den generalen slat tol luit.-kolonelden majoor J. A. Besier, van dien staf; tol majoor, den kapitein lste kl. H. J. Enderlein, mede van lien staf, en in zijn rang overgeplaatst bij den generalen staf: den lstcn luit. I. B. U. van Royen, van het 6de reg. infanterie, thans tijdelijk bij dien staf gtdetacheerd. Tot kapitein 3de kl. bij het 8S,C reg. infanterie is benoemd de luit. B. Pilger, van het 5de reg. Jhr. C. A. van Sypesteyneervol ontslagen kapitein der artillerie, is benoemd tot commies bij het dep. koloniën. L. M. heeft aan den heer dr. A. J. D. Steenstra Toussaint, 3de" stads geneesheer te Batavia, vergunning verleend tot het aannemen der versierse len van ridder der kon. militaire orde van de Ontvangenis van Villa Vigosa, hem geschonken door den kouing van Portugal. Men verneemt dat I1U. KK. HH. prins en prinses Hendrik niet voor de helft dezer maand alhier zullen lerugkeeren, waarna zij na kortstondig verblijf alhier eeue buitenlandsche reis zullen doen. De minister van koloniën zal op morgen en die van marine op Vrijdag aanst. geen gehoor verleeneu. Het gezantschap heeft heden morgen het photografisch-établissement van den heer Severin bezocht. De treinen brengen bij iedere aankomst een groot aantal vreemdelingen binnen de residentie om bij den plegtigen oplogt van het gezantschap ten hove tegenwoordig te zijn. B(j de aanbesteding van hel bouwen van een nieuw gasthuis alhier zijn 11 inschrijvings-billellen ingekomen. De minste inschrijvers waren Gebr. van Malsem alhier voor 174,000. Gisteren middag is door de politie alhier een jongeling in hechtenis genomen, die, naar men verzekert, door het werpen van een steen naar het hoofd van een ander jongelingden onmiddellijken dood van dien knaap heeft veroorzaakt. Heden heeft alhier de opening plaats gehad van de gewone vergadering der prov. staten van Zuidholland. De werkzaamheden zijn aangevangen roet de overlegging van onderscheidene stukkenwaaronder in de eerste plaats het verslag van ged. staten over den toestand der provincie gedurende het jaar 1861. Daaruit blijkt dat de provinciale geldmiddelen in een zeer gunstigen toestand blijven verkeeren. Bij voortduring wordt geklaagd over den druk, die zich voor de geldmiddelen der gemeenten doet gevoelen door de werking van de armenwet en de uitvoering van die betreffende het la ger onderwjjs. De gezondheidstoestand is over hel algemeen bevredigend geweest. Met de intrede des vorigen jaars was de regeling van het lager onderwijs in al de gemeenten van dit gewest geheel tot stand gcbragt. De algemeene toestand van het onderwijs was volgens de opgave der schoolop zieners in de verschillende districten vrij voldoende. Intusschen werd ge klaagd over het schoolverzuimten gevolge o. a. van het bezigen der kinde ren bij den landbouw en het houden der catechisatie-uren in den schooltijd. Aangaande hel armwezen wordt opgemerkt, dat de toestand deswege gedu rende het afgeloopen jaar in Zuidholland over het algemeen genomen niet is verbeterd. De uitkomsten van den landbouw kunnen over het algemeen als bevredigend worden beschouwd. De voorzitter, de commissaris des konings, mr. J. Loudon, deelde o. a. mede dat de heer mr. H. Cock, die ter vervanging van den heer mr. N. Sikkel Groos voor het hoofdkiesdislrict Leyden lot lid der prov. staten is gekozen, den bij de wet bepaalden termijn heeft laten voorbijgaan om aan ged. staten kennis te geven of hij de benoeming aanneemt, en derhalve moet geacht worden die niet te hebben aangenomen, ten gevolge waarvan ged. staten j eene nieuwe verkiezing hebben bepaald; en dat de hh. mr. E. J. A. graaf i van Bylandl en jhr. mr. W. A. C. de Jonge, ten gevolge van hunne benoe ming lol leden van den raad van state, hun ontslag hebben genomen als leden van de prov. staten, weshalve in het hoofdkiesdislrict 'sGravenhage twee buitengewone vacaturen beslaan, waarin eerlang zal worden voorzien. Door den voorzitter werden drie commissien benoemd, tot het onderzoeken van de geloofsbrieven der nieuw benoemde leden. Door deze commissiën werd na onderzoek tot de toelating van de bedoelde leden geconcludeerd, met welke conclusie de vergadering zich vereenigde. De nieuw benoemde leden werden daarop beëedigd en namen zitting. De voorzitter deed vervol- gens voorlezen eene missive van den heer van Ryckevorscl, waaruit blijkt dat deze verlangt voor eene benoeming van lid der eerste kamer niet weder in aanmerking te komen. Ter behandeling in eene volgende zitting worden onderscheidene onderwerpen aan de orde gesteld. AMSTERDAM, 30 Junij. Zaturdag II. heeft de wis- en natuurkundige afdeeling der kon. academie van wetenschappen eene gewoiic vergadering gehoudenwelke werd bijge woond door de heeren Matlhes, van Rees, Harting, van der Boon Mesch, Kaiser, Stamkart, Storm Buysing, Vrolik, von Baumhauer, van Kerkwijk, Bleeker, Voorhelm Schneevoogt en Verloren. De heer Bleeker heeft ingezonden eene verhandeling getiteld: Description de quelques espèces nouvelles de silures de Surinam, waarbij is gevoegd een geleidende brief, waarin de beer Bleeker vraagt of er veel tijd zal ver- loopen alvorens dit stuk in de verslagen en mededeelingen wordt opgeno men, daar bij bij bevestigend antwoord bet stuk wenscht terug te nemen. Na eenige beraadslaging is beslotende zaak in eene buitengewone verga dering te behandelen. De heer Vrolik las vervolgens eene bijdrage van den heer Brulel de Ia Rivière over de werking van het zeewater op liet metaal der schepen. Hier- I van zal een uittreksel in de verslagen en mededeelingen worden opgenomen. De heer Stamkart leverde daarna eene bijdrage over zijne onderzoekingen naar deu waterstand van het zoogenaamde A. I'. (Amst. peil). Hij zal later meer uitvoerig nog op dal onderwerp terug komen en een opstel daar over aan de academie aanbieden. Over de bijdrage wisselen van gedachten de heeren Harting en Stamkart. Daarna is de vergadering gesloten. De Japansche gezanten hebben voor hun vertrek van bier nog een groot concert in het Park bijgewoond, alwaar de tuin prijkte met eene schoone gasverlichting, terwijl Bengaalsch licht in nationale en Japansche kleuren den tuin van tijd tot tijd verlichttehetgeen hun veel genoegen gaf. Voorts hebben zij nog bezocht de suikerraffinaderij van den heer Kooi, de bierbrouwerij van den heer van Vollenhovenen de winkels van de hh. Sinkel, Lurasco en Haver Koethealwaar zij kleine inkoopen deden. Het laatst begaven zjj zich naar het raadhuis om de aldaar verzamelde autoritei ten voor de goede ontvangst te bedanken. De Japanners hebben hunne ont vangst in de verschillende landen gekarakteriseerd en zeiden dat hunne ontvangst te Parijs pleizierigte Londen deftig en in Holland hartelijk was. Voor hel vertrek van het gezantschap ontvingen de hoofdambassadeurs de vaders, moeders en vrouwen der werklieden, sedert het jaar 1857 werk zaam aan de machines op de fabriek A. Koenoera te Nagasaki, die hun uit erkentelijkheid voor den keizer van Japan twee prachtige kristallen lusters aanboden, waarop hel volgende opschrift stond: Aan den keizer van Japan uit erkentelijkheid voor de goede behandeling, welke de Hol- landsche werklieden daar ondervinden. Dit geschenk was vergezeld van een album, voorzien van de namen der gevers. De Japanezen hierdoor blijk baar verrast, deelden ale bewijs van dankbaarheid onderscheidene waajjers aan de familiën rond. D'. H. J. Spijker, benoemd tot administrateur van de zaken der herv. eeredienst, heeft gisteren avond in de Nieuwe kerk afscheid van zijne ge meente genomen met eene rede over 1 Joh. II. 18'. BUITENLANDSCHE BEItlGTEN. BEL6IE Het Antw. Hbl. bevat het volgende: Wjj ontvangen de volgende me- dedeeling, die wij onpartijdig en zonder in het feit verder te treden, opne men: De synode der protcstantsche kerken der Union, in België, heeft in hare zitting van den 26s,en dezer M. van Waning Bolt ontzet uit zjjn ambt als pred. bij de proleslantsche gemeente te Antwerpen, en zulks ter zake van de vrijzinnige gevoelens door genoemden leeraar verkondigd zoowel op den kanselals in het godsdienstig Onderwijs. Dit is de eerste maal dat in bet vrijzinnig België eene zoodanige uitspraak geschiedt. Het Israëlitische meisje te Antwerpen, dat uit het ouderlijke huis was verdwenen en gemeld had dat zij Christin was gewordenis door hendie haar hadden ontvoerdweder aan hare ouders teruggegeven. Daar het meisje nog minderjarig was, waren zij voor vervolging bevreesd. ËNGELAN D. LONDEN29 Junjj. De generaal-majoor R. Brucegouverneur van den prins van Wallis, is in ruim 49-jarigen ouderdom overleden, ten gevolge van de koorts, welke hem tijdens het bezoek van den prins te Konstanlinopel had aangetast. De heer Lyons, onze gezant te Washington, is alhier aangekomen. Zijne komst geeft tot allerlei gissingen aanleiding. Den 18dcn dezer des morgens ten 11 u. 25 m. werd over het geheele eiland Malta eene aardbeving gevoeld. Dit verschijnsel herhaalde zich den 21!ten des morgens ten 6 u. 23 m.waarna twee minuten later een tweede en ten 6 tr. 46 m. een derde schok volgde. De tweede schokdie de hevig ste was, ging vergezeld van een gedruisch als het uitlaten van sloom, en hoe vreemd het ook moge schijnen, toch is het waar, dat daarbjj de massive steenen bol met het daarop staande kruis op de torenspits der Anglicaansche kerk te Lavalette bijna geheel is omgekeerd. FRANKRIJK. PARIJS, 29 Junij. De Moniteur deelt tijdingen mede uit Mexico, over Southampton ont vangen. Die berigten luiden voor de Franschen gunstig. De Mexicaansche generaal Marquez heeft namelijk een corps van 2000 man met het Fransche expeditie leger weten Ie vereenigen. De voorhoede van de Mexicaansche armee, ten geiale van 1500 man, heeft dit willen tegengaan, doch zij is daarbij bijna geheel en ai in de pan gehakt. Overigens blijkt uit beriglen uit Mexico ontvangen, dat de generaal de Lorenccz den 18den Mei te Orizaba zijn terugtogt heeft aangenomen, in de beste orde en zonder verontrust te worden. Den 2l!,t" heeft hij eene dag order lot de troepen uitgevaardigd, waarin hij hun zegt, dat Itij den keizer met de blijken van de dapperheid die sedert den veldtogt door hen aan den dag gelegd zijnzal bekend maken en dat deze die zal weten te beloouen. Volgens de Patrie is de geestelijke Miranda uit Mexico naar Frankrjjk gezonden met eene geheime zending. Hel blad voegt er bij dat de generaal Marquez lot dus verre de eenige Mexicaan schijnt te zijn, voor wien de Franschen wezenlijk sympathie hebben. Het Fraiisch-Mexicaansche leger telt thans 11500 man; het leger van Juarez daarentegen 27000 man. Van den graaf de Montebello, den nieuwen bevelhebber onzer troepen te Rome, zijn reeds klagten ingekomen, die echter uitsluitend de ongunstige betrekkingen lusschen de Fransche Bezetting en de pauselijke soldaten be treffen. Schier geen dag gaat voorbij, zonder dat er gevechten lusschen manschappen der beide partijen plaats hebbenwaarvan reeds eenige solda ten de slagtoffers zijn geworden. Het hof van cassatie heeft het arrest van het hof van Douai, waarbij de heer Mirès vrijgesproken is, in het belang der wet gecasseerd. Het bof heeft uitgemaakt dat de feiten, die als bewezen zijn aangenomenescroquerie uitmaken. Het hof heeft verder de beslissing van het hof van Douai gecas seerd, volgens welke Mirès niet vervolgbaar is wegens hel uitbetalen van Active dividenden. De heer Jukovief, een hier tijdelijk verblijf houdende Rus, heeft eene gift van 1 millioen fr. geschonkenten behoeve der slagtoffers van de bran den, die onlangs in zijn vaderland hebben plaats gehad. Men verzekert dat de Ie veld slaande gewassen in het geheele land de beste verwachtingen doen ontstaan. De koningin van Spanje heeft, uil dankbaarheid wegens hare gelukkige bevalling, aan den Paus een brief geschreven en daarbij een wissel gevoegd,

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2