LEYDSCHE CRERAAT. 1862. MAANDAG 7 JULIJ. De Courant wordt MaandagIFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. eilVNEN't.ANDSCHB BKR1GTEN 5 julti, Bjj kon. besluit van 3 Jul(j is tot hoogleeraar in de medische faculteit aan de Leydsche hoogeschool benoemd de heer .1. M. Schrantmed. dr. alhier. Voorls is by kon. besluit van 4 .jujij tot hoogleeraar in de medische fa culteit aan de ÏÏtrechlsche hoogeschool benoemd de heer W. Koster, med. doel., tweede prosector in de ontleedkunde aan de hoogeschool alhier. Bij kon. besluit van 3-Juli) zijn tol notaris binnen hel arrond. Leyden benoemd: te Katwijk de heer A. K. de Koning, cand.-notaris te Vughl; en te llillègom de lieer M. E. Booy, thans procureur bij.de arrond.-regtbank alhier, uit welke hetrekkihg hij tevens eervol is oitfslagen;. een en ander met ingang van 15 Julij eersik. In de maand J tin ij zijn binnen deze gemeenfe geboren 104 kinderen, als: 54 zoons en 50 dochters, waaronder is begrepen 1 paar tweelingen. Overleden 58 personen, als: 7 mannen, 6 vróuwen, 17 zoons en 28 doch ters; daarenboven als levenloos aangegeven 5. Voltrokken 29 huwelijken. Gisteren morgen ten 10 ure kwam een gedeelte van het Japansche ge zantschap, uit 16 personen beslaande, vergezeld van cenige leden der com missie met de begeleiding belast, alhier aan. Even builen de Witte poort werdén de gezanten verwelkomd door de burgerlijke en militaire autoritei ten, den heer burgemeester mT. D. Tieboel Siegenbeek, den wethouder mr. CV W. Hubrecht en den majoor J. H. M. Ter Bruggen, plaatselijk kommandant, en vervolgens de overal met de Nederlandsche en Japansche vlaggen versierde stad binnengeleid, terwijl de kweekelingen van de kweek school voor zeevaart in hel want paradeerden. Onmiddelijk begaven de ge zanten zich naar het museum van natuurlijke historie, dat zij onder de leidiug van den directeur met belangstelling in oogenschouw namenwaar bij enkele leden van het gezelschap bel schenen te bejammeren dat zij aan deze inrigling slechts een zoo vlngtig bezoek konden brengen. Daar het weder zoo bijzonder gunstig was, werd de verdere logt door de stad in open rijtuigen voortgezet. Van hel museum begaven zich de gezanten naar bet akademie-gebouw, alwaar zij, namens den senaat, door den rector mag nificus den hoogleeraar P. L Rijke, werden toegesproken, welke toespraat door den eersten gezant werd beantwoord. Daarna werd door hen een be zoek gebragl aan onderscheidene akademische inrigtingen, t. w. den hortus botanicus, de sterrewachl, het natuurkundig kabinet, hel scheikundig la boratorium en het anatomisch kabinet. De voorwerpen die hun werden aan gewezen, en de wetenschappelijke proeven waarvan zij getuigen waren, lieten niet na hunne belangstelling of bewondering op te wekken. Ver volgens bezochten de gezanten de fabriek van greinen, polemieten enz. van de hh. J. en A. Ie Poole, waar men zich beijverd had alles op eene gepaste wijze voor hunne ontvangst in te riglenen waar zij de verschillende werkzaamheden oplettend gadesloegen. Van daar begaven zij zich naar hel raadhuis, alwaar de leden van den gemeenteraad, de majoor- kommandanl der dienstdoende schutterij en de majoor-koinmandant van liet reg. veld-artillerie aan hen werden voorgesteld. Den togt voortzettende begaven de gezanten zich vervolgens naar de Kon. Ned. grofsmederij, in welke fabriek vroeger het model ecner volledige grofsmederij voor de Ja pansche regering werd vervaardigd. Nadat zij door het bestuur der vennoot schap in eene met vlaggen als anderzins versierd vertrek waren ontvangen en verwelkomd, bezocht men de werkplaatsen en magazijnen, en beziglig- den de leden van liet gezantschap met de meeste aandacht het vervaardigen van staaf- en hoekijzer uit oud ijzer door middel van grof en fijn rolwerk; voorls liet smeden en bewerken van assen, ankers en kettingen van ver schillende zwaarten en soorten en van meerdere voorwerpen. Ook werd in hunne legenwoordiglieid een eind kabelketting van 41 streep ijzerdikte op de groote hydraulische pers beproefd enom het vermogen van dien toestel te toonenopzettelijk gebroken, hetgeen in bet bijzonder de belangstelling dezer schrandere vreemdelingen trok Ten slotte werd nog een bezoek ge- bragt aan de lakenfabriek van de hl). J. J. Krantz en Zoon, waar mede niets verzuimd was om de gezanten waardiglijk te ontvangen, en waar mede de verschillende werkzaamheden door lien met aandacht werden nage gaan. Op al de genofmde plaatsen maakten een aantal dames en heeren van de gunstige gelegenheid gebruik om de bezoekers van het verre Oosten van nabij te zien. Hier en daar werden hun bloemruikers aangeboden, die zij beleefdelijk aannamen. Door den langdurigen togt eenigzins vermoeid begaf het gezantschap zich naar de woning van den burgemeester en maakte gebruik van het door dezen aangeboden diner, gedurende hetwelk de muziek der dienstdoende schutterij zich aldaar liet hooren. Eerst ten half negen ure verliet het ge zantschap de woning van den burgemeester, blijkbaar ten hoogste voldaan over de ontvangst, die het hier bad ondervonden. Toen het gezantschap •tie stad verliet, werd wederom door de kweekelingen van de kweekschool voor zeevaart geparadeerd, liet is bijna overbodig hier bij te voegen dat zoowel bij de aankomst van bet gezantschap, als op den weg dien het in de stad volgde en zelfs bij het vertrek eene groote menigte zich op de been bevond. Overal werd dc groet, door de menigte den gezanten gebragt, ■vriendelijk beantwoord. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 176 tot 211 personen. Behalve het verbazend getal aardbeziën-planten, die, naar men ons meldt, sedert verleden jaar te Boskoop waren aangekweekt, mogl men we gens de vruchtbare lente eene ruime opbrengst van aardbeziën verwachten, want, zeldzaam genoeg, werden er uit Boskoop den 31 Mei II. reeds 800 potten aardbeziën verzonden. Sedert dien tijd hebben er, wel is waar, nog belangrijke verzendingen plaats gehad, doch het gure en regenachtige weder van de afgeloopen maand heeft op die vrucht zeer nadeelig gewerkt, zoodat. de verzending thans nagenoeg' is afgeloopen. De berigten omtrent de fram bozen zijn gelijkluidend. Men verwacht overal veel boomvruchtendoch daar zij wegens de weinige groeizaamheid eene maand hebben stil gestaan over het algemeen klein van stuk. Naar wij vernemen schijnt het sombere en vochtige weder niet ongun stig op de aardappelen te werken. Althans de opbrengst is zeer ruim en de knol meer ontwikkeld en veel grootcr dan het vorige jaar. Omtrent de ziekte onder de aardappelen wordt nog niets met zekerheid bevestigd. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat het examen der adspiranlen voor de betrekking van adelborst 3de kl. bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord zal aanvangen op Maan dag 21 Julij 1862, te 's Gravenhage. De mililiens der ligting van 1859, die bchooren tot de regementen, waarvan bataillons zijn aangewezen om in de legerplaats van Millingen te kamperenzullen zich den 309ten dezer in de hoofdplaatsen der provinciën moeten bevinden, om zich van daar naar de standplaats hunner corpsen te begeven. Dezer dagen is aan de kon. akademie te Delft voldoend examen af gelegd voor de betrekking van O. I. ambtenaar ls,c kl.door de hh. mrs. J. H. Bergsma, A. A. Buyskes, 11. J. Canter Visseher, W. A. Engelbrecht J. 1'. F. Filz, W. C. van der Moore, J. HulsholF Pol, J. J. Schneilher, W. F. de Vogel, en den doctor in de letteren J. D. Homanen voor de betrekking van ambtenaar der 2de kl., door de hh. H. J. H. Beekveld, T. G. A. Canter Visseher, 11. A. de Geer, W. J. C. Groos, W. L. H.A. Har- loff, M. F. Ledeboer, C. M. Ketting Olivier, O. A. Burnaby Lautier, K. W. 11. Ligtvoet, A. van der Gon Nctschcr, G. L. Schnltz, J. W. A. van Soest, C. F. M. Stockhausen en W. Voute Jr. Het Japansche gezantschap heeft bij het bezoeken der stad Delft op Donderdag II. aldaar bezigtigd 's rijks constructie-winkel, de kogelgieterij, den geweërwinkel, de praalgraven in de Nieuwe en Oude kerken, hel aka demie-gebouw, dc tapijtfabriek van den heer J. Hettkensfeld en de laken fabriek van de hh. Maas en Zn. Heden is dc tweede haringjager te Vlaardingcn aangekomen, aanbren gende 20 ton maatjes haring en 67 ton vollen haring. De maatjes haring gold ƒ500 per ton. De qualiteil is puik. Gisteren morgen werd de Pcrnische veerschuit, die de haven te Schie dam verliet en, behalve den schipper, eene jonge dochter en twee kinderen aan boord had, door een ander vaartuig overzeild, zoodal de veerschuit omsloeg, en mogelijk allen een prooi der golven zonden geworden zijn, ware niet door kloekmoedigheid vooral vat: een Engelschman de vier per sonen op zeldzaam vlugge wijze gered geworden. De Amersf. C. deelt hel volgende mede: Gisteren morgen (2 Julij), toen een jongman, 26 jaren oud, belijder der r. k. godsdienst, zich met zijne beminde, meerdere huwelijksparen en getuigen in tegenwoordigheid van de heeren ambtenaar en griffier van den burgerlijken stand te Amersfoort bevond, om zijn huwelijk te voltrekken, weigerde de moeder des jongmans (die in hel Liefdehuis alhier wordt verzorgd en niet bij de huwelijks-forma liteiten tegenwoordig was, dan nadat zij daartoe door een deurwaarder was aangezocht) hare toestemming tot liet huwelijk. Aangedrongen hare redenen voor deze weigering kenbaar te makenverklaarde zij dat zij voor zich niets tegen het huwelijk had maar tot hare weigering genoopt was dooi den vader van het Liefdehuis, vermits de verloofde haars zoons de Pro- testanlsche godsdienst beleed. Volhardende bij hare weigering, kon het huwelijk niet voltrokken worden. Mevrouw de douairière Sandberg van Essenbttrggeb. van Weslervelt heeft aan de afgemeene armen te Zwolle 5060 vermaakt, en aan de herv. kerk te Harderwijk en de diaconiën te Nunspeet, Ermclo en lieerde geza menlijk eene som van ƒ7000. Men verneemt, dal ten gevolge van de groote behoefte aan metsel- steeneu voor den opbouw der afgebrande woningen en fabriekinrigtingen te Enschedé, er in de nabijheid dier plaats onderscheidene steenfabrieken wor den opgerigt. Aan de V. C. meldt men dat er van de geschiedenis van Julius Caesar, door keizer Napoleon 111 voltooid en die ter perse is, bij de uitgave gelijk tijdig eene Hollandsche vertaling het licht zal zien, lot welke overzetting een onzer letterkundigen 's keizers toeslemming heeft gevraagd en verkregen. 's GRAVENHAGE. 5 Julij. Z. M. de koning heeft heden ten 10 ure den commissaris des konings dezer provincie mr. J. Loudon en eene commissie uit de provinciale staten van Zuidholland ten gehoore ontvangen. Tot notaris te Groningen is benoemd de heer mr. J. van Giffen, thans procureur bij de arrond.-regtbank te Appingadatn. Morgen zal er bij I1H. MM. de koning en koningin op het paleis het huis ten Bosch, ter cerc van hel Japansch gezantschap, een grooi diner plaats hebben, en Maandag zal er bij HH. KK. HH. prins en prinses Frederikop het huis de Pauw mede een diner te zijner eere gegeven worden. Nopens het vertrek van het gezantschap is nog niets met zekerheid bekend. Ter viering van den verjaardag van II K. II. prinses Maria, tweede dochter van 1111. KK. 1111. prins en prinses Frederik, had er ten i2 ure in de Maliebaan eene groote parade van het garnizoen plaats. Tegen den mid dag was er bij 1111. KK. 1111. prins cn prinses Frederik op het buis dc Pauw receptie der koninklijke familie en des middags familie-diner. Bij den minister van binnen), zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den brand te Enschedé ontvangen ƒ80opbrengst van een door het zanggezelschap Harmonie tc Naaldwijk gegeven concert.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1