LEADSCIIE conraaC 1802. iV. 79. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. art r V WOENSDAG 2 JULIJ. De prijs der Courant is f3,per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". j0 blad 12) der Handelingen van den Gemeenteraad. BINNENLANDSCHK BEiilliTKiV LEYDEN, 1 Jnljj. Het provinciaal gcregtshof in Zuidholland, burgerlijke kamer, onder; voorzitterschap van den lieer tnr. Buyskcs, heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van den burgemeester der stad Leyden tegen den staal der Ne derlanden over de aan die stad toekomende schadeloosstelling voor bet ver lies en hel gemis van het vischregt in het van staatswege drooggemaakte Haarlemmermeer. Het hof heeft den slaat veroordeeld om aan Leyden te betalen:, a. voor het gemis van vischregt voor hel vervolg, een kapitaal van 20 maal de jaarlijksche opbrengst ad ƒ1090, dus ƒ21800 en b. voor het gemis van dat regt in het verledene over 1845, 1846 en 1847, ƒ545'sjaars, dus ƒ1635 en over 1848 tot en met 1861 ƒ1090 'sjaars, dus ƒ15260; te zamen alzoo ƒ38695 met renten en kosten. 11 el hof heeft die uitspraak gedaan in het eerste en hoogste ressort en liet dop£ den staat gedane aan bod oirvoldoende geacht. bh i Het Staatsblad n°. 61 bevat een kon. besluit van 19 Junij II.be treffende eene nieuwe regeling van hel getal predikantsplaatsen bij.de YYaal- sclie gemeenten. Dal besluit bevat de navolgende bepalingen. Art. 1. Hij het ontstaan van vacaturen van predikantsplaatsen bij Waal- sche gemeenten zal de vacerende gemeente ten minste uit 100 zielen be lmoren te bestaan om op het behouden van één predikant, met genot van bezoldiging en andere voordeelen uit 'slands kas, te kunnen aanspraak maken. Voor hel behoud van twee predikanten wordt vereischt een getal van 800 zielen. Voor het behoud van drie predikanten een getal van 1600 zielen. Voor het behoud van vier predikanten een getal van 3000 zielen. Art. 2. 31ct beirekking tot de gemeenten te Maastricht's Hertogenbosch Nijmegen en Hreda is een getal van 50 zielen voldoende tol het behoud van één afzondei lijken predikant. Art. 3. Bijaldien de instandhouding van eene stand- of predikantsplaals om bijzondere omstandigheden mogt worden noodig geoordeeldbehouden wij ons voor deswege nader te beslissen. Gedurende de eerste 6 maanden dezqs jaars heeft het Nederl. zendeling genootschap aan giften en legaten ontvangen ƒ16737 31. Bij de tweede kamer is ingekomen het wets-ontwerp betreffende de regeling van het reglsgebieil der regterlijke collegiën enz. Bij dit wets-ont- werp wordt het getal der arrondissementen verminderd met 6 en dus van 34 op 28 gebragt en het getal kantons verminderd met 36 en alzoo van 150 tot 114 tcruggebragt. liet arrondissement Leyden zal, naar het ontwerp, hel getal zijner kantons met één zien verminderd. Het kanton YVoubrugge namelijk wordt met het kanton Alphen vereenigd. De overige wijzigingen zijn van ondergeschikten aard. De gemeente Oegstgeest, wier gebied aan dat van de gemeente "Leyden grenst, wordt uit het kanton Noordwijk overgebragt naar het kanton Leyden. Van het kanton Alphèn, welks regtsgebied zich naar liet ontwerp mede zal uitstrekken over dat van het tegenwoordige kanton Woubrugge, en dat nog wordt vergroot niet de gemeenten Aalsmeer, Lei- mniden en Uithoorn, wordt de gemeente Zwammerdam afgescheiden en ge bragt onder hel kanton Woerden. Het kanton Woerden eindelijk wordt, behalve met de genoemde gemeente, nog vergroot met de gemeente Oudewater. Volgens liet ontwerp zal de arrondissemenl-reglbank te Leyden bestaan nil 1 president (bezoldiging ƒ2200)4 leden (ieder 1700)1 officier (ƒ2200) 1 substituut-officier (ƒ1700), 1 griffier (ƒ1300) en 1 substituut-griffier (ƒ8501). De bezoldiging van den kantonregler in de 1% 2cen 3e klasse is gelijk aan die van lid der regtbank van het arrondissement, waarin het kanlongeregt is gevestigd. De griffier van het kanlongeregt te Leyden geniet ƒ450, die van de kanlongeregten Woerden, Noordwijk en Alphen behoorende tot de 41 klasse, ƒ400. De minister van binnenl. zaken, overwegende dat. ten gevolge van het aannemen der betrekking van vice-president van den raad van state door mr. JE. baron Mackay, de verkiezing van een lid voor de tweede ka mer in het kiesdistricht Arnhem moet plaats hebben; dat genoemd lid op den derden Maandag van September aanst. moest aftreden, en dat alzoo te gelijk in de alsdan ontstaande vacature behoort të worden voorzien, heeft bij beschikking van 30 Junij 186^ bepaald, dat de verkiezing van een lid der tweede kamer zoowel voor de tegenwoordige zitting als ter voorziening in de vacature, door de jieriodieke aftreding op den derden Maandag van September zullende ontstaanin hel kiesdistrict Arnhem zal gehouden wor den op Dingsdag den 22slen Juli) aanst., en dat, zoo eene herslemming noodig is, deze zal plaats hebben op Dingsdag den 5dc" Augustus daaraan volgende. Op bovengenoemden dag zal ook de verkiezing van een lid voor de tweede kamer in liet kiesdistrikt Almelo plaats hebben, ten gevolge van de aanneming der betrekking van lid van den raad van state door dr. W. R. baron van lloiivell. Uit Dordrecht meldt men dat de kantoorbediende, die vooreenigen lijd met eene vrij belangrijke som van daar naar Engeland was uitgewe ken, aldaar is opgespoord en dat men hem spoedig terug mag verwachten. Hjj moet bereids aan een aldaar wonenden consul alles hebben bekend, o. a. ook dat hij zich door eené valsche handteekening de aanzienlijke som heeft verschaft, die hij heeft medegenomen. De gelden echter moeten reeds voor het grootste gedeelte zijn verdwenen. De heer van llugenpoth heeft, naar aanleiding van hetgeen door den heer Kemps te 's Hertogenbosch is beweerdt. w. dat eerstgenoemde zijn werk betreffende de kloosters in Nederland had herroepen, in een brief aan de IV. R. C. en aan de Arnk. C. de volgende opheldering gegeven. In het begin van April jl. heeft de heer pastoor Kemps mij aangezocht mijn werk te retracterenik weigerde zulks pertinent en verklaarde nagenoeg met de zelfde woorden, doch zeer zeker in denzelfden zin en beleekenis, aan hem, in bijzijn der lieeren kapellaans, hetgeen ik ook later in de Arnh. C. ge schreven heb: adat ik catholiek ben en catholiek zal blijven, dal ik nim mer de leerstellingen of de hiërarchie der r. c. kerk heb aangevallen, of getracht heb hel kerkelijk gezag te ondermijnen; dat zulks niet in mijne bedoelingen ligt en er nimmer in heeft kunnen liggen, wijl ik mijn gods dienst liefheb." Ik heb niets meer, niets minder gezegd, noch willen zeg gen. Ik zeide, dat het mij niets kostte zulks te verklaren, wijl ik het altoos^volgehouden had bij iedereen die het hooren wilde. Later heb ik de heeren kapellaans niet meer gesproken. -Op 31 Mei heb ik een exemplaar der Arnh. C. aan den heer pastoor toe gezonden, met geleidenden brief, waarin ik schreef, dat ik de overtuiging bezat dat bet verspreide gerucht niet van hem was uitgegaannoch kon uil- gegaan zijn. De heer pastoor heeft mij tien dagen later den brief geschre ven, dien hij thans openbaar maakt, en is mij eenigen tijd daarna komen zeggen, dat hij mijn brief in de dagbladen zoude tegenspreken. Ik heb hem opgemerkt, zeker niet gebid of gesmeekt zulks na te laten, wijl hij de zaak verder zou drijven dan wenschelijk is. Hij eischle voor dat geval van mij eene schriftelijke herroeping, in bewoordingen die hij mij aanbood; •ik weigerde, uithoofde dat het niet strookte met mijne overtuiging en met hetgeen ik hem vroeger gezegd badmaar was bereid mijne gevoelens van catholiek nogmaals openbaar te makenhetgeen ik voorstelde nam de heer pastoor niet aan en hij heeft thans met zijne kapellaans beweerd, dat ik mijn werk voor wat het injurieuse tegen hiërarchie en leerstellingen betreft, herroepen heb. Ik wil hunne goede trouw onderstellen, maar betreur tevens dat mijne woorden ooit tot eene opvatting hebben kunnen leiden, dat ik mijn werk herriep, voor boedanige opvatting, in strijd met mijne woorden, ik niet verantwoordelijk ben. Ik verklaar nogmaals jdeglig: Ik heb mijn werk niet herroepen. 'sGRAVENHAGE, 1 Jtilij. Bij kon. besluit van 27 Junij zijn benoemd: lot vice-president van den raad van state, mr. M. baron Mackay, lid der tweede kamer; tot leden, de bh. P. J. Bachiene, directeur der registratie en domeinen te Amsterdam; mr. M. VViardi Beekman, thans lid van den raad van stale; mr. E. J. A. graaf van Bylandt, lid der prov. staten van Zuidholland; mr. G. U. B. Boot, thans lid van den raad van state; A. C. van Braam Houckgcesl, gepensio neerd kapitein ter zee; mr. E. J. II. Borrel, thans lid van den raad van state; jhr. E. A. O. de Casembroot, generaal-majoor enz.; jli'. J. P. Cornets de Groot van Kraaijenburgoud-raad van Ned. Indiedr. YV. R. baron van Hoëveil, lid der tweede kamer; mr. YV. A. C. de Jonge, secretaris-generaal bij het dep. van justitie; mr. K. A. Meeussenminister voor de zaken der r. k. eeredienst; mr. J. Mutsaers, thans lid van den raad van state; D. J. Storm Buysing, iioofd-ingenieurhoogleeraar aan de kon. akademie te Delft; mr. G. de Vries, griffier der staten van Noordholland; tot secretaris van den raad van state; mr. C T. J. baron de Constant Rebecque, thans secretaris bij den raad; tot referendarissen bij den raad van state de hh. mr. P. F. van Hoogstraten, mr. L. P. Op den Hooff, en jhr, mr. C. van Breugel Douglas, thans referendarissen bij den raad. (Hoofdzakelijk reeds in ons vorig nommer medegedeeld). Heden morgen zijn de nieuw benoemde vice-president en de leden van den raad van state bij Z. M. teil gehoore toegelaten en hebben zij in ban den des konings den gevorderden eed afgelegd. Dat nieuw zamengesleld collegie treedt heden in functie. Z. M. heeft den heer F. J. J. Prins, candidaat bij het prov. kerkbe stuur van Overijssel, benoemd tol predikant voor de protestantsche gemeente in Nederl. Indië. Z. 31. heeft den luit.-kolonel jlir. G. C. II. R. van Brienen van Rame- !rus, van den generalen staf, ingevolge zijn verzoek, op pensioen gesteld, en hem den rang verleend van kolonel. Y'oorls heeft Z. M. benoemd bij

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1