Per Telegraaf. De Constitutionnel berigt (lat de graaf de Montebello zich te Rome binnen zijnen militairen werkkring zal houden en dal de heer Lavalette met 's keizers volle vertrouwen derwaarts terugkeert, maar dat de oplossing van het Romeinsche vraagstuk nog niet op handen is. De nieuwe Pruissische gezant, de heer von Bismarck, heeft zijne ge loofsbrieven aan den keizer overhandigd. Said-Pacha, de onderkoning van Egypte, heeft Vrijdag 11. aan den keizer en de keizerin een op Turksche wijze zamengesteld en voorgediend gastmaal gegeven en daarbij in ruime mate Ooslersche pracht en praal ten toon gespreid. De Gaz. des Trib. zegt vernomen te hebbendat in hel belang der wet cassatie zal worden aangeleekend tegen het vonnis door het hof van appèl te Douai in zake Mirès gewezen. De regering schijnt de wedrennen te Longchamps tot een der grootste van Europa te willen maken; er is besloten, dat bij die, welke het vol gende jaar zullen plaats hebbenpaarden uit alle landen zullen toegelaten worden, terwijl een prijs van 120,000 francs is uitgeloofd. Er is last gegeven tot het zenden van versterkingen naar China, daar de oorlog, die thans tusschen de onzen én de opstandelingen aldaar is uit gebarsten, die versterkingen noodzakelijk maakt. Men zegt dat, zoodra Pe king door de rebellen bedreigd wordt, de onzen ook naar de stad zullen oprukken. In de kunstenaarswereld alhier worden toebereidselen gemaakt tot het brengen eencr openlijke hulde aan den beroemden en bejaarden schilder Ingres, dezer dagen door den keizer benoemd tol lid van den senaat. Zijne kunstvrienden zijn voornemens hem een gouden lauwerkrans aan te bieden. Er wordt verhaald, dal de naam van den heer Ingres aanvankeljjk niet voorkwam op de lijst der personen aan wie deze waardigheid laatstelijk was toegedacht, maar dat de keizer dien eigenhandig daarbij heeft gevoegd, zeg gende lot graaf Walewski, dat hij, door den heer Ingres tot senator te verheffenhet voorbeeld volgde van Napoleon Idoor wien deze zelfde hulde bewezen was aan den 88-jarigen schilder Vien, den leermeester van David. ITALIË. Uil Turyn meldt men dal de regering Garibaldi dringend heeft uitge- noodigd om Lombardije te verlaten en naar Caprera terug te keerenopdat de gemoederen, die door den voorgenomen maar beletten inval van vrijscha- ren in Tyrol in groole spanning zijn gebragt, lot bedaren zouden komen. Op deze uitnoodiging heeft Garibaldi een afwijzend antwoord gegeven in een schrijven, hetwelk door de ünita Italiana openbaar is gemaakt. »Ik ben Joseph Garibaldi, een Italiaansch burger, zegt hij daarin, ik mag van het eene einde des schiereilands tot het andere reizen. Wil men mij van die vrrjheid bcrooven, dan neme men mij in hechtenis." Per telegraaf wordt later gemeld dat Garibaldi in den nacht van 2 Junij te Turyn is aangekomen, maar dat hij den volgenden morgen weder zou vertrekken. Naar onderscheidene berigten te oordeeleji is de inval in het Ooslen- rijksche gebied wel verijdeld maar niet geheel opgegeven. Te Milaan bljj- vcn steeds verscheidene werfbureaux geopenddoor welke vele jongelieden uit de broodelooze volksmenigte zich laten verlokken. Aan de aangewor- j venen wordt stellig vooruitzigt op spoedige herhaling der dit maal verijdelde expeditie geopend. Te Brescia heeft men op 18 Mei op de hoeken der stra len het volgende aangeplakt gevonden: Leve de republiek, leve Garibaldi, de president der republiek! YVeg met Victor Emmanuel en de Piemonlezen! PKUI9SEN BERLIJN, 1 Junij. Men zegt, dal onlangs te Elseneur een onder-officier overleden is, die op zijn sterfbed beleden heeft, dal hij in het jaar 1850 liet laboratorium te Rendsburg in de lucht heeft laten vliegen, bij welke gelegenheid 70 menschen het leven verloren. Zijn doel daarmede was, den generaal YVillisen, die j daarjuist inspectie hield, te ddoden. De badplaats Pelersbrunn is in den nacht van 26 op 27 Mei eene prooi der vlammen geworden. De brand was zoo lievig dat aan geen redden der j goederen kon gedacht worden; ter naauvvernood ontkwamen de bewoners i aan de vlammen. Sedert eenige dagen is alhier een werktuig ten toon gesteld tot het j machinaal vervaardigen van schoenen en laarzendoor middel daarvan wordt binnen een half uur een paar laarzen met zolen, hakken, enz. genaaid. OOSTENKIJK. YVEENEN29 Mei. De minister van finantiên heeft in de zitting van hel huis van afge vaardigden van 28 Mei een wets-ontwerp ingediend, waarbij de regering gemagtigd wordt om, tol dekking van het tekort over 1862, eene lecning ten bedrage van 50 millioen gulden te sluitenhetzij door middel van eene j overeenkomst met de nationale bank tot het terug erlangen en te gelde ma ken van een gedeelte der bij haar nedergelegde 123 millioen in obligation van de leening van 1860, hetzij door eeue andere voor de schatkist zoo min mogelijk bezwarende crediet-operatie. In dezelfde zitting heeft eene woordenwisseling over hel concordaat plaats gehad. De bisschop Lilwinowicz verdedigde het concordaat en zeide, dat het een internationaal verdrag was, dat niet gewijzigd kon worden dan met goedkeuring van de beide contracterende partijen. De bisschop werd beantwoord door den heer Giskra. Het concordaat moet, volgens hem, be schouwd worden als eene eenvoudige wetwaarin de Paus niet als souve- i rein, maar als hoofd der kerk gekend is. Voorts wees hij op het nadeel dat het concordaat te weeg had gebragten bij langer duur nog verder te weeg brengen zou. Het stelt toch het ouderwijs in handen der geestelijk heid; het loochent het beginsel van gelijkheid der verschillende gezindten; het verleent aan de geestelijkheid eene buitensporige disciplinaire magthet geeft haar ongehoorde voorregten en roept een staat in den staat te voor schijn. Aan zijne rede vielen vele bijvalsbetuigingen ten deel. 'I BRESLAU, 2 Junij. De Schles. Zeit. van heden deelt het volgende be rigt mede uit Warschau: De benoeming van den grootvorst Gonstantijn is volgens eene thans in het licht verschenen bekendmaking als zeer aanstaande Ie beschouwen. De markies Wielopolski zal niet slechts benoemd worden tot zijn ad latus, maar aan het hoofd worden gesteld van het burgerlijk bestuur en levens met het presidentschap van den raad van state worden bekleed. De geheime staatsraad Walujeff zal lot keizerlijk commissaris worden verheven. Deze berigten hebben te Warschau eene allergunstigsten indruk gemaakt. PARIJS, 3 Junij. De Moniteur bevat eene depêche van generaal de Lo- rencez in Mexico van 29 April, waarin het volgende wordt berigt: De troe pen hebben gisteren een roemrijk gevecht geleverd. Saragossa is uit al zijne sterke stellingen in het Cimbré-gebergtc verjaagd. De vijand had 6000 man, 200 paarden en 18 stukken; ik heb slechts 32 gekwetsten. Admiraal Jurien de Gravière schrijft van den 10den Mei: De gisting, ver oorzaakt door het voorbarig inschepen der Spanjaarden, is bedaard, liet leger van Juarez is gedesorganiseerd en niet bij magte iets uit te rigten. HER-IJK. BURGEMEESTER en YVETHOUDERS van LEYDEN, gezien het besluit van Ge deputeerde Stalen der provincie Zuid-Ilolland, van den 7den Januarij j 1.n°. 3 Prov.-Blad n°. 6), bepalende het tijdstip van den her-ijk der maten en gewigten in Zuid-Holland, en gelet op de voordragt van den arrondissements-ijker alhier, van den 30stol> der vorige maandherinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigtenbenevens de bij dc inhoudsmaten van drooge waren be- hoorende strijksels, waarmede deze, overeenkomstig art. 8 van Z. M. besluit van den 2lsten December 1822 (Staatsblad n°. 54), moeten worden afgestreken. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den Ijk, in de Lange School steeg; znllende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor YVijk I, van den 17 tot den 19 Junij. II, van den 20 tot den 23 Junij. 111van den 24 tot den 30 Jnnij. IV, van den 4 tot den 11 Julij. V, van den 12 tot den 19 Julij. VI, van den 20 tot den 31 Julij. VIIvan den 1 tot den 10 Augnstns VIII, van den 11 tot den 20 Augustus de Buitenwijk van den 21 tot den 31 Augnstns. met uitzondering echter van de gond- en zilversmids-benevens de apothekers- of medicinale-gewigten, voor welker her-ijking afzonderlijk zitting zal gehouden worden, te weten: voor de goud-en zilversmids-gewigtenvoor YY'ijk I, II, III en IV op den 10 Junij, voor YVijk V, VI, VII, Vilt en de Buitenwijk, op den 11 Junij, voor de medicinale gewigten, voor YVijk 1, II, UI en IV, op den 12 Junij, V en VI, op den 13 Junij, V1I,VHI en de Buitenwijk, op den 14en 16Junij; telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 ure, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En vermanen Burgemeester en YVelhonders voornoemd een iegelijk wien het aan gaat, om zich bovengemelde dagen ten nutte te maken, aangezien de termijn voor den her-ijk in dit jaar eindigt met den 31stcn Augustus aanstaande, en terstond na het eindigen van dezen termijn het gebruiken of voorhanden hebben van onherijkte maten en gewigten, volgens koninklijk besluit van den 30stc™ Maart 1827 (Staatsbl. n°. 13), verboden en, behalve met verbeurdverklaring der maten en gewigten, strafbaar is met eene boete van tien tot honderd gulden. YVordende aan de belanghebbenden in het algemeen bij deze voorts herinnerd de Notificatie van Gedcp. Staten van Zuidholland in dato 4 Augustus 1820, volgens welke de ijkpligtigheid zich uitstrekt tot alle handel- en neringdoende lieden, fabriekteurs en ambachtslieden, die in bunnen handel of hun bedrijf eenige maten of gewigten gebruiken, en de apothekers of inedicijnbereidcrs in Let bijzonder, aan art. 3 en 5 van Z. M. besluit in dato 21 October 1819 (Staatsbl. n°. 52), bepalende hunne gehoudenheid tot het bezit van een vol stel gewigtenen medeverpligting tot den jaarlijkschen her-ijk daarvan, alsmede aan het koninklijk besluit van den 5dcn Fe bruary 1826, n°. 153, volgens hetwelk de medicinale grein-gewigten, zonder die eenige stempeling te doen ondergaan, jaarlijks door den ijker moeten worden nagezien en onderzocht. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dal tot jaarletter gedurende 1862 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter vs. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en YVethouders voornoemd, Leiden, 3 Junij 1862. D. TIEBOEL SIEGENBEEKBurgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Burgerlijke £>tanb. ONDERTROUWD: II. A. van Ulde, jm. 24 j. en J. C. Smit, jd. 23 j A. Vildersjm. 36 j. en A. van der Nat, jd. 27j. W. J. Gerlenaarjm. 28j. en S. H. Lardé, jd. 25 J. H. Buitendijkjm. 24j. en J. Zaalberg, jd. 28j. M. van Uaasterenjm. 27 j. en C. van den Dop, jd. 29 j. J. van den Berg jm. 26 j. en S. Goedemans, jd. 24 j. 11. W. J. van Deventer, jm. 30 j. en Hl. C. van Linden, jd. 28j. S. Broekveldtjm. 22 j. en C. J. Schröder,jd. 22j. AKAPElilE-NIEUWS. PROMO TI EN AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 2de" Junij de heer J. llulshoff Pol. van Hengelo in Overijssel,' in de regtenmet Stellingen. «TAOS- kt E it T E BURGEMEESTER en YVETHOUDERS van LEYDEN doen te weten: 1°. dat lot het doen inschrijven van leerlingen voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs der 2de klasse voor jongens en voor meisjes, die met 1° Julij ek. worden geopend, aan de ouders of die hen vervangen gelegenheid wordt gegeven lot en met 25 Junij bevorens, op If oensdag en Zaturdag van iedere week, des namiddags van 1 tot 3 ure, als: voor de jongensschool, ten huize van den hoofdonderwijzer, den heer J. D. van WIJK, op de Langebrug, tegenover de Wolsteeg; voor de meisjesschool, ten huize van de hoofdonderwijzeres, mejufvrouw M. JESSE, op de Hooglandsche Kerkgracht, naast de Luthersche kerk; 2°. dat bij die gelegenheid moeten worden overgelegd de bewijzen van geboorte-inschrijving en van koepok-inenting der kinderen, terwijl, ingeval zij de natuurlijke kinderziekte hebben gehad, opgave moet geschieden van den naam des geneesheers die hen heeft behandeld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL S1EGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 7 Mei 1862. v. PUTTKAMMER, Secretaris.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 3