LEYDSCHE COERAAT. 1862. WOENSDAG 11 JUNIJ. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vnjdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. BINNENLANDSCIIE BKRIfiTEN. LEY DEN 10 Junij. Bij de verkiezing van één lid voor de tweede kamer der staten-generaal op heden zijn ingeleverd 474 slembiiletten van de 976 kiesgeregligden. Zaturdag II. is op Zomerzorg nabij deze stad weder vergaderd geweest de commissie uit leden der IIoll. maatschappij van landbouw voor de verbe tering van bet landbonw-onderwijs. Dezelfde afgevaardigden uit de afdee- lingen Dordrecht, Enkhuizen, Gouda, Leyden en Velsen, die in het vorig jaar deze taak aanvaardden en in de algemecne vergadering in September 1861, gehouden te Alkmaar, werden uitgenoodigd hunne werkzaamheden voort te zetten en een plan voor te dragen voor de oprigting van landbouw scholen in de beide provinciënwaar de maatschappij werktmet eene uit gewerkte raming van kostennamen deel aan die vergadering, welke haren arbeid toen heeft ten einde gebragt en besloten het rapport en de me morie van toelichting te doen opnemen in de Mcdedeelingen en lleriglen der maatschappijopdat al de leden er van kennis kunnen nemen en de afgevaardigden behoorlijk voorbereid op de aanstaande alg. verg. te 's llage over deze hoogst gewigtige aangelegenheid van gedachten kunnen wisselen en besluiten. t Aan het station van den Holl. spoorweg alhier zijn op den eersten Pinksterdag aan 613 reizigers plaatsbriefjes afgegeven, en op den tweeden Pinksterdag aan 1195 reizigers; te zamen aan 1808 personen. Toen de geleerde Weijers in 1844 gestorven was, bleef door zijn over lijden, bij zoo menigen anderen arbeid op Oostersch taalgebied, de bewer king steken van den catalogus der belangrijke verzameling Ooslersche hand schriften, welke, door Willmet bijeen gebragt en na diens dood, in 1836, door het gouvernement aangekocht en aan het kon. Ned. instituut geschonken zijn. Nadat op achtereenvolgende verzoeken van de hoogleerarcn Wejjers, Vetli en Juynboll die verzameling, onder sommige voorwaarden; in 1856 aan de hoogeschool te Leiden ten gebruike was afgestaan, is het werk van den catalogus opgevat en voltooid geworden door dr. P. de Jong, en dezer dagen verscheen deze in druk onder den titelCatalogus codicum orienta- lium bibliothecae Academicae Regiae scientiarum quem, a Clar. Weyersio inchoatumpost huius mortem absolvit et edidit dr. P. de Jong. Lugd. Bat. E. J. Brill in 8°. Na de voorrede, waarin de geschiedenis der verzameling van Willmet als mede die van den catalogus zclven wordt uiteen gezet, volgt de beschrijving der 260 handschriftenwelke de kon. academie aan de Leidsche hoogeschool in bruikleen .heeft afgestaan. Zooals de heer de Jong in de voorrede doet opmerken, en ook de gele kleur des papiers voldoende aanduidt, is de druk der 64 eerste bladzijdenwaarin 27 codices beschreven zjjnvan vroegeren datum en bevat het gedeelte 'twelk door prof. Weijers is bewerkt; al het overige is van de hand van dr. de Jong, die met de voltooijing en uitgaaf van dezen doorwrochten arbeid grooten dienst heeft bewezen aan allendie zich met Oostersche taalstudie bezig houden. (/Verf. Speet.) Gepensioneerde officieren van het leger in Ned. Oosl-Iudie, en van de landroagl in West-lndié, die wcnschen in aanmerking te komen voor eene benoeming tot kapitein-adjudant, betaalmeester, levens administrateur van kleediug, en officier van gezondheid bij het koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek, zijn uitgenoodigd geworden zich daartoe, onder overlegging van hunnen dienststaat, hij gezegeld request, vóór den laatsten dezer maand, te wenden aan het ministerie van koloniën. Aan elke dezer betrekkingen is verbonden eene geldelijke toelage, benevens hel genot van vrije inwoning in hel gesticht, uitsluitend voor den titularis, niet voor zijn gezin. Voor de cerstgemeldc betrekking kunnen alleen zij in aanmerking komen die den rang van kapitein hebben bekleed. Ds. R. Brouwer, pred. bij de doopsgezinde gemeente te Knollendam, heeft voor het beroep naar Giethoorn bedankt. Op zijn landgoed onder Laren, bij Zulphen, is in den ouderdom van 64 jaren overleden jhr. mr. W. L. F. C. ridder van Rappardpresident van het prov. gcregtshof van Gelderlandoud-minister van finantiën enz. enz. Donderdag II. heeft er aan de Oude-Wetering, gemeente Zwollerkerspel, een lievige brand gewoed, waardoor het huis met schuur, hooiberg met 80000 ffi hooi, benevens acht varkens en een kalf, toebehoorende aan den landbouwer G. Snel, een prooi der vlammen werden. Uil Enschedé meldt men het volgende: De laatste dagen der vorige week waren voor velen der bewoners onzer puinhopen van groot belang. Het gemeentebestuur liet paaltjes stellen ten einde de lijn aan te geven, waar langs de huizen moeten worden herbouwd. De straten waren alhier kromen daar ze nu op sommige plaatsen meerdere breedte zullen hebben en regtlijnig loopen worden daardoor vele woningen verkleind en sommigen onbruikbaar, dal nog al aanleiding tot ontevredenheid geeft. Vele ingeze tenen, die lot nog toe in de gemeente Lonncker of elders waren gehuistvest, keeren naar de stad terugslaan houten tenten op en beginnen hun vroeger handwerk of nering weder op te vatten. Vrouwen en kinderen die elders goed gelogeerd waren, kwamen op het eerste berigt dat eene tent was opgeslagen dadelijk terug. Den 25sten en 26sle" dezer zal te Tilburg de 14de algemeene vergadering der Nederl. maatschappij ter bevordering der geneeskunst worden gehouden. Volgens het ontwerp van wel lot regeling van het middelbaar onder wijs worden de scholen voor middelbaar onderwijs onderscheiden in open bare en bijzondere. Openbaar middelbaar onderwijs wordt gegeven in bur gerscholen, hoogere biiigerscholenlandbouw- en polytechnische scholen. Ook wordt voorgesteld de vestiging van vijf rijks hoogere burgerscholenmet vollen cursus en tien inet driejarigen cursus, benevens twee landbouwscholen. 's GRAVENIIAGE, 10 Junij. H. M. de koningin-moeder is heden naar Soestdijk vertrokken. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den brand te Enschedé ontvangen ƒ250, gift van den heer G. H. Roessingh, Ned. consul te Bremen; en ƒ3334 64, bedrag eener te Leyden gehouden collecte. Bij het dep. van builenl. zaken is van den minister voor de zaken der herv. eeredienst enz. ontvangen eene som van /1018.99j, zijnde de op brengst van eene inzameling door de individuele leden der synodale com missie ten behoeve van het prot. hospitaal le Alexandrië in Egypte. Het Japansch gezantschap wordt eerst morgen of overmorgen in deze residentie verwacht. Zoo als vroeger is gemeld, wordt het station van den spoorweg alhier, alsmede de stationsweg die naar de stad leidt, met Neder- landsche en Japansche vlaggen en eereteekenen versierd. Alles wordt voor de pleglige ontvangst van het gezantschap alhier in gereedheid gebragt. De Staats-Courant bevat eene proclamatie van den president der Vcr- eenigde Staten van Amerika waarbij de opheffing wordt aangekondigd der blokkade van de havens van Beaufort, Port Royal en New-Orlcans. Niettegenstaande de ontzettende drukte die gisteren namiddag, toen de weêrsgesleldheid eenigermate verbeterde, op al de wegen leidende naar Sclic- veningen en het strand geheerscht heeft, is alles wederom zonder ongeluk ken afgeloopen. Vooral de nieuwe weg, langs de duinen loopende, was bezaaid met menschen. Men had het genoegen Z. K. H. den prins van Oranje op de beide Pinksterdagen en IIII. KK. 11II. prins en prinses Hendrik giste ren aldaar tegenwoordig te zien. Zaturdag ochtend is aan een jager van het garnizoen alhier, voor het front van het regiment een briefje van ontslag uitgereikt, en hij daarop het hek dei- kazerne uilgebragt als onwaardig langer in de gelederen le dienen. Die per soon was een onverbeterlijke dronkaard, daar hij, naar men verneemt van de drie jaren, die hij in dienst doorbragt, 700 dagen straf heeft gehad. De kon. bibliotheek heeft dezer dagen een allerzeldzaamst en voor de geschiedenis der boekdrukkunst in de vijftiende eeuw hoogst belangrijk werkje aangekocht. Het boekje, eene legende bevattende, is in kl. 8°., be staat uit twee cahiers, ieder van 8 bladen of 16 blz.dus in het geheel uit 16 bladen op 32 blz.; iedere bladzijde bevat 19 regels. Het eerste blad ontbreekt; misschien was dit onbedrukt of behelsde het den titel; de tekst is overigens compleet, daar die op blz. 3 begint. Aan hel sloi leest men: Dit boiexken is geprent ter eeren Gods te leiden bi myn Cornelis Kers. In 'tiaer ons Heren MCCCC ende XC1111 den twalefslen dach in April. Tot dusverre waren qr niet meer dan drie boekdrukkers bekend, die in de IS"16 eeuw te Leyden dit beroep uitoefenden namelijk Henrictts Henrici (Hendrik llendrikszoon) Hugo Jauszoon van Woerden en Jan Severzoon. Door dit boekje kent men thans den vierdenCornelis Kers. De door hem gebezigde lettersoort is later gebruikt door een tot dusver onbekenden drukker te Schiedam. BUITENLANUSCUE BERIGTEN. BELG1K. Te Anderlecht, nabij Brussel, heeft Zaturdag avond een zware brand ge woed. De aldaar gevestigde kaarsenfabriek met eenige helende huizen, als mede eene vcrwerijzijn een prooi der vlammen geworden. De schade wordt op 1 millioen frs. geschat. ENGIILAA D. LONDEN, 8 Junij. De jury's van dc verschillende afdeelingen der tentoonstelling gaan steeds ijverig voort met hare werkzaamheden. Sommige dezer commission hebben nu eenigen meerderen waarborg verlangd voor de juistheid en naauw- keurigheid harer uitspraken, tot welk einde zij bij hare beraadslagingen eenige meerdere zaakkundigen ter deelneming daaraan hebben uitgenoodigd. Gisteren morgen is in Bishopsgatestreet ten huize van een droogist een geweldige brand uitgebarstenwaarbij verscheiden ontploffingen plaats had den, die de belendende huizen zwaar beschadigden. De vlammen namen zoo snel toe, dat niet al dc bewoners zich konden redden; twee personen hebben het leven verloren en verscheidene zijn gekwetst geraakt. Onder de laatsten waren er drie die waarschijnlijk zullen bezwijken. De jongste berigten, uit New-York ontvangen, luiden eenigzins ongun stig voor de noordelijken. De zuidelijken hebben den generaal Banks, die een gedeelte zijner troepen had moeten afstaan en slechts 4000 man onder zich had, aangevallen en geslagen, zoodat hij met een aanzienlijk verlies over den Potomac in Maryland moest trekken, waarbij hij door den vijand achtervolgd werd. Deze nederlaag had te New-York verslagenheid te weeg gebragt. Generaal Banks had echter weder versterking ontvangen en volgens gerucht waren de zuidelijken thans weder teruggetrokken. Tusschen Rich mond en Fredcrikshurg was een corps der zuidelijken door M'Clellan gesla gen. Hel congres heeft het voorstel omtrent dc verbeurdverklaring der slaven verworpen. In de dagbladen der zuideljjke staten leest men kennisgevingen van particulieren, welke voornemens of bezig zjjn guei'illa-benden tot bestrijding der noordelijke troepen te vormen. In eene van die kennisgevingen vraagt zekere Imboden, een ingezeten van Virginia, «mannen die meer door ligcbaamskracht en vlugheid dan door kennis van militaire zaken uitmun ten, die niet voor vermoeijenis, honger of ontbering van slaap beducht zijn, en die willen helpen om het overal in hel land den Yankees zoo heel te

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1