Per Telegraaf. anderen gebleken, dat het aantal paarden in de gouvernements-stoeterijen bedroeg 3169, waarbij een dienstdoend personeel is aangesteld van 3104 ambtenaren van verschillenden rang. Het terrein ten behoeve van de be doelde inrigtingen gebezigd, heeft cene oppervlakte van niet minder dan 22 vierkante mijlen. Voor elk paard wordt jaarlijks eene uitgaaf in rekening gebragt van 450 fl.terwijl nog daarenboven eene jaarlijksche toelage van 720,000 fl. tot instandhouding dier inrigtingen is verstrekt. In de militaire scholen zijn op elke 100 leerlingen ruim 50 ambtenarenonderwijzers en dienstdoend personeelvan de somuitgetrokken tot betaling der tracte- menten van officieren in werkelijke dienst, wordt de helft, namelijk 8,112,000 fl.bestemd voor de pensioenen bij het leger bevinden zich niet minder dan 15,000 officiers-bedienden, die door de schatkist worden betaald en geene militaire dienst verrigten enz. De pastoor van Stockeranin de nabijheid der hoofdstadheeft den protestantschen veldprediker Szeberenyi bij de militaire overheid aange klaagd wegens eene rede, door hem gehouden bij het graf van een overle den officier. Genoemde pastoor beroept zich op de verordening van 29 Julij 1860, welke verbiedt om dergelijke reden te houden bij het begraven van protestanten of niet-katholieken op katholieke kerkhoven. Men meent even wel, dat de aanklagt weinig zal baten, want de regering heeft bjj eene vorige gelegenheid verklaarddat zij niet voornemens is de letter dier ver ordening te handhaven. In de hooggelegen Bloksberggasse te Taban, eene der voorsteden van Ofen, is eergisteren door eene nog onbekende oorzaak een hevige brand uit gebarsten, welke, door den feilen wind en gebrek aan water aangewakkerd, binnen weinige uren 41 woningen en aangrenzende gebouwen in de asch heeft gelegd. Volgens sommigen hebben eene vrouw en vijf kinderen, vol gens anderen zeven kinderen, in de vlammen hun dood gevonden. De be woners der afgebrande huizen zijn grootendeels wijngaard-arbeiders, die zich reeds vóór het krieken van den ochtend naar hun werk begaven en meestal hunne kinderen zonder opzigl te huis lieten. Uit Belgrado meldt men dat aldaar ongeregeldheden hebben plaats ge had. Eenige Turksche soldaten hebben een Servischen knaap vermoord. Daarover ontstond een bloedige strijd, die lang aanhield en ten gevolge waarvan twee poorten der voorstad zijn afgebroken. PARIJS, 16 Junij. Bij de wetg. vergadering is iugekomen een additio neel artikel op het budget, waarbij ten behoeve van het ministerie van oor log en marine een crediet van 15 millioen voor de Mexicaansche expeditie geopend wordt. TURIN, 16 Jung. Uit Napels verneemt men, dat Chiavone II. Zaturdag door de troepen is aangevallenen groote verliezen heeft geleden. PARIJS, 16 Junij. De bladen deelen tijdingen mede uit Havana van 24 Mei. De transportschepen Seine en Douay zijn met 400 man te Vera Cruz aangekomen. Er is bevel gegeven, om oorlogschepen gereed te maken ot het vervoeren van troepen naar Mexico. In het wetgevend ligchaam zijn de discussiën over het budget aangevangen. LONDEN, 16 Junij. Graaf Russell heeft heden, in antwoord op eene interpellatie van lord Normanby, te kennen gegeven, dat Garribaldi een militaire expeditie legen Venetië ontworpen had, doch dat die beweging door de Italiaansche regering onderdrukt is. Lord Brougham heeft de hoof den van die beweging sterk gegispt. Sr. NAZA1RE, 16 Junij. De pakketboot Florida, twee dagen opgehou den, is thans vertrokken met de laatste instructiën van de regering, een honderdtal zeelieden en vele militaire geneeskundigen. MADIUD, 16 Junij. Het bewind, verlangende de banden tusschen de koloniën en het moederland steeds inniger te maken, zal allengs voorzig- tige hervormingen invoeren, liet verschil van gevoelen bij de corles in zake Mexico, heeft tot geen bepaald voorstel of stemming geleid. TT A EJ - BKRM.TKN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te welen, dat dagelijks, uitgezonderd de Zondagen, des voormiddags tusschen 10 en 1 ure, de paspoorten voor de miliciens dezer gemeente, behoorende tot de lig- ting van den jare 1857, verkrijgbaar zijn ter gemeente-secretarie, mits men zich in persoon daartoe aanmelde. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leyden, 17 Junij 1862. D. T1EBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat de alpha- betische naamlijst van alle personen, die, overeenkomstig de wet van den 11 April 1827, aan de loting voor de Schutterij moeten deel nemen, ter inzage van de belanghebbenden zal liggen ter secretarie dezer gemeente, van den 18 tot den 25 Janij aanst. (deZondag uitgezonderdvan des voormiddags ten 10 tot 'snamiddags ten 1 ure, en dat de loting zal plaats hebben op de Groote Pers van het Raadhuisen wel op Donderdag den 26 Junij 1862, 's voormiddags ten 10 ure. Wordende de zoodanigen welke na de laatst voorgaande inschrijving zich binnen deze gemeente met der woon hebben gevestigd, tot eene na-loting opgeroepen, mede op Donderdag den 26 Junij 1862, 's namiddags ten 2 ure. Zullende ieder ingeschrevene bij een billet worden opgeroepen, om tot de loting ter voorschreven plaatse op te komen, op den dag en het uur in deze kennisgeving uitgedrukt; terwijl de zoodanigen, die verhinderd mogten worden zei ven tot de lo ting op te komen, zich door een gemagtigde knnnen doen vertegenwoordigen, of geen gemagtigde verschijnende, zal de loting geschieden door een der leden van de Commissie uit het Gemeentebestuur. Tevens worden de belanghebbenden ver- wittigd, dat bij de genoemde loting aanteekening zal worden gehouden van de re denen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen verineenen, krachtens het 3dc art. der Vet, te kunnen aanvoeren: waarom het voor hen, die zoodanige redenen tot vrij stelling mcenen te hebben, van belang is, door personele opkomst, of bij volstrekte beletselen, door het zenden van een met hunne omstandigheden wel bekenden ge magtigde, de loting niet te verzuimen. En wordt eindelijk den belanghebbenden kennelijk gemaakt, dat aan de navol genden bij de wet regl op vrijstelling is toegekend, als: 1°. die met ziekte of gebreken zijn behebt, welke hen tot den wapenhandel voor het tegenwoordig oogenblik, of wel geheel, ongeschikt maken; 2°. die kleiner zijn dan eene Nederlandsche el en vijfhonderd zeventig strepen. 3°. de geestelijken van alle gezindheden, zoo lang zij niet van stand veranderen; 4°. de professoren en lectoren aan de hoogescholenaan de athenaea en de seminariën 5°. de studenten in de godgeleerdheid 6°. die den rang van officier in dienst van den Staat, te lande of ter zee, hebben bekleed, en door eervol ontslag de dienst verlaten hebben of gepensioneerd zijn, zoo lang zij niet in een gelijken of hoogeren rang bij de Schutterijen kunnen worden aangesteld 7°. die, wegens verandering van woonplaats, eervol nit de Schutterij zijn ontsla gen in den rang van Officier, voor zoo verre zij in hunnen vorigen of in een hoogeren rang niet weder kunnen worden aangesteld 8°. die in militaire dienst ter zee of te lande zijn, waardoor alleen worden bedoeld zij, die na de inschrijving in militaire dienst zijn getreden, als rustende op militairen, zoo lang zij in dienst zijn en dus niet voor ingezetenen eener be paalde gemeente kunnen gehouden worden, de verpligling niet om zich te doen inschrijven; 9°. de broeder van hem, die in persoon voor zich zei ven bij de Schutterij dient; met dien verstande, dat van een gelijk getal broeders altijd de helft, en van een ongelijk getal slechts de kleinste helft tot de dienst zal worden geroepen strekkende deze bepalingen zich echter niet uit tot zoodanige broeders, die, om welke reden ook, niet meer bij hunne ouders inwonen; terwijl voorts in tijd van vrede van de active dienst levens worden vrijge steld (met de bepaling nogtans, dat zij tot de werkelijke dienst dadelijk kun nen worden opgeroepen, indien de redenen van vrijstelling ophouden, waarom zij op de algemeene en bijzondere rol tevens geplaatst, doch bij de reserve zoo lang in dienst gesteld worden): 10°. zij, die tot de dienst der nacht- of brandwachten, en tot die der brandspui ten zijn aangesteld, zoo lang zij met die werkzaamheden zijn belast; 11°. lijf- en huisbedienden, voor welke als dienstboden de personele belasting wordt betaald, waaronder echter niet zullen worden verstaan werkboden of zoodanige bedienden, die ter uitoefening van iemands beroep of bedrijf zijn benoodigd; en 12°. zij, die voortdurend uit armen-kassen bedeeld, of in de armen-gestichten opge voed of onderhouden worden. En zullen dien ten gevolge, degenen, welke op vrijstelling, uit hoofde van eene der bovengemelde redenen, aanspraak mogten vermeenen te kunnen maken, zoo wel als zij, die zich in de dienst willen doen vervangen, de bewijzen, daartoe vereischt, moeten overleggen, en in het laatste geval, de personen, met welke zij van num mer willen verwisselen, kenbaar maken aan de Commissie, op Donderdag den 3 Julij aanstaande, des voormiddags tusschen 10 en 1 nre, op het Raadhuis, ten einde daarvan de noodige aanteekening te doen, voor zoo veel zulks bij de loting niet mogt zijn geschiedzullende op de reclamenzoo wel als over de goed- of afkeu ring der personen, door welke men verlangt zich te doen vervangen, nader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. TIEBOEL SIEGENBEEK., Burgemeester. Leyden, 17 Junij 1862. y. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten: 1°. dat tot liet doen inschrijven van leerlingen voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de klasse voor jongens en voor meisjes, die met 1° July ek. worden geopend, aan de ouders of die hen vervangen gelegenheid wordt gegeven tot en met 25 Junij bevorens, op JFoensdag en Zaturdag van iedere week, des namiddags van I tot 3 ure, als: voor de jongensschool, ten huize van den hoofdonderwijzer, den heer J. D. van WIJK, op de Langebrug, tegenover de Wolsteeg; voor de meisjesschool, ten huize van de hoofdonderwijzeres, mejufvrouw M. JESSE, op de Hooglandsche Kerkgracht, naast de Luthersche kerk; 2°. dat bij die gelegenheid moeten worden overgelegd de bewijzen van geboorte-inschrijving en van koepok-inenting der kinderen, terwijl, ingeval zij de natuurlijke kinderziekte hebben gehad, opgave moet geschieden van den naam des geneesheers die hen heeft behandeld. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. TIEBOEL SIEGENBEEK Burgemeester. Leyden, 7 Mei 1862. v. PUTTKAMMER, Secretaris. AKABE1WE-N1EPWS. PROMOTIEN AAN DE LEYDSCIIE HOOGESCIIOOL. Den 16den Junij de heer J. J. Pompe van Meerdervoort, van Maastricht, in de reglen, na openbare verdediging van zijn akademisch proefschrift: Iets over de regten van den vruchtgebruiker. Den 17den Junij de heer M. M. A. H. Sonnen. van Venlo, in de genees kunde, na verdediging van zijn akademisch proefschriftEenige opmerkin gen orer de klepgebreken van het hart. Denzelfden dag de heer W. M. H. Sanger, doet. in de genees- en verlos kunde te 's Gravenhage, in de heelkunde. PROMOTIE AAN DE UTRECHTSCIIE HOOGESCIIOOL. Den 16de° Jung de heer A. J. M. A. Bol, van Amboina, in de regten, met Theses. Gehouden Verkooping wan onroerende goederen in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 14 Jung. Notaris J. M. E. Dercksen. Een Huis en Erf, aan de oostzijde van het Rapenburg omtrent de Lan gebrug, Wijk IV. N°. 592, Kad. Sect. G. N°. 489. Kooper prof. S. Vis sering alhier. Voor ƒ2530. ADVERTENTIE!). Bevallen van een Zoon M. H. DUISENBERG LOS. Boskoop, 12 Junij 1862. Eenige kennisgeving. Bevallen van een Zoon A. M. M. FRANCHIMON VERBRUGGE. Leyden, 14 Junij 1862. Bevallen van een welgeschapen Zoon M. P. BRUNING HOVERMANS. Leyden, 15 Junij 1862. Bevallen van eene Dochter C. C. van SCHILFGAARDEvan den ES. Soeterwodde, 15 Jnnfj 1862. Eenige kennisgeving.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 3