IPer Telegraaf. Maandag behandeling van art. 5, over de tegemoetkoming in geld aan de eigenaren van slaven. WARSCHAU, 4 Julij. Verloopen nacht is op den grootvorst Constantijn, terwijl hij den schouwburg verliet en in zijn rijtuig wilde stappen, met een revolver geschoten. Men zegt dal de grootvorst ligt gewond is. De misda diger is gevangen genomen. PARIJS, 5 Julij. De Moniteur bevat een keizerlijk besluit, houdende dat op suiker en stroop, komende van Engeland en België, in Frankrijk in gevoerd onder de voorwaarden bij de traktaten met deze landen vastgesteld, zullen geheven worden de volgende regten, met inbegrip van de lOopcenten: ruwe beetwortelsuiker44fr. per lOOkilogr.; geraffineerde suikcr55; siroop 14.30. I U K Z O D K A. Woensdag 11. werd de schildwacht, voor het huis van arrest alhier, aangesproken door iemand, die hem zeide een diefstal verrigt te hebben en zich gevangen te willen geven. De schildwacht verwees hem naar den ser geant, kommandant van de wacht, die hem naar den concierge zond; doch daar er juist een agent van politie in de omstreken was, wendde de delinquent zich tot dezen, en verhaalde hem, dal hij te Rotterdam twee broeken gestolen had. De agent ging met hem naar het bureau van politie, van waar hij later naar het huis van arrest is overgebragt. Uit zijn ver haal bleek het dat hij reeds vroeger te Leyden in de militaire gevangenis eenigen tijd had doorgebragt en, naar zijn zeggen, zou hij den laatsten diefstal verrigt hebben, wijl hij geen mogelijkheid zag den kost te verdie nen en dus liever gevangendan steeds hongerlijdende was. In de zitting der prov. stalen van Zuidholland van gisteren heeft de voorzitter kennis gegeven, dat de koning de commissie uit de staten, belast om de hulde van de vergadering aan Z. M. over te brengenheden morgen ten 10 ure bij zich zou ontvangen. Het voorstel van den heer Pincoffs, strekkende daartoe, dat subsidie voor onderwijs worde verleend, zonder dat er schoolgelden worden geheven door de gemeente, die subsidie aan vraagt werd na uitvoerige beraadslagingen niet 48 tegen 12 stemmen verworpen. Dingsdag den 5den Augustus aanst. zal in hel locaal der Vereeniging al hier de 18de algemeene vergadering worden gehouden van de Broederschap der Notarissen in Nederland. Tweede Kamer der Stat en-Generaal. Zitting van Vrijdag 4 Julij. In deze zitting zjjn de beraadslagingen over het wets-ontwerp tot ophef fing der slavernij in de Ned. W.-l. koloniën voortgezet, en wel over art. 3, luidende: «De krachtens art. 1 vrijgemaakten staan van den ls,e° Julij 1863 onder een bijzonder toezigt van den staat voor den tjjd van 10 jaren." De heer van Lynden had voorgesteld het ariikel aldus te lezen: «De krachtens art. 1 vrijgemaakten staan van den lsle" Julij 1863 onder een bij zonder toezigt van den staat, voor den tijd van hoogstens 4 jaren." De heer van Bosse had voorgesteld om het art. 3, alsmede de arit. 19, 20, 22 23, 24, 34, 37, de drie eerste alinea's van art. 38, artt. 39, 40, 41 en 42 te doen vervallen. Het staalstoezigt bij de wet bedoeld werd door onderscheidene leden afge keurd, door anderen krachtig verdedigd. De minister van koloniën ver klaarde dal, zoo deze grondslag werd weggenomen, hij zich genoopt zou vinden de wet in Ie trekken. De heer Schimmclpenuinck stelde voor het staalstoezigt hoogstens tot den tijd van 10 jaren uil te strekken. Het artikel zou mitsdien luiden: «De krachtens art. 1 vrijgemaakten slaan van den ls,eD Julij 1863 onder een bij zonder toezigt van den staat voor den -tijd van hoogstens 10 jaren." De minister verklaarde zich met dat voorstel te kunnen vereenigenten einde een blijk te geven dat hij gezind was het staatstoezigt alleen zoo lang te doen duren als noodig was. Het amendement van den heer van Lynden werd daarop met 38 tegen 20 stemmen verworpen, en het gewjjzigde artikel 3 der voordragt met42 legen 16 stemmen aangenomen. Daarna vingen de beraadslagingen aan over art. 4, dat aldus luidde.- «De regering regelt, leidt en ondersteunt immigratie van vrije arbeiders geduren de 10 jaren, Ie rekenen van den lslea Julij 1863." De hh. van Bosse en Elout stelden voor dal ariikel volgenderwijs te veranderen: «De vrije kolo nisatie van Suriname wordt van staatswege aangemoedigd. Voor den aan voer van vrije arbeiders in Suriname, onder toezigt der regering, worden van staatswege premiën uitgeloofd, gedurende hoogstens 5 jaren na afkon diging dezer wet. liet gezamenlijk bedrag der voor een en ander te ver- leenen subsidiën en premiën kan de som van een millioen gulden niet te boven gaan." Hierover zullen de beraadslagingen in eene volgende zitting worden voortgezet. BU1TKNLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN. 3 Julü. De commissarissen der internationale tentoonstelling geven zich alle moeite om het feest van de uitreiking der medailles zoo luisterrijk mogelijk te maken. De voornaamste muziekkorpsen van Europa, die van Frankrijk, Nederland, België, Oostenrijk en Pruissen, zijn voor deze gelegenheid ge- noodigd. Uit Engeland zullen tien muziekkorpsen op het feest aanwezig zijn. De bewijzen van toegang zullen voor 8 Julij 5 shilling, daarna 7 sh. en op den dag van hel feest 10 sh. kosten. Uit Manchester meldt men dat aldaar veel beweging is in garens en wollen stollen. De houders zijn ongeneigd om in den tegenwoordigen on- zekeren staat der markt zich van hunne goederen te ontdoen. Bij Lloyds is het berigt ontvangen, dat in het Kanaal, op de hoogte van Hastings, hel barkschip City of Carlislevan Londen naar Bombay, in botsing is gekomen met de brik Thomas Snoohnaar de westkust van Afrika, ten gevolge waarvan de laatste onmiddellijk is gezonken. De kapi tein en twee man der equipage vonden daarbij hun dood in de golven. FUAN kKUk. PABUS. 3 Julij. De Pairie bevat berigten uit Vera-Cruz van vier dagen later dan de jongste reeds medegedeelde tijdingen. Zij melden dat de gesteldheid der troepen te Orizaba gunstig was. De voorhoede van hel Fransche leger be zette steeds de sterkte Ingenio, die 6 kilometers van die stad was verwij derd, terwijl de voorposten zich uitstrekten tot aan het kleine meer Tapa. De Fransche troepen waren geheel meester van het dal, dal zich voor Ori zaba uitstrekt, en indien de vijand het rnogt wagen hen aan te lasten, zou deze plek een uitmuntend terrein aanbieden, om hem slag te leveren en te vernietigen. Aan deze berigten wordt echter weinig vertrouwen geschonken, omdat genoemd biad reeds meer dan eens de zaken in Mexico in een te gunstig licht heeft gesteld. Naar men uil Lucem meldt hebben, tijdens het verblijf van den graaf de Chambord aldaar, 3850 personen hunne opwachting bjj heui gemaakt. De bisschop van Angoulèine heeft, op de terugreis van Rome, mede Lucem bezocht, aldaar zijne opwachting aan den graaf de Chambord gemaakt en zelfs de mis voor hem bediend. De onlangs geboren infant van Spanje heeft bij den doop 124 namen ontvangen. 's GRAVENHAGE, 5 Julij. In de zitting van de tweede kamer van he den is na langdurige beraadslaging aangenomen, met 40 tegen 19 stemmen, het door den minister van koloniën bestreden amendement van den heer van Bosse, om de verpligle immigratie van staatswege niet in de wet op te ne men maar te bepalen dat de vrije kolonisatie in Suriname zal aangemoedigd wordenen dat voor den aanvoer van vrije negers premiën zullen uitgeloofd wordenhoogstens gedurende 5 jaren en niet boven 1 millioen gezamenlijk. De 3de Julij was voor de ingezetenen van Hoogmade, thans met de ge meente Woubrugge vereenigd, een ware vreugdedag. Van alle gemeenschap, zelfs door een voldoend voetpadmet andere gemeenten verstokenmogt het hun gelukken door de onvermoeide en ijverige pogingen van den heer administrateur en medewerking van eenige ingezetenen van Hoogmade eenen grindweg van Leyderdorp tot aan de grenzen van de gemeente Alkemade tot stand te brengendeze weg wei d door den hoofdingenieur opgenomen en goedgekeurdbij welke gelegenheid hulde werd gebragt aan den heer J. Spruit, opzigter van den waterstaat, onder wiens leiding en toezigt dit werk met naauwgezetheid werd ten uitvoer gebragt; door dien aanleg is aan eene groote behoefte van de inwoners van Hoogmade gemoet gekomen. Mogt nu de aangrenzende gemeente Alkemade zich beijveren om door aan sluiting aan dezen weg de gemeenschap dier gemeente te helpen bevor deren dan zoude er aan de vele inwoners van hel zoogenaamde lage land een groote dienst worden bewezen. KEHKMKIIW!». HAARLEM, 3 Julij. Door den kerkeraad der Waalsche gemeente is lot pred. beroepen d'. H. C. Laatsman, theol. doet. en pred. te Roermond. ZWOLLE, 3 Julij. Uit het vroeger opgegeven zestal predikanten is door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente hel volgende drietal gevormd: dd. Hofstede de Groot, te Dwingelo; Koopmans van Boekeren, te Harlin- gen, en Hugenholtz, te Renswoude. AKADEJIlE-NIKUWtt. PROVO TIEN' AAN I)E LtYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 5deD Julij de heeren M. G. Bentforl, van Soelerwoude, en A. Pynacker Hordyk, van Drumpt, beide in de regten, met Stellingen. Deuzelfdeu dag de heer C. C. J. Kolzé, van de Kaap de Goede Hoop, in de geneeskunde, na verdediging van zjjn akademisch proefschrift: Eenige ziektegevallen uit de vrouwen-kliniek gedurende den cursus 18611862. Denzelfden dag de heer I. H. J. Hoek, van 's Gravenhage, in de regten, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: Het herstel van het Nederlandsch gezag over Java en onderhoorigheden (18161819). Denzelfden dag de heer H. R. van Delden, van Menado, in de regten, na openbare verdediging van zjjn akademisch proefschrift: Over de erfelijk heid der régenten op Java. PROMOTIE AAN 1>E GRONINGSCHE HOOGESCHOOL. Den 3dt" Julij de heer S. Slheeman Swart, van Kollum, in de genees kunde, na verdediging eener verhandeling: Over de ingewandswormen. Gewezen vonnissen in strafzakendoor het Kanlongeregt te Leydenop den 28sten Junij 1862. 3 wegens het rijden op de kleine straatsteenen. 2 wegens het uitslaan van een kleed, na den gezetten tijd. 1 wegens het werpen van vuilnis in het water. 1 wegens het rijden door de Vrouwensteeg, in verboden rigting. 2 wegens het verontreinigen der straat. 12 wegens het zich op de openbare straat in kennelijken staat van dronkenschap verloonen. 3 wegens het zonder consent baggeren in de Singelgracht. 5 wegens hel baggeren in den Rijn, in de Zijl en in de Trekvaart, zon der toestemming van het Hoogheemraadschap van Rijnland. 1 wegens overtreding van art. 315 der Algemeene Policieverordening. CORRESPONDENTIE. Aan het Bureau dezer Courant liggen Brieven onder letter B ter afhaling van den belanghebbende. AP yERTENTIEN. Bevallen van een Zoon B. G. P. PRUYS va* deb HOEVEN, geliefde Echtgenoot van Leyde* 3 Julij 1862. Mr. J. LUZAC. Voorspoedig bevallen van een' Zoon A. PUFKUS, geliefde Echtge- noote van Leide*, 4 Julij 1862. M. P. MEERBURG. Eenige kennisgeving. Heden overleed ons veelgeliefd jongste Kind, JOHANNA CORNELIA MARGARET1IA, in den aanvalligen leeftijd van ruim twee jaren. H. A. TIMMERMAN. Leiden, 4 Julij 1862. G. E. TIMMERMAN, Rietstap. Eenige kennisgeving. Voor de vele blijken van deelneming, betoond bij de ziekte en het over lijden van onze geliefde Zuster en Behuwdzuster Mejufvrouw SUSANNA HELENA SPÓHLER, betuigen wij door dezen onzen harlelijken dank. J. BINNENDIJK. Leyden, 5 Julij 1862.M. BINNENDIJK, Spöuleb. Aan allenwelke gedurende de ziekte en bij het overlijden van ons ge liefd Kind hunne belangstelling en deelneming betoond hebben, betuigen wij onzen welgemeeriden dank. B. H. TAYLOR. Leiden, 5 Julij 1862. T. J. TAYLOR, Teunissen. Al degenen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan wjjlen den lieer HENDRIK de RUYTER, laatstelijk particulier, gewoond heb bende te Leydenen aldaar op den 19dcn Junij dezes jaars overleden, wor den verzocht daarvan, vóór den l,lc0 Augustus aanstaande, opgave of betaling te doen ten Kantore van den Notaris J. A. PRYN, op de Hooi gracht alhier.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2