LEYDSCHE COEMIT. 1802. N°. 64. v WOENSDAG 28 MEI. De Courant wordt Maandag, IFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. Al. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Uit hoofde van den HEMELVAARTSDAG zal de Vrij- dagsclie Courant Woensdag avond worden uitgegeven. Dij deze Courant wordt verzonden N". 7 blad 8 en 9) der Handelingen van den Gemeenteraad. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEY DEN 27 Ulei. De op gisteren alhier gehouden schaal-collecte, tot leniging der ram pen door den brand te Enschedé veroorzaakt, heeft zuiver opgebragt de som van ƒ3332.14, later nog ingekomen-2.50, maakt 3334.64. Bij de commissie, welke zich met de inzameling van giften tot hetzelfde einde be lastte, was bereids ingekomen ƒ2240.755.; te zaraen /5575.39j. Door de dames, die medewerkten tot de uitvoering van het Oratorium Elias, op den 9de" dezer in de llooglandsche kerk alhier, is den heer A. J. Weireus een prachtige voltaire met keurig bewerkten anti-macassar aangeboden, als bewijs van toegenegenheid en achting en tevens van erken telijkheid voor zijne belanglooze opoffering van lijd en talenten, waardoor zijne stadgenooten zulk een heerijjk en onvergetelijk kunstgenot hebben gesmaakt. De liete stoomboot, die verleden Dingsdag alhier de kostbare lading (p. m. 14000 waarde) bestemd voor de sta4 Vlissingen, bij het bezoek van Z. M. den koning,, is komen afhalen, heeft op hare reis derwaarts met eeue zware onweersbui en stormweer, zelfs niet zonder gevaar,, veel te kampen gehad. Door een visseherspink van Arnemuiden werd éenig perso neel aan wal gezet om: hulp in te reepen, doch de regering der stad VliS: singen, tijdig gewaarschuwd, zond..onverwijld-een zwaar g.ebotovdc stoom boot ter hulp af. De terugreis was voorspoediger. In de omstreken heerscht sedert ecnige dagen, schier algemeen, de longblaar onder hel rundvee. Er zijn hofsteden, waar al hel vee door die kwaal is aangetast, bij sommige in een hevigcn graad, zoodat er vee aan sicrfl. Zoolang die kwaal duuri is de melk wel niet schadelijk lot gebruik, maar de boter, van hel aangetaste vee gewonnen, niet duurzaam. Jl. Woensdag, 21 dezer, werden voor het hof in Zuidholland de plei- dooijcn gehouden in de nieuwe zaak van den burgemeester der Stad Leyden tegen den staal der Nederlanden, over de aan die stad toekomende schade loosstelling voor het verlies en het gemis van het vischregt in het van staatswege drooggemaakte Haarlemmermeer. Men zal zich herinneren, dat de stad Leyden vroeger beweerde eigenaar te zijn van liet inmiddels droog gemaakte Haarlemmermeer, en deswege eene reele aclie tegen den slaat voor de regtbank te Amsterdam heeft ingesteld, die haar echter is ontzegd, en welke beslissing in hooger beroep is bevesligd, terwijl ook liet beroep in cassatie tegen het arrest van het hof in Noordholland is afgewezen. De vordering van de stad Leyden was dus nu tot schadevergoeding wegens het verloren vischregt beperkt, en deze vordering is bij prorogalie aangebragt bij hel hof van Zuidholland. De stad Leyden eischic eene som van ƒ27250, als hel tegen den penning 25 gekapitaliseerd bedrag van de jaarlijksche zuivere inkomsten, begroot, naar de opbrengst van de jaren 1814 lot 1838, op ƒ1090 's jaars voor die gedeelten der strooinwaterenwelke in de droog making zijn begrepen; en daarenboven eene sont van ƒ25,070 voor de drie- en-twintig jaren, welke verloopen waren, sedert de stad die jaarlijksche inkomsten eerst gedeeltelijk, later geheel had gemist: ofte welzooveelmeer of minder als, na rapport (voor zooveel noodig) van deskundigen, door den llove zoude worden toegewezen tot algeheele vergoeding voor verlies en gemis der onteigende wateren. Oe Slaat betwistte zijnerzijds de gehouden- beid lot schadevergoeding niet, maar meende, op grond van in het jaar 1843 gevoerde onderhandelingen, en volgens billijkheid, met ƒ15,000 te kunnen volstaan. Voor de stad Leyden is de heer mr. S. P. Lipmanvoor den Staat mr. J. C. Faber van Riemsdijk opgetreden. Na voordragl der zaak sprak de lieer Lipman het volgende: Nu ik volgens een vóór vele jaren gevormd levensplan mijne veertigja rige reglspraktijk mag besluiten, vol innige dankbaarheid jegens den Al- goede, die mij het voorregt schonk dit plan te verwezenlijken, zij het mij vergund aan dit Hof mijne eerbiedige en diepgevoelde hulde aan te bieden. Het zal mij steeds eene aangename herinnering zijn, meermalen en tegen over de sieraden der Ilaagsclic balie, voor dit Hof het woord te hebben ge voerd. Moge op uwe regtspraak in dit gewest, mijne heerenbij voortduur de zegen rusten van Hem, die de bron is van alle gercglighejd." {IV. v. h R.) Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken, van den 25stcn dezer, is bepaald, dat de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der statcn-generaal in liet lioofdkiesdistrict Nijmegen, welke ten gevolge van liet «verlijden van jlir. Dommer van Poldersveldt moet plaats hebben, zal ge schieden op Dingsddg ÏO Junij aanst., en de herslemming, zoo die noodig is, op Dingsdag 24 Junij. Directeuren, der Nederl. maatschappij tot bevordering van nijverheid te Haarlem hebben dezer dagen bij een adres aan de tweede kamer het in stellen eener enquête verzocht, betreffende het voorgestelde wets ontwerp tot hérziening van het tarief van régten op den in-uit- en doorvoer. Op 31 DeC. 1861 bevonden zich in' de gestichten der maatschappij van Weldadigheid (voor zooveel de prov. Znidholland betreft) 979 personen, als 635 mannen en 344 vróuwen. Iri verhouding tot de bevolking der ge meenten, waartoe de verpleegden behoorden, was het grootste getal her komstig uit de gemeente Leyden, ten bedrage van 265. Zondag namiddag is bij de Weteringbarrière te Amsterdam een schuit omgeslagen, waarin zich 13 personen, zóó volwassenen als kinderen, bevon den. 5 hunner zijn verdronken en met veel inspanning werden 2 mannen, 1 vrouw en 5 kinderen gered. Een der gereddendie bij het ongeluk zijne vrötiw en een zeer jeugdig kind verloren had, verkeerde dientengevolge in krankzinnigen toestand. De zorgeloosheid van den kapitein eener op Donderdag 11. van Rot terdam naar Tiel opvarende stoomboot der Nederlandsclic stoomboot-rederij te Rotterdam, kostte, volgens de Ticlsche C.te Rossum bijna aan drie personen liet leven. Twee passagiers, een man en eene vrouw, lieten zich le Róssupi met den gewonen schipper aan boord van die stoomboot bren gen"doch de stoomboot stopte niet dan op liet laatste oogenblik toen liet schuitje aan boord kwam, waardoor het bijna geheel vol water sloeg en de gemelde passagiers én schipper, alleen door de kloekheid en beraden heid van dezen laatsten, aan een dreigend ongeluk ontkwamcii. Uit Arnhem meldt men dat door wijlen den heer II. J. C. J. baron van Recckeren van Enghuizen aan de algemeene armen aldaar dé som van ƒ1000 is vermaakt. Aan den straatweg tusschen Wijlie en Zwolle ligt een stuk land, dat reeds voor de tweede maal in dezen zomer is gemaaid. Omtrent het verblijf van Z. M. den koning in Zeeland meldt men dat Z. M. Vrijdag te Vlissingen deel heeft genomen aan een diner, liern door den gemeenteraad aangeboden. Op het stadhuis was daartoe eene zaal prachiig ingërigl, en liet diner deed den leveranciers, den lih. lioogenslralen en Zoon le Leydenalie eer aan. Herhaaldelijk betuigde Z. M. zijne bijzondere tevredenheid over deze ontvangst en verzocht dit aan de ingeze tenen der stad bekend le maken. Na de bezigtigiug der illuminatie, die mede zeer fraai was, keerde Z. M. naar Middelburg terug. Des Zaturdags heeft Z. M. Biervliet, lJzendijke, Sluis enz. bezocht. Op de laatstgenoemde plaats werd Z. M. door den gouverneur van West-Vlaanderenen il.cn ltiil.- generaal van der Liudenkommandant der eerste territoriale divisie en dér Belgische infanterie, verwelkomd. Des avonds had te Middelburg de vroeger uitgestelde illuminatie plaats, die in alle opzigten uitmuntend was. Zondag morgen heeft Z. M. de koning de voormiddag godsdienstoefening in de nieuwe kerk bijgewoond, onder liet gehoor van ds. Sibmacher Zijnen, die lot tekst had gekozen 2 Kor. 3 vs. 175. Z. M. vertrok daarop naar Vcerc, waar liet merkwaardige werd bezigtigd. Daarna begaf Z. M. zich over Vrouwenpolder en de Oranjezon naar Overduin, een buitenverblijf, dat aan tnr. de Jonge van Eliemeel toebehoort, waar Z. M. gebruik maakte van liet hein door genoemden lieer aangeboden déjeuner. Hetgeen het bezoek aan Overduin nog belangwekkender maakte, was dat de heer de Jonge van Elie meel op het gelukkige denkbeeld was gekomen om ter cere van 's konings bezoek, 150 familien uil alle standen der maatschappij, van den lioogsteu lol den laagstenop Overduin te noodigen, die allen met onbekrompen gast vrijheid werden ontvangen. Na afloop van het déjeuner begaf Z. M. zich naar Domburg, vertoefde eenige oogenblikken aan hel strand, en keerde over Oostkapelle, Serooskerke en St. Laurens naar Middelburg terug. Gis teren heeft Z. M. NeuzenSas van Gent enz. bezochtom zich vervolgens le Welsoorde weder aan boord van liet kon. sloomjagt te begeven. Z. M. heeft benoemd tot groot-officier van de orde der Eikenkroon den heer commissaris des konings in Zeeland, lol kommandeur dier orde den heer mr. J. T. Bij le veld van Serooskerke, burgemeester van Middelburg, en den lieer mr. de Jonge van Ellemeet, kommandant der eerewacht aldaar, tot officier dier orde den lieer dr. J. W. Callenfels, burgemeester van Vlis singen, en tot ridders dier orde de hh. mrs Borsius en Boeije, onder-kom- tiiandaiilen der eerewacht te Middelburg, en van Duurcn Dulilh, komman dant der eerewacht te Vlissingen. Te Gorredijk had Donderdag II. in bet huisgezin van den koopman v. d. R. een treurig voorval plaats. Nadat liet middagmaal, uit meel of ketelkoek bestaande, was gebruikt, werden alle leden, 9 in getal, plotse ling ongesteld. Men riep terstond de littlp van een geneesheer in, wiens

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1