huitenlandschk berigten. Volgens een bjj het dep. van marine ontvangen berigt van den kom- mandanl van Zr. Ms. zeemagt in Oost-Iudië, zijn door het stoomschip Releh tien rooverspraauwen verbrand, bij welke gelegenheid de luitenant ter zee lste kl. H. L. Jolly is gesneuveld. 's GRAVENHAGE, 10 Julij. Naar men verneemt is de le luit. der artillerie W. C. de Jong, die door Z. M. voor 5 jaren van het leger hier te lande bij dat in O. 1. gede tacheerd is, weder bij het 3C reg. vesting-artillerie ingedeeld. Tot commies bij het dep. van binnen), zaken is benoemd de beer W. 11. Buenink. Bij kon. besluit van 5 dezer is aan J. L. C. Schroeder van der Kolk en J. Schroeder van der Kolk minderjarige kinderen van wijlen J. L. C. Schroeder van der Kolkin leven hoogleeraar in de geneeskundige faculteit aan de hoogeschool te Utrecht, verleend een pensioen ten laste van den staal, ten bedrage van ƒ1000 'sjaars. Z. M. de koning is heden nacht met een extra-spoortrein naar Wies- baden vertrokken. HH. KK. HU. prinses Frederik en prinses Maria zijn he den naar Berlijn vertrokken, werwaarts Z. K. II. prins Frederik zich mede aanst. Zaturdag zal begeven. Z. K. H. prins Hendrik is naar Soestdijk teruggekeerd. Door den minister van binnen!, zaken zijn 1". bevorderd: a. tot ad junct-ingenieurs, de opziglers der 5de kl., P. H. A. Martini Buys, jhr. W. HoeufTt, A. J. F. G. M. Verheijen en L. J. Kesper; b. tot bouw- en werk tuigkundige der 3dc kl., de opzigler der 5de kl., J. van Asperenc. tot opziglers der l8te kl., de opziglers der 2de kl. M. Henstedt en F. H. Eussen d. lot opziglers der 2de kl.de opzigters der 3de kl. C. J. Hupscher en J. VV. R. Gerlach; e. tol opzigters der 3de kl.de opzigters der 4de kl. E. J. Weenink, A. Lissc, A. van Oosterhout, II. K. van der Lek, C. J. Haze- winkel Cz. en de schrijvers L. F. C. Olto, mr. 11. H. van de Poll en J. Micheels; tot opziglers 4dc kl., de opzigters der 5de kl. J. 11. van Ban ning, J. J. van Waning, L. Burgersdijk, W. H. Westerborgh, Th. W. J. VermasenA. W. Stortenbeker en de schrijver J. C. J. WijfTelman. 2°. Be noemd: a. tot sectie-ingenieur, J. D. Evers; b. tot opzigters der 2de kl. J. B. Zelis, J. de Vries jr.J. Swets Ariezn.H. C. van Straaten en S. D. Vonk; c. tot opzigters der 3dc kl. A. P. Meijer, J. Swets, J. E. C. van der Bijl, J. L. van der Weijden, A. Körndörfïer, A. J. H. Hanckar en J. A. Jtirt'iaapsed. tot opzigters der 4dc kl. A. J. Vorage, J. A. A. Jon kergouw, J. W. R. Roadman, II. de Vroede en C. II. van der Hoorn; e. tot opzigters der 5dc kl. R. van Hasselt, A. J. HoraSiccamaR. Piekema, jhr. E. J. de Savomin Lobman, J. W. G. Stienkeer, B. II. W. Th. Wernd- ley, W. B. Kuipers, II. 11. Herborth, W. van der Heide, J. N. Breebaart en A. van der Togl; tot schrijvers II. K. Carras, II. Tb. Klornpé, G. F. Berch Gravenhorst en F. M. van Trojen. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den brand te Enschedé ontvangen van den heer O. baron van Wasse- naer van Catwyck eene som van 1646 frs.aan hem te Parjjsten gevolge van een opwekkend woord door hem aan het Journ. des De'bats gezonden en daarin kosteloos opgenomenter hand gekomen. Een gedeelte van hel Japansch gezantschap heeft eergisteren op nieuw de fabriek van de hh. Enthoven en O. bezocht, en gisteren een nader be zoek gebragt aan de kon. bibliotheek. In de zitting der prov. stalen van Zuidholland van gisteren zijn goed gekeurd 91 ontwerp-bijzondere-polderreglementenhet ontwerp-bijzonder- reglemcnt tot regeling der belangen van de gemeenschappelijke uitwatering der polders Neder-Bocicop en Over-Boeicopen de reglementen voor de wa terschappen van West-IJsselmonde en hel gcmecneland van Porlugael. Voorts is met 48 tegen 9 stemmen aangenomen het onlwerp-besluit tol vaststelling der bijdrage van het grootwaterschap van Woerden aan het Hoogheemraad schap van Rijnland in de kosten van onderhoud der sluizen te Katwijken met 54 tegen 6 stemmen afwijzend beschikt op het adres van de vereenigde vergadering van Delfland om subsidie uit de prov. fondsen in de kosten van den aanleg eener verbetering van Delfslands boezem. Aangenomen werden hel voorstel van ged. staten lot bet verlcencn eener subsidie van ƒ18000 uit de prov. fondsen tot verbetering van wegen onder KethelVlaardinger- Ambacht en Schipluiden, en dat tol het verlcenen eener subsidie van ƒ16000 uit de prov. fondsen lol verbetering van wegen in den lloekschen Waard, liet rapport van ged. stalen om afwijzend le beschikken op bet adres van C. Stniyk Bevel, gewezen ijker van hel botervaalwerk le Leyden, die eene betrekking of wachtgeld verzoekt, werd zonder beraadslaging goedgekeurd. De rekening der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar I860, is zonder beraadslaging goedgekeurd. Op een adres van H. Vorst enz., kuipers te Leyden, die zich beklagen over het afschaffen van den ijk op de botervaten en die verzoeken dat de ijk weder in gebruik worde gesteld, is, ingevolge het rapport der commissie, afwijzend beschikt. Vervolgens heeft de heer P. F. llubreclU, namens de commissie, rapport uitgebragt op de missive van ged. staten, houdende nader rapport en voorstel omtrent de droogmaking der plassen beoosten Rotterdam. Na breedvoerig de geschiedenis dezer zaak te hebben medegedeeld, kwam de commissie tot het voorstel van ged. stalen, waarvan de hoofdgedachte is de benoeming door den koning eener commissie, die met de uilvoering van dit belangrijk werk zal worden belast. Op voorstel van den heer Léon werd besloten het uitgebragt rapport le doen drukken. De disctissiën over deze zaak zijn be paald op aanst. Woensdag 16 dezer. De vergadering is lot dien tijd gescheiden. Ttceede Kamer- der Staten-Generaal. Zitting van Woensdag 9 Julij. In deze zitting heeft de heer van Heydenryck, na eedsafleggingzitting genomen. De beraadslagingen over het wets-ontwerp tot opheffing der slavernij in de Ned. W.-I. koloniën werd voortgezet. De onderscheidene artikelen wer den met verschillende wijzigingen in de redactie, achtereenvolgens goedge keurd. (De artt. 25—30, van de immigratie, waren, wegens de verandering in art. 4 gebragt, vervallen.) Van art. 33 werd door den minister van koloniënten gevolge der door verschillende leden geopperde bezwareneene geheele nieuwe redactie voorgestelden door de vergadering goedgekeurd. Dat artikel luidt thans als volgt: Met uitzondering van strafzaken wordt alle arbeid op gouvernements-planlages of bij werken van algemeen nut tegen loon verrigt, dat, even als de arbeid zelf, van gouvernementswege bij tarief wordt geregeld. De bepalingen van dit tarief gelden ook voor plantage- arbeid ten behoeve van bijzondere personen, ingeval bij overeenkomst geene andere bedingen zijn gemaakt. Een werkdag wordt berekend op 8 uren arbeids in hel veld, of 10 uren arbeids binnen de gebouwen; en een werk jaar op 300 werkdagen." Hel geheele ontwerp omtrent Suriname werd daarop in stemming gebragt en met 47 tegen 11 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de hh.: Kien, Storm van 's GravesandeReindersHeemskerk Az.van Lidth de Jeude, van Bosse, Westerhoff, Mensonides, Dullert, de Raadt en Taets van Amerongen. In de volgende zitting zal behandeld worden het wets-ontwerp tot opheffing der slavernij in de West-Indische eilanden. Dezer dagen werd de kolonel van den geueralcn staf de Moor le Uccle begraven. Daar hij in zijne laatste oogenblikken den bijstand der geestelijk heid had geweigerd, wilde deze hem niet in gewijde aarde laten begraven, maar had een graf doen delven in het gedeelte van het kerkhof bestemd voor hendie door zelfmoord een einde aan hun leven maken. De burgemeester der gemeente echter kwam tusschen beide en deed het Ijjk op eene behoor- 1 lijke plaats op het midden van bet kerkhof begraven. Het hooger bestuur beeft zich deze zaak aangetrokken. ENGELAN LONDEN 8 Julij. H. M. de koningin zal den 23sle" dezer naar Schotland vertrekken. Ter eerc van den overleden onder-koning van Indië, lord Canning, zal op kosten van den gemeenteraad der hoofdstad eene marmeren beeldte- nis in de Guildhall worden geplaatst. Zaturdag 11. had in een der wijken dezer-stad een vreeselijk tooneel plaats. Een Spanjaard, die onlangs met eene aanzienlijke som gelds van Havana alhier aankwam, werd in de nabijheid der scheepswerven in een publiek huis gelokt. Hij vertoefde daar ongeveer 6 weken met eene lersche maitresse en werd Zaturdag, toen zjjn geld verteerd was, door den hospes en zijne maitresse het huis uitgeworpen. Hij werd door die behandeling zoo woedend, dat hij op laatstgenoemde toesprong en haar een dolk in het hart stiet, zoodat zij levenloos voor zijne voelen nederstortle. Toen de justitie den misdadiger wilde gevangen nemen, had deze zich met een pistool een kogel door den kop gejaagd. Zondag en Maandag heeft er in het kanaal een hevige orkaan gewoed, die aan verscheidene plaatsen groolc schade heeft veroorzaakt. Te Deal sloegen de golven over den steilen oever been en in de tegenoverstaande huizen, waarvan de muren zwaar beschadigd en alle ruiten verbrijzeld wer den. Men zal zich een denkbeeld kunnen vormen van de kracht van den storm, wanneer men verneemt, dat zelfs zware booten van het strand opge nomen en ver op het land geslingerd werden. Eenigen tijd geleden deed bet opperhoofd van den voornaamsten volks stam der Fidschi-eilandenin den Stillen Oceaan,' bel aanbod om onder zekere weinig bezwarende bedingen zijn gebied aan Engeland over te dra gen. Dit aanbod werd door zendelingpredikers, bchoorende tot de Angli- caansche kerk, herwaarts overgebragt en ondersteund, opgrond dat die eilanden voordeelige uitzigten voor Engelands handel en eene uitstekende ge legenheid voor bet telen van katoen opleverden. De regering heeft echter aan den kolonel Smythe opgedragen een onderzoek in te stellen omtrent de gesteldheid dier eilanden en naar aanleiding van een door dezen uitge bragt rapport besloten bet aanbod van de hand le wijzen. Daar er sedert eenigen tijd groote hoeveelheden aard- of steenolie, in eenige oorden van de Vereenigde Staten en van Brilsch Noord-Amcrika uit den grond opwellende, alhier aangevoerd worden, heeft de regering, op aanhouden van inwoners der stad en van assurantie-maatschappijen, wets bepalingen voorgedragen om te verhoeden dat die ligt ontvlammende en fel brandende stof oorzaak van brandongelukken worde. Het vervoer en het opslaan van slcenolie is aan nagenoeg dezelfde voorzorgmaalregelen onder worpenals voor buskruid voorgeschreven zijn. De voorgedragen wet is door het lagerhuis aangenomenhoewel de handelsstand zich sterk daarte gen heeft verklaard. Volgens berigten uit New-York heeft de regering aan ieder die zich voor de dienst bij de landmagt zou aanmelden behalve het ruime handgeld en de hooge soldij, eene premie van twee dollars benevens voorschot van eene maand soldij aangeboden. De Herald van New-York zegt daaromtrent het volgende: Op dit oogenblik behoeft onze legermagt eene vermeerdering van 100,000 man. Het leger van den generaal Mac Clellan is in gevaar, wel niet van eene nederlaag op het slagveld te lijden, maar van het doel, waartoe het met pijnlijke inspanning zoo veel is genaderd, niet te bereiken. Heeft de strijd voor Richmond eene twijfelachtige of niet beslissende uit- BELCIE. BRUSSEL, 7 Julij. Bij kon. besluit is den beer Louis Jehotle, beeldhouwer alhier, de ver vaardiging opgedragen van een bronzen ruilcr-slandbeeld van Karei den Groote, hetwelk volgens besluit van den gemeenteraad en van het provin ciaal bestuur op de plaats St. Lambert te Luik zal worden opgerigt. Dit werk moet vóór den lstcn Mei 1865 worden afgeleverd en zal plegtig onthuld worden bij de September-feeslen van hetzelfde jaar. De vervaardiging zal 190,000 fr. kosten.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2