LEföSCIIE IIIII1 T. 1802. WOENSDAG 18 JUNIJ. Be Courant wordt Maandag)Voensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zatnrdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N°. 9 (blad 11) der Handelingen van den Gemeenteraad. BINNENLANDSCHE BEKIGTEN. LEVDEN, 17 Junij. Heden werd de verjaardag van II. M. de koningin alhier op de gewone wijze gevierd. De parade der bezetting en de voorgenomene inspectie der dienstdoende schutterij konden, wegens het ongunstige weder, geen plaats hebben. Tot het gisteren en lieden gehouden examenom tot de akademisclie lessen te worden toegelaten, hadden zich 20 adspiranten aangemeld, van welke er 10 zijn toegelaten. Op de heden te Rijnsbnrg gehouden paardenmarkt waren omstreeks 200 paarden aangevoerd. Hoewel de hoedanigheid van de meeste boven het middelmatige was, bleek er echter weinig handel te zijn. Naar men ons verzekert zouden op eenigen aTstand van hier, bij een landbouwer, die zich voornamelijk met het aanlokken en mesten van kalve ren bezig houdt, van lieverlede reeds een 40-tal zijn gestorven, door het toedienen der melk van aan de tongblaar lijdende koeijen. Regenten van het lierv. burgerweeshuis te 's Gravenhage, als bestuur ders en begevers der beurzenstichling voor theologische studiën, ingesteld door wijlen den lieer Leonard Boeijc, verlangende, bij de bestaande vacature dier beurs, daarmede te begiftigen zoodanigen jongeling, die door zijn ge drag, zijne kunde en geschiktheid zal blijken hierop de meeste aanspraak te kunnen maken, en wiens ouders of voogden het bezwaarlijk valt, uil hunne of zijne middelen zijne geheele studie te bekostigen, hebben hen, die in zoodanig eeval verkeerenopgeroepen om een op zegel geschreven ver zoek te bezorgen aan het gemeld weeshuis, vóór of op den lslen Aug. aanst. Bestuurders zullen bij de begeving dezer beurs alleen in aanmerking nemen zoodanige jongelingen, die lidmaat zijn van de Ned. herv. gemeente, zich reeds op eene der hoogescholen van dit rijk bevinden en werkelijk de eigen lijk gezegde theologische studiën hebben aangevangen. Bij kon. besluit van 5 dezer is, voor de kostelooze koepok-inenting van minvermogenden in de prov. Zuidholland, de zilveren medaille toegekend aan de hcerenJ. T. Leeson te Ter Aar; E. F. Bongate Arkel; dr. W. F. P. Kichl; dr. II. F. van Praag lleymans en dr. J. M. Piepers, te 's Gra venhage; G. Serette Leerdam; J. II. van Dijk en T. van Trigt, te Naald wijk; F. C. G. Bolle, te Oostvoorne; A. Bothall Marie, te Rockanje; J. D. var, der Vlist, te Sasseulteim; A. J. van Mourikte Stellendam; F. Arends, te Oude Tonge. Het prov. geregtshof van Zuidholland heeft uitspraak gedaan in de zaak van regenten van het Sionshof te Leyden appellanten van een vonnis door de arrond.-regtbank te Leyden gewezen in zake J. II. Warljouw, die door genoemde regenten met den slcrken-arm uil bet bofje was uitgezet wegens ongehoorzaamheid aan de bepalingen, bij huishoudelijk reglement van bet Godshuis, vastgesteld. Regenten waren door de reglbank veroordeeld om aan Warljouw te geven schadeloosstelling wegens liet plegen van eene onregtmatige daad. Het hof heeft dat vonnis vernietigd, en den geintimeerde niet ontvankelijk verklaard in zijnen eisch lol schadevergoeding. De hoofd commissie tot stichting van een gedenkleeken aan Joost van den Vondel heeft dezer dagen een verrassend blijk van sympathie uit België ontvangen. De voorzitter der Brabantsche en Limburgsche sub-commissie, te Brussel, de heer Nolet de Brauvvere, overhandigde aan den voorzitter der hoofd commissieden heer mr. J. van Lennep, het totaal der in zijne twee districten bijeengebragte gelden, uitmakende eene som van 7000 fr. Voor de arrondissements-regtbank te Amsterdam zal dezer dagen wor den behandeld de zaak van den kassier-generaal der Nederl. Bank J. A. van llinsbeek, thans voortvlugtigbeschuldigd van ten nadeele der bank arglistig te hebben ontvreemd en zich toegeëigend een som van ƒ233.500, tijdens hij in dienst was van die inrigting en in het genot eener jaarwedde van ƒ6000, eener toelage van ƒ1200 en van vrije woning. Te Deventer wordt bij gerucht gezegd, dat de regering voornemens zou zyn de polytechnische schoolbij het voorgedragen ontwerp op hel middelbaar onderwijs opgenomenin die stad te vestigenwaarmede dan de opheffing van het Devenlersche athenaeum zou gepaard gaan. Te Enschede' woedde Vrijdag een zwaar onweder, vergezeld met zwa- ren regen en grooten hagelwelke een half uur lang op de straten ziglbaar bleef. Van ongelukken is niets bekend. De menschen in de tenten en planken loodsen verkeerden in den grootsten angst. Uil Brussel schrijft men aan het Ubl.Een uwer dagbladen heeft een berigt openbaar gemaakt, volgens hetwelk de Japansche ambassade alle lan den bezoekt, welker regeringen gezind zijn, hunne verblijfkosten te betalen. Deze bewering is ten eeneiimale onjuist. Hel reisplan der ambassade werd vóór haar vertrek vastgesteld, zoo zelfs dat de Zwitsersche bondsraad, hoe wel daaraan ruime sommen willende besleden, er niet in heeft kunnen sla gen, de ambassadeurs te bewegen, dat land te bezoeken. Zelfs waren bij het daartoe strekkende aanzoek prachtige geschenken gevoegd, doch de eerste gezant antwoordde, niet van het eenmaal vastgestelde reisplan te kun nen afwijken. Hetzelfde is aan ons gouvernement geantwoord en de beweerde weigering der ambassade om naar België te komen, zonder dat haar de ver blijfkosten werden vergoed, is alleen van zekere zijde uitgedacht, die de weigering der Japanners belcedigend voor ons land vindt en de ambassade dien ten gevolge tot eiken prijs met een gezelschap reizende tooneelspelers wil gelijk stellen. 's GRAVENHAGE, 17 Junij. Tot ontvanger der directe belastingenin- en uitgaande reglen en ac- cijnsen te Makkum c. a. is benoemd de heer D. L. Heinsius, thans te Hyum. Tot opzigter van den waterstaat lsle kl. is benoemd de opzigter der 2de kl. G. Zandbult; lot opzigter van den waterstaat 2de kl. die der 3de kl. J. Gorter; tot opzigter van den waterstaat 3de kl. die der 4de kl. K. 11 anke. Z. M. heeft goedgevonden den inspecteur van administratie bij de marine J. E. Kempe en den kapitein der lstc kl. bij het corps mariniers P. A. Lenpe, ter zake van langdurige dienst op pensioen te stellen, met benoe ming van den lieer Kempe tot adviseur bij het dep. van marine, buiten be zwaar van 'srijks schatkist, en onder toekenning van den rang van majoor aan den kapitein Lenpe. Voorts zijn bevorderd: lot schout-bij-nacht de kapitein ter zee R. van Voss; tot kapitein ter zee de kapitein-luit. ter zee A. F. Siedenburg; tot kapitein-luit. ter zee de luit. ter zee lsle kl. J. M. de Jongh; lol luit. ter zee lslc kl. de luiL3. ter zee 2dc kl. J. A. E. Dinaux, A. F. R. E. baron van Ilaersolte van den Doorn en jhr. T. L. Branlsen; bij het corps mariniers: tot kapitein lsle kl. de kapitein 2de kl. J. J. I Soer; tot kapitein 2de kl. de lste luit. J. P. II. Sesseler; tot lste" luit. de 2de iuit. AI. C. Koning; tot inspecteur van administratie, bij keuze, de offi cier van administratie der ls,e kl. J. A. L. den Ouden, tot officier van ad ministratie lsle kl. die der 2de kl. C. II. P. de Jonge, en tot officieren van administratie 2dc kl. die der 3dc kl. 11. J. van tlaaften Cluwen en J. C. Coops. Z. Al. de koning wordt aanst. Donderdag van het Loo alhier verwacht, terwijl 11. AI. de koningin aanst. Alaandag van het Loo op het paleis het Huis ten Bosch zal terugkeeren. Voor de plegtigc ontvangst van het Japansche gezantschap op Zatnr dag II. waren op den stationsweg verschillende standaarden met wimpels van de nationale kleuren opgerigt; zoo ook eene trophe'e, welke in Japansche karakters hel volgende opschrift droeg: Ran-no migakowa Nippon sou kaku no tarnêni tsutsur-inde tatsuro sora d. i.Door de residentie van Holland voor de geëerde gasten van Nippon uit achting opgerigt. Ook waren aldaar wapenschilden geplaatst, alle op zwarten grond, en wel het eerste, bevat- lende het wapen van Takeuoulsi Simodske-no Kaïnden eersten ambassadeur. Dit wapen bestaat uit eene schijf (zijnde de Rijks-appel) met tien scheplers, te midden van vijf sterren. Het tweede wapenschild bevatte het wapen van Alatsudaira Jwamino Kami, den tweeden ambassadeur en het derde toonde het wapen van den vorst Kyö-Kok Notono Kami, toeziener of dwarskijker. Tegen 12 uur hadden bij het station en aan weêrszijden van den stationsweg zich geschaard hel reg. grenadiers en jagers, en twee escadrons cavallerie met hunne muziek-corpsen. Bij de aankomst der gezanten werden zij door den gencraal-majoor Wil- brenninek en den heer burgemeester verwelkomd. Ilunne woorden werden den eersten gezant overgebragtdie daarop te kennen gaf dat hij zich ver heugde zich in Holland te bevinden, waarmede de Japanezen gedurende 200 jaar in bondgenootschap geweest waren, terwijl hij zijn dank betuigde voor de goede ontvangst. Vervolgens namen de gezanten, de leden der commissie voor hunne ontvangst en verschillende autoriteiten in rijtuigen i plaats en trokken langs den vastgcstclden weg naar het hotel Bellevue, dat op eene smaakvolle wijze voor hun verblijf is ingerigt. Des avonds ten 6 ure werd door de commissie voor de ontvangst een luisterrijk diner aan het ge zantschap aangeboden't welk roede door den commissaris des konings dezer provincie en den burgemeester der residentie werd bijgewoond. Gedurende den maaltijd bragt de generaal van Lynden ecnen toast uit ter cere van den keizer van Japan en deszelfs aanwezige gezanten, waarop de lsle gezant spoe dig antwoordde, door de gezondheid in te stelten van den koning van Holland. De Japanners zijn eenvoudig gekleed in het hier te lande niet onbekende costuum; donkerkleurige, weinig versierde rokken, daarover een zijden over- j kleed, gekleurde pantalons en geel lederen sandalen. De hoofdbedekking beslaat uil eene soort van Chineschen slroohoed, die bij de gezanten aan de achterzijde verguld is. Hunne wapens, uit dolk en sabel beslaande, leg gen zij nooit af. Te Rotterdam trok het bij hunne aankomst inzonderheid de opmerkzaamheid, dal de Japanezen in plaats van iets stijfs, iels ge-

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1