van flesschen, kurken, transportenz. voor minder dan 25 cent per (Vescli in de militaire cantines te kunnen worden verkocht. Blijkens een onlangs deswege uit Indië ontvangen rapport, werd het op fust uitgezonden bier niet alleen goed van smaak bevonden, maar was het bij den soldaat zeer gewild; terwijl het op de hoofdplaatsen in de cantineswaar de man tot dusver voor dat biersoort 60 duiten moest betalenthans tegen ongeveer 20 ets per flesch kon worden verstrekt. Het bier werd dan ook spoedig uitverkochtterwijl gedurende de dagen, dat het kon worden verkregen, het verbruik van ster ken drank kennelijk minder was. Het doel, hetwelk met de uitzending dezer biersoort, waarvan sedert uit Indig ontbiedingen op groote schaal zijn gedaan, werd beoogd, kan alzoo geacht worden ten volle te zijn bereikt. Men meldt uil Enschedé: Op last vau burgemeester en wethouders zal er een begin gemaakt worden met de rooijing. De ingezetenen, die met den wederopbouw verlangen te beginnen, moeten hun verzoek schriftelijk bij den raad indienen. De gespaard geblevene bewaarschool dient thans lol secreta rie, Eransche school en woning van den onderwijzer. Voor het lager onder wijs wordt een locaal ingerigt. De roomsch-katholieken behelpen zich zoo goed mogelijk in het geraamte der kerk, hetgeen echter vooral bij regen achtig weder hoogst gebrekkig gaat. Uit Gorredijk meldt men dat de uitslag van het scheikundig onderzoek omtrent de vergiftiging van J. v. d. Reis is geweest, dat er eene aanmerkelijke hoeveelheid rattenkruid in de overgebleven ketel- of zakkoek is gevonden. De officier van justitie en de regtcr-commissaris hebben gedurende twee uren de vrouw des overledenen ondervraagd, doch naar men zegt, niets ontdekt. Te Bergen-op-Zoom had eergisteren de begrafenis plaats van het stoffe- Iijk overschot van den heer J. van Aken, in leven landdeken en pastoor, en ridder der orde van den Ned. Leeuw, in 94-jarigen ouderdom overleden, na gedurende 68 jaren als kapellaan en priester de weldoener van die ge meente te zijn geweest. Een regeringslelegramgedagteekend Batavia 30 Apr.luidtA. Loudon terug uit Siam. De zending heefl een gunstigen uitslag gehad." 's GRAVENHAGE5 Junij. Bij kon. besluit van 3 dezer is de gepensioneerde luit.-kolonel van het leger in Nedcrl. Indië J. C. J. Smits benoemd tot kommandant van het koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek, en de gepensionneerde opzigler der ls,e klasse bij de burgerlijke openbare werken in Nederl. Indië J. J. Carabain tot huismeester bij die inrigting. Z. M. heeft den luit. ter zee lsle kl. YV. H. baron van Heerdt be noemd tot zijn adjudant. Aan den heer F. Blok is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen te Waddinxveen. Naar men verneemt, zal H. M. de koningin-moeder zich in de volgende week naar Soestdijk begeven. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de koningin zal, van wege het gemeentebestuur, het 's Gravenhaagsche Bosch geheel geïllumineerd worden, terwijl in den grooten vijver een prachtige Chinesche tempel zal prjjkenen watervuurwerken zullen worden ontstoken. Ook zal er op ver schillende plaatsen in het Bosch muziek worden uitgevoerd. Bij den minister van binneul. zaken is ontvangen eene som van 479.29, zijnde de opbrengst der in de gemeenten Purmerende en Hedel ten behoeve der noodlijdenden door den brand te Enschedé gehouden collecte, als: te Purmerende ƒ314 29 en te Hedel ƒ165. AMSTERDAM, 4 Junij. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen hield Maandag il. eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de till. Scholten, Boot, Janssen, Beets, D. Darling, van Lenncp, Koenen, Millies, van den BerghKarsten, Vissering, G. Mees Az., Leemans, Nij- hoff, Bakhuizen van den Brink, Réville, Goudsmit en Six. Door den secretaris werd mededeeling gedaan van iugekomen brieven en stukken, o. a. eene kennisgeving van het overlijden van den hoogleeraar Hulleman, en eene kennisgeving van den heer M. de Vries, dat hij de ver gadering niet kan bijwonen, met verzoek ontslagen te worden als lid der commissie, benoemd tot onderzoek der stukken, omtrent de loterijzaal overgelegd door den heer Rose. Dit schrijven gaf den heer Bakhuizen van den Brinkals president dier commissie, aanleiding, om die zaak te bespre ken, en als oorzaak, dat aan die zaak nog niets is gedaan, op te geven, de uitgebreidheid van den arbeid aan hel bewuste onderzoek verbonden, en het volslagen gebrek aan tijd, die hem tot nu hadden belet die zaak aan te vangen, door de overige leden der commissie te beschrijven, om eene ver deeling van den arbeid te maken. De commissie werd daarop diligent ver klaard. De heer Leemans bleef echter bij zijn besluit, in de vorige verga dering aangekondigd, dat, wanneer hij in eene maand niets van de zaak vernam, hij zijn ontslag zou nemen; hij nam dit ontslag, omdat de tijd, die hij vroeger bij het op zich nemen der laak had, hem thans ontbrak; hij zou echter met genoegen, zoo veel in zijn vermogen was, hen, die zich nu met de bewuste taak zouden belasten, ondersteunen. De lieer Millies zette zijne opmerkingen voort, over de door den heer Koenen in de vergadering van Maart II. gedane mededeeling en door hem in de vergadering van 12 Mei 11. aangevangen. De heer Boot leverde eene bijdrage over de Germania van Tacitus, hou dende hoofdzakelijk eene wederlegging van het onlangs verschenen werk van VViinzberg, Umwanderungen im Deutschen Alterthum, enz., waarin eene kritiek voorkomt omtrent Taciiusen aan dezen alle gezag ontzegt wordt. De heer Leemans deed, als voorzittend lid der commissie voor de over blijfsels der oude vaderlandsche kunstmededeeling omtrent hetgeen bij die commissie sedert de laatste opgaaf was ingekomen. De heer van Lennep drukte zijne bevreemding uit, dat de kennisgeving aa i builenlandsche geleerden van hunne benoeming tot buitenlandsch lid der akademie steeds in de Fransche taal geschiedde; hij vroeg waarom dit niet in de Hollandsche taal gedaan werd en zou dit wenschen. De voorzitter antwoordde, dat dit niet bij het reglement was voorgeschreven, en het dus den secretaris vrijstond, dit te doen in de taal, die hij daartoe het best achtte. Daarop werd de vergadering gesloten. - Gisteren werd alhier de algemeene vergadering gehouden van de maat schappij van weldadigheid. De afdcelingcn waren vertegenwoordigd door de bh. G. Heshuysen, J. D. Fransen van de Putte, N. van Walrée, A. J. Eilerts de Haan, M. Gasinjct, A. R. Falck, kapt. Muller, P. 0. van der Chijs, 11. J. van Hoorn, C. P. H. van Lclyveld, P. N. Quarles van Ufford, J. Ran van Gameren, J. L. YV. Quarles van Ufford en A. Jongkindt Coningh. De voorzitter mr. 0. R. van Andringa de Kempenaer opende de vergade ring met eene toespraak, waarin hij melding maakte van de bewijzen van sympathie die de maatschappij uiogt ondervinden, maar ook te kennen gaf dat de deelneming aan het lidmaatschap weinig of niet toenam. Vervolgens bragt hij het verslag uil over den toestand der maatschappij. Daaruit blijkt dat zij heeft 45 afdeelingen met 4723 leden bijdragende met inbegrip der door enkele leden verhoogde contribution en giften ƒ15215.09. Wyders heeft de maatschappij 52 correspondenten en 335 leden, die tot geene afdeelingen behooren. Omtrent de quaeslie van het onderwijs trad spr. in uitvoerige mededeelingenwaaruit blijkt, dat commissarissen al het mogelyke hebben aangewend om daarin te voorzien. Ook over den toestand van den land bouw kon spr. geene gunstige berigten mededeelen; gunstiger echter was de toestand van het fabriekwezen, ofschoon later dit ten kwade is veran derd door de gevolgen van den Amerik. oorlog. Deze ongunstige omstan digheden doen de vrees ontstaan, dat hel maatschappelijk kapitaal zal ver minderen. De werkkracht der bevolking van de kolonie is zoo toegenomen, dat er geen gebrek is aan werkkracht maar wel aan arbeid; om daarin te voorzien moet men voortgaan met het graven van kanalenhet aanleggen van bosschen en ontginnen van gronden. In de administratie zijn verschei den bezuinigingen ingevoerd. Aan geene afdeeling kan magliging worden verleend tot het opzenden van nieuwe buisgezinnen naar de koloniënom dat het batig saldo van hare rekeningen ƒ1700 niet te boven gaat; alleen 's Hage verkeert in dien toestand, maar spr. acht het ongeraden om aan die afdeeling de gevraagde magliging te verleenen. Commissarissen hebben de koloniën bezocht en in goeden staat bevonden. De gezondheidstoestand der kolonisten was gunstig; ook omtrent het morele gedrag der kolonisten kon eene gunstige getuigenis afgelegd worden. Tot commissaris der maatschappij is herkozen de beer G. Ileshuisendie zich deze keuze heeft laten welgevallen. Bij de begrooting voor de dienst van'1862 zijn de inkomsten geraamd op ƒ385,433 46, de uitgaven op 383,011.96^gevende derhalve een vermoe delijk batig saldo van /2421.49j. BU1TENLANDSCHK BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN3 Junij. De Times berigt dat het huwelijk van prinses Alice met prins Lodewijk van Hessen den l8len July te Osborne zal geworden gesloten. De onderkoning van Egypte is alhier aangekomen. In de zitting van het lagerhuis heeft de heer Stansfeld een voorstel gedaan tot vermindering der openbare uitgavenhel uitvloeisel van eenen door de tory-partij beraamden aanval tegen het ministerie. Lord Palmerston heeft daarentegen een voorstel gedaan ter bestrijding dier motie. Y'olgens het voorstel van den minister zou het lagerhuis verklaren met voldoening ontwaard te hebben de bezuiniging, die reeds in de nationale uitgaven is be werkstelligd en het vertrouwen te koesteren dat er in het vervolg meer zulke verminderingen zullen aangebragt worden, als waartoe de omstandig heden aanleiding geven. Het voorstel van den heer Stansfeld is met 367 tegen 65 stemmen verworpen, en dus met eene meerderheid van 302 stem men ten gunste van hel ministerie. Vervolgens is het amendement van lord Palmerston aangenomen. Maandag II. was de enlrée-prijs lot hel gebouw der groote tentoon stelling slechts 1 sh. De stroom van bezoekers was zoo groot, dat de massa schier niet koude worden geleld en menig een met gescheurde kleederen is binnen gekomen. Berigten uil Valparaiso melden dat aldaar den 4llen April een hevige brand heeft plaats gehad, waardoor het meest bevolkte gedeelte der stad zwaar geteisterd werd. Men begroot de daardoor teweeg gebragle schade op een half millioen dollars. Den 5deD en 7de" daaraanvolgende hadden zich telkens weder gevallen van brand voorgedaan, waarbjj men evenwel spoedig het vunr meester was. Berigten uit New-Vork, van 24 Mei, bevatten het volgende: De voor hoede der bondstroepen staat op 5 mijlen afstands van Richmond. Tot dus ver hebben de zuidelijken tegen het voortrukken der noordelijken weinig tegenstand gebodendoch men denktdat zij te Richmond een krachligen wederstand zullen bieden. De bonds-regering heeft aan sommige stalen weder eene ligting van 50000 vrijwilligers gevraagd. De burgemeester en de gemeenteraad van Norfolk hebben geweigerd den eed van trouw aan de bonds-regering af te leggen. De generaal Wool heeft daarop de krijgswet afgekondigd en verklaard dal de stad van den handel uitgesloten zou wor den indien de bevolking niet onder hel gezag der wettige regering terug keerde. Een olficiëel rapport van den generaal Banks bevestigt het berigt, dat de zuidelijken de noordelijken bij Port Royal verjaagd hebben en dat de laatsten bij die gelegenheid veel volk hebben verloren. Te New-Orleans heeft de generaal der noordelijken, Butler, eene minder strenge houding aangenomen. De gemoederen kwamen er meer lot bedaren en over het geheel kreeg de staat van zaken aldaar een meer gunstig aan zien voor de Unie.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2