LEYDSCHE II1' II1Y T. 1862. IN 74. VRIJDAG 20 JUNIJ. ICS! De Courant icordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. C. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN 19 Jitnij. Heden hield de maatschappij der Nederlandsche letterkunde in het ge bouw der maatschappij tot Nut van 't Algemeen de 96stc jaarlijksche alge- meene vergadering. De voorzitter, prof. Fruin, opende haar met eene toe spraak, waarin hij den staat der maatschappij en hare lotgevallen in het afgeloopen jaar schetste en de leden, die aan de maatschappij in dien tijd door den dood ontvallen warenherdacht. Die leden waren P. A. de Génestct, te Amsterdam; d». A. P. van Groningen, te Ridderkerk J. ab Utrecht Dresselhuis, te WolphaarsdjjkJ. A. de Zwaan Cz., E. Can- neman en dr. F. J. van Maanen, te 's Gravenhagedr. II. R. de Breuk, te Gouda; P. K. Görlilz, te Rotterdam; dr. P. de Raadt, te Voorscholen; jhr. mr. W. L. F. C. ridder van Rappard, te Arnhem; J. E. van Gorkum, te Wouw, dr. II. Kemink en prof. J. Ackcrsdijck, te Utrecht; mr. C. J. Luzac en prof. J. G. llulleman, te Leyden. Daarna werd door den tijdelijken secretaris het verslag der handelingen, sedert de laatstgehouden jaarlijksche vergadering, gelezen en door den pen ningmeester mededeeling der rekening gedaan. Tot de te behandelen punten behoorde een voorstel om aan vrouwendie zich omtrent de Nederlandsche letterkunde bijzonder verdienstelijk gemaakt hadden, het eerelidmaatschap aan te bieden, op welk voorstel een afwijzend besluit genomen werd. Ook werd, op de daaromtrent uitgebragte rapporten en overeenkomstig het praeadvics des bestunrs, besloten noch aan een ant woord op de in 18G0 uilgeschreven prijsvraag: »ovcr de sedert het laatste vierdedeel der vorige eeuw hier te lande in zwang gekomen woorden en spreekwijzen", noch aan een op de tenzelfden jare uitgeschreven prijsvraag: »eenc historisch philologische beschouwing van de komische typen onzer volks literatuur", de door de maatschappij uitgeloofde bekrooning toe te kennen. Voorts werd tot lid van het bestuur, voor den in October e. k. aflredcuden bestuurder, ds. F. II. G. van lterson, gekozen mr. J. T. Rodel Nyenhuis, en tot secretaris, in plaats van mr, J. T, Rodel Nyenhuis, die in October des vorigen jaars deze betrekking had nedergelegd, dr. W. N. du Rieu, die door de maandelijksche vergadering van November tot tijdelijk secretaris benoemd was. Tot leden werden gekozen: uit Nederland: mr. J. F. E. Baerl, commies bij het provinciale bureau van statistiek te Utrecht; II. Bell, hoofdonder wijzer te Amsterdam; mr. F. B. Coninck Liefsting, regter te Leyden; dr. J. C. van Deventer, conrector te Dordrecht; J. A. van Dijk, hoofdonderwijzer te Leyden; A. J. A. Gerlach, kapt. bij het reg. veldartillerie te Leyden; dr. II. G. Hagen, pred. te Leyden; jhr. mr. II. .1. van der Ileim, provinciaal inspecteur van het lager onderwijs te 's GravenhageS. G. Heringa, direct, der posterijen te Schiedam; jhp. mr. H. Hooft Graafland, secretaris van het historisch genootschap te Utrecht; mr. J. B. baron van Uugenpolh lot den Beerenclauw, adv.-gen. bij het prov. geregtshof van Noordbrabautte 's Her togenbosch; A. L. II. Ising, te 's Gravenhage; D. van der Keilen jr.te Amsterdam; dr. VV. C. Knottenbelt, pred. te Mijnsheerenland van Moerker ken; mr. S. Le Poole, advocaat te Leyden; mr. H. P. G. Quack, secretaris van de kamer van koophandel te Amsterdam; W. A. van Rees, gep. majoor van het Ind. leger, te Arnhem; J. II. de Ridder, pred. te 's Gravenhage 3. K. H. de Roo van Alderwerelt, lste luit. bij hel reg. grenadiers en jagers le 'sGravenhage; mr. J. G. de Sain, advocaat te Leyden; dr. W. Scheller, pred. te Leyden; C. P. Ticle, pred. te Rotterdam. Uit het buitenland: dr. Franz Dietrich, professor te Marburg; Ch. Paeile, te Rijssel; Aug. Sniedcrs, te Antwerpen; J. Watts de Peysler, te New-York. Des namiddags vereenigden de leden zich, als naar gewoonte, aan eenen vrieudschappelijken maaltijd op Zomerzorg. Sedert onze laatste opgave ontving het kabinet van munten en pennin gen der hoogeschool van den heer med. cand. A. van der Swalme twee geelkoperen gildepenningendie in 1621blijkens het daarop voorkomende jaartalbij de buiten- en binnenloodsen le Vlissingen in gebruik waren. Op de vz. van beide ziet men den heiligen Christophorus het kind Jezus door het water dragende. Omschrift: SvT vbyndelyk gebeden. Op de kz. der eene vertoont zich een zeeschip; op die der andere een binuenvaarluig. De omschriften van beide zijn Eendracutycu met Godt almacutyc (sic) Zoowel op de voor- als op de keerz. ziet men het wapen van Vlissingen. Van den heer W. A. Muller koninklijke hof-secretaris te Dresden, den fraaijen Saksischen Ausbeullhaler van 1858. Zulke thalers, uit liet zilver der inlandsche bergwerken geslagen, dienen, volgens mededeeling, ter be taling van den opbrengst der mijnen. Verder ccnige nieuwe munten der Saksische landenwaaronder in schoonheid uitmunt eene nieuwe koperen muntsoort, zijnde een vijfpfennigstuk van het koningrijk Saksen van 1862. Van den luit. kolonel Nagtglas te S'. George del Mina de munten der Negerrepubliek Liberia alsmede eene Mexicaansche proef(?)munt en eene kleine Braziliaansche medaille. Van jhr. Hooft van Iddekinge, tijdelijk le Doesburg, een denier van eene abdis van Essen, [in de Rijnprovincie van Pruissen] waarschijnlijk uit de 13de eeuw, alsmede verschillende nog niet op het kabinet voorhandene ko peren Duitsche munten. Van den Graaf van Bylandt te Stokholm een stel van de in dit jaar voor hel koningrijk Zweden geslagene zilveren en koperen munten. Deze mun tendoor de kunstige hand eener vrouw gegraveerd, prijken thans mede op de Londensche tentoonstelling. Van den heer Stibolt te Chrisliania ontving het kabinet een stel van de ten vorigen jare aldaar voor het koningrijk Noorwegen vervaardigde zilveren munten. Dit land kende nimmer eigen goud geld en daar is tot dus verre onder koning Karei XV, even min als onder diens vader koning Oscar, kopergeld geslagen geworden. Van den baron C. vonLinder te Karis in Finland, door bezorging van de heeren gebroeders Hooglaudt te Amsterdamde bronzen medaille ten jare 1834 geslagen met de afbeelding der kolomte S'. Petersburg opgerigt ter nagedachtenis van keizer Alexander I. De penning heeft tot opschrift: bet dankbare Rusland aan alexander I. Naar men uit Londen meldt behoeven de Nederlandsche exposanten op de tentoonstelling niet te klagen dat zij hunne goederen derwaarts hebben gezonden. Zoowel de rjjtuigfabriekailt Hermans te 's Hage als de spiegelfa- briekanlen Borzo en Zonen te 's Uerlogenbosch hebben niet alleen veel ver kocht, maar ook vele bestellingen ontvangen. Wat de gezondene wollen dekens betreft, waarin de Leydsehe fabriekanten hunnen gevestigden roem blijven handhaven, daarvan is mede een groot deel verkocht. Wij vernemen dat zelfs, naar aanleiding van de tentoongestelde dekens, bij de hh. J. Schcl- tema Jzn., J. Zuurdeeg en Zn. en J. G. Zaalberg en Zn. van tijd tot lijd orders volgen. Hel blijkt daaruit ten duidelijkste, dat genoemd artikel in het bijzonder de aandacht trekt, hoewel de plaats, op de tentoonstelling aan onze fabriekanten toegewezennaauwelijks voor e'én voldoende is. Aan de militaire autoriteiten des legers is door het dep. van oorlog be kend gemaakt, dat dit jaar geene onderofficieren van het leger hier te lande in aanmerking zullen komen, ter aflegging van de examina voor den rang van 2'len luit. bij het leger in Nederlandseh Indië. De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de vijf eerste maanden van 1862, waaruit blijkt, dat die bedra gen heelt f 24,623,730.53^zijnde 483,747.73J. meer dan in 1861. De Staats-Cour. beval het verslag der werkzaamheden van het kon. Nederl. metereologisch instituut gedurende het jaar 1861—1862, ingediend aan Z. E. den minister van binneul. zaken. Zondag morgen II. reden eenige personen uit de gemeente NoorÜeloos naar Schoonhoven. Even buiten de gemeente Nieuwpoort schrikte het paard en begon achteruit te loopen. Aanstonds sprong de voerman van het rijtuig en niettegenstaande alle krachtinspanning uiogt het hem niet gelukken, het paard het teruggaan le beletten. Het tentwagentje, waarin het gezelschap gezeten was, stortte van den hoogen Lekdijk naar beneden, ten gevolge waarvan eene vrouw den bovenarm gebroken, het schouderblad ontwricht en daarenboven op vele plaatsen kneuzingen bekomen heeft. Eene andere vrouw werd een oog zoodanig gekwetst, dat het vermoedelijk verloren zal zijn. Rijtuig en paard waren door het gezelschap van een kennis voor dien dagj geleend, en door den eigenaar, die vooraf voor het paard had gewaarschuwd niet dan noode afgestaan. Te Zwolle is Maandag 11. de tentoonstelling van houten meubelen enz. van wege de afdeeling Zwolle der vereeniging lot bevordering van fabriek en handwerknijverheid in Nederland, op eene plegtige wijze geopend. De verwachting omtrent deze tentoonstelling is, zoowel wat de hoeveelheid als de soort der voorwerpen betreft, door de inzending overtreffen. Uit genoemde stad meldt men dat de groote stadskraan, hoewel van be proefde sterkte, het treurig bewijs heeft geleverd, dat men van zulk een werktuig meer kan vergendan zijn draagvermogen gedoogt. Nadat men le vergeefs beproefd had om eenen stoomketel van p. m. 15000 kilo's uit het stoomschip Minister Thorbecke te lossen en daarbij reeds twee kettin gen gebroken hadging men met het werk toch voorten werd de draai- machine zoodanig verzet, dat zij grootendeels uit elkander geraakte. Een der zware ijzeren deeleneen groot rad kwam neder op den voel van den werkman, die aan het draairad stond, en verpletterde drie zijner tecnen zoodanig, dat ze onmiddellijk moesten worden afgezet.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1