LEVD8CHE A AT. 1862. 6G. MAANDAG 2 JUNIJ. De Courant wordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nonaners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij deze Courant wordt verzonden N". 8 blad 10) der Handelingen van den Gemeenteraad. BINNENLANDSCHE BERIGTKN. LEVDEN, 31 Mei. Met leedwezen vernemen wij, dat de hoogleeraar J. G. Hulleman- eergisteren te Utrecht, ten huize van zijnen vader, voor de ziekte, waar aan hij sedert eenigen tijd leed, hezweken is. In den jare 1857 van Amster dam, waar hij de betrekking van conrector aan het gymnasium bekleedde, als hoogleeraar bij de faculteit van bespiegelende wijsbegeerte en fraajje letteren herwaarts geroepenaanvaardde hij zijn ambt den 20sten Maart des volgenden jaars. De Leydsche hoogeschoo! mogt zich dus slechts korten tijd in zijn bezit verheugen en betreurt te meer zijn verlies, daar de kun dige eh werkzame man haar ontvallen is op eenen leeftijd, dat zij hopen mogt hem nog lang onder hare verdienstelijkste leeraren te mogen lellen. Doch niet alleen de hoogeschoolook de wetenschap verliest in den heer Hulleman eenen beoefenaar, die zich door zjjne geschriften eenen eervollen naam verworven had en verwachten deed aan haar nog vele en gewigtige diensten te zullen bewijzen. Heden morgen heeft Z. Exc. de minister van marine de alhier geves tigde kweekschool voor zeevaart met een bezoek vereerd. Z. Exc. heeft gedurende twee uren aldaar vertoefd en die inrigting tot in de kleinste bij zonderheden in oogenschouw genomen. Aan hh. commissarissen gaf Z. Exc. zijne hooge ingenomenheid met het geheel te kennen, en gaf hun daarbij de verzekering dat hij van zijne zijde al het mogelijke zou aanwenden om liet loffelijke doel dat men zich met de oprisling der school had voorgesteld te bevorderen, en tot verdere uitbreiding, dezer inrigting mede te werken. Z. Exc. -de minister hpeft daarna nog de sterrewacht bezocht, en ook die voortreffelijke inrigting met belangstelling bezigtigd. Wij vernemen dat de (jeer Lobry, magazijn-meester in de militaire gevangenis nabij teydenV is- aangesteld tot cipier in het huis van arrest te Zulphen, en dat tol gemelde Uitrekking Van magazijn-meester is benoemd de heer W. Koendertz, die vroeger geiflkc tretreHKing Deelt neuieen moe opgehevene gevangenis voor crimineel veroordeelde mannen te Woerden, en daarna op wachtgeld gesteld was. Naar men verneemt, zal hel Japansch gezantschap, dal eerlang hier te lande wordt verwacht, ook de stad Leyden bezoeken. (iD. v.'s Gr.) Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 150 tot 183 personen. Men berigl ons uit Voorschoten (30 Mei): Gisteren mogt ds. J. J. Sluiter, predikant alhier, den dag herdenken, dat hij 25 Jaren het leeraars-ambt in deze gemeente had bekleed. Op dien dag, naar het verlangen van Z. Ew. zonder ophef herdacht, begaven zich, na de godsdienstoefening, de leden des kerkeraads, eene commissie uil het gemeente-bestuur en leden der kerkelijke commissie naar de woning van den jubilaris om hem van wege de gemeente, waartoe de meeste leden hadden bijgedragen, een fraai geschenk in zilver aan te bieden. Behalve dat blijk van belangstelling en erkentelijkheid ont ving hij er nog andere en vele gelukwcnschengetuigende van de achting, die hem algemeen wordt toegedragen. De hooibouw, in deze streken aan den gang, levert gunstige uilkom sten op. Wel is de hoeveelheid niet zoo ruim als het vorige jaar, maar de hoedanigheid daarentegen uitmuntend. Ten nadeele van de Westlandsche tuinders verschaft het zuiden van Frankrijk, even als het vorige jaar, aan Engeland de meeste aardappelen. Hierdoor bljjft de verzending uit het Westland lot hel binnenland beperkt en is, bij eene stemmige markt, reeds buitengemeen groot. Eergisteren zijn langs den Vliet o. a. naar Amsterdam verzonden 100 J mudden, die bij den aanvang der markt voor ƒ2 50, doch later uaauwelijks voor ƒ1.50 perl mud zijn afgedaan; gisteren middag bedroeg de lading, die met iederen dag toe neemt, omstreeks 500 -J mudden. De berigten omtrent den wijnstok luiden uit het Westland gunstig. Gisteren zijn reeds de eerste aardbeziën van Boskoop naar 's Graven- hage verzonden. Het vergelijkend onderzoek van lien die zich hebben aangemeld om als leerling-telegrafist in aanmerking te komen zal te 's Ilagc plaats hebben op Dingsdag 17 Junij aaust. Te Gouda is door de kiesvereeniging de Grondwet, bij de aanstaande verkiezing van een lid voor de tweede kamer, aanbevolen de heer mr. P. F. Hubrecht, advocaat te Botterdam. Mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nycvelt heeft verzocht, bij de verkiezing van een lid der tweede kamer voor hel hoofdkiesdistrict Zwolle niet meer in aanmerking te komen. Men wil weten dat de heer van Zuylen weder als gezant naar Konstantinopel zal gaan. Ook de heer J. P. Delpral, die voor het hoofdkiesdistrict 'sGra- venhage zitting heeft, heeft verzocht niet verder in aanmerking te komen. Het eerste schip, voor dit jaar ter haringvangst uitgerust, heeft Dings dag II. de haven van Vlaardingen verlaten. De gelieele haringvloot zal dit jaar bestaan uil 90 schepen, waarvan 53 van Vlaardingen. Door den heer rar. J. P. Amersfoordt is aan de Ned. herv. gemeente te Haarlemmermeer een orgel geschonken, dat Donderdag II. voor liet eerst hij de godsdienstoefening werd gebruikt. Men meldt uit Amsterdam: Wij vernemen, dat de jonge leeuw, waar mede de diergaarde van het kon. zool. genootschap is verrijkt, benevens een grootc beer-baviaan voor rekening der inrigting door de heeren Triller, con sul en vice-consul der Nederlanden aan de Kaap de Goede Hoop, zijn aan gekocht. De lieer kapt. luit. ter zee P. Toutcnhoofdcomm. van het trans portschip Heldinheeft met de meeste welwillendheid op zich genomen de overbrenging van genoemde dieren, alsmede van drie klipdassen(byrax capensis), door genoemde heeren Triller aan het genootschap geschonken. Op nieuw heeft de heer R. Scherius, resident van Probolingo, een bewijs van belang stelling in den bloei der inrigting gegeven door de toezending van eenen jongen koningstijger, welk dier door de goede zorg van den heer P. B. Rolufs, gezagv. van het schip Telegraaf van de reederij der hh. P. 11. Kaars Sypesteyn, behouden in de diergaarde is aangekomen. Te Enschede' worden door het bestuur maatregelen genomen om zoo spoedig doenlijk minstens honderd arbeiderswoningen te laten bouwen. De heer Loeff, ontvanger der registratie, heeft zich bereid verklaard, tijdelijk de betrekking van burgemeester waar te nemen. Uet kantoor van regis tratie zal gedurende dien tijd door een surnumerair worden waargenomen. Te Zwolle zijn hij de hoofdcommissie voor de verloting van voorwer pen van kunst en smaak ten behoeve der slagtoffers door den brand van Enschedé van 1111. K*K. HH. prins en prinses Hendrik der Nederlanden eenige kostbare voorwerpen voor de loterij ontvangen. Ook is door beide vorste lijke personen voor een ruim aantal loten deelgenomen. -- BetreHende de vergiftiging te. Gorredijk verneemt men, dat men nog altijd in het onzekere is, of zij door onvoorzigtigheid is geschied, dan wel of misdaad in hel spel is. Nadat het lijk van den man, dje het offer der vergiftiging was geworden|, te Heerenveen geregtelijk was geschouwd, zijn eenige inwendige deelen en andere voorwerpen naar Leeuwarden gezonden, om-scheikundig te worden onderzocht. Men verneemt dat het getal adspiranten om als kadet öp de kon. mili taire akademie te Breda te worden opgenomen 190 bedraagt. Volgens de gedane oproeping kunnen er in het geheel 95 'geplaatst worden. 's GRAVENHAGE, 31 Mei. Z. M. heeft benoemd lot ridder der orde van den Nedérl. Leeuw den kapitein L. Mulder, van den staf der infanterie; dén ridmeesler-adjudant A. O, 11. baron Gansneb, genaamd Tengnagelvan het 5dc rcg. dragpttders en Hpm ridmeesler A. L. T, A. Grisart, van den staf der cavalerie. Tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen ie Nijicnj h. noemd de heer D. J. den Beer Fooriugael, gepensioneerd ontvanger der directe belastingen, wonende te Leyden. Aan de lih. J. J. Blussé, te Dordrecht, en B. G. Dericks, te Win terswijk, is op hun verzoek eervol ontslag verleend uit de betrekking van notaris, terwijl ter hunner vervanging tot notaris zijn benoemd de hh. J. J. illusse jr. en J. B. Dericks, beiden candidaat-nolaris. Tot adspiranl-ingenieurs van den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Nederl. Indië, zijn benoemd de hh. 11. Wakkie, op- zigler der 4de kl. van 's rijks waterstaat, en J. Dijkstra, prov. opzigter van den waterstaat in Groningen, en tot opzigters van den waterstaat der 4de klasse de hh.: B. van de Linde, C. Spoon Az., M. K. Prins en 11. W. Verhaar, die aan het examen in het jaar 18G1 afgelegd, hebben deel geno men en aan de vercischtcn voldaan. Z. M. beeft goedgevonden te benoemen: bij het lstc reg. infanterie, tot 2deD luit.-kwartiermeester, den sergeant-majoor C. B. W. J. Mentben, van het reg. veld-arlilleriebij hel 2de reg. infanterie, tol kapitein-kwartier meester, den lsten luit.-kwartiermeester J. A. C. Fleischackervan het al gemeen depót van disciplinie; bij het Gde reg. infanterie, tol lsten luit.-kwar tiermeester, den 2lk'° luit.-kwartiermeester jhr. J. 11. C. W. von Schmidt auf Altenstadt, van bet corps; bij den staf der infanterie, tot lsle" luit.- kwartiermeester, den 2den luit.-kwartiermeester A. A. Bnrgdorfer, van ge- melden staf; tot lstcn luit., administrateur van kleeding en wapening,«den 2dcn luit., administrateur van kleeding en wapening U. C. Lucas, van het instructie-bataillon. Voorts den paardenarts 3de kl. J. J. Postma, van liet lsle reg. dragonders, over te plaatsen bij het personeel der veterinaire dienst van het leger in Oost-Indië en te benoemen tot apotheker 3de kl. bij de geneeskundige dienst der landmagt in Oost-lndië, den heer G. K. Timmer, te Arnhem. Z. M. de koning is gisteren avond van zijne reis door de provincie Zeeland in deze residentie teruggekeerd. De commissie van de tweede kamer, belast met het aanbieden aan Z. M. van de lijst van kandidaten voor de betrekking van raadsheer in den hoogen raadis heden bij den koning ten gehoore toegelaten en heeft zich van hare taak gekweten. Bij kon. besluit van 26 dezer, is voor de ontvangst en het geleide van het Japansche gezantschap, dal het voornemen heeft eerlang Nederland te bezoeken, eene commissie ingesteld, waarvan tot president is benoemd Zr. Ms. eerste adjudant, de generaal-majoor J. M. graaf van Lynden, en lot leden de hh. mr. J. 11. Donker Gnrtius, O. I. hoofdambtenaar, laatstelijk Nederl. commissaris in Japan en Siam; G. C. C. Pels Rycken, kapitein ter zee; dr. J. Hoffmann, hoogleeraar, translateur van het Ned. Indisch gouvernement voor de Japansche taal, en N. C. Mulder, raad-adviseur bij hel dep. van koloniën. Men leest in het 's Grav. IVeekbl Men verneemt dat de heeren bur gemeesters van Rotterdam en Hellevoetsluis aanschrijving ontvangen hebben, oin het Japansche gezantschap bij zijne aankomst alhier zoo plegtig mogelijk te ontvangen. De commissaris des konings in deze provincie, de heer London, zal zich naar Rotterdam begeven, ten einde aldaar het gezantschap te ver welkomen. Ook een hataillon grenadiers zal derwaarts gezonden worden. Bij hunne aankomst alhier, zal het station met Chinesche en Japansche banieren gedecoreerd worden en het muziekcorps van het reg. grenadiers en jagers aldaar worden geplaatst. Een detachement dragonders, benevens eene

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1