Berlijn en vervolgens naar Petersburg zal ondernemen. Waarschijnlijk zal het gezantschap, alvorens naar Frankrijk te gaan, nogmaals Nederland bezoeken. In een tiental rijtuigen gezeten begaf zich heden het gezantschap, van de Nederlandsche commissie vergezeld, naar het station. Bij liet verlaten van bet. hötel Bellevue bevond zich daar een groote menigte, die hun het vaarwel toeriep, dal door de Japannezen allerminzaamst werd beantwoord. Verschillende autoriteiten hebben het gezantschap uitgeleide gedaan tot aan het station en ook nu gaven woord en handdruk van de gezanten en de beambten van hun gevolg de blijken van hartelijkheid, die hun verblijf in ons midden gekenschetst heeft. Bij het vertrek nog wuifden de Japanners als 'tware de laatste groele aan hun uitgeleide en de verzamelde menigte toe en voor hunne afreis begiftigden zij den chef van het stationden heer d'Engelbronner, met een blijk van herinnering en dank over de wijze, waarop zij aan dit station menigwerf bejegend waren. Gelijk men weet had het gezantschap in last om een uitstel van 7 jaren te verkrijgen voor de openstelling van sommige havens. Volgens het N. D. v. 's Gr. heeft de regering op dal punt nog geen besluit genomen, maar alleen de verzekering gegeven dat de gezanten hel antwoord zullen ontvan gen bij hunne terugkomst in Nederland of te Parijs. TTtceetle Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Maandag 14 Julij. In deze zitting zijn behandeld en met algemeene stemmen aangenomen: 1°. Het wets-ontwei'p tot inkoop en amortisatie van rentegévende nationale schuld; 2°. het wels-ontwcrp tol onteigening van percelen voor den aanleg van een spoorweg van Rosendaal naar Bergen-op-Zoom3°. hel wets-ontwerp tot onteigening van percelen voor den aanleg van den spoorweg van Breda

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1