Op de Schelde bij Antwerpen zijn proeven genomen mei eene rivier boot voorzien van een nieuw uilgevonden voorlstuwingsvermogen. Het booije heefi noch schepraderen noch schroef. In het midden is echter ge plaatst een kegelvormige kelelwaarin het water wordt opgepompt en waar het met veel kracht door twee kromme buizen aan beide zijden van het booije in de rivier wordt gedrevenwaardoor het vaartuig zeer snel wordt voort bewogen. Door eene eenvoudige machinerie kan men de rigting der bnizen zoodanig veranderen, dat men het booije onmiddellijk kan doen keeren en in alle rigiingen sturen. De bij de tweede kamer ingediende wels-ontwerpen betreffende de ge neeskunde zijn de volgende: 1». lot regeling van het geneeskundig slaats- toezigt; 2°. tot regeling der voorwaarden ter verkrijging der bevoegdheid van genccekundige, apotheker, hulp-apotheker en vroedvrouw; 3°. lol rege ling der uitoefening van de geneeskunst; 4». tot regeling van de uitoefening van de artsenijbereidkunst. liet geneeskundig staatstoezigt omvat: a. het onderzoek naar den staat der volksgezondheid en, waar noodig, de aanwijzing en bevordering van middelen ter verbetering; b. de handhaving der wetten en verordeningen in het belang der volksgezondheid vastgesteld. Dat toezigt wordt onder den minister van binnenl. zaken opgedragen aan: a. inspecteurs en adjunct-in- specleurs; b. geneeskundige raden. De geneeskundige ambtenaren genieten eene vaste bezoldiging en vergoeding van kosten nil 'slands kas. Voor eene of voor meer provinciën te zamen wordt een geneeskundige inspecteur aan gesteld die belast is met de regeling van al de werkzaamheden aan het ge neeskundig staatstoezigt verbonden. Ilij is ook lid en voorzitter van den geneeskundigen raad. Voor ééne of meer provinciën te zamen wordt een geneeskundige raad benoemd, beslaande, behalve uil den inspecteur, uit den adjunct-inspecteur binnen dien kring gevestigd, uit minstens G en hoogstens 10 geneeskundigenminstens 2 en hoogstens 6 apothekers en een regtsgeleerde. In afwachting dat de wel tol regeling van hel hooger onderwijs anders beschikke, blijft de bevoegdheid lot uiloefening der geneeskunde van de doctoren jn de genees-, heel- en verloskunde, krachtens de thans geldende bepalingen verkregen of te verkrijgen, in stand. De graad van genees-, heel- en vroedmeester wordt verkregen ten gevolge van: een natuurkundig cn een geneeskundig examen. Tol dat de wet ter regeling van het hooger onderwjjs anders zal hebben beschikt, zijn van het natuurkundig examen vrijgesteld zijdie aan eene Nederlandsche hoogeschool den graad van can- didaat in de geneeskunde hebben verkregen, en gedeeltelijk zij die het voor bereidend examen voor de geneeskunde aan eene Nederlandsche hoogeschool hebben afgelegd. Van hel geneeskundig examen zijn zij vrijgesteld, die aan eene Nederlandsche hoogeschool het doctoraal examen in de geneeskunde hebben afgelegd en tot de promotie zijn toegelaten. De bevoegdheid van hulp-apotheker wordt niet verkregen dan na aflegging van een natuurkundig examen. Vóór de toelating tot hel examen moet de verklaring van eenen bekenden apotheker worden overgelegddat de candidaat voldoende prak tische kennis bezit tot bet gereedmaken van recepten. Om de bevoegdheid als apotheker te verkrijgen wordt vereischt: het bewijs van minstens twee jaren als hulp-apotheker binnen dit koningrijk werkzaam te zijn geweest, en een theoretisch en praktisch schei- en artsenijbereidkundig examen. De boven» bedoelde examens worden tweemaal desjaars afgenomen door rijks-commissiën. Om de bevoegdheid als vroedvrouw te verkrijgen wordt vereischt: het bewijs dat zij als leerlinge in de verloskunde, bij een geneeskundigen inspecteur ingeschreven en minstens tien gewone verlossingen in tegenwoordigheid van eenen verloskundige of van eene vroedvrouw verrigt hebbe, en een examen in de theoretische en praktische verloskunde, liet examen als vroedvrouw wordt afgenomen door commissiën, zamengesteld uit den geneeskundigen in specteur der provincie, waarin het examen wordt gehouden, als voorzitter, en uit twee verloskundigen, te benoemen door onzen minister van binnenl. zaken. Zijdie op eene buitenlandsche hoogeschool een diploma verkregen hebben, en vóór de invoering dezer wet, krachtens .art. 8 der wet van 12 Maart 1818 zijn toegelatenbehouden hunne verkregen bevoegdheid. Tot uitoefening der geneeskunst of harer takken zijnin alle gemeenten van het rijk, bevoegd de, uiterlijk vier maanden vóór de invoering der wettoegela ten plattelands- heel-en vroedmcesicrsplattelands-heelmeesters, sladshcel- cn vroedmecslersstadsheelmeesters, vroedmeesterstandmeester. De, uiter lijk vier maanden vóór de invoering der wet toegelaten scheepsheelmeesters zijn bevoegd lol het verleenen van genees- en heelkundigen bijstand aan de pas sagiers cn bemanning van koopvaardijschepen. Zij hebben daarenboven de bevoegdheid van stadsheelmeesters. De officieren van gezondheid van de land- en van de zeemagl, die op het tijdstip van de invoering der wet ge pensioneerd zijn, of op andere eervolle wijze de dienst verlaten hebben, na 20 jaren in die betrekking Ie hebben gediend, zijn bevoegd lot het verlee nen van genees- en heelkundigen bijstand. Alleen de bevoegde geneeskun dige mag in bet openbaar een geneesmiddel legen eene ziekte aanbevelenof aankondigen dal hij de geneeskunst uitoefent De uitgever van een openbaar geschrift mag zoodanige aanbeveling of aankondiging niet dan op schrifte lijk cn onderteekend verzoek van den betrokkene doen. Een bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur vastgesteld tarief bepaalt het bedrag voor de belooning van genees-, heel- en verloskundige hulp. Tot uitoefening der artsenijbereidkunst zijn alleen bevoegd apothekers, hulp-apothekers en die geneeskundigen aan wie dit toegestaan is. Alleen de bevoegde tol uitoefe ning der artsenijbereidkunst mag in hel openbaar aankondigendat een geneesmiddel bij Item of bij anderen verkrijgbaar is. De uitgever van een openbaar geschrift mag zoodanige aankondiging niet dan op schriftelijk en onderteekend verzoek plaatsen. De apotheker mag bij de aankondiging, dat een geneesmiddel bij hem verkrijgbaar is en bij het afleveren daarvan geene aanwijzing hoegenaamd voegen van den ziekelijken toestand, tot ge nezing waarvan het geneesmiddel geacht wordt te dienen of gebruikt wordt. De apotheker is verpligt hel voorwerpwaarin hij het geneesmiddel afle vert behoorlijk te verzegelen. Deze verpligting is op den apotheker van gemeente-instellingen oT gestichten van liefdadigheid niet toepasselijk. Ook mag de apotheker bij dc berekening der geleverde geneesmiddelen niet gaan boven eene prijslijst, welke de minister van binnenl. zaken vaststelt, na eene commissie van deskundigen, bestaande uit apothekers cn geneeskundi gen, gehoord te hebben. Zij die vóór de invoering der wet als apothekers of droogisten zijn toegelaten behouden hunne bevoegdheid, doch zijn aan de bepalingen der wet onderworpen. 's GRAVEN 1IAGE 26 Junij. Z. M. de koning heeft de opdragt aangenomen van de reeks medailles, welke de heer Cli. Wiener voornemens is te vervaardigen ter herinnering van de gedenkwaardige daden door de Nederlanders in Oost-lndië bedreven. Z. M. heeft dien heer tevens benoemd lot ridder van de orde der Eikenkroon. Tot burgemeester zijn benoemd: te Zegwaard de heer J. Lammers', en te Varik de heer C. Eormijne. Z. M. heeft aan de hh. J. lllydenstein en H. van de Velde, notarissen te Enschedé, vergund hunne standplaats tijdelijk over te brengen naar Lon- neker, met bepaling dat zij binnen één jaar hunne standplaats weder te Enschedé moeten vestigen. Z. M. heeft aan den lieer C. J. M. Nagtglas, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als gouverneur der Nederl. bezittingen ter Kuste van Guinea, en als zoodanig benoemd den lieer H. A. Elias, commies bij het dep. van koloniënchef van het bureau W. 1. zakenmet toekenning van den rang van luit.-kolonel gedurende zijne dienst aldaar. Naar men verneemt zal Z. M. de koning en Z. K. 11. de prins van Oranje, aanst. Zaturdag van het Loo alhier terugkceren. Z. M. zal alsdan eenigen lijd alhier verblijven en zich vervolgens naar Wiesbaden begeven. H. M. de koningin zal naar men verzekert tot omstreeks de helft der volgende maand op het Huis ten Bosch verblijven cn alsdan naar het Loo vertrekken, van waar 11. M. zich naar Stutlgard zou begeven. Door den minister van binnenl. zaken is tot inspecteur van de krank zinnigengestichten benoemd de hoogleeraar G. E. Voorhelm Schneevoogt tc Amsterdam. Z. M. de koning van Pruissen heeft aan dr. Kögel, pred. der Duitsch- Evangelische gemeente alhier, de koninklijke kroonorde 4dc kl. verleend. De minister van binnenl. zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor ver leenen. Bij den minister van binnenl. zaken is, ten behoeve der noodlijdenden door den brand te Enschedé, ontvangen ƒ115.85, gecollecteerd in dc ge meenten Arkel, Asperen en lleukelom. Het Japansche gezantschap heeft eergisteren de stoommeel-molens van de heeren Nicola, Koechlin en Comp.aan de Geestbrug, met een bezoek vereerd. De gezanten gaven vooral hnnne bijzondere tevredenheid te kennen over de mooije, blanke kleur en fijne hoedanigheid van het meel als ook over den spoed, waarmede alles geschiedt, bijzonder wat het laden en los sen der schepen betreft. Hel is na ecnig onderhoud geblekendat er tot nu toe in Japan geene molens bestaan, zelfs niet van dc eenvoudige soort, liet graan wordt daar in het ruw gestampt. De gezanten hebben dan ook reeds hunnen wensch te kennen gegeven, om de benoodigde teekeningeu tot het oprigtcn van molens te mogen ontvangen. Op den avond van dien dag heeft de minister van marine, ter eere van het gezantschap, eene luisterrijke soirée gegeven. In den tuin was eene prachtig verlichte Chinesche tempel opgerigt, waarin de muziek van liet reg. grenadiers en jagers zich liet hooren. Ook de geheele tuin was smaakvol geïllumineerd. Ten ongeveer elf ure werd er een schitterend vuurwerk af gestoken. Deze soirée werd door het gezanlschap er, de commissie, die het vergezelde, hel corps diplomatique, de ministers, vele hooge staais-anibtena- ren en vele aanzienlijken bijgewoond. Men verzekert dat Z. M. de koning het Japansch «gezantschap plcglig zal ontvangen op Dingsdag den eersten Julij aanstaande. Naar men verneemt is aan de hoofdonderwijzers alhier kennis gege ven, dat het Japansch gezanlschap, na zijne terugkomst uit Amsterdam, de verschillende scholen en inrigtingen van onderwijs alhier zal bezoeken. Men verzekert dat het wetsontwerp nopens de reglerlijke indeeling des rijks, bepaling der traktementen enz., eerlang aan de staten-generaal zal worden aangeboden. In de zitting van de tweede kamer van eergisteren is na de behande ling van hel tarief van regten nog met 32 tegen 23 stemmen aangenomen een voorstel van den heer de Poorter, om de wels-ontwerpen betreffende de geneeskundige staatsregeling eerst in de afdeelingen te onderzoeken na af doening van het wets-onlwcrp tot afschaffing der slavernij in Wesl-Indiê. Een voorstel van den heer van Nispen van Sevenaer, om ook het onderzoek in de afdeelingen van het wets-onlwerp regelende het middelbaar onderwijs voorloopig uit te stellen, werd in de zitting van gisteren behandeld. Onder scheidene leden hragten daartegen bezwaren ino. a. dat het ontwerp reeds drie weken in handen der kamer was cn dat zij volkomen den tijd bad gehad hare gedachten daaromtrent te bepalen, cn dat, nu dc regering met de spoedige indiening grooten ijver heeft aan den dag gelegd, de kamer daaraan moest beantwoorden. Ten slotte werd het voorstel met 34 legen 29 stemmen verworpen. buite¥landschë berigten. t JE'JVC E Li A Ni LONDEN, 24 Junij. Op den 30sten dezer zal alhier eene verkooping worden gehouden van aulographen van souvereinen en beroemde personen, staatspapieren, docu menten van adelijke familiënenz. Onder deze stukken vindt men eene correspondentie in 137 brieven tussclien Karei V en den raad van Brabant, voorts onderscheidene brieven van Filips II, betrekking hebbende tot de Gendsche pacificatie, brieven van de landvoogdes Margaretha van Oostenrijk en Elisabeth van Hongarije, van de aartshertogen van Oostenrijk, van

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2