LEYDSCHE COIIRAYT. MAANDAG 14 JULIJ. De Courant wordt MaandagU'oensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. N". 84. ClïS De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nomrners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BEKIGTEiY. LEYDEN12 Jnlij. Door de vergadering van dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland is op heden opgemaakt de voordragt aan de vereenigde vergadering van het hoogheemraadschap, voor de niet 1" October aanstaande vacerende betrek king van secretaris van Rijnland, en zijn daarop gebragt de heeren YV. G. de Bruyn Kops, commies ter provinciale griffie van iYoordholland en mr. W. C. D. Olivier, advocaat te Leyden. In de dezer dagen te Deventer gehondene 85ste algemeene vergadering der Nederlatidscbe maatschappij ter bevordering van nijverheid is in de plaats van dr. G. Simons, voor wien de tijd van verpligte aftreding daar was, tot voorzitter der maatschappij gekozen de hoogleeraar A. II. van der Boon Mesch voorzitter van liet Leydschc departement. Ieder, die met ons waardeert al hetgeen door den heer van der Boon Mesch in het belang der maatschappij en van de industrie werd verrigt, zal zich voorzeker over die keuze ycrblijden. Het Staatsblad n°. 130 bevat hel kon. besluit van 23 Junrj 11., hou dende goedkeuring der statuten van de vereeniging Sociëteit Concordia te Leydenen erkenning dier vereeniging als regtspersoon. Volgens de daarbij gevoegde statuten is hel doel dier vereeniging gezellige omgang in besloten kring cn is het bestuur der vereeniging voorloopig opgedragen aan de hh. A. G. llessels, voorzitter, .1. Zandvliet, II. P. A. van Wensen, secretaris, en II. J. van Staveren, thesaurier. Door de jury, aan wie de beoordeeling was opgedragen der voorwer pen, ingezonden op de tentoonstelling van meubelen enz. te Zwolle, is o. a. ecne eervolle vermelding toeaekend aan de hh, D. Sala en Zonen alhier. Programma der muziekstukkenMaandag avond ten 7 ure bij gunsti weder, op het plantsoen uit te voeren door het muziekcorps der stedelijke schutterij. N\ 1. Parade Marsch, Schroder; 2. Ouverture Ie Domino Noir, Anber; 3. Quadrille Militaire, Strauss; 4. Fantaisi? uit de Opéra les Vêpres Sieilieunes, lluggenhout; 5. Souvenir d'Etns, Wals, Labitzky; 6. Feld- Jiiger Marsch, Schötlner. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomencn bedroeg gedurende deze week dagelijks van 190 tot 209 personen. Vrij algemeen verneemt men klagten omtrent de weilanden, die door den aanhoudenden regen en het gure weder in eenen ziekelijkcn toestand geraken, waardoor het gras merkbaar vermindert. J\iet beter is het gesteld met de meeste veldgewassen. Men heeft opgemerkt dat het sedert den laat sten Mei tot heden (12 Jnlij) 35 dagen niet volkomen droog is geweest hetgeen den zomer van 1860 reeds overtreft. Bij de algemeene synode der Ned. herv. kerk is ingekomen de ver volgbundel gezangen. De vergadering heeft gemeend ontkennend te moeten antwoorden op de vraag of men nu ook tot herziening van den bestaanden bundel zou overgaan. Zij oordeelde dat die herziening, bijaldien zij zich tot kleinigheden bepaalde, de daardoor ontstaande moeijelijkheid niet zou vergoeden, cn achtte ecne herziening, die eene verbeterde uitgaaf zou wil len leveren uit het oogpunt van taal en dichtvormen, voor als nog ounoodig en uil een kerkelijk cn dogmatisch oogpunt zulk eene kiesche en hagchelijke onderneming, dat men daartoe tegenover de eischen van den tijd en de te genwoordige gesteldheid van de kerk niet moest overgaan. Wat de ver taling van het N. T. betreft, de commissie van eind-redactie kan hare taak reeds aanvaarden. Men verneemt, dat voortdurend uit verschillende provinciën des rijks bij de hooge regering, door eigenaren van windkorenmolensherhaaldelijk wordt aangedrongen op herziening der grondlasten hunner molens. De minister van oorlog heeft ter kennis van gegadigden gebragt, dat voor ongehuwde personen gelegenheid bestaat om als stafmuzikant van de 3de kl. bij het corps stafmuzikanten te Batavia geplaatst te worden en wel voor de volgende instrumenten, als: 1 solo clarinet, 1 solo trompet, 1 solo trombone, 1 solo cornel en 1 solo tuba. Zij zullen aanvankelijk als ser geant der infanterie worden aangenomen en als zoodanig hunne bestemming volgenom later bij hunne komst in Indië als slafmuzick van de 3de kl. bij het corps te Batavia geplaatst te worden, op eene soldij van ƒ1.20 daags, met cn benevens vrije kleeding en huisvesting. De gemeenteraad van Katwijk heeft besloten tot wederinstelling der vroeger afgeschafte kermis of jaarmarkt aldaar, te beginnen met het jaar 1863, en met bepaling, dat die zal aanvangen op Dingsdag volgende op den eersten Zondag in de maand Julij en eindigen op Vrijdag daar aanvolgende. Van Delft zijn Dingsdag 11. met de nachttreinen, 14 in getal, naar dc verschillende stations vertrokken 10039 personen. Te Rotterdam hebben heden Jacob Walbroek, oud 88 jaren, en Cor nelia Maaloo, oud 89 jaren, hun 67-jarig huwelijksfeest gevierd. Mgr. Wilmer, bisschop van Haarlem, is door den Paus benoemd tot assistent-bisschop bij den pauselijken troon. Dingsdag en Woensdag is te Utrecht de jaarlijksche algemeene verga dering gehouden van de Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank. Dingsdag avond had in de Waalsche kerk de openbare bijeenkomst plaats, die door eene aanzienlijke schaar van belangstellenden werd bijge woond. Deze bijeenkomst werd met een gepast woord geopend en ook ge sloten door ds. C. S. Adama van Scheltema, terwijl als sprekers optraden de hh. dr. J. P. T. van der Lilh, dr. Fabius, F. D. Abbink en K. T. baron van Lynden. Door hen werd de afschafflngszaak uit verschillende oogpunten beschouwd en aangeprezen, terwijl de laatstgenoemde eindigde met Utrecht, dat den naam had van «onverdraagzaam", de meest mogelijke onverdraag zaamheid tegen den sterken drank toe te wenschen. In de Woensdag ge houden bijeenkomst, die bijgewoond werd door 54 afgevaardigden, werden de huishoudelijke belangen der vereeniging besproken en tot leden van het hoofdbestuur gekozen dr. B. 11. Everts, op Meerenberg, cn ds. G. A. van Limburg Brouwer, te Amsterdam. Blijkens het 18de jaarverslag door de vereeniging uitgegeven, mag zij zich, bij een allengs scherper toczigt op de aanneming van nieuwe ledenweder in eene aanwinst van 345 leden verheugen, zoodat de vereeniging thans telt 12838 leden cn 506 jongelieden. Het hoofdbestuur legt met vrijmoedigheid de verklaring af dat de zaak der afschaffing steeds veel in kracht wint en in de heerschendc mcening eene belangrijke schrede voorwaarts gemaakt heeft, maar erkent tevens dat er nog veel, zeer veel te wenschen overblijft, daar er, naar men berekentjaarlijks nog 20 millioen aan sterken drank wordt verteerd. Het hoofdbestuur, meenende dat, zoo lang de regering niet tot ccncn beslissenden stap kan besluiten, in de getrouwe locpassing der ge meentewet, die de politie over tapperijen en alle voor het publiek open staande plaatsen bij uitzondering stelt onder de politie van den burgemees ter, eene groole kracht is gelegen, heeft aan eenen in het vorige jaar ter algemeene vergadering geuiten wensch gehoor gegeven en zijne aandacht ge wijd aan liet vervaardigen van een geschrift, waarin de bevoegdheid der gemeenteraden ten aanzien der uitoefening van het lappersbedrijf en de openbare dronkenschap naauwkeurig wordt ontwikkeld, welk geschrift aan alle gemeenlebesturen zal worden toegezonden als eene leiddraad, waardoor welligt de uitvaardiging van meerdere plaatselijke verordening op dit onder werp zonde worden uitgelokt. Aan dit verslag zijn als bijlagen toegevoegd: eene nota, waarin de gronden voor die bevoegdheid zijn zamengevat, en eene concept-verordening, die men zal kunnen raadplegen of volgen. Woensdag 11. werd te Zwolle de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de vereeniging lot bevordering van fabriek- en handwerk nijverheid in Nederland, onder voorzitting van jhp. mr. H.G. C. L. Janssens. Als prijsvraag zal volgens besluit der vergadering, op voorstel van de afdee- ling Amsterdam, worden uitgeschreven: «Welke middelen zijn er aan te wenden om den ambachtsman gedurende den winter, dat" hij vruchteloos zonder verdiensten rondlooptwerk en daardoor brood te verschaffen Tot prijs daarvan wordt gesteld een gouden medaille ter waarde van ƒ150. Verder is o. a. bepaald dat het hoofdbestuur bij de regering zal aandringen om te bewerken dal Nederland, ten opzigte van een handelstractaat met Frankrijk, geljjk worde gesteld met België en Engeland, alsmede op de op heffing of geheele wijziging der patentbelasting. De bezwaren der verschil lende afdeelingen nopens het ontwerp van wet op het middelbaar onderwijs, vooral ten opzigte der industrie, zullen door hel hoofdbestuur aan de rege ring worden medegedeeld. De volgende vergadering zal te 's Gravcnhage worden gehouden. De algemeene vergadering der Ned. maatschappij van nijverheidte Deventer, is Donderdag 11. gesloten. De afdeeling landbouw had tot voor zitter den heer J. G. A. Verhoeff, tot secretaris den heer dr. 11. van Hall; de afdeeling kunsten cn fabrieken tot voorzitter prof. van der Boon Mesch, tot secretaris den heer H. Zaalberg; de afdeeling koophandel, zeevaart enz. tot voorzitter den heer mp. J. Enschedé jr.tot secretaris den heer Ermerins. Door het congres is o. a. besloten nogmaals bij de regering aan te dringen op bel instellen van een ijk der gasmeters. Als plaats voor de volgende vergadering is gekozen Rotterdam. Te Zwolle heeft Dingsdag 11. de eerw. heer II. van Kessel, ridder der orde van den Ned. Leeuw, gedachtenis gevierd van zijne 25-jarige dienst als pastoor der Lieve-Vrouwe-Hemclvaart parochie aldaar. Uil Enschedé meldt men dat de aanhoudende regens gedurende 3 a 4 weken, alsook het dralen der verzekerings-maatschappijeneene aanmerke lijke vertraging en schade aan den herbouw der stad veroorzaakt hebben.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1