Per Telegraaf. Hendrik van Nassau, prins Eugenins van Savoye cn anderen, welke papie ren allen betrekking hebben op de belangrijkste historische feiten. De stad Londen zaleven als in 1851een prachtig feest ter ecre van de tentoonstelling geven, liet diner zal plaats hebben in Guildhall cn met niet minder kwistige pracht worden ingerigtdan dat van 1851, het geen met de tegenwoordigheid van de koningin werd vereerd, en meer dan 5000 kostte. Na liet diner zal er een bal plaats hebben. Even als in 1851 zullen er 4000 personen tot bijwoning van het feest worden genoo- digd: waarschijnlijk eenige leden der kon. familie, de hooge staatsbeamb ten, het corps diplomatique en verder de vertegenwoordigers van alle groote of kleinere mogendheden. Zalurdag II. had er in de fabriek van percussiedopjes van de heeren Walker en O. te Birmingham een vreeselijke ontploffing plaats, waarbij 8 menschen het leven verloren en een groot aantal zoo gevaarlijk werden gewonddat men aan hun behoud wanhoopt. Het geheele gebouw werd door den schok vernield en verscheidene belendende huizen zijn aanmerke lijk beschadigd. In het lerscbe graafschap Limerick is de krijgswet afgekondigd. Men is daartoe moeten overgaan wegens de vele moorden, die aldaar plaats hadden. Dr. Lockhart, die reeds een 20-lal jaren met onvermoeidcn ijver in China is werkzaam geweest en het groote hospitaal te Shanghae heeft ge sticht, heeft ook eene dergelijke instelling te Peking geopend. Door hem en onder zijn toezigt hebben van 23 Oct. tot 31 Dec. 1861 een aantal van 6815 patiënten genees- cn heelkundige hulp verkregen, terwijl dit aantal sedert hel laatst van December tot 6 a 700 gemiddeld per dag is gestegen. Een Amerikaansch dagblad levert de volgende opgave van de schade, die tijdens den tegenwoordigen oorlog door moedwillige vernieling is veroor zaakt: katoen 15 millioen dollars; suiker 5 millioenlandbouw-producten 2 millioengebouwen 6 millioen; bruggen 7 millioen, spoorwegen 6 mil lioen; spoorwegmateriaal (locomotieven, rijtuigen, waggons, tenders enz) 10 millioen; schepen 6 millioen, ladingen 5 millioen; geschut 2 millioen; andere wapens 1 millioenwapen depots cn tuighuizen 5 millioen; ammunitie 1 millioen; kamp-equipement 2 millioen; te zamen 73 millioen dollars (ruim 182,000,000 Nedcrl.). Uit New-York zijn berigten van den 14deo ontvangen. De minister van marine had voorgesteld aan den Mississippi eene werf voor den bouw van gepantserde schepen in te rigten. De Zuidelijken te Charleston hadden eene versterking van 30,000 man ontvangen. Berigten uit Mexico, te New-York ontvangen, houden in, dat de Fran- sclicn van Orizaba teruggetrokken warenen gewagen van een nieuw ge vecht bij die stad tusscheu de liberalen en reactionairenwelke laatsten door de Franschen ondersteund waren. Aan beide zijden beweerde men de overwinning behaald te hebben. Uit de nieuwe kolonie Britsch Columbia wordt geklaagd over de schaarschte aan vrouwen; indien iedere maand, zoo schrijft een kolonist van daar, 100 vrouwen overkwamen, dan zouden zij geschikte diensten of echlgenoolen vinden. FRANKRIJK. PARIJS24 Junij. liet wetgevend ligchaam heeft zich met het door de regering verhoogde regt op dc suiker, met 190 legen 36 stemmen, vereenigd. De dagbladen verzekeren thans dal de troepen van den generaal Lo- rencez tijdens het afzenden der laatste berigten uit Mexico in de provincie Puebla eene legerplaats betrokken hadden waar zij zich tot het einde van het heete jaargetijde, dat is lot omstreeks 15 September, zouden kunnen slaande houden. Ten gevolge van dit geruststellend berigt zou men er op bedacht zijn om de afzending der nieuwe versterkingen te vertragen, zoo dat zij eerst in het begin van October te Vera Cruz zouden aankomen, ten einde op die wijze het heete jaargetijde te ontgaan. De keizer moet echter voor een onverwijld vertrek der troepen gestemd zijn. Op dc graanmarkt alhier is een larwe-aar vertoond van den oogst van dit jaar, gezonden door een grondeigenaar uit het dep. Bouches-dn-Rhone. Een dagblad van Lyon meldt, dal een priester, dc abt Néel, tot de congregatie der buiteulandsche zendelingen behoorende en die sints drie jaren in China was, Ie Kay-Tche'ou met vijf Chinezen, die tot hel Chris tendom bekeerd warenis onthoofd. Na voor den mandarin gebragt te zijn, zcidc dc zendeling, dat hij Franschman was cn prediker der Christe lijke godsdienst. Hij toonde zijn pas, maar de mandarin antwoordde dat, daar dit stuk van eene builenlandsche magt uitging, het voor hem geene waarde had. Op zijne weigering, om zijn geloof af te zwecrenwerd hij naar de openbare markt gebragt en met zijne vijf bekeerlingen onthoofd. Te Marseille blijft de uitvoering van grooie openbare werken steeds aanhouden. Aldaar heeft gelijktijdig de aanbesteding plaats gehad van een museum van schoone kunsten, een museum van natuurlijke historie en een gebouw tot verschaffing van water. De gezamenlijke kosten worden op 1,431,000 fr. geraamd. Een lievige stormwindwelke verscheiden dagen achtereen te Marseille woeddeheeft aan de landerijen in de omstreken dier stad veel schade toe- gebragt. Te Lyon cn elders hebben de veldvruchten sterk door de zware stortregens geleden. ITALIË. In de kamer van afgevaardigden te Turyn is door de hh. Crispi en Petrucelli een voorstel ingediend, waarbij aan de leden daggelden uit de schatkist, of eene aan den korteren of langeren duur eener wetgevende zit ting gegvenredigde bezoldiging, toegekend wordt, opdat voortaan ook onge goede personen in de kamer zouden kunnen zitting nemencn alzoo het beginsel van politieke gelijkstelling der burgers, alsmede de vrijheid der kiezers, van eene beperking zouden worden ontdaan. De regering kan zich met dit voorstel niet vereenigen, omdat het tegen de grondwet strijdt cn 1 leen zou strekkenom dc Mazzinistische partijwaaronder weinig lieden van vermogen zijn, de bovenhand in de kamer te verschaffen. In de zuidelijke provinciën van Napels hebben zich weder eenige rooverbenden vertoond. Het pauselijk leger is thans, met inbegrip der gendarmerie, de genees kundige dienst enz., 8546 man'Sterk. Te Rome zjjn daarvan 5080 en in de provincie Frosinone 2100 man gelegerd. RUSLAN» Uit S'. Petersburg luiden de berigten steeds, ongunstig. Er heerscht een ware schrik onder alle klassen van inwoners. Voor de openbare ge bouwen staat 's nachts een dubbele wacht met een brandspuit, waarvan de slangen in de naastbij zijnde gracht liggen. Ook op de bijzondere gebouwen houdt de politie een waakzaam oog. Niemand toch twijfelt, of liet zijn de Russische democraten, die op deze misdadige wijze hunne plannen denken te bevorderen. Reeds heeft het volk in sommige gevallen zich zelf regt verschaft, en personen, welke als brandstichters verdacht waren, in het vuur geworpen. TURIJN, 25 Junij. In de kamer der afgevaardigden heeft de heer Deboni opheldering gevraagd nopens dc aanwervingen van manschappen in de Ita- liaansche steden. »Er wordt gesproken," zeide hij, «van geheime expedi- tiën, waarvan wij uiets weten. Volgens sommigen worden daartoe man schappen op kosten van de regering aangeworvenvolgens anderen worden de aangeworven manschappen slechts door de regering aangewezenom naar eene bepaalde plaats te kunnen worden gezonden, terwijl door anderen wordt beweerd, dat dit in verband slaat met plannen betrekking hebbende op Mexico of op de Vereenigde staten." De voorzitter gaf daarop ten ant woord, dat de regering, wel verre van geheime aanwervingen te begunsti gen, zich met alle kracht daartegen verzet. Zjj beijvert zich zelfs om de personen op te sporen, die zich hier en daar met zulke handelingen in het verborgen ophouden, en het is hare schuld niet. dat zij in dit opzigt stuit op moeijelijkhedenwaardoor zij zich nog^iiel in staat gesteld ziet om de schuldigen gevangen te nemen. Uit eene daarop gevolgde interpellatie van den heer Crispibleek ook dat men, bij eene plaats gehad hebbende huiszoe king te Turin, onlangs een dertigtal jongelieden had gevonden, die zich aldaar ophielden in afwachting van nadere bevelen, zonder dat men ook aldaar de aanwervers had kunnen ontdekken. PARIJS, 25 Junij. Dc Presse deelt berigten uit Mexico mede, volgens welke het corps van Lorencez zijne stelling weder heeft ingenomen bij Ori zaba en aldaar een kamp heeft betrokken, alwaar het versterkingstroepen kan afwachten. Het blad bespreekt tevens het vertrek van den admiraal Jurien de la Gravière; het zegt dat diens plannen geheel zijn goedgekeurd cn dat zijne tegenwoordigheid in Mexico veel zal toebrengen tot betere re sultaten voor de oplossing der Mexicaansche kwestie. Het blad meent te vens te kunnen verzekerendat er geene sprake meer is van de vestiging van een monarchalen regeringsvorm, maar alleen van de belangen der Fran- schc onderdanen aldaar. PARIJS, 26 Junij. Het wetgevend ligchaam heeft de gewijzigde artike len omtrent de belasting op de paarden van weelde aangenomen. Vervol gens het geheele budget en vele andere ontwerpen. BERLIJN, 26 Junij. Naar men verneemt, wordt de geheimraad von Winter, op voorstel van het ministerie, ontslagen van de waarnemiug van het presidentschap van politie. Men zegt dat de koning hemten blijke van de erkenning zijner verdiensten, zou hebben bestemd tot regerings-voorziller in Sigmaringen. KASSEL, 26 Junjj. Bij ministeriële beschikking van gisteren zijn de verkiezingen voor den landdag verordend naar de wet van 5 April 1849. Alle leden van den sledelijken raad en der burger-commissie hebben hij een adres, gisteren avond aan den keurvorst ingezonden, hun wantrouwen ie kennen gegeven tegen het nieuwe ministerie. De afreize van den keur vorst is op heden morgen ten 11 ure bepaald. STARS - BEK1ËTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenZaturdag den 28sten Junij 1862, 'snamiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Benoeming van 3 bestuurders over hel Werkhuisbuiten den gemeenteraad. 2°. Adressen om continuatie, van de stads-cbirurgijns J. li. J. Groothols cn M. J. Schretlen. 3°. Rapport van curatoren van het Stedelijk Gymnasiumomtrent den eersten docent in de wiskunde aan die instelling. 4°. Adressen tot wederinvoering van een verpligtenden ijk op de botervaten. 5°. Voorstel van den heer H. C. Hartevelt, tol wijziging van art. 2 der ver ordening van 11 Mei/6 Julij 1861 (Gcm. bl. n°. 12) cn de laatste zinsnede van het raadsbesluit van 9 Augustus 1860 (Gem. hl. n°. 4 van 1861). De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 15den Mei 1862, is vast gesteld de volgende VERORDENING houdende bepalingen ten aanzien ran ter bewoning voor de gezondheid nadeelige gebouwen binnen de gemeente Leyden. Jaarlijks in de maand Julij wordt van gemeentewege een bijzonder onderzoek in gesteld, of er gebouwen gevonden worden, die voor de gezondheid nadeelig zijn. Het onderzoek geschiedt door de rooimeesters cn deze maken proces-verbaal op van hunne bevinding. De afgekeurde gebouwen worden bij aanschrijving aan de eigenaars aangewezen cn deze tot slooping of herstel aangemaand. De eigenaars hebben de bevoegdheid, gedurende eene maand na de dagteekening der aanschrijving, bij Burgemeester en Wethouders de bewijsmiddelen aan te voe- ren, dat het proces-verbaal onjuist is wat hunne gebouwen betreft.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 3