uvirsciis; COURANT. 1862. N°. 67. Vlf®s£fc WOENSDAG 4 JUNIJ. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BliVNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEVDEN, 3 Junij. Van de 971 kiesgeregligden zijn ter verkiezing voor ée'n lid der provinciale stalen van Zuidholland lieden opgekomen 850 kiezers. Ds. P. H. Hugenhollzprcd. te Renswotide, heeft voor liet beroep naar de Nederd. Iierv. gemeente alhier bedankt. Vrijdag aanst. zal de algemeene j kerkeraad liet beroepingswerk hervatten en een iwaaftal maken. I)». F. Ilage, pred. aan de Kaag, heeft het op hem uitgebragte beroep naar Nieuw-Loosdreclit aangenomen. De heer A. J. Oort, theol. doet. en s. s. min. cand.is beroepen tot predikant te Heukelom. Blijkens eene hierachter voorkomende aankondiging van den adminis trateur van de Hol!, ijzeren spoorweg-maatschappij zullen er op den aanst. tweeden Pinksterdag wederom verschillende extra-treinen rijden. Daardoor wordt de gelegenheid geopend om tot 's avonds laat te Scheveningendat op dien dag gewoonlijk druk bezocht wordt, of te 's Gravenhage te vertoeven. De dag vai^ gisteren werd door de werklieden van de alhier aan den vestwal tusschen de Mare- en lleerenpoorten gelegen ijzergieterij van de hh. D. A. Schretlen en C°. in vreugde doorgebragt, ter viering van de onlangs voltrokken echlvereeniging van den heer D. A. Schretlen. De werklieden hadden zich beijverd om door eene prachtige versiering van het terrein als anderzins aan de gehuwden hunne hulde te brengen, terwijl de heer Schretlen van zijne iijde alles had aangewend wal strekken kon om den werklieden met hunne echtgcnooten eenen regt genoegelijken dag te verschaffen. Tegen den middag kwam het echtpaar op het met vlaggen en wimpels getooide terrein aan en werd, onder het spelen der muziek, naar de voor hen fraai ingerigle zaal geleid. Aldaar werden zij door den meesterknecht met eene hartelijke toespraak verwelkomd, onder aanbieding van kostbare geschenken: van wege het kantoor-personeel een zilveren beker, waarop de namen der aanbieders, en van wege de werklieden een zilveren vaas met bouquet, waarop het opschrift: Van uwe werklieden, aandenken aan 29 April 1862. De heer Schretlen was door een en ander zoozeer getroffen, dat hij moeite had om de gevoelens, die hem bezielden, nil te drukken. Daarop nam de feest vreugde een aanvang, die ongestoord den geheelen dag en nacht voortduurde. Onder het gebruik van de in ruime mate aangeboden vcrverschingen enz. waartoe o. a. ook eene poffertjes- en andere kramen op liet terrein waren geplaatst, hield men zich afwisselend met verschillende volksspelen bezig en verlustigde men zich in zang en dans, onder het spelen der muziek; voorts werd in eene der zalen van de fabriek door eenigen der werklieden eene tooneclvoorstelling gegevenen liet geheel met een bal besloten. De vreugde werd niet weinig verhoogd door de voortdurende deelneming aan hel feest van het echtpaar, alsmede door de tegenwoordigheid van den edel achtb. heer burgemeester en vele hooggeachte ingezetenen, die daardoor een blijk gaven van belangstelling in deze zoo bloeijende inrigtiiig van nijverheid. Toen de avond inviel werden al de fabriekgebouwen en het geheele terrein fraai verlicht, hetgeen, van den singel gezien, een goed effect maakte en eene groote menigte toeschouwers derwaarts lokte. Deze feestviering zal gewis, zoowel bij hel echtpaar als bij de werklieden, eene aangename lier innering achterlaten. lil de gehouden zitting van het prov. geregtshof in Zuidholland heeft dc proc.-gen. conclusie genomen in de zaak van den burgemeester der stad Leyden tegen den staal der Nederlandenover dc aan die stad toekomende schadeloosstelling voor het verlies en het gemis van het vischregt in liet van staatswege drooggemaakte Haarlemmermeer. De proc.-gen. heeft geconclu deerd dat de staat zou worden veroordeeld om aan Leyden te betalen o. voor het gemis van het vischregt voor het vervolgeen kapitaal van 20 maal de jaarlijksche opbrengst ad/1000, dus ƒ21800; en b voor het gemis van dat regt in het verledene: over 1845,1846 en 1847 f 545 's jaars, dus ƒ1635, en over 1848 tol en met 1861 ƒ1090 'sjaars, dus ƒ15260, te zamen ƒ38695, met renten en kosten. De uitspraak is bepaald op 30 dezer. Bij kon. besluit van 29 Mei is benoemd tot kantonregter te Woerden 4e lieer mr. A. J. Hazenberg, thans kantonregter te Sluis. De Staats-Courant bevat het door de kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdamovereenkomstig art. 14 van haar regiementaan den koning aangeboden verslag. Door dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland is in eene missive aan gedep. stalen van Noordliolland medegedeeld, dat het plan tot doorgraving va" Holland op zijn smalst, van den heer JSgcr, voor Rijnland onaanne melijk is, daar bij de uitvoering daarvan Rtjuland zijne afwatering op het IJ en de Zuiderzee zou verliezen en daarvoor eene afwatering op het nieuwe kanaal zou verkrijgen, die wel voldoende zou zijn, indien het kanaal steeds °P het door den concessionaris bepaalde peil, namelijk 50 A. P. bleef, maar dat volgens de erkenning van den heer Jager zeivenhet peil dikwerf hooger zal zijn. Als middel om dit bezwaar weg te nemen stellen zij voor, om aan het ontworpen kanaal van de Weslzaansche haven af eene meer zuid westelijke rigting te geven en hel niet door dc Breesaap, maar iangs Spaarn- dam cn Zanlpoort naar zee te leiden, en voorts de groote zeesluis in plaats van nabij de zee in de onmiddellijke nabijheid van Spaamdam te vestigen. Naar men verneemt zullen de miliciens der ligting van 1860 welke sedert de maand Mei des verleden jaars in activiteit zijn, en voor bij de korpsen infanterie ontbrekende vrijwilligers onder de wapenen zijn gehou den, in den loop der maand Julij a. s. met onbepaald verlof huiswaarts vertrekken. Men verneemt dat de generaal-majoor Happé benoemd is tot opperbe velhebber van het leger in Nederl. Indië. Hbl Door het prov. kerkbestuur van Noordholland is A. Janssonius ontzet uil de betrekking van candidaat tot dc li. dienst bij de Ned. herv. kerk. De Midd. Cour. meldt uit Haarlem het volgende: Door mevrouw de weduwe vanKetwich, onlangs alhier overleden, is, naar men verneemt, bij testament ook het volgende gelegateerd: aan het burgerweeshuis alhier, eene som van ƒ10000, onder voorwaarde evenwel dat aan eene van hare dienst boden wekelijks en gedurende haar leven ƒ3 worde uitgekeerd; aan de Ned. herv. diaconie eene som van ƒ1000; aan het bijbelgenootschap ƒ500 en aan het zendelinggenootschap mede ƒ500. Naar men voorts uil Haarlem meldt zijn aldaar geruchten in omloop van de doldriftigste speculaties in olie, welke gedurende de laatste 14 dagen aan de Zaan en in dien geheelen omtrek plaats vinden; zoo had men vernomen, dat velen aanmerkelijke sommen, schatten zelfs in dien handel, binnen ge- melden tijd zouden verdiend hebben ten koste van anderen, die geheel geruïneerd zijn en alles daartoe op het spel hebben gezet. In het Nederlandsch gasthuis voor behoeftige cn minvermogende oog lijders, te Utrecht gevestigd, werden gedurende het jaar 1861 nog meer lijders verpleegd dan in het voorgaande, zoodat schier alle bedden voort durend bezet waren. Uil alle oorden van ons vaderland boden zich patiën ten ter opname aan. Uit Zuidholland alleen werden in het gasthuis 80 ooglijders verpleegd. 65 malen werd er liet cataract geopereerd. Ook an dere kunstbewerkingen hadden menigvuldig plaats. Het aantal gratis-cou- sullaliën beliep nagenoeg 6Ó00; de benoodigde geneesmiddelen werden even zeer gratis verstrekt. Vrijdag II. is een zwaar onweder boven liet dorp Brummen losgebarsten. De bliksem sloeg in een deel van eene boerenwoning, waar zich op dat oogenblik 8 menschen bevonden; 5 personen werden ter aarde geworpen, 4 kwamen er later bijterwijl een kind werd gedood. De provinciale loterij in Overijssel, ten behoeve der noodlijdendendoor den brand te Enschedé gebonden, heeft 15752.09 opgcbragl. Uit Almelo meldt men dat hel voornemen van hh. fabriekanten om de fabriekarbeiders aldaar te noodzaken, om 's wekelijks van hunne verdiensten 5 pCt. te laten staan en die voor hen legen interest op interest (zoo moge lijk tegen 4 pCt.) uit te zetten, ten einde zij in lijd van nood cenige gelden zouden bezittenbij de arbeiders groote ontevredenheid verwekt. Te Leeuwarden is op den 29stcn Mei overleden de lieer T. R. Dijkstra, archivaris cn bibliothecaris van Friesland. Tot rector der Lalijasche school te Sneek is benoemd dr. E. Mchler, thans te Enkhuizen. Te Roosendaal heeft men zich dezer dagen op een der politie-agenten op eene hoogst laakbare wijze gewroken, voor, zoo men vermoedt, bestraf fingen, door zijn toedoen verkregen. Aan het door hem bewoond wordende huis is een stuk grondhetwelk door hem met zorg was bearbeid en be plant; des morgens bij zijn ontwaken vond hij zijne aardappelen, erwten en andere planten, welken den schoousten oogst beloofden, geheel vernield en alles liet onderste boven gehaald. Blijkens het voorloopig verslag over het ontwerp lot opheffing der slavernij in de W. 1. koloniën, was de indruk, dien de tegenwoordige wets-voorslellen bij de overweging der daarin vervatte bepalingen maakte, algemeen niet ongunstig. Nogtans bleven bij velen bedenkingen van onder scheiden aard tegen deze voorstellen beslaan, en waren er leden, die óf eene geheel andere wijze van emancipatie voorstonden, óf in de uitgaven, waarmede de slaat daarvoor zal worden belast, onoverkomelijk bezwaar za gen. Algemeen werd goedgekeurd, dat hel tijdstip van de opheffing der slavernij niet meer afhankelijk is gesteld van de afkondiging der wet in de koloniën. Daarentegen vonden vele leden de vergoedingssom van ƒ300 per hoofd te boog. Betreffende bel staatstoezigt over de vrijgemaakte slaven gedurende den tijd van 10 jaren, waren de gevoelens verdeeld, terwijl bij eenige leden liet denkbeeld om de emigratie van vreemde arbeiders naar

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1