noodlijdenden door den brand Ie Enschedé rich in eene algemeene medewer king. verheugen. Reeds zijn over de 3000 voorwerpen voor de loterij toe- gezegd De Prov. Gron. Cour. meldt dat op den 22steo dezer te Stedum, des namiddags tnsschen 5 en 6 uur, sneeuwvlokken zijn waargenomen. De Nieuwe Noordbrabander bevat een brief van den heer P. Kemps, kan. en past, van St. Jacob te 's Uertogenboschwaarin deze de verklaring aflegt dat baron van llugenpolh op Vrijdag den 4dc° April in zijne tegen woordigheid en die zijner beide hh. kapellancn, al het injurieuse, wat ten opzigte der hierarchic en de leerstellingen der r. k. kerk in zijn werk over de kloosters in Nederland vervat is, heeft herroepen. Te Tilburg is Woensdag en Donderdag II. de algemeene vergadering gehouden van de Nederl. maatschappij ter bevordering der geneeskunde. Op den eerslgenoemden dag hebben de opgekomen leden zich des namiddags aan een vriendschappelijken disch in het hótel du Cigne d'or vereenigd. De 15c algemeene vergadering zal in 1863 te Leyden worden gehouden. 's GRAVEN H AGE, 28 Junij. Tot substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Rrielle is benoemd mp. C. J. de Fremery, advocaat te 's Gravenhage, en tot kamerbewaarder en concierge bij de algemeene rekenkamer, J. 11. van lngen, thans bode bij dat coliegie. Bij kon. besluit van 26 Junij is. met 1 Julij aanst.de directie der bjjzondere afdceling voor de zaken der r. k. eeredienst toevertrouwd aan den legenwoordigen secretaris-generaal J. C. Willemse, onder den titel van administrateur voor de zaken der r. k. eeredienst. Bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië is benoemd, tot 2de luitenant de heer C. F. Engelhard, aan wien vroeger, op zijn ver zoekeen eervol ontslag uit de militaire dienst was verleend. 7,. 11. heeft goedgevonden over te plaatsen: bij het wapen der infan terie van liet leger in Oost-Indië den 2den luit. F. Cats, van het ls'« reg. infanterie, en bij het reg. grenadiers en jagers den lsteo luit. L. J. J. A. Joost, van den staf der infanterie. Z. M. wordt morgen avond ten 11 ure alhier verwacht en naar men verneemt zal Z. M. de koning aanst. Dingsdag ten 5£ ure het Japansch ge zantschap op plegtige wijze ten gehoore ontvangen. Dat gezantschap is lieden namiddag ten 6} ure van Amsterdam in de residentie teruggekeerd. Bij den minister »an binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den brand té Enschedé ontvangen: ƒ105.70, nader nog te Schiedam bijeengebragtƒ100, opbrengst van een te Enkltuizen gegeven concert. De minister van oorlog zal op Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Gisteren middag zijn eenige leden van het Japansch gezantschap, die in de residentie zijn verblevenbij de exercitiën der arlillerie-kompagnie der dienstdoende schutterij in de Koekamp tegenwoordig geweest. Na zich eenige inlichtingen zoo van theoretischen als practischen aard te hebben doen ge venhebben zij een stuk bediend, waarbij de handgrepen met kennis van zaken en vlugheid door hen werden uitgevoerd. Ook waren zij tegenwoor dig bij de exercitiën in de vlakte van Waalsdorp en hebben ook daar van hunne bekwaamheid in het behandelen van vuurwapens proeven gegeven. In de residentie is aangekomen mr. de Rouville, procureur des ko- ningsvan Curacao. Eene 14-jarige knaap alhier ontving dezer dagen van zijn moeder ecnig geld tot het verriglen van een boodschap. Hij liet de bootschap echter in den steek en ging naar de Dordsche kermis, van waar hij niet terugkeerde voor de laatste cent verteerd was. Men waande hem dood, want hij bleef niet minder dan zes dagen weg. BUITENLANDSCBE BEIUGTEN. BELfiKE. Bij de kamer van afgevaardigden is eene regerings-voordragt ingekomen waarbij eene som van 11,210,000 fr. wordt aangevraagd voor de uitvoering van eenige rijks-werken. Onder deze werken behooreneene regtstreeksche spoorwegiinie tusschen Brussel en Leuven; de voltooijing van een vak van hel kanaal van hei Kempenlandbenevens de verbreeding van een ander vakde verbetering der haven van Nieuwpoorthet kanaliseren der rivier de Maas in de provincie Namen; en het vollooijcn der werken, strekkende om de industriële inriglingen op den regter oever dier rivier in verbinding te brengen met het kanaal van Luik naar Maastricht. Zaturdag avond II. had er te Chaudfoniaincin eene kalksteenmijneen verschrikkelijk ongeluk plaats Men had de betaling van het weekloon bijna geëindigd en de meeste werklieden waren naar hunne woning gegaan, toen er eensklaps een stuk losschoot van de rots, die over de mijn hangt, en van eene aanzienlijke hoogte naar beneden stortte. Van de vijf arbeiderswelke zich nog in de mijn bevonden, konden er ziel) twee uil de voelen maken, maar twee anderen werden onder het rotsblok begraven en bleven onmiddellijk dood; de derde werd zoo zwaar gewond, dat hij één uur daarna overleden is. Naar men uil Antwerpen meldt heeft een Israëlitisch meisje, van Ne- derlandsche afkomst, I'essie genaamd, ottd 22 jaren, wonende in de straat du Vallon-Vert, Donderdag morgen het ouderlijk huis verlaten en is niet weder teruggekeerd. Naar Braine-le Comle vertrokken zijnde, zou zij den volgenden dag aan haren vader geschreven hebben dat zij sedert geruimen tijd Christin was. De aartsbisschop van Mechelen is bij zijne terugkomst uit Rome met groote plegtighcid in zijne woonplaats ontvangen. Met eenen stoel van 30 rijtuigen, gevolgd door eene ontelbare volksmenigte en onder het luiden der klokken, deed hij zijne intrede in de stad. Van het balkon van zijn paleis heeft hij den zegen over de menigte uitgesproken. Des avonds was de stad geïllumineerd. ENGELAN O. LONDEN 26 Junjj. Nopens de ontploffing te Birmingham wordt gemeld dat nog een ne gende lijk onder de puinhoopen is gevonden. Twee zoons van den eigenaar zijn onder de omgekomenen. De oorzaak is nog niet ontdekt; maar de uit barsting heeft plaats gehad bjjna onmiddellijk, nadat de zoons van den eigenaar zich naar den kelder hadden begeven waar de vrouw werkzaam was, die het percussie-poeder mengde en er ijzeren bussen mede vulde. De correspondent van den Times te New-York meldt dat de belasting wethoewel zeer gewijzigd, door den senaat is aangenomen. Die wet legt eene income-tax van 3 pCt. op ieder inkomen van meer dan 600 en minder dan 10000 dollars in het jaar; van 5 pCt. op een inkomen tus schen 10000 en 50000 dollars, en van 7j pCt. op ieder inkomen van grooter bedrag. Hel regt op brandewijn en andere sterke dranken is hooger ge steld dan bet huis van afgevaardigden noodig had geoordeeld. Op het bier is eene zware belasting gelegd. De bepaling, dat de slavenhouder twee dollars belasting van iederen slaaf zou betalen, is door den senaat geschrapt als onvereenigbaar met de constitutie. Het voorstel om crinolines en hoe pelrokken. gouden en zilveren zakuurwerken, parasols en wandelstokken te belasten, is verworpen; en de ruwe katoen is met eenen halvcn Ameri- kaanschen cent per pond belast, ten einde Europa tot goedmaking der kosten van den oorlog te doen bijdragen. Uit hoofde van de talrijke wijzi gingen in de wel aangebragt, zal zij op nieuw bij het huis van afgevaardig den in beraadslaging moeten komen en kan zij dus voor de invoering nog belangrijke veranderingen ondergaan. FHANKBMH. PARIJS, 26 Junij. Het wetgevend ligchaam heeft het gewone budget met 252 tegen 8 stemmen en het buitengewone met 241 tegen 3 stemmen aangenomen. Voor de eindstemming was op nieuw van regeringswege het voorstel ingekomen lot het belasten van paarden en rijtuigen van weelde. Dat voorstel, in dier voege gewijzigd dat de nieuwe belasting in de minder bevolkte gemeenten evenzeer als in de groote geheven zal wordenwerd thans door de ver gadering met 146 tegen 108 stemmen aangenomen. De heer Jules Favre heeft bij de beraadslaging over de buitengewone credieten een af keurend oordeel over de expeditie naar Mexico uitgesproken. Hij vroeg ophelderingen, omdat de openbare meening die met ongeduld te gemoetzag. Hij bragt voorts den oorsprong der expeditie in herinnering en de daarom trent te Londen gesloten overeenkomst, waarbij de expeditie beperkt werd. Vervolgens doorliep hjj de verschillende standen der expeditie en onderzocht de overeenkomst van Soledadwelke tol het verbreken van het verbond tusschen de drie mogendheden had geleid. Hij beweerde dat Frankrijk den generaal Almonte niet moest ondersteunen, daar hij gekomen was om in de republiek een opstand uit te lokken. De zakenzeide hijzijn thans op eene hoogte gekomen dat het noodig is de maatregelen kenbaar te maken, die men nemen wil. 's Lands eer vordert alleen dat men met Mexico over redelijke voorwaarden onderhandelt en zich vervolgens terugtrekt. Het is niet moeijelijk deze zienswijze te reglvaardigen. Frankrijk toch heeft in Mexico geene nederlagen te wreken. Onze soldaten hebben te midden van natuurlijke en onoverkomelijke hinderpalen dapper gestreden en den roem en de eer van Frankrijk slaande gehouden. Zij kunnen in hel vaderland met roem terugkeeren, sterk door dc overtuiging dat zij trouw en met ijver hunnen pligl vervuld hebben. De gevolgen van Frankrijks staatkunde in Mexico, zeide de redenaar, zijn dat wij onze vriendschappelijke betrekkin gen met verscheidene mogendheden in de waagschaal gesteld hebben. Hij eindigde met de hoop te kenneu te geven, dat de regering niet zou voort gaan in hare ondernemingenzonder dat de kamer geraadpleegd werd. De heer Billault heeft daarop, namens de regering, de expeditie verdedigd. Hij begon met een overzigt te geven van Mexico's geschiedenis in de jongste 25 jaren, deed uitkomen hoe de regeringloosheid daar op den troon zal; hoe die omstandigheid, de berooving eti moord aan vreemdelingen gepleegd, de drie mogendheden hadden bewogen lot eene expeditie. Vervolgens deed hij uit komen welk verschil er was tusschen de terugtrekking der Spanjaarden en die der Engelschen welke laatste steeds hunne goedkeuring weigerden aan een voortdringen in het binnenlandhij gispte onderhandelingen, wier goede uitkomst onmogelijk is. De keizer zag zich gedrongen de overeenkomst van Soledad af te keuren, als strijdig met de eer van Frankrijk; de verklarin gen aan den heer Barrot gegevendeden hopen dal Spanje van dezelfde meening was; Frankrijks staatkunde in Mexico was de instelling van een bewind, republiek of monarchie, zoo als de Mexicapen zouden blijken te verlangen. Hij deed verder uitkomen, dat, ondanks het oogenblikkelijk ver schil van gevoelende drie regeringen met elkander op den besten voet ble ven, zoo als onlangs was gebleken uit de welsprekende rede van lord Pal- merslon. Spreker bragt hulde aan het karakter van den admiraal Jurien de la Gravière, die herhaaldelijk had gezegd, dat Frankrijk noch monarchie, noch republiek verlangt, maar een goeden regeringsvorm. Hij logenstrafte het, dat Frankrijk Almonte zou gezonden hebben om Mexico te beroeren, en den burgeroorlog te doen uitbrekenhij moest eerst in Mexico aankomen wanneer de stembus gereed stond om den volkswil te raadplegenin Mexico gekomen, onder de bescherming onzer vanen, had hij voor de breuk der onderhandelingen geenerlei vijandelijke daad bedreven. Wanneer de Fransche vlag in Mexico zal wapperen, zeide hjj, dan zal de bevolking, even als in Italiëgeroepen worden om hare verlangens te kennen geven; indien haar antwoord ware: »hct bestuur van Juarez is dat wal ons past," dan zullen wij daarop »amen" zeggen. Met verontwaardiging sprak hij van de lasterin gen, door in buitenlandschc bladen opgenomen brieven verspreid, waarbij men van ongehoorde geldelijke eischen gewaagde. Eene commissie zou de regten der reclamerenden onderzoeken. Met kracht kantte hij zich tegen den raad van den heer Favre om te onderhandelen aan. De eer, zeide hij, is er mede gemoeid; wij hebben wraak te nemen voor de ons aangedane beleedi- gingen. Bij bet terugtrekken onzer bondgenooten heeft dc keizer onmidde- lijk de volgende instrucliën aan generaal Lorencez gezonden«Hel is strijdig met mijn belang, met de beginselen waarop mijn troon gevestigd is, en met mijne gevoelens, eenigen regeringsvorm aan de Mexicanen op te dringen; dc Mexicaanscbc natie kieze vrij den vorm, die haar passen zal, wjj vorderen alleen van baar opregthcid bij de verkiezingen; wij wensclten hel geluk van dal schoone land onder een bestendig en geregeld bestuur." Deze rede werd luide toegejuicht, en de voordragt aangenomen. Volgens berigten uit Cetlinje, door de Patrie medegedeeld, had er op 24 Junij een groote slag bij RafFovina Glavitza plaats gehad; de Turken zonden 3000 man voor de verschansingen des vijands verloren hebben. De Montenegrijnen hadden 100 dooden en 200 gewonden. De Turken werden vervolgd en hadden dc wijk genomen naar Sponto. RUSLAND. Bij keiz. besluit is het zoutmonopolie opgeheven, en bepaald dat de gou- verncments-zoutmijnen verkocht of verpacht zullen worden. Op den 16de" Junij is te Warschau het nieuwe bestuur voor dc zaken betreffende het onderwijs en de eeredienst pleglig geïnstalleerd door den heer Wielopolski, die onder de leiding van den stadhouder, grootvorst Konslan- tijnde burgerlijke aangelegenheden van Polen zal bestuten. Hij hield daarbij eene aanspraak, en betuigde dat de keizer en diens stadhouder enkel goede bedoelingen en welwillendheid jegens Polen koesterden. Op den generaal Luders is in den Saksischen tuin te Warschau een pistoolschot gelost. De generaal is ligt gewond. De dader is onbekend. De persoon, die op der. tweeden Pinksterdag den vreeselijken brand, waardoor een groot gedeelte der hoofdstad in de asch werd gelegd, is in handen der justitie. Hij is een knaap van 10 jaren, die voor zijn leeftijd bijzonder schrander mag genoemd worden. In zijn verhoor heeft hij mede gedeeld, dat hij op dien dag door een student is gevraagd of hij 20 zilveren roebels wilde verdienen. Op zijn toestemmend antwoord werd hem bevolen eene hoeveelheid brandbare stoften te leggen op eene aangeduide plaats en er vervolgens den brand in te steken. Dit werd door hem gedaan, en de ge volgen zijn bekend. Later wees deze knaap den student aan, die Item lot hel plegen der daad had overgehaald. Bij huiszoeking in de woning van dien student vond men eene groote hoeveelheid ligt brandbare stollenbenevens papieren, ten gevolge waarvan verdere gevangennemingen hebben plaatsgehad.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2